32 GB RAM Gereklimi ?
2 2

Bu konuda 11 mesaj var

önümüzdeki ortalama 2 yıl elimdeki sistemi kullanırım. Şu an Gskill Trident Z Neo 16 GB dual kit DDR4 3000 kullanıyorum ve yanına bir kit daha taksammı diye düşünüyorum ama bir getirisi olmazsa boşuna para harcamış olacağım, başlıktaki gibi 32 gb ram gereklimi yoksa fuzulimi ?

Ryzen 7 2700 Max - Asus Tuf B450-Plus Gaming - EVGA GTX 1660Super SC Ultra

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

elde 16gb ram varken sistemin başka bir şeyine yatırım yapmak daha mantıklı. SSD vs. Gerek yoksa da bir kenara ayırın, ileride upgrade için kullanırsınız.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Belleğe aşırı yüklenen uygulamalar kullanmıyorsanız pek gerekli sayılmaz. Örn: Adobe uygulamalarında (Premiere, AfterFX) ram preview yaptırırken ne kadar çok ram o kadar iyi olur. Photoshop da öyle. Eğer amaç oyun ve normal kullanımsa o paraya SSD veya eskileri satıp üstüne ram parasını ekleyip ekran kartı/işlemci terfisi yapmak daha mantıklı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

NE yapılacağıyla alakalı, misal sistemde kullanım esnasında açık uygulamalar varken görev yöneticisinden bellek kullanım oranı izlenebilir, eğer %80 seviyelerini aşan durum var düşünmeye başlamak lazım. Ki bu devirde ssd takas alanı olarakta oldukça verimli oluyor bu konuda. Çok aşan durum yoksa tasarım vb aşırı büyük dosyalarla çalışılmıyorsa ihtiyaç olmaz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

sistemde office programları ve photoshop kullanıyorum onun dışında genelde oyun oynanıyor. yazılanlardan çıkardığım kadarıyla gerek yok, bu şekilde devam. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
8 saat önce, coffe lake said:

sistemde office programları ve photoshop kullanıyorum onun dışında genelde oyun oynanıyor. yazılanlardan çıkardığım kadarıyla gerek yok, bu şekilde devam. 

Aynen devam bu şekilde, ileriki upgrade için saklayın.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Söylenecek her şey söylenmiş zaten ama ben şuraya bir küçük dipnot bırakayım.

Ram sadece ve sadece kullanıldığı zaman işe yarayan bir şey. Dolayısıyla sisteme ihtiyacın üstünde bellek takmak yada yüksek bellekli bilgisayarlar almak çok doğru değil. İsraf olur.
Ayrıca bilgisayarların o günün ihtiyaçlarının çok altında bellek miktarları ile satıldığı ve kullanıldığı karanlık dönemi yaşamış kişiler bugün sistemlerinde fazlasıyla bellek miktarı olmasına rağmen hala programların fazla bellek tükettiğinden şikayet ediyorlar ama işin aslı pek böyle değil.
Modern işletim sistemleri ve yazılımlar stabilite ve hız konusunda getirdiği avantajlar nedeniyle mevcut belleği mümkün olduğunca çok kullanmaya göre optimize ediliyor. Dolayısıyla bilgisayarınızda telefonunuzda tabletinizde sistem belleği kullanım oranının %50'leri, %70'leri %80'leri gördüğünde endişelenmeyin, sistem daha fazla kullanılabilir belleğe ihtiyaç duyulduğunda mevcut verinin zorunlu olmayanlarını çöpe ve aktif yazılımların çalışması için gerekli olan ama aciliyeti olmayanların bir kısmını ise sabit sürücüye kopyalanarak bellekte yer açacak.

Yani yazılımların ve işletim sistemlerinin belleğe "aşırı" yüklenmesi kötü bir şey değil. Aksine eğer sistemde yeteri kadar kullanılabilir bellek varsa ve yazılım bunu mümkün olduğunca verimli kullanmıyor ise bu bir kabahat.

Geleceğe yatırım konusu ise DDR4'ün yavaştan ömrünün sonuna geldiği şu günlerde pek geçerli değil çünkü yakın zamanda DDR5 hayatımıza girecek.

Bazı android cep telefonlarında absürt bellek miktarları göze çarpıyor. Bu tamamen ticari bir hareket ve dünya pazarındaki bellek fiyatlarını yukarı çekmek yada daha fazla telefon sattırmak dışında bir olayı yok.

Whooosh tarafından düzenlendi
Thustu and Griffon beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok