AMD, Sistem kapanma sorunu
2 2

Bu konuda 68 mesaj var

Merhaba;

2. el temiz olduğunu düşündüğüm bir kasa Aldım. Özetle Ryzen5  2600x ve Saphire radeon rx590 Nitro ekran kartım var. Bazı oyunlarda durduk yere siyah ekran oluyor ve restart etmem gerekiyor. Isınıyor mu diye baktım ısı değerlerinin işlemci ve ekran kartında son derece normal. En çok NBA 2k 20 oynarken bu oluyor. Test yapabileceğim bir yöntem bulunuyor mu sorunu tespit etmem açısından. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Thermaltake Smart 600W 80+ 12cmRGB Led Fanlı PSU (PS-SPR-0600NHSAWE-1 psu unun markası

enteresanı nba de kesinlikle yapması diğer oyunlarda nadiren yapması. Mesela witcher oynarken bir windowed moda çıkayım dedim birden gitti. Bide rgb ler filan yanıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu siyah ekran problemi 5700 XT'de var, black screen 5700 XT falan yazın Google'a bakın bakalım yaşadığınız böyle birşey mi ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

https://community.amd.com/thread/243837

evet buradaki bulgular ile benimki uyuyor ama hala stabil bir çözüm bulunamamış anladığım kadarı ile. Fan hızını arttırın filan diyor da zaten alet 70 dereceyi geçemiyor ki. Ultrada bile max 72 gördüm afterburner doğru ölçüyor ise tabiii. İlk aldığımda  monitörüm 60 hz diye patlıyor sandım. Gittim 144 hz monitör aldım yine oluyor. Akşam bi fan hızını arttırmayı deniyeyim bakalım ne olacak. 

Bide sorunun psu sebebi ile olup olmadığını nasıl anlarım yani cahil aklımla çok kötü bir psu olmadığını biliyorum.

argelfelhis tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bahsettiğiniz tip kendiliğinden pc'nin direk reset atması ya da kapanması gibi sorunlar genelde güç kaynağından kaynaklanır. Kullandığınız güç kaynağı isimsiz, yalan değerlerle piyasada bulunan ürünlerden değil. PSU sorunlarını tespit etmek için maalesef sisteme başka sağlam bir psu takıp onunla da benzer şey oluyor mu olmuyor mu bakmak lazım. Yalnız mesaj yazarken sorununuzu tekrar okuyunca yanlış anladığımı farkettim. Siz de pc'nin direk reset atma gibi bir durumu yokmuş. Bu durumda psu harici, başka bir donanım ya da yazılım kaynaklı herhangi birşey olabilir. Driver silip, temiz kurulum yapmak denenebilir.

ZvAnA tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 3/6/2020 at 4:08 PM, sgi said:

3 gün kadar önce yeni sürücü çıktı, onu denediniz mi?

güncelledim değişen bişey olmadı. Artık Wither 3 de de kapanmaya başladı. Dünya masrafa ve riske girip pc aldım cidden hayal kırıklığı. Driverları full 0 layıp baştan bi deniycem. Muhtemelen bileşenler arasında bir uyumsuzluk var. Keşfetmek uzun sürecek. Bide 0 lamak için nereden başlayacağımı da bilmiyorum. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Windows bir hata karşısında reset atıyor olabilir. Bazı Windows servislerinin varsayılan kurtarma metodu "yeniden başlatma" olarak ayarlıdır ve bir şekilde bu servis çökerse bilgisayar hiçbir uyarı vermeden reset atar.

Windows olay günlüğünden yeniden başlatmaya neyin sebep olduğu öğrenilebilir.

Ayrıca ramleri ve güç kabloları kontrol etmekte fayda var. Kabloları ve PCI kartları söküp geri takın. Bellekleri tek tek ve düşük hız/nispeten yüksek voltajla deneyin.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim bugüne kadar yaşadığım benzer sorunlar hep ramlerden kaynaklı çözüldü.

Tecrübemi paylaşayım dedim. Başka ram varsa deneyin veya ram cas - latency - voltaj ayarlarını auto yapmayın manuel olarak belirleyin bios dan.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dün farkettiğim şuydu çocuklar (evet evde 2 tane küçük çocuk var) kasanın üzerindeki düğmeden fan ayarları ile oynamışlar. Düzeltip akşam denediğimde bir yarım saat 40 saat sorun yaşamadım. söküp takmaya bi türlü zaman bulamıyorum. İlk olarak pcyi bir dağıtıp iyice temizleyip baştan toplayacağım parça parça deneyip. 

23 hours ago, Whooosh said:

Windows bir hata karşısında reset atıyor olabilir. Bazı Windows servislerinin varsayılan kurtarma metodu "yeniden başlatma" olarak ayarlıdır ve bir şekilde bu servis çökerse bilgisayar hiçbir uyarı vermeden reset atar.

Windows olay günlüğünden yeniden başlatmaya neyin sebep olduğu öğrenilebilir.

Ayrıca ramleri ve güç kabloları kontrol etmekte fayda var. Kabloları ve PCI kartları söküp geri takın. Bellekleri tek tek ve düşük hız/nispeten yüksek voltajla deneyin.

Aslında hiç reset etmiyor. Çat diye ekran kararıyor hiçbir tepki olmuyor. Kasadan hard reset yapıyorum tekrar açmak için. Ram bana mantıklı gelmiyordu ama denemem gerekiyor. Kasa içinden oyuncak bebek ayakkabısı ve lego ayıklamamak için evde çocuklar varken makinayı dağıtamıyorum. İlk fırsatta girişeyim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam sen de bizi sürekli ters köşeye yatırıyorsun. Her mesajda sorunun ne olduğu değişiyor. Bi kapanıyor dedin, bi reset atıyor dedin, şimdi de siyah ekrana düşüyor bilgisayar çalışmaya devam ediyor diyorsun. Hepsi farklı şeyler bunların.

Baştan test ettim ısı sorunu yok demiştin, şimdi çocuklar fan ayarları ile oynamış, düzelttim sorunsuz çalışıyor diyorsun.

Bu şekilde tanı koymak, yardımcı olmak çok zor.

Whooosh tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Fan ayarı oynamakla ekran kapanmaz. Başka bir şey var bence o işte. Fanları düşürünce ekran kartı çok ısınıyor diyelim (çok çok küçük ihtimak) bilgisayar kendine reset atar veya uygulamadan çıkar. Bence asıl sorun ekran kartı driverında. Yakın zamanda yeni bir sürücü çıkardı AMD yine, bu sorun yaşayanlara özel. DDU ile driverları silip tekrar en son sürücüyü yükleyin. O da çare olmazsa, DDU ile yeniden sürücüleri temizleyip 19.2 sürücüsünü kurun.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, Whooosh said:

Hocam sen de bizi sürekli ters köşeye yatırıyorsun. Her mesajda sorunun ne olduğu değişiyor. Bi kapanıyor dedin, bi reset atıyor dedin, şimdi de siyah ekrana düşüyor bilgisayar çalışmaya devam ediyor diyorsun. Hepsi farklı şeyler bunların.

Baştan test ettim ısı sorunu yok demiştin, şimdi çocuklar fan ayarları ile oynamış, düzelttim sorunsuz çalışıyor diyorsun.

Bu şekilde tanı koymak, yardımcı olmak çok zor.

Hocam hep siyah ekran hatası alıyor ( oyun sırasında ekran pat diye kararıyor kasa fanları en düşükte dönüyor rgbler yanıyor kasada. Bilgisayar tepki vermiyor klavyeye ve mousea. Kendi restart etmiyor hep kendim restart ediyorum). Restart ediyor yazmamıştım aslında ama ifade bozukluğum olabilir. Son postumda driverları eskilerini kaldırmadan güncellemeyi denemiştim ve 10 dakika dayanamıyordu. Bu duruma istinaden kapanıyor dediğim durumda kasa fanları en düşükte çalışıyormuş. Sizin tavsiyenize uyup  söküp fiziksel ve ram kaynaklı bir sorun varmı bakacağım. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir yerlerden çalışan ve daha az güç tüketen ekran kartı bulup deneyin.

Windows event viewer'da 'application' ve 'system' diye bir alt sekme var. Siyah ekran hatası aldıktan sonra sistemi restart edin ve oraya bakın. Orada 'error' var mı? Kırmızı içinde bir çarpı işareti oluyor orada. Varsa onun ekran görüntüsü falan alıp burada paylaşın.

rammstein tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sistem çalışır gibi görünürken ekranın kararması aşırı ısı yada ekran kartı hatasına benziyor. İlk sahibi kurulum sırasında bazı şeyleri yanlış yaptıysa ve bundan dolayı oluşan sorunu çözemediyse uygun bir fiyata elinden çıkarmış olabilir.

İşlemci soğutucusunun düzgün montaj yapıldığını kontrol edin. Altında normalde montajdan önce çıkarılması gereken koruyucu naylon falan olmasın. Önce soruna bir teşhis koyalım, tedavisi kolay.

En iyisi sistemi komple dağıtıp yeniden toplamak. Her şeyi söküp geri toplayın, bios ayarlarını sıfırlayın, fan kontrolcü gibi zorunlu olmayan şeyleri es geçerek kurulum yapın. Eğer işlemci soğutucusu falan harici fan kontrolcüye bağlı ise sıkıntı çıkartabilir.

Whooosh tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 hours ago, freerun said:

Ben sorunun anakartta olduğunu düşünüyorum bios günceldir muhtemelen, hangi marka anakartı kullanıyorsun?

Asus Prime B450M-K ramler de HyperX DDR 4 3000

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
10 hours ago, rammstein said:

Bir yerlerden çalışan ve daha az güç tüketen ekran kartı bulup deneyin.

Windows event viewer'da 'application' ve 'system' diye bir alt sekme var. Siyah ekran hatası aldıktan sonra sistemi restart edin ve oraya bakın. Orada 'error' var mı? Kırmızı içinde bir çarpı işareti oluyor orada. Varsa onun ekran görüntüsü falan alıp burada paylaşın.

merhaba;

event view a baktığımda 

önce bir warning 

09/03/2020 22:23:34 The driver \Driver\WudfRd failed to load for the device ROOT\WindowsHelloFaceSoftwareDriver\0000.

sonra infolar

09/03/2020 22:23:34 UMDF reflector is unable to connect to service control manager (SCM). This is expected during boot, when SCM has not started yet. Will retry when it starts.

09/03/2020 22:23:34 Connectivity state in standby: Disconnected, Reason: NIC compliance

sonra critical

09/03/2020 22:23:34 The system has rebooted without cleanly shutting down first. This error could be caused if the system stopped responding, crashed, or lost power unexpectedly.

sonra error

09/03/2020 22:23:39 The previous system shutdown at 22:22:11 on ‎9.‎03.‎2020 was unexpected. 

Bu arada ömrümü code debug layarak çürüten ben hardware sorunu için log okuyup debuglamayı aklıma getirmemem iyice tembelleştiğimi de gösteriyor galiba.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
22 hours ago, wazzap said:

Fan ayarı oynamakla ekran kapanmaz. Başka bir şey var bence o işte. Fanları düşürünce ekran kartı çok ısınıyor diyelim (çok çok küçük ihtimak) bilgisayar kendine reset atar veya uygulamadan çıkar. Bence asıl sorun ekran kartı driverında. Yakın zamanda yeni bir sürücü çıkardı AMD yine, bu sorun yaşayanlara özel. DDU ile driverları silip tekrar en son sürücüyü yükleyin. O da çare olmazsa, DDU ile yeniden sürücüleri temizleyip 19.2 sürücüsünü kurun.

Dün dediğinizi yaptım NBA yine 10 dakka dayanmadı ama 1 saat witcher oynayabildim. Haftasonuna kadar biraz daha zaman geçireyim haftasonu teknik bilgisi benden daha güncel olan birilerini bulabilirsem full dağıtacağım sistemi fiziksel bir sorun varmı diye. Uzuunnn yıllardır pc sök tak ayarla işleri ile uğraşmıyorum (bu yüzden sağlam kazık yedim muhtemelen) bu yüzden bilen birileri ile daha rahat ilerlerim. 

Bide bios a girdiğimde işlemcinin 4000 mhz de çalıştırdığını gördüm. Benim bildiğim ryzen 5 2600x in base clock u 3600 olması gerekiyor acaba aldığım arkadaş bunu overclock etmiş olabilir mi?

Bu arada herkese de yardımları ve yorumları için teşekkür etmek istiyorum nerdeyse 20 yıldır DHW ve sonrasında CHW ailesinin üyesiyim her zaman birbirine destek olan bu topluluğun bir parçası olduğum için çok mutluyum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bilgi paylaştıkça güzeldir hocam. :)

Bilgisayarı takılı olarak aldıysanız 4GHz'e overclock etmiş olabilir ama işlemciyi kendiniz taktıysanız öyle bir şey mümkün değil. Çarpanı auto'ya getirip deneyebilirsiniz. Bir de synthetic benchmark yapın derim, eğer ekran kartında veya erkan kartı sürücüsünde bir sıkıntı varsa buradan da belli olur. Ben hala herhangi bir sürücü sorunu olduğunu düşünüyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
11 hours ago, argelfelhis said:
Spoiler

merhaba;

event view a baktığımda 

önce bir warning 

09/03/2020 22:23:34 The driver \Driver\WudfRd failed to load for the device ROOT\WindowsHelloFaceSoftwareDriver\0000.

sonra infolar

09/03/2020 22:23:34 UMDF reflector is unable to connect to service control manager (SCM). This is expected during boot, when SCM has not started yet. Will retry when it starts.

09/03/2020 22:23:34 Connectivity state in standby: Disconnected, Reason: NIC compliance

sonra critical

09/03/2020 22:23:34 The system has rebooted without cleanly shutting down first. This error could be caused if the system stopped responding, crashed, or lost power unexpectedly.

sonra error

09/03/2020 22:23:39 The previous system shutdown at 22:22:11 on ‎9.‎03.‎2020 was unexpected. 

Bu arada ömrümü code debug layarak çürüten ben hardware sorunu için log okuyup debuglamayı aklıma getirmemem iyice tembelleştiğimi de gösteriyor galiba.

Burada yazanlara göre driver kaynak bir sorun yok. Görüntü gidince sistemi zorla yeniden başlattığınız için "The previous system shutdown at 22:22:11 on ‎9.‎03.‎2020 was unexpected." diye bir uyarı var.

BIOS'u default ayarlarına alın. Ben hâlâ sistemin başka parçalarla test edilmesinden yanayım. Başka bir PSU, ekran kartı vs. Giriş seviyesi ekran kartı bulmak daha kolay olur diye düşünüyorum. GT 1030, GT 930, GT 730 gibi.

rammstein tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok