AMD Ryzen Genel Konu-Anakart/İşlemci v.b.
2 2

Bu konuda 163 mesaj var

Varsayılan ayarda fanlara sınır koymazsam bende de öyle, boost yaptığında sıcaklık ve tabii getirisi ses artıyor baya, ben bu yüzden kendi overclock ayarlarım ile kullanıyorum, daha serin ve daha sessiz kendi varsayılan haline göre.

Ancak tabii herkesin kendi bileceği iş.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@wazzap evet ben de çok emin olamamıştım ondan sormuştum. Bu arada çok büyük fark edeceğini sanmıyorum ama fanlar 3600x için olanlardan. :D

@T800 anladım, ben de acaba ayarlansa daha iyi olur mu diye düşünüyordum, sizden okuduğum iyi oldu. Kısa süre içerisinde ayarlama işlerine girmem lazım o zaman.

Cevaplar için teşekkürler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Rica ederim, ancak overclock garantiyi bitiren birşey bunu akılda tutmak gerekli, bir de voltaj önemli, bir sürü konular var şu kadar verdim degrade oldu falan diye, bunları da bilmekte fayda var. Doğrudur, yanlıştır bunlar ayrı bir konu tabii.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1600AF gibi 1200AF çıkacakmış, 2300X için yetersiz olan dieları değerlendireceklermiş bu şekilde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim i5 2500k@4,2ghzden sonra ryzen 5 1600 pek bir tatlı geldi. Passmark ile birkaç test.

123.jpg

İLk yükleme ayarlarında kullandığım 3,8ghz ayarlar ile

2345.png

4ghz denemesi daha üstünü denemedim ama hiç sorunsuz yürüdü, şimdiye kadar max 69°C ye kadar yürüdü, stok fanla çokta bir macera peşinde gitmek istemiyorum aslında ama bakacağım duruma göre 4,1 4,2ghz denemelerinede, 200mhzde bu kadar performans sıçraması yapacağını tahmin etmezdim.

56987.png

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Manuel olayına girmedim henüz, otomatikten yürüyorum.

Ekleme şu an için 1,3v yaptım stabilitesini şimdilik bilemem ama yedi sanırım.

Bir süre böyle kullandım pcyi ama bir ara bir unpack olayı olurken cpu %100 seviyelerinde sürekli gezerken siyah ekrana düştüm. Sonra fanı hızlandırdım biraz voltaj düşürdüm falan, ısınma muhabbeti oluyor muhtemelen çünkü 90 derecelere kadar ulaştığını gördüm. Şimdilik 1,2v 3,8ghze düştüm tekrardan. Şu an stabil ama ısı 90c seviyelerine kadar geliyor yine. Eski sistemin thermaltake big typhoondan faydalansam mı acaba en fazla anakart yuvalarına göre pleksi ya da alüminyuma bir kaç delik açarım...

Ekleme 2: Dün gece epey bir bakındım sayılır, stok fanla ısınma seviyeleri oldukça yüksek sanırım gece geç saatler olduğundan çok üstüne düşemedim aslında ama wprime95 ile 12 thread açarak yüklendim çeşitli denemelerle. En son iyi gibi diyebileceğim stabil devam eden 3.8ghz hızında  1 saat kadar geçince 93°C de sabitlenen ayar oldu. Gece dalgınlığıyla pek hatırlamıyorum ama voltaj olarak 1,1125v gibi seviyelere kadar düştüm. Elimdeki işlemcinin sanırım overclock potansiyeli epey iyi çıktı. Voltajla biraz daha düşüp çakmadan o ayarda minimum nasıl çalışacak ilk etapta onu bulmam gerek sanırım. Yalnız soğutma olayı pek hoşuma gitti diyemem muhtemelen günlük kullanımlar için o kadar abanmayacağı için 80°C leri pek geçeceğini düşünmesemde daha etkin bir soğutma sağlasam mı diye düşünmüyor değilim, üstelik daha fazla overclock potansiyelide olabileceğini varsayıyorum. Dün siyah ekran yediğim çoğu yüksek voltajla alakalı ısınma gerekçesi galiba 95°C lere ulaşınca kendisi korumaya alıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben 3600x için yeni bir soğutucu almaya karar verdim, kutudan çıkan bir soğutucu için güzel ama bence yetersiz kalıyor gibi baya yüksek hızlarda gürültülü çalışıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Stok fanlar her zaman sinek vızıltısı yapar. :D İşin gerçekçi boyutu aslında fanın 2500rpmye çıkmasından falan oluyor yoksa biosta siz onu düşük bir rpmde fixlerseniz ötmez ama tabi bu durumda biraz ısınmayıda göze almanız demek. Sıcaklıklar için kontrollü ayarlamalar yapılabilir mesela 1500rpm 70°c ye kadar 2500rpm 85°C ye ulaşınca gibi gibi.

Bunun dışında overclock işleriyle uğraştığım için bende elimdeki eski sistemi komple kit gibi satmazsam bende bir aparatla dönüştürüp takmayı düşünüyorum. Aslında belkide TT' nin orijinal bağlantı aparatı uyuyor mu bir onuda denemekte fayda var.

Bu arada eve gelince biosa girerek 1,1125v olan voltajı fantezi olsun diye 1,0875v seviyesine çektim bu cpuyu 3,8ghzde 15dk geçti henüz ama hala stabil :icon_eek: Oha artık nasıl yetiyor bu kadar voltajla... Bir alt limiti daha denemeyi düşünüyorum şu an düne göre sıcaklıklar 92 dereceden 83 derece seviyesine indi bu ayarla.

Yeni ekleme: Aynı voltajla önce 3,9ghz deneyeyim dedim 5dk geçmeden kara ekrana düştüm. Sonra 3,85ghz aynı deneme 10dk veya biraz geçti yine gitti. Şimdi 3,8ghz aldım 1,075v ye düştüm bu sefer. 15dk geçti hala stabil...Bakalım 10 thread açtım alttanda youtube birde hearthstone ile deneme çekeceğim 1 saat falan giderse zaten stabil gibi demek doğru olur.

Thustu beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
8 dakika önce, wazzap said:

Realbench falan yap hocam, normal windows uygulamaları ile gerçekten zorlayamazsın işlemciyi. @Deathknight

Wprime 95 10 thread + windows üstünden oyun ve tarayıcı vs açık hocam daha nolsun ? Gerek var mı ekstradan denerim gerekirse ama wprime95 da eski güvenilir stabil testlerdendir.

Bu arada 25. dkda 1,075v da yemedi tekrar 1,0875v ye döndüm şimdilik iyi gidiyor. Açıkcası bu potansiyeli çok sevdim 1.1v seviyesinde 3.8ghz stabillik yakalayan bir işlemci daha iyi soğutmayla 1,3-1,4v aralığında 4.5ghze kadar yolu olabilir sanırım. :icon_think:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 19.03.2020 at 21:14, Deathknight said:

Wprime 95 10 thread + windows üstünden oyun ve tarayıcı vs açık hocam daha nolsun ? Gerek var mı ekstradan denerim gerekirse ama wprime95 da eski güvenilir stabil testlerdendir.

Bu arada 25. dkda 1,075v da yemedi tekrar 1,0875v ye döndüm şimdilik iyi gidiyor. Açıkcası bu potansiyeli çok sevdim 1.1v seviyesinde 3.8ghz stabillik yakalayan bir işlemci daha iyi soğutmayla 1,3-1,4v aralığında 4.5ghze kadar yolu olabilir sanırım. :icon_think:

4,2ghz ustu hayal hocam onu belirteyim öncelikle :)  kararlılık testi için bende prime 95 ağır geliyor gerek yok diyenlere real bench tavsiye ediyorum, daha gerçekci bir test oluyor.çıkabilirseniz stock sogutucu ile olmaz ama işte edinirseniz 4ghz sweet spot denilen nokta oluyor, ramlerde min 2933mhz yada 3200mhz ise  harika bir f/p yatırımı oluyor.Hayırlı olsun bu arada.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Stok soğutucuyla wprime95 4ghz oldu benim ama 93dereceler hoşuma gitmedi. Kule tipi misal elimdeki big typhoonla belki öyle birşeyler daha hoş olur gibi. 4.2ghz üstü hayalsa zorlamakta bizim işimiz olur @Psikobat :)

ramler 3200mhz bu arada evet o açıdan çok verimli oldu. Gerçekten F/P ki sıfır işlemci bana 550lira maliyetlere geldi. Dün incehesaptan birde ATADA 256gb nvme gen3x4 m2 disk patlattım 300liraya elimdeki ssdyide çıkartırım tekrar elden. 4000ler çıktığında ucuza 3700x falan bir geçiş yaptım mı yemede yanında yatlık bir upgrade oldu bana.

Psikobat beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Geçen gün eski sistemi satarken alacak arkadaş fanı almayınca bugün geçen sipariş verdiğim termal macunumda gelmişken stok fanı söküp yadigar TT big typhoonu takma girişimine yeltendim. Tabi anakartın soket delikleri acaip uyuşmazlık durumu var. İlk etapta anakartı sökmeden ne yapabilirim diye düşünüp elimde ki 3mm pleksilerden bir diktörgeni ortasını falan kesip deliklerini delip yapayım dedim. Tabi pleksi biraz ince olunca ortayı delip keseceğim derken matkaba kaptırınca göbekten bir kırılma yapmıştı.

Neyse biraz uğraşarak anakart üzerinden alt ayaklığı yaptım; tabi fanı kelepçeleyen 4. ayak kırık olunca sıkıştırırken yerinden çıktı. Dedim bu kadar uğraşmışken devam takalım artık. Fan aslında oturdu, sadece elimle şöyle sağ sol yaparken tabi deliklerinde uyumsuzluğundan hafif bir sallantı yapıyor. Açtım windows geldi baktım sıcaklıklar süper düşmüş 26 27dereceleri gördüm boşta. Sonra kasayı toplayıp dik pozisyonuna aldım. İlk başta normal gidiyordu sonra bir ara boştayken 50 55 civarlarını görünce üstüne dedim bir yük bindiriyim 80 90 100 ü görmüşken siyah ekran geliverdi. Yatırdım tekrar fanla biraz oturttum. Yatay pozisyonda şu an için max 64 derecede sabitledi, demekki normal koşullar sağlandığında şu ayarlarda stok fanla 84 derece civarına geliyordu 20derece kafadan kazanç var.

Şimdilik çok uğraşasım gelmedi ama bu yaptığım ayak çok sağlıklı olmadığı için muhtemelen adam akıllısını yapıp tekrar bir montaj gerekecek gibi. Dik pozisyonda bir süre daha gözlemleyip göreceğim. Velhasıl kelam overclock için güzel potansiyel var gibi gözüküyor. Daha 90dereceye varana kadar zorlama imkanım açıldı bu vesileyle fanı sabitleyince girişimlere devam edeceğim voltajlarla oynayarak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bugün anakartı söküp tekrar bir aparat yaptım, daha sağlam oldu. Gerçi unuttuğum bir detay anakartın kendi arkasındaki arkalığı kullandığım için araya biraz tampon yapmama rağmen boşluk kaldığı için yine bir oynaklık durumu devam ediyor, tabi 2 gündür bunla uğraştığım için şimdilik salladım. Kasayı yatık olarak kullanıyorum şimdilik.

Overclock için biraz bakınayım dedim de bana saçma gelen şeyler var biraz. Önce direk 4.2ghz falan bir ateşliyim dedim 1.2v açmayınca 1.3v le giriştim ilk etapta ama wprime açınca cpu ateş aldı. Neyse çeke çeke şimdi kademelere bakayım dedim önce 3.9ghzde 1.1750v bakmıştım cpu çok kısa sürede 94 derecelere gitti. Şimdi voltajı 1.1500v seviyesine aldım. Bir öncekinin süresinde 82 derecelerdeydi daha yeni. Tabi uzun süre durdukça artıyor 20dk sonra şu an 88c derecelerde sabitlendi gibi. O kadar gıdım voltajla bu kadar derece farketmesi normal mi onu anlamadım açıkcası... :icon_think:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Olabilir elimle oynattğımda yine bir oturmama problemi gibi birşey var açıkcası. Yine anakartı sökeceğiz anlaşılan. Keşke sökmüşken arkayada bi paso yapsaydım kendim, orijinal dalganın çıkıntıları olduğu için 3mm bir boşluk davası oluyor.

Ekleme: Evet sorun ondanmış birde kelepçe kısmında boşluk oluyordu araya tabi pleksi koyduğum için esniyor, metal gibi değildi. Arka kısma anakartın parçasının arasına 3mm pleksi ve bir önünede sünger malzemeyle güzelce sıkıştırınca o çıkıntı kısımları ön tarafa gelemedi. Böyle olunca öndende tampon yapıp sıkıştırınca sorun çözülmüş oldu.

Şimdi sıcaklıklar normale döndü gibi görünen. 3,95ghz@1,15v 15dk wprime95 72derece gibi oturdu. Normal şartlarda zaten cpu bu kadar ısınmayacak %100 sürekli zorlayacak durum oluşmaz. Şimdi adım adım mhz ve voltajla gelebileceğimiz seviyeleri görelim.

Yeni ekleme: Hadi dedim değişiklik olsun Realbenchide kurdum. Bu vesileyle 4.1ghz@1,25v ilk denemede voltaj yetmedi, şu an 1,2750v verdim 15dkyı 75-78°C aralığında tamamladı. Biraz daha yolumuz var gibi.

11111234.png

Ekleme 2: 4.2ghz hızına eriştim ama stabil kalması için 4.1de verdiğim 1,275v den 1,375vye kadar yükseltmek gerekti. Bu kısım can sıkıntısı sıcaklıklarda 4.1ghzdeki sıcaklığa göre 15derece falan artarak 93 seviyelerine kadar falan çıkınca hoşuma gitmedi.

4ghze düştüm 3,95ghzde@1,15 yakalamıştım şimdide 1,1725v ile 4ghzde stabilleşince sıcaklıkta 62°C geçmeyecek şekilde korundu. Açıkcası 100-200mhz günlük kullanımda çok büyük performans farkı yaratacağını düşünmüyorum en azından o kadar güç tüketimi ve sıcaklığa maruz bırakmaya değmez. Anlaşılan ideal karar 4ghzde böyle rahat serin bir şekilde kullanacağız. i5-2500knında böyle kullanıyordum ondan sonra 6c/12T güzel bir upgrade olmuş oldu.

Yaptığım ilave böyle birşey olmuş oldu bu arada. Aslında bu finali değil o kelepçeyi tutan m5 vidaları tersten takıp somunla iyice kasarak pleksiye sabitledim sonradan.

IMG_20200403_144837.jpgIMG_20200403_134327.jpg

quad, Thustu and wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Soğutucu bugün geldi, uzun zamandan sonra ilk kendi bilgisayarımı topladığım için ufaktan zorladı beni ama eli alışık kişiler rahatlıkla monte edebilirler. Şimdilik tek fanı monteledim, daha sonra ikinciyi çıkış fanı olarak takıp kasanın fanını da kasanın üst kısmına takabilirim.

Ses olarak oldukça dramatik bir fark oldu, ağır yükte bile oldukça sessiz. Stok soğutucu 3600 rpm civarlarında rahatlıkla gezinirken bu fan 1600 rpm civarında başarılı bir şekilde soğutabiliyor.

Sıcaklıklar aynı kullanım koşullarında 5-15 C arasında fark etti, bazen aradaki fark 5 C'den daha az da olabildi ağır yükte ama hem ses hem de soğutma başarısı açısından oldukça memnun kaldım.

Aynı zamanda Linus'un forumunda high-end 120mm tier'ine yazmışlar cidden orada olmayı hak ediyormuş. :D

Soğutucudan alakasız olarak, önceki soğutucudan kalan macunu temizlerken cpu'yu ve fanın kablosunu takarken ramleri çıkardığım için cmos kendisini resetledi ve ssd'im de olan restart sonrası ssd'nin görülmemesi problemi geçti. Demek ki çok oynamışım bir yerlerle. :D

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok