AMD Ryzen Genel Konu-Anakart/İşlemci v.b.
2 2

Bu konuda 163 mesaj var

photo_2020-12-10_17-58-55.jpg

Bu da şöyle hatıra olarak kalsın bakalım. inşallah bu sefer bi 5 sene işlemci anakart değiştirmek istemiyorum.

şuan hem yeni oyuncak alınmış çocuk gibi heyecanlıyım hem de sistemi bozup yenisini kurmaya feci üşeniyorum.

photo_2020-12-10_18-06-08.jpg

Psikobat and Coppermine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Getir bana hallederiz iki dakikada. :)

CPU görmeyebilir belki eski BIOS falansa.

Update gerekebilir yani.

Hiç overclock falan ile de uğraşmana gerek yok. Varsayılan halinde bırak, hiç gerek yok uğraşmaya, kendisi ekran kartı gibi voltajını v.b. ayarlayıp çalışıyor zaten.

Precision Boost Overdrive açık değilken de normal çalışması o şekilde zaten, garanti kapsamında yani.

Bir de bunda 3XXX serisinden farklı şeyler de var PBO için, bir bakarsın onlara da.

Ryzen RAM Calculator indir, oradan çıkan değerleri kendin gir tek tek BIOS'a, daha bir hızlı çalışıyor öyle ama zaten GPU sınırında isen onunla da çok uğraşmaya gerek olmaz, XMP aktif edebilirsin basitçe.

Güle güle kullan tekrar. :)

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 12/10/2020 at 6:35 PM, wazzap said:

@stardustbence sistemi sökmeden önce maksimum 8 gb usb2.0 bir tane bellek bul ve içine en son x570 tomahawk biosunu burada anlatıldığı gibi yap. ne olur, ne olmaz.

@wazzap hayatımı öyle bir kurtardın ki... çok teşekkür ederim bunu hatırlattığın için.

yani ben bunu elbet bulurdum ama önce bütün gece kafayı yiyip sonra bulurdum.

yeni sistemden yazıyorum demek güzel bir duyguymuş. power düğmesine bastıktan sonra boot ekranının gelmemesi endişesini unutmuşum, yıllar sonra MSI yaşattı bana bu hissi de...

photo_2020-12-12_02-02-01.jpgphoto_2020-12-12_02-02-04.jpg

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, stardust said:

rv02'yi gömdüğüm mezarlıktan hortlattım.

Bende de bunun kardeşi var; Fortress FT02. Tavanarasında tozlanıyor :)

Ben alttaki 3 tane 180mm fanı, Air Penetrator modelleriyle değiştirmiştim. Soğutma performansına ciddi katkı yapıyor bu fanlar. Temin edebilirsen mutlaka yap derim.

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
8 minutes ago, Najaz said:

Bende de bunun kardeşi var; Fortress FT02. Tavanarasında tozlanıyor :)

Ben alttaki 3 tane 180mm fanı, Air Penetrator modelleriyle değiştirmiştim. Soğutma performansına ciddi katkı yapıyor bu fanlar. Temin edebilirsen mutlaka yap derim.

güzel fikir. bakarım o fanlara.

şuan benim olayım tamamen sessizlik. bütün fanlar düşük devirde çalışıyor. 

bu işlemciyi oyun için overclock falan etmeye de uzun süre gerek olmayacaktır. şimdilik takılayım böyle, zaten sonra kurcalamaya başladım.

rv02'nin ağırlığını unutmuşum, sistemi kurduktan sonra yerinden kalkmıyor meret :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

precision overdrive boost'dan eco mode 95W olarak ayarladım. (normal bırakınca 105W)

multicore'da çarpanı 45'den 44.5'e düşürdü, cinebench r23 skoru 15300'den 15200'e indi. Single core 4850mhz çalışıyor.

Load sıcaklığı 79 dereceden 74'e indi. Bu şekilde kullanacağım.

Amd çok çalışmış helal olsun. 

performansta nerdeyse hiç kayıp yaşamadan, elektrik tüketimi ve sıcaklığı düşürdüm.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

MSI X570 Unify için son BIOS'ta Smart Access Memory desteği geldiğini gördüm, bakınca 5XXX serisi CPU gerektirmediğine hatta RTX 3XXX ile aktive edildiğine ilişkin birkaç yazıya denk geldim ancak 1080Ti ile aktif olmadı, yani BIOS'ta ilgili yerde o seçenek yok bende, seçemedim o nedenle, elinde RTX 3XXX serisi kart olan MSI'dan anakartı için böyle bir BIOS'a denk gelirse konuyu araştırabilirler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

https://twitter.com/1usmus/status/1338535824577736704?s=20

zen3 için çalışmıyor malesef. yavaş yavaş kurcalıyorum zaten şimdilik bu eco mode 95w sevdim. nasıl olsa GPU darboğaz yapıyor. 3080 alınca işlemciyi de iyice kurcalayacağım.

Ryzen RAM Calculator de indirdim ama karışık geldi gözüme, bir de sanki attığın taş ürküttüğün kuşa değmeyecek gibi, onla da sonra uğraşacağım.

bu amd ryzen master programı güzel olmuş, PBO açınca direkt desktop üzerinden ayar çektiriyor CPU'ya.

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok