Mouse'u oynatınca hoparlörden Hışırtı / Cızırtı Gelmesi
2 2

Bu konuda 9 mesaj var

Merhabalar,

Hoparlör son seste iken farkettiğim bir sorundan bahsedeceğim, mouse'yi oynattığımda hareket ettirdiğimde hoparlörden sürekli bir hışırtı cızırtı gibi bir ses geliyor sabitken kesiliyor ses harekete başladığı an devam ediyor, biraz araştırdım sürücülerim falan güncel ne zamandır var bilmiyorum ama 1-2 haftadır ilk farkettiğim andan itibaren artık takıldı kulağım bir kere ve rahatsız etmeye başladı, bir forumda aynı ssorunu yaşayan kişi birinin tavsiyesi ile kasa prize takılan fişlerin uçlarını elektrik bant ile kaplayarak çözdüğünü söylemiş sadece arasını kapatarak denedim olmadı hepsini sararsamda sorun olabilceğinden korktum denemeden öncede sizlere anlatmak istedim belki bilen birisi çıkar. Priz girişleri ile alakalı olabilir mi cidden :) ?

Sistemim:

i5 6600k / Msi z170a M5 anakart / asus gtx 1070 / 16 gb ram

ses kartı falan yok anakart ne sunuyorsa onu kullanıyorum, 4.5 ghz yine anarkartın hazır profillerinden olan bir overclock var.

Win 10 kullanıyorum tüm donanım güncel

Desteklerinizi bekliyorum,

Teşekkürler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Electromagnetic interference problemi her karmaşık elektronik alette vardır ama donanımdan donanıma seviyesi değişir.

Öncelikle halihazırda varolan gürültüyü daha yükseltmediğinizden emin olun. Misal ses sisteminizin ses seviyesini yüksek bir seviyeye sabitleyip sesi Windows üzerinden kısıp açarsanız bu gürültüyü daha çok duyarsınız.
Başka şeyler bunu tetikleyebilir. Misal yüksek yenileme hızlı bilgisayar fareleri interference problemini arttırabilir. Polling rate'i düşürmek faydalı olabilir.

Ses sistemine giden ses kablosunun ground hattına 100kohm resistör takılarak ground lift yapılabilir.

rammstein and Peregrine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
8 saat önce, Whooosh said:

Electromagnetic interference problemi her karmaşık elektronik alette vardır ama donanımdan donanıma seviyesi değişir.

Öncelikle halihazırda varolan gürültüyü daha yükseltmediğinizden emin olun. Misal ses sisteminizin ses seviyesini yüksek bir seviyeye sabitleyip sesi Windows üzerinden kısıp açarsanız bu gürültüyü daha çok duyarsınız.
Başka şeyler bunu tetikleyebilir. Misal yüksek yenileme hızlı bilgisayar fareleri interference problemini arttırabilir. Polling rate'i düşürmek faydalı olabilir.

Ses sistemine giden ses kablosunun ground hattına 100kohm resistör takılarak ground lift yapılabilir.

Cevabınız için teşekkürler, Farem Logitech G502 Rapor Hızı olarak geçen durumdan bahsettiniz sanırım 1000 değerinde aşağı çekip deneyeceğim kontrolcüsünden

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

elektrik bandı kaplama ne alaka çözemedim ama neyse... paraziti engellemeye çalışmış heralde onu yapan ama elektrik bandı paraziti engellemez ki.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de çok uğraştım bu sorunla ve sonunda hoparlör setini değiştirerek kurtuldum. Altec lansing vardı daha önce. Setin masa üstüne uzaman kablolu bir ses kontrolorü ve kulaklık girişi aparatı vardı. Onun yalıtımı yeterli değildi ve her türlü dış elektromanyetik girişimi aldığı gibi mouse hareketlerinden de etkileniyordu. Ucuz bir model Creative hoparlör ile sorunların hepsinden kurtuldum.

Mümkünse önce farklı bir setle deneyin. En azından sizdeki durumun hoparlörlerden kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamış olursunuz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu sorun, her sene çıkan yeni "piremyum" anakartlarda halledildiği söylenen problem. Benim eski Asus Z68V-Pro Gen3 anakartımda olduğu gibi, yeni Asus Z390-E anakartımda da var.

Aslında bendeki problemin bu kadar rahatsız derecede olmasının 2 sebebi var; 

• benim çıkışı ön tarafa taşımak için 10+ yıllık kasamın öndeki portlarını kullanıyor olmam 
  • kulaklıkla kullanıyor olmam, kulaklık kulağın dibinde olduğundan cızırtı daha bariz

Muhtemelen ses chip'inin arkadaki çıkışlarını kullansam bu kadar belirgin olmayacak. Siz de benim gibi yapıyorsanız, kasanın kendi ön çıkışı yerine arkadaki ses chip'in çıkışlarını kullanmayı deneyebilirsiniz.

Ayrıca, hoparlörlerimi ayrı bir ses kartına (Xonar DSX) bağladım. Biraz daha masraflı bir çözüm olmasına rağmen kesin sonuç vereceğinden eminim.

allreadydead tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, allreadydead said:

Bu sorun, her sene çıkan yeni "piremyum" anakartlarda halledildiği söylenen problem. Benim eski Asus Z68V-Pro Gen3 anakartımda olduğu gibi

bende de bu anakart var ama seste herhangi bir sorun yok. büyük ihtimalle ses kartım ayrı olduğu için sorun yaşamıyorum (creative sb zx)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 23/02/2020 at 3:30 PM, TiesTorN said:

bende de bu anakart var ama seste herhangi bir sorun yok. büyük ihtimalle ses kartım ayrı olduğu için sorun yaşamıyorum (creative sb zx)

O kısmı edit falan derken karıştırmışım.
Benim Xonar'a bağlı hoparörlerde en ufak cızırdama yok. Hatta kulağımı dayayıp mouse u hareket ettirdim, cızırdamıyor.
Ama kulaklıklar oyun içi iletişim için anakartın ses chipine ön taraftaki girişlerden bağlı ve aynen bu mouse la hareket edince çıkan cızırtı var. Eski sistemde de aynı setup'ı kullanıyordum, onda da vardı.

Aslında anakarttan mı kaynaklı ondan da çok emin değilim. Kasanın bok yemesi olabilir. Anakartın kendi arkadaki çıkışlarından falan denemek lazım ama kim uğraşacak onla :P 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Anakartın audio codec devresinin EMI engellemesi yeterli olmadığında oldukça yaşanan bir durum.  USB bir ses çözümü veya kaliteli bir ses kartı kullanarak direk çözebilirsiniz.

1990'lı yıllarda EMI kalkanı olmayan CD-ROM kablolarının kasa içinde çalışan hard diskten bile cızırtı kaptığını hatırlamayacak kadar genç bir jenerasyon olması çok enteresan geliyor bana..

serseridingil tarafından düzenlendi
quad beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok