AMD Ryzen Genel Konu-Anakart/İşlemci v.b.
2 2

Bu konuda 163 mesaj var

2 hours ago, TiesTorN said:

linki okudum, sorumun cevabıyla alakalı bir şey göremedim.

bios update yapmak için anakartın üzerinde bir işlemcinin olması gerekiyor. ben sıfır aldığım x570 anakarta nasıl direkt olarak zen 3'ü takıp çalıştıracağım, bunun cevabı yok. halihazırda çalışan bir işlemci olmadan bios update yapılabiliyor mu ki?

BIOS flashback olayını cidden bilmiyor musun Ties? :icon_eek:

https://www.youtube.com/watch?v=iNz4vLhkaP0

https://www.youtube.com/watch?v=cU7ZMmSmu20

RFID and TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

BIOS flashback ryzen 5000 için çalışmıyor. Yeni nesil işlemciler için update edilecekse öncelikle matisse kodlu işlemciyi takıp o şekilde update ediyorsunuz. Büyük ihtimal yeni revizyon anakartlarda o bios yüklü olarak gelecek. Satın alırken dikkat etmek lazım.

*To support Renoir/ Ryzen™ 5000 processors, it requires to update the BIOS with Matisse CPU.

RFID beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

BIOS güncelleme için kimi anakartlara CPU takmaya gerek yok, ucuz anakartlarda genellikle gerek olabilir, almadan önce ufak bir araştırma yeterli olur zaten.

5600X vs i7 10700K meselesine gelirsek uzun bir süre kullanacak olsam yine i7 10700K tercih edebilirdim sadece oyun için sıfırdan toplamak için ancak bizde şimdi bakınca 10700K pahalı 5600X'ten ki ciddi derecede, bu durumda 5600X tercih edilir tabii sadece oyun için.

Ancak ABD fiyatları dikkate alınırsa ve sekiz çekirdekli bir işlemci seçimi yapılacak ise 5800X pahalı kaçıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

5800X zaten çok saçma. O kadar para verecek adam zaten 100$ ekler gider 5900X alır. Ocak'tan sonra 5600 ve 5800 gelecek diyorlar ama bakalım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

5800x tek ccx kullaniyor yani tum paketin (die?) sorunsuz cikmasini gerektiriyor. Bu sorunsuz paketlerden 2 tanesi 16 core icin kullaniliyor. Ellerindeki tam cikan paketleri yuksek marjla satmak icin yapiyorlardir. 5800x core + io basina 5950x ile ayni fiyat bu sebeple.

Bozuk core cikan paketleri 5900x 5600x ve ilerideki farkli modellerde makul marjla kullanmak zorundalar ama tam paketler az ve kiymetli. 

Bozuk paketlerden 4+4 bir 5700x falan olsa o daha ucuz olurdu iste. 

Whooosh beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, kaptanpedal said:

Bozuk paketlerden 4+4 bir 5700x falan olsa o daha ucuz olurdu iste. 

5800x'de bütün çekirdekler aynı CCX içinde olmasının avantajı ile birbiri ile süper hızlı iletişim kuruyor ve işletim sistemi işleçleri nasıl dağıtırsa dağıtsın her zaman hızlı çalışıyor.

4+4 bu noktada biraz dezavantajlı olabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
28 minutes ago, Whooosh said:

5800x'de bütün çekirdekler aynı CCX içinde olmasının avantajı ile birbiri ile süper hızlı iletişim kuruyor ve işletim sistemi işleçleri nasıl dağıtırsa dağıtsın her zaman hızlı çalışıyor.

4+4 bu noktada biraz dezavantajlı olabilir.

yani. ne kaa ekmek o kaa köfte

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 9/15/2020 at 0:33 PM, Thustu said:

MSI'ın sitesinde ki son chipset driver AMD'nin sitesindekinden daha yeni gözüküyor. Bunu araştırdım Reddit'te Gigabyte için de aynısının olduğunu, installer packetin Gigabyte'ın olduğu ve sistemde Gigabyte adına bir driver olmadan AMD adında kurulduğunu yazmışlar. Hiç deneyen oldu mu?

Birde son bios denemelerinde 3000 ve 4000g serileri için gecikme değerlerinin daha düşük olduğunu yazmışlar. Bizim için günlük hayatta ne tür değişiklikler olacak acaba.

Demiştim ve daha sonradan driverı yüklemiştim, bir sıkıntı olmadı sistem düzgünce çalışıyor ve MSI adına bir driver yok.

Şimdi yine benzer bir durum var, AMD'nin sitesinde ekim sonunda çıkmış ve MSI'n sitesinde kasımın başında çıkmış bir driver var.

AMD'ninki daha yüksek sürüm numaralı ve 50 MB, MSI'nki daha düşük sürüm numaralı ve 370MB.

Neden bu kadar karıştırıyorlar ki saçma olmaya başladı bence.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

B550'ler daha mı verimli fiyat avantajının dışında. Çünkü x570 anakartlarla aynı fiyat segmentinde bulunmalarına rağmen kimi ürünler forumlarda bakıyorum B550'lere yönelim var sebebi tam olarak nedir?

@Najaz Şu iki karttan E modelini almak daha mantıklı sanırım TYPE-C den dolayı, düşüncen nedir.
https://www.asus.com/tr/Product-Compare/?products=fdpqq6pwrv2dok9c,fkufhp8oogo9exki&b=2

Elimde bir adet https://www.amazon.com/Creative-Sound-Blaster-System-Preamp/dp/B004275EO4/ref=sr_1_26?_encoding=UTF8&c=ts&dchild=1&keywords=Computer+Internal+Sound+Cards&qid=1606333858&refinements=p_89%3ACreative&rnid=2528832011&s=pc&sr=1-26&ts_id=284823 şundan bulunuyor. Boşuna para vermeyelim, bu kit ile hangi anakart daha iyi olabilir. Anakartın ses yongası type-c ile birlikte sanırım SBX modelini yakalayamaz gibi. Bir fikrini alalım. Bir fikrini alalım. Bir diğer sorumda 5800x rahat çalışır mı bu kartta.

RFID tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Selamlar, donanım dünyasını eskisi kadar. çok takip edemiyorum Sizlere bir kaç sorum olacak, fikir almak istiyorum. 

cyberpunk öncesi yeni bir sistem kurmak için feci gaza gelmiş durumdayım.

ikisinin de 5000 lira civarında olduğunu hesaba katarsak.

1.) 8 çekirdekli 5800x mi almak daha mantıklı yoksa 12 çekirdekli 3900x mi ?

2.) imzamdaki 2x8gb 3200mhz CL16 ramlari ryzen için 2x16gb 3600 mhz CL16 ramlerle değiştirsem mi ? (faydası çok az gibi)

anakart için de fikir danışacağım ama önce işlemciye kesin karar vermek istiyorum. yani açıkçası oyun için 5800x de olsa 3900x de olsa fazla gelecek farkındayım, bu işe girişmek yerine gtx1080ti satıp rtx3070 alsam daha mantıklı biliyorum ama 7700k nın saçma sapan 70-80 dereceli sıcaklıkları sinir ediyor beni, önce bir omurgasını düzelteyim sistemin, sonra ekran kartını mümkünse burdan 3070 yerine yurtdışından 3080 alırım diye ümit ediyorum.

aslında imzamdaki sistem 1440p monitör ile ray tracing olmadan çok rahat oynatacaktır cyberpunk'ı ama ne bileyim, bitlendim ben yine evde oturmaktan, playstation 5 alırım diye düşünmüştüm ama pc oyuncusuyom, mutlu etmez beni, sonuçta geç de olsa death stranding ve rdr2 gibi oyunlar da geliyor pc'ye.

ya da hiç bu işe girişmeden 1080ti'ın hazır müşterisi vardır zaten rtx 3070 mi alsam acaba ne dersiniz ?

@T800

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 minutes ago, wazzap said:

Anakartı B550 bile alabilirsin.

https://www.vatanbilgisayar.com/asus-tuf-gaming-x570-plus-amd-x570-am4-ryzen-ddr4-4400mhz-o-c-m-2-anakart.html#urun-ozellikleri

2000 bin liraya asus tuf 570x iyi gibi geldi bana ama önerilere açığım.

5800x şimdilik saat hızı dolayısıyla oyun performansı olarak 3900x'den iyidir ama daha sonra 12 çekirdeği verimli kullanan oyunlar geldiğinde bence 3900x öne çıkabilir (mi acaba)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, stardust said:

https://www.vatanbilgisayar.com/asus-tuf-gaming-x570-plus-amd-x570-am4-ryzen-ddr4-4400mhz-o-c-m-2-anakart.html#urun-ozellikleri

2000 bin liraya asus tuf 570x iyi gibi geldi bana ama önerilere açığım.

5800x şimdilik saat hızı dolayısıyla oyun performansı olarak 3900x'den iyidir ama daha sonra 12 çekirdeği verimli kullanan oyunlar geldiğinde bence 3900x öne çıkabilir (mi acaba)

O kadar para vereceksen git bari Tomahawk falan al. Onu alacağıma B550 Tomahawk alırım hem 300 TL daha ucuz, hem de adam akıllı VRM var.

https://www.youtube.com/watch?v=ti38JS8RuPU x570 anakart incelemeleri, eskidi ama bilgi verir.

Bu video X570 tomahawk'tan önce yayınlandı.

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, stardust said:

1.) 8 çekirdekli 5800x mi almak daha mantıklı yoksa 12 çekirdekli 3900x mi ?

2.) imzamdaki 2x8gb 3200mhz CL16 ramlari ryzen için 2x16gb 3600 mhz CL16 ramlerle değiştirsem mi ? (faydası çok az gibi)

8 çekirdekli 5800X oyunun ne kadar iyi kodlandığı ne kadar iyi optimize edildiği fark etmeksizin çok uzun bir süre oyunlarda işlemci sorunu yaratmaz, aynı şey 12 çekirdekli 3900X için geçerli değil. Ayrıca 5000 serisi aynı hızlarda 3000 serisinden daha fazla işlem yaptığı için 5000 serisinin 8 çekirdeği multithreading işlerinde 3000 serisinin 10 çekirdeği gibi performans veriyor. 3900X'i +4 çekirdek olarak düşünme.

Ram konusunda pek bir şey diyemem ama mevzu Ryzen ise hızlı ram tercihi her zaman öncelikli olmalı. Sen yurtdışından ram getirtebilecek adamsın, elindekileri sat Amazon'dan iyisini al.

Olmadı ilk kurulumu elindeki ramler ile yap sonra upgrade edersin.

Whooosh tarafından düzenlendi
stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni 5000 serisinin çekirdek tasarımı değişti ve komut yürütme hızlı oldukça yükseldi diyorlar.

Ram için de imkan varsa ne kadar hızlı o kadar iyi Ryzen'ler için ama nereden sonrası gereksiz kaçar orayı bilmiyorum açıkçası.

Anakart araştırması için de Reddit'te bir ara Ryzen anakart chartı vardı. Hangi anakartlarda hangi bileşenler var, hangi cpuları sıkıntısız çalıştırabilir vs detaylı bir şeydi. Yeniler için güncellenmiş midir bilmiyorum ama o chart çok işime yaramıştı.

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 hours ago, wazzap said:

O kadar para vereceksen git bari Tomahawk falan al. Onu alacağıma B550 Tomahawk alırım hem 300 TL daha ucuz, hem de adam akıllı VRM var.

https://www.youtube.com/watch?v=ti38JS8RuPU x570 anakart incelemeleri, eskidi ama bilgi verir.

Bu video X570 tomahawk'tan önce yayınlandı.

https://www.vatanbilgisayar.com/msi-mag-x570-tomahawk-wifi-amd-x570-soket-am4-ddr4-4600-oc-mhz-m-2-anakart.html

x570 tomahawk da çok pahalı değil ki (Asus ROG'lara kıyasla)

Asus TUF'dan iyi midir ki bu tomahawk ? MSI'a anakart konusunda hala bir güvensizliğim var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

X570 anakart B550 üzerine çok getirmiyor oyun kullanımında, farkları çok yok PCI Express 4.0  NVMe, RAID gibi şeylere girilmeyecek ise gördüğüm kadarıyla. Basit oyun kullanımı için B550 yeterli gayet görüldüğü kadarıyla.

Aman aman her X570 veya B550 anakara da direkt atlanmaz fiyat nedeniyle çünkü VRM meselesi var dikkat edilmesi gerekli, Hardware Unboxed basit olarak bulabileceğin incelemeler içeriyor, oradan yararlanabilirsin, elemanın hiç durmadan gerekli gereksiz konuşmasına dayanabilirsen buildzoid de olur.

Kısaca ama B550 Tomahawk, X570 Tomahawk, X570 Unify MSI tarafında iyidir. Diğerlerini bir 10-15 dakika ayırıp bu test videolarını seyretsen zaten bir fikir oluşur.

Oradan gelirsek sıfır olarak bu saatten sonra artık 3900X alınmaz, 5800X tabii tercih edilmeli, ancak bence tercih 5900X olmalı alıp yine uzun uzun kullanacaksan. O da piyasada yok.

Yine RTX 3XXX veya AMD RX 68XX serileri de yok piyasada, yani Cyberpunk öncesi falan yetişmez bunlar, bunları bulup, kurup, kullanmaya başlayıncaya kadar birkaç defa bitirebilirsin oyunu.

1080Ti'dan RTX 3070'e de geçilmez, çok aman aman bir değişiklik değil, anlıyorum ki sen baktın piyasada 5800X var, 6900 TL'ye Palit RTX 3070 var falan o şekil birşey oluşturdun herhalde. :)

RAM konusuna gelirsek, AMD Ryzen 5XXX serisi ile artık DDR4 4000 alınacak, geçen seri için DDR4 3600 idi, bunlar için artık DDR4 4000 gördüğüm kadarıyla ama tabii araştır. DDR4 3200 hele ki C16 artık yavaş.

Ama artık hem AMD hem de Intel bir sonraki (Intel için ilk gelecek seri değil) serileriyle sanıyorum artık DDR 5'e geçecekler, o nedenle de DDR4 yatırımı elde bir RAM var ise ne kadar yapılır, ne getirir daha hızlı bir RAM alsak falan tartışılır kullanılan çözünürlük, işlemci, ekran kartı v.b. bakılarak.

stardust, Coppermine and wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sağol Tolga abi, iyi kötü bir sistem oluşturdum kafamda. şu cyberpunk açılır açılmaz bakacağım sabaha karşı 3'de.

https://www.cursedhardware.com/topic/2123-cyberpunk-2077/?do=findComment&comment=120470

Olay bu tablodaki gibiyse benim sistemin RT olmadan 1440p rahat rahat 60-100 fps arası oynatması lazım.

Canımı sıkan bir durum olursa da bütün parçalar vatan'ın bana yakın şubelerinde var, aynı gün gider alır kurarım.

İdare edecek gibiyse amerika'dan almak için bekleyeyim yanlarına da bir rtx 3080 gelir artık.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 hours ago, T800 said:

Kısaca ama B550 Tomahawk, X570 Tomahawk, X570 Unify MSI tarafında iyidir. Diğerlerini bir 10-15 dakika ayırıp bu test videolarını seyretsen zaten bir fikir oluşur.

^This.

Firienholt beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, stardust said:

Sağol Tolga abi, iyi kötü bir sistem oluşturdum kafamda. şu cyberpunk açılır açılmaz bakacağım sabaha karşı 3'de.

https://www.cursedhardware.com/topic/2123-cyberpunk-2077/?do=findComment&comment=120470

Olay bu tablodaki gibiyse benim sistemin RT olmadan 1440p rahat rahat 60-100 fps arası oynatması lazım.

Canımı sıkan bir durum olursa da bütün parçalar vatan'ın bana yakın şubelerinde var, aynı gün gider alır kurarım.

İdare edecek gibiyse amerika'dan almak için bekleyeyim yanlarına da bir rtx 3080 gelir artık.

Rica ederim, bu tablonun iyimser kalacağını düşünüyorum bir miktar, umarım yanılırım. Neden böyle düşünüyorum, çünkü oyun baya bir erteleme gördü, araya salgın süreci girdi, neyi ne kadar kontrol edebildiler, arada neyi yetiştirebildiler oyun çıkana kadar bilemeyeceğiz, Day 1 Patch falan gibi birşey ile başlanırsa bu kadar ertelemeden sonra sıkıntılı olur herhalde. 

Bilemiyorum, belki de iyi olur bu kadar şey, boşa kötümser düşünmüşümdür, umarım öyle olsun.

Sadece bu oyun özelinde gidip acele etmeye de gerek yok bence, eldeki donanım ile zaten iyi kötü oynanır, ray tracing falan da görmeyelim yani, dünyanın sonu değil. :)

Kendi adıma bir iki şey ifade etmek gerekirse ben fiyatlar ve stoklar oturana kadar bekleyeceğim, eğer ki oturmaz ise malum sebepler ile veya çok geç bir zamanda bu gerçekleşirse ki ne kastediyorum mesela Mayıs, yazın başı gibi, artık RTX 4XXX veya AMD RX 7XXX serilerini(veya adları artık her ne olacaksa) onları bekleyeceğim. İşlemci değiştirmeyi falan hele hiç düşünmüyorum, DDR 5 destekli anakartlar çıkana kadar da ne RAM alırım ne de anakart artık.

T800 tarafından düzenlendi
stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

https://www.cursedhardware.com/topic/1505-en-son-aldıklarınız/?do=findComment&comment=121017

bana msi anakart aldırdınız ya, ne diyeyim bilmiyorum :lol:

bu anakartın garantisi wazzap'dır burdan duyurayım, bişey olursa bu anakarttan direkt onun başına ekşiyeceğim.

şaka bi yana MSI VRM olayında bir önceki anakartlarında büyük sıçışa imza atmış, heralde kendini affettirmek için asus crosshair ayarında anakartı yarı fiyatına satıyor valla, ucuz etin yahnisi mi göreceğiz.

soğutma ne aldım ama asıl bomba o :zuh:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok