AMD Ryzen Genel Konu-Anakart/İşlemci v.b.
2 2

Bu konuda 163 mesaj var

3 saat önce, stardust said:

https://twitter.com/1usmus/status/1338535824577736704?s=20

zen3 için çalışmıyor malesef. yavaş yavaş kurcalıyorum zaten şimdilik bu eco mode 95w sevdim. nasıl olsa GPU darboğaz yapıyor. 3080 alınca işlemciyi de iyice kurcalayacağım.

Ryzen RAM Calculator de indirdim ama karışık geldi gözüme, bir de sanki attığın taş ürküttüğün kuşa değmeyecek gibi, onla da sonra uğraşacağım.

bu amd ryzen master programı güzel olmuş, PBO açınca direkt desktop üzerinden ayar çektiriyor CPU'ya.

ram calculator e gerek yok fazla fark yaratmıyor ryzende, önemli olan ram çiftlerinin aynı değerde olup olmaması. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aslında şöyle,yüksek timing olan ramlere ayar çekince faydası var. Özellikle Cas rate 16’dan 15 ve 14lere inebiliyorsa. Command rate de 2T’den 1T’ye inebiliyorsa. 

Ama mesela zaten 14cas 1T ise ram. Çok faydası yok dram calculatorun. Yine de birkaç gündür geceleri rahat olunca ramle uğraşıyorum. Fine tuningde sona yaklaştım.

Arada bir sürü video izledim. Son raddede amacım boostlu kullanabileceği minimum voltajı tespit edip,bu voltajı curved optimizer ile her çekirdeğe (en hızlı çekirdekler hariç) verebilmek.

İçime sinmezse pbo ile tek çekirdek performansını düşürmeden minimum voltaj ne olabilyorsa o noktaya getirip bırakırım. 
Default hali ile de canavar ama 1.45 volt falan veriyor acıyorum işlemciye.

,.

Bloody tarafından düzenlendi
wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben Dram Calculator'daki zamanlama değerlerlerini girdiğim zaman sistem reset döngüsüne girip en sonunda biosu sıfırlıyor. Bütün presetleri denedim ama faydası yok. Sebebi nedir bunun?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Bloodyhocam o anlık değerler sizin de bildiğiniz üzere. sürekli 1.45V'da takılmıyor yani işlemci. Sıkıntı yapmayın bence onu, psikolojik bir şey.

4 minutes ago, omertocarlos said:

Ben Dram Calculator'daki zamanlama değerlerlerini girdiğim zaman sistem reset döngüsüne girip en sonunda biosu sıfırlıyor. Bütün presetleri denedim ama faydası yok. Sebebi nedir bunun?

İllaha tutacak diye bir kaide yok hocam, sonuçta teorik bir şey. ram'in kendisine de bağlı. mesela ben xmp'den başka çalıştıramıyorum. :D voltajı önerdiği değerden daha fazla vermeyi denediniz mi?

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1.45'e kadar hunharca denedim olmadı valla :) Bir de mesela benim tRC değerleri xmp için 56 gözüküyor ve ben intel sistemde bu şekilde kullanıyordum XMP'yi aktif edince fakat AMD sistem otomatik olarak bunu 75'e çekiyor. Düşürdüğüm anda yine restart loop. Bi adam akıllı ayarlayamadım şu ramleri.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
30 minutes ago, omertocarlos said:

Ben adımları söyleyeyim. Öncelikle 1.45 volt verin. Ram değerleriyle oynamadan sadece hızı değiştirin. Auto değeri ile çıkabileceği max hızı bulun. Çok yükseğe çıkacak diye bir şart yok. Benim ramler 3200’den 3266’ya çıkabildi.

Sonra dram calculatora ram ayarlarını ve auto ayarlarda çıkabildiği max hızı girip optimize ayarları bulun. Bence safe iyi,fast gereksiz ama o da denenebilir.

Sonra bu ayarları biosa her aşamada 5 değer değişecek şekilde girip,her aşamada stabilite testi yapın. İlk 6-7 ayar ve 1T-2T ayarları dışındakiler çok önemli değil.

Stabil değerleri ve hızı bulduktan sonra da verdiğiniz voltu 1.45’ten adım adım düşürüp stabil en düşük voltu bulun.

Sonra da bu volt ve hız artışına değip değmediğine karar verin. Genelde default ayarlarda 1.35 gibi voltta çalışır. Belki de bunu seçersiniz. Kolay gelsin.

35 minutes ago, wazzap said:

@Bloodyhocam o anlık değerler sizin de bildiğiniz üzere. sürekli 1.45V'da takılmıyor yani işlemci. Sıkıntı yapmayın bence onu, psikolojik bir şey.

İllaha tutacak diye bir kaide yok hocam, sonuçta teorik bir şey. ram'in kendisine de bağlı. mesela ben xmp'den başka çalıştıramıyorum. :D voltajı önerdiği değerden daha fazla vermeyi denediniz mi?

Volt oynamalarını dinamik göreceğimiz bir yer varsa içim daha rahatlayabilir. Hwinfo düzgün gösteriyor mu?

Ryzen master sadece average ve max gösteriyor bildiğim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok