Fiber internet cahilinden bir sorular ??
5 5

Bu konuda 27 mesaj var

Merhaba,

Yeni eve internet bağlatacağım. Fiber internet gören masun köylü gibiyim.

Şöyle bir dolap var. Bu gerçek fiber internet değil mi? 

n2B7be.jpg

Üzerinde türk telekom yazan küçük kutu ne ola ki ?

Türk telekom a sordum kullanım süresince fiber modem ücreti aylık 6 tl. Abonelik bitince modemi geri alıyorlarmış. Modem olarak ne tavsiye edersiniz. Türk telekom dan 6 tl ye aylık kullanayım mı yoksa parayla başka bir modem mi alayım?

çok teşekkürler...

Veysel beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Fiber internet dediğinde kendine has özel bir kabloyla gelen bağlantı sistemi zaten. Senin binanın girişinde dağıtıyorlar panodan sana dairene bir hat çekiliyor. O kutuya benzer sinyal alan bir kutu daha kurduracağın yere çekerler. Ondan ethernetle modemine bağlantı paylaşımı veriyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bu foto benim dairenin içinden hocam, yani ben klasik vdsl modem router alsam o küçük kutudan ethernet ile bağlanabilirmiyim?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Uyumlu bir modem alırsan olur sanırım. Ben SO Fiber aldığımdan beri onların verdiği modemle kullanıyorum. O zamanlar modem için ücret almamışlardı, sadece iptal edersen modemi geri iade ediyorsun.

emre666 beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
17 saat önce, emre666 said:

bu foto benim dairenin içinden hocam, yani ben klasik vdsl modem router alsam o küçük kutudan ethernet ile bağlanabilirmiyim?

Eve direk fiber geliyor ve odaya fiber çekerlerse onların vereceği ont modemi kullanmak zorundasın. Eğer Modeme ethernet kablosuyla gelirse o zaman kullanabilirsin. Ama şifre ve kullanıcı adını öğrenmen lazım.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

odaya derken hocam? duvarlarda ethernet çıkışı var.

foto. sunu koyduğum dolabın içine fiber kablo çekilmiş mi çekilmemiş mi nasıl anlarım.

@ZvAnA

edit: veya çok kasmayım turk telekom a başvurayım akışına mı bırakayım ? :)

emre666 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şöyle bir durum var. Odalara ethernet geliyorsa binaya kadar fiber geliyor, oradan da evin içindeki kutuya ethernetle geliyordur. Ben TT fiber abonesiyken kendi routerımı direk kullanamamıştım. Şifre ve kullanıcı adı girmeme rağmen. Onların verdikleri Tılgın modemi telefonla bridge mode'a aldırıp, Tılgına kendi router'ımı bağlayıp kullanmıştım.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, ZvAnA said:

Şöyle bir durum var. Odalara ethernet geliyorsa binaya kadar fiber geliyor, oradan da evin içindeki kutuya ethernetle geliyordur. Ben TT fiber abonesiyken kendi routerımı direk kullanamamıştım. Şifre ve kullanıcı adı girmeme rağmen. Onların verdikleri Tılgın modemi telefonla bridge mode'a aldırıp, Tılgına kendi router'ımı bağlayıp kullanmıştım.

anladım hocam. teşekkürler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 saat önce, ZvAnA said:

1 saat önce, emre666 said:

anladım hocam. teşekkürler.

WAN portu olan router'ınızın MAC adresini sisteme girerlerse kullanabilirsiniz ama bunu yapacaklarını pek sanmıyorum.

emre666 beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
29 dakika önce, Hamso said:

O kutuya turuncu bir kablo geliyor değil mi?

Sorento : 705512.pngPicanto : 788546.pngGolf 7: 983702.png

turuncu kablo yok galiba hocam. bu virus muhabettin sonra da bir daha gitmedim. kattaki elektrik sayaçlarının olduğu oda da galiba turuncu kablolar. gidince fotosunu çeker koyarım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
13 saat önce, infestor said:

resimdeki turuncu kablo drop f/o kabloya benziyor. ustundeki baskiyi gorebilsek tam hangi tip soylicem ama :)

eyvallah hocam. çeker koyarım.

iş güç yok zaten maksat zaman geçsin... :mrgreen:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@emre666, Türk Telekom direkt daire içine fiberoptik kabloyu çekmiş, kurmaya geldiklerinde bir çevirici ve onun arkasına da bir Router kuracaklar, kurdukları Router üzerinden de altta duran cat6 girişlerine direkt bağlayabilirsin odalara dağıtmak için. Bizim bir önceki evde de benzerdi, hem Türk Telekom hem de Superonline, fiberoptik kablo çekmişti. Şimdiki evde hem Türk Telekom hem de superonline bina içine cat6 kablo çekmiş, alt kattaki bir router üzerinden kullanıyoruz muhtemelen.

emre666 beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gelişeceğinden ve bizim sadece izlemekle yetineceğimizden şüphem yok.

Diğer ülkelerin yasakladığı programları kullanıyoruz, hız desen yanlarından geçemeyiz. Serserigezginin yüklediği videonun doğruluğuna üzülmekten başka bir şey yapamıyoruz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

yaklaşık 7 ay kadar geçte olsa interneti pazartesi bağlatıyorum. türk telekom da her internete fiber dediklerinden saçma bir durum var. ''gerçek fiber mi ? vdsl istemiyorum'' diyorum evet güçlendirilmiş fiber modem ile kurulum olacak diyor. vdsl adsl lafını kullanmıyorlar.

koyarım buraya nasıl bir bağlantı yapıldığının fotosunu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 19.09.2020 at 21:36, ZvAnA said:

fiber değil de hiper kullanırsa anlaki vdsl. 

hiper lafı da kalkmış hocam. sadece fiber internet diye geçiyor artık intenet hizmeti.

bugün kuruldu. aşağıdaki gibi bir bağlantı yaptılar. 

QTyxzc.jpg

dPVMI2.jpg

nasıl bağlanmış oldu şimdi ? hiç sormadım gelenlere birşey. duvara astar sürüyordum o sıra salak gibi üzerime sıçrattım onunla uğraşıyordum.

edit: nasıl bağlanmış derken fiber mi vdsl gibi sormadım. vdsl değil anladım da. daireye kadar fiber kablo gelmiyor sanırım ethernet cat kablo ile bağladılar modeme.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

50 mbit bağlatmıştım. speed test de tam 48-49 a sabitleniyor. fiber in özelliği değil mi bu? evdeki vdsl de böyle birşey olmuyordu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
50 minutes ago, emre666 said:

50 mbit bağlatmıştım. speed test de tam 48-49 a sabitleniyor. fiber in özelliği değil mi bu? evdeki vdsl de böyle birşey olmuyordu.

sen gözünde fazla büyütmüşsün bu vdsl - fiber olayını.

stabil sağlıklı çalışan bir vdsl'in fiberden hiç bir farkı yok. var diyen kendini kandırır. ping süresinden tut sayfaların açılış hızına, upload hızına vs kadar her şey aynı. hız testinde belki 48-49 değil de 47mbit çıkar, bütün fark bu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 saat önce, emre666 said:

bağlı olduğun fiber portuna bandwidth management yapıldığı ve değer 50MBit olarak girildiği için sabit 48-49 görürsün... LAN gibi düşün fiber bağlantısını, abone olduğun hıza göre o portun bandwidth'ini kısıyorlar yani... ADSL ya da VDSL gibi bakır kablolar ve santrale mesafeye göre sinyal düşmesi falan yok yani...

emre666 beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Merhaba emre666 çektiğin bir fotoğrafı gördüm pano içinde fiber cihazı var ben bir elektrikçi oano şekli hoşuma gitti rica etsem uzaktan ve yakından bir kaçtane fotıpraf çekebilirmisin aynısını bende yapmak istiyorum teşekkür ederim mail adresim [email protected] gönderirsen sevinirim

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
5 5

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok