AMD Ryzen Genel Konu-Anakart/İşlemci v.b.
2 2

Bu konuda 163 mesaj var

Evet ben de biraz araştırınca aynı kanıya vardım ve o yüzden X570'ten vazgeçtim bütçeden dolayı.

Hatta Gaming Pro Carbon AC'den de vazgeçtim ve Tomahawk MAX bakmaya başladım ama aklımda başka fikirler oluşmaya başladı: 3900 ve 3900x'i en azından X570 ile kullanmak lazım gibi gözüküyor o yüzden alınırsa en fazla 3800x alınır gibi düşündüm ve acaba Tomahawk yerine Asus Tuf B450-Pro mu baksam diye düşünmeye başladım.

Tomahawk MAX ve TUF B450-Pro arasında fiyat farkıyla beraber bazı komponent farkları da var, TUF u alsam büyük kayıp olur mu sizce?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O anakartlar ile ilgili bilgim yok açıkçası, araştırmadım, Gamer's Nexus var, Buildzoid var, Hardware Unboxed var Youtube'da, onların B450 anakart incelemelerine bakabilirsiniz.

MSI'ın Tomahawk X570 anakartı da gelecek, onun fena çıkacağını zannetmiyorum ama belli olmaz tabii, onu da araştırabilirsiniz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Akıllıca bir iş yaptılar. Bütçe kısıtı olan için çok uygun bir alışveriş oluyor. Inteli iyice sıkıştırdılar.

2 hours ago, T800 said:

Bu arada1600AF de almış yürümüş alt seviyede.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1600AF ile i3-9100F detaylıca karşılaştırılmış da buraya koymaya gerek yok bence. :) Bu saatten sonra da işlemci alacak insan 8 thread'den aşağı bir şey almasın bence.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ryzen'deki tek kalan sıkıntı oyun performansı, bu nesilde o da baya ilerledi ama 9900K hâlâ az da olsa ileride.

Bunun üstesinden gelmek için pahalı RAM almak zorunda kalınıyor tabii eldeki ekran kartına göre ve tabii yine kullanılan çözünürlüğe göre, tutup 4K için veya zaten %100 kullanılabilen ekran kartı için böyle birşeye gerek yok.

Yine render v.b. CPU yüklenen uygulamalar kullanılıyorsa da gerek yok denilebilir(bknz. Cinebench).

Ancak işte çoğu ev kullanıcısı da oyun oynuyor, bu konu hâlâ bir miktar sıkıntı burada eğer ki "Best of the best" isteniliyor ise. Ama tabii bunun da pazar payı çok tartışılır, orası ayrı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD sayesinde uygun fiyata sistem toplamak isteyen en azından bir nebze toplayabiliyor. Bende o gruptayım. Ama streaming ile oyun oynama hadisesi ne kadar ileri gidecek bu alt seviye ürünler için çok belirleyici olacak kanaatindeyim. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şunu da yazayım, bu nesilde eski usül overclock çok mantıklı değil, bu olay da artık yavaş yavaş ortadan kalkacak herhalde. 

Ben CPU'yu an itibariyle 1.2375V ve en düşük LLC ayarı ile sekiz çekirdek 4300MHz, sekiz çekirdek 4200MHz olarak  çalıştırıyorum.

Default halinde de tüm çekirdekler Precision Boost ile 4250-4300MHz hızlarına çıkıyor oyunlarda ki bu durumda işlemcinin normal çalışması, yani garanti dahilinde. Overclock değil.(Yine overdrive açarsanız o da değil)

Artı olarak single core boost hızı da korunmuş oluyor.

Ancak varsayılan hali ile benim ayardan daha  ok ısınıyor işlemci, o yüzden ben yine de eski usül kullanıyorum ama gerçekten gerek yok, hem de çoğu kullanıcı Precision Boost ile erişilen hızları kendisi de yakalayamıyor.

Hatta Ryzen Master'dan Game Mode seçersem sekiz çekirdeği kapatıyor ve ilk sekiz çekirdek ile 4450-4550MHz hızlarına boost etmeye başlıyor oyunlarda ki yine yanlızca Precision Boost ile, overdrive, auto oc açık değil.

ionian beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

PCI-Express 4.0'dan önümüzdeki 3 yıl içinde faydalanacağınızı öngörmüyorsanız iyi bir B450 gayet yeterli bence..

X serisi bir işlemci almadıysanız overclock yine anlamlı ama X serisi bir işlemciye 100-200 TL fark verip kafam rahat olsun diyip PBOC'yi açarak keyfini çıkarmak da güzel bir fikir.  Ben şahsen 2600 aldım, 4.0GHz olarak kullanıyorum.  Keyfim yerinde.

serseridingil tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
21 saat önce, T800 said:

Şunu da yazayım, bu nesilde eski usül overclock çok mantıklı değil, bu olay da artık yavaş yavaş ortadan kalkacak herhalde. 

Ben CPU'yu an itibariyle 1.2375V ve en düşük LLC ayarı ile sekiz çekirdek 4300MHz, sekiz çekirdek 4200MHz olarak  çalıştırıyorum.

Default halinde de tüm çekirdekler Precision Boost ile 4250-4300MHz hızlarına çıkıyor oyunlarda ki bu durumda işlemcinin normal çalışması, yani garanti dahilinde. Overclock değil.(Yine overdrive açarsanız o da değil)

Artı olarak single core boost hızı da korunmuş oluyor.

Ancak varsayılan hali ile benim ayardan daha  ok ısınıyor işlemci, o yüzden ben yine de eski usül kullanıyorum ama gerçekten gerek yok, hem de çoğu kullanıcı Precision Boost ile erişilen hızları kendisi de yakalayamıyor.

Hatta Ryzen Master'dan Game Mode seçersem sekiz çekirdeği kapatıyor ve ilk sekiz çekirdek ile 4450-4550MHz hızlarına boost etmeye başlıyor oyunlarda ki yine yanlızca Precision Boost ile, overdrive, auto oc açık değil.

Abi hersey default olarak all core ne kadar boost yapıyor işlemci denedin mi hiç ? (yazdıysan göremedim) hiç bir overclock /presicion boost/xfr  vs ellemeden anakart varsayılan haline çekip deneme şansın var mı? (mevcut profili kaydedip hani bir daha uğraşmamak için :) )

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yazdım orada, o anki ortam sıcaklığı ki 20-21C, benim soğutma düzeneği gayet sessiz ayarda iken The Division 2 gibi 32 Thread işlemciyi %60-65 düzeylerinde kullanabilen bir oyunda tüm çekirdekler 4250-4300MHz gibi oluyor. 

Cinebench v.b. %100 load halinde de 3800-3900MHz'e boost ediyor. Kendi varsayılan hızı 3500MHz.

Precision Boost zaten default hali, Intel'in Turbo'su gibi, kapatılma durunu yok.

Ancak Precision Boost Overdrive var bir de, o varsayılan birşey değil, yine Ryzen Master'dan Auto OC açılır ise o da varsayılan değil. Bunlar garanti kapsamında da değil.

Bir ıkincisi Intel'in Turbo'su gibi değil bu, her sogutma, her işlemci ile farklı sonuçlara ulaşmak olası.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 dakika önce, T800 said:

Yazdım orada, o anki ortam sıcaklığı ki 20-21C, benim soğutma düzeneği gayet sessiz ayarda iken The Division 2 gibi 32 Thread işlemciyi %60-65 düzeylerinde kullanabilen bir oyunda tüm çekirdekler 4250-4300MHz gibi oluyor. 

Cinebench v.b. %100 load halinde de 3800-3900MHz'e boost ediyor. Kendi varsayılan hızı 3500MHz.

Precision Boost zaten default hali, Intel'in Turbo'su gibi, kapatılma durunu yok.

Ancak Precision Boost Overdrive var bir de, o varsayılan birşey değil, yine Ryzen Master'dan Auto OC açılır ise o da varsayılan değil. Bunlar garanti kapsamında da değil.

Bir ıkincisi Intel'in Turbo'su gibi değil bu, her sogutma, her işlemci ile farklı sonuçlara ulaşmak olası.

Evet presicion boost overdrive hatırlıyorum şartlar uygunsa +100/200mhz daha boost sağlıyordu galiba, xfr vardı sanırım birde onunla karıştırmış olabilirim, ama %100 yük durumunda frekans gene düşük bence belki tdp sınırında kalması için olabilir,teşekkürler bu arada:) 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tabiiko TDP sınırında, amper limitleri sınırında, sıcaklık sınırlarında kalması için default hali o.

Çok pardon 32 thread işlemci kaç MHz'e boost edecek bir de, bu 7700K falan değil ki. :)

Böyle beklenti içine zaten girmemek lazım artık bu seviyelerde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ehh  3900x te aynı, oda all core max 3900mhz felan görüyor, 3700x de 4ghz goruyor diye biliyorum.

En azından 3700x baz alırsak aynı core/threat ile intelde all core 4,7ghz cıkıyor.Acaba ust modellerde artış varmı diye sordum ama yokmuş.Beklenti değil benim ki abi meraktı sadece custom loop ile ısı elense bile dediğiniz gibi muhtemelen watt/amper vs bir yerlere gene takılıyor demekki.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aynen öyle.

Ben de bilgi vermek için yazdım, o şekilde beklenti olmasın düşünende. :)

Intel overclock beklentisi çok ise alınacak işlemci ancak ona göre düzenek olması lazım.

Misal 10980XE 18 çekirdek ile 4800MHz çalışabiliyor ama tabii buna göre düzeneğin var ise, yine mesela 9900KS 5300MHz falan görebiliyor, ama tabii yine uygun düzenek gerekli v.b.

AMD overclock merakı için çok tatmin edici bir noktada değil, yukarıda anlattığım budur zaten.

Ama kolaylık isteyenin de gayet işine gelebilecek bir durum diğer taraftan da.

rammstein and Psikobat beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sistemimi topladım ve açıkçası uzun süredir notebook kullandığım için oc konusunu pek bilmiyorum.

Yukarıda Ryzenlerde oc konusunun normalden biraz daha değişik olabileceği bahseldilmiş orayı doğru mu anladım? :D

İşlemcim 3600x anakartı da B450 Tomahawk MAX aldım ve stok soğutucu kullanıyorum. Başlangıç için git önce şunları öğren çömez diyeceğiniz neler var? :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

B450 kullanmadım ancak varsayılan ayarlarında ve Precision Boost Overdrive kapalı olarak kullanılırsa zaten varsayılan oluyor diye biliyorum ama siz de araştırın tabii, bir ikincisi BIOS'tan Core Performance Boost da kapatılır ise sanıyorum Precision Boost da kapanıyor ve CPU tamamen temel saat hızında ve boost etmeden çalışıyor diye biliyorum yine ancak araştırın siz de yine. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 hours ago, Thustu said:

Sistemimi topladım ve açıkçası uzun süredir notebook kullandığım için oc konusunu pek bilmiyorum.

Yukarıda Ryzenlerde oc konusunun normalden biraz daha değişik olabileceği bahseldilmiş orayı doğru mu anladım? :D

İşlemcim 3600x anakartı da B450 Tomahawk MAX aldım ve stok soğutucu kullanıyorum. Başlangıç için git önce şunları öğren çömez diyeceğiniz neler var? :D

BIOS update. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bios update i yaptım Windows kurulumda etherneti görmediği için, o aradan çıkmış oldu. Biraz daha interneti karıştırayım bir şeyler çıkar herhalde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Buraya cevap vermeyi unutmuşum. :)

Fırsatım olduğunda derinlemesine bakacağım, merak ediyorum neler yapılabilir diye.

Bu arada sistem gayet güzel ve fazla ısınmadan genelde web browser açıkken 40C civarı çalışıyor fakat stok soğutucu çoğunlukla yüksek devirlerde çalışıyor neredeyse her boost veya turbonun farkına varabiliyorum. Bu soğutucunun yapısından mıdır yoksa düzeltilmesi gereken bir şey mi?

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok