AMD, Sistem kapanma sorunu
2 2

Bu konuda 68 mesaj var

Ramler Hyperx DDR4 3000Mhz  gayet iyi . 3200MHz lik olanlarını kullanıyorum ama BIOS 'dan tüm ayarlarını manuel yaptım . Tavsiye ederim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Zen ve Zen+'da hem işlemciyi oc etmek, hem de ramleri 3000+ hızlarda çalıştırmak için doğru ayarları manuel girmek gerekiyor. (Infinity fabric, ram kontrolcüsü sıkıntıları) 1st gen Ryzen çıktığından beri kendime, eşe, dosta sanırım 10'a yakın Ryzen sistem topladım. Zen2 hariç ben o xmp seceneğinin stabil bi şekilde çalıştığına anakartların en ucuzundan, en pahalısına kadar şahit olmadım. ( Örnek kendi sistemim: 1800x, asus b450i gaming, gskill 16gb 3200mhz samsung b-die biosu defeault ayarlara alıp, xmp mode sectiktan sonra pc bi daha açılmıyor bile. Biosa girip yaptığınız ayarı düzeltebilmek için hard res ya da pili çıkartmak grekiyor.) Doğru çalışmadığında da tam olarak anlattığınız şekilde hatayla karşılaşıyorsunuz. Zen+ biraz daha iyi ama kötü silikona denk gelmiş olabilirsiniz. Bios ayarlarınızı default yapıp, İşlemci auto ayarlarda, ramlerin de hızını 2133, zamanlamalarını autoya çekip deneyin. Büyük ihtimalle sorununuz çözülecek. Daha sonrasında "dram calculator for ryzen" indirip ince ayar yapın.

Her halükarda bileşenleri doğru şekidle temizleyip, montajını yapıp thermal pasteleri yeniledikten sonra temiz bi windows kurulumu yapın güncel sürücülerle.

Eğer sorun devam ederse de genel kanıda olduğu gibi önce farklı bi psu daha sonra da ram'le denemenizi tavsiye ederim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
20 hours ago, the5thhorseman said:

Zen ve Zen+'da hem işlemciyi oc etmek, hem de ramleri 3000+ hızlarda çalıştırmak için doğru ayarları manuel girmek gerekiyor. (Infinity fabric, ram kontrolcüsü sıkıntıları) 1st gen Ryzen çıktığından beri kendime, eşe, dosta sanırım 10'a yakın Ryzen sistem topladım. Zen2 hariç ben o xmp seceneğinin stabil bi şekilde çalıştığına anakartların en ucuzundan, en pahalısına kadar şahit olmadım. ( Örnek kendi sistemim: 1800x, asus b450i gaming, gskill 16gb 3200mhz samsung b-die biosu defeault ayarlara alıp, xmp mode sectiktan sonra pc bi daha açılmıyor bile. Biosa girip yaptığınız ayarı düzeltebilmek için hard res ya da pili çıkartmak grekiyor.) Doğru çalışmadığında da tam olarak anlattığınız şekilde hatayla karşılaşıyorsunuz. Zen+ biraz daha iyi ama kötü silikona denk gelmiş olabilirsiniz. Bios ayarlarınızı default yapıp, İşlemci auto ayarlarda, ramlerin de hızını 2133, zamanlamalarını autoya çekip deneyin. Büyük ihtimalle sorununuz çözülecek. Daha sonrasında "dram calculator for ryzen" indirip ince ayar yapın.

Her halükarda bileşenleri doğru şekidle temizleyip, montajını yapıp thermal pasteleri yeniledikten sonra temiz bi windows kurulumu yapın güncel sürücülerle.

Eğer sorun devam ederse de genel kanıda olduğu gibi önce farklı bi psu daha sonra da ram'le denemenizi tavsiye ederim.

bunu denedim nba de değişen bişey olmadı ama witcher da mesela bir sorun yaşamadım ama mevcut durumda çok uzun süreler oyun oynayamıyorum ama mesela nba 5 dk dayanamıyor . Sanırım sistemi dağıtmadan emin olamayacağım bi süre 2133 de devam edeyim. Bide forumlarda nba 2k20 de sorunlar yaşandığını gördüm biraz onlara da bakacağım. Kartı zorlayacak bikaç oyun daha kurup deniyeyim. bunlara ek sorunun yaşandığı anki videosunu da çektim onu da yükleyeceğim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bulabiliyorsanız psu'yu değiştirip bir deneme yapmanızı tavsiye ederim, benzer bir sorun ben de yaşamıştım, sorun psu'da çıktı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benzer bir sorun benim RX580 nitro+ da olmuştu, muhtemelen sizin kartta da 2. bios switchi vardı diğer biosa çevirip deneyin bakalım ne olacak ? Sürücü problemlerinin boy gösterdiği dönemde benim düşük saat hızları çalışan profilimde 1 hafta benzer sorun yaşamıştım. Sürücü vb güncellediğimde durum düzelmemişti, o arada ekran kartını sistemden söküp takıyorum vb birşeyler deniyorum tabi sonra switchle ocli biosa geçmiştim ve hiç birşey kalmamıştı. Denemekten zarar çıkmaz...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
32 minutes ago, Deathknight said:

Benzer bir sorun benim RX580 nitro+ da olmuştu, muhtemelen sizin kartta da 2. bios switchi vardı diğer biosa çevirip deneyin bakalım ne olacak ? Sürücü problemlerinin boy gösterdiği dönemde benim düşük saat hızları çalışan profilimde 1 hafta benzer sorun yaşamıştım. Sürücü vb güncellediğimde durum düzelmemişti, o arada ekran kartını sistemden söküp takıyorum vb birşeyler deniyorum tabi sonra switchle ocli biosa geçmiştim ve hiç birşey kalmamıştı. Denemekten zarar çıkmaz...

Bios switchi derken biosda profiller var onlar mı acaba? Ben biraz kurcaliim. Ben sizin tavsiyelere uyup driverları sıfırlayıp ram frekanslarını da düşürdüm. Nba hariç diğer oyunlarda sorun yok gibi. Bir ram frekanslarını yükseltip deniyeceğim tekrar. Tabi bu karantina muhabbetine bilgisayarı söküp takma işi biraz ötelendi. Ben aslında çok bilgisiz değilim ama yeni nesil pcler ile neredeyse hiç tecrübem yok. O yüzden biraz çekiniyorum bu kadar sağlam bir işe girişmeye.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
8 dakika önce, argelfelhis said:

Bios switchi derken biosda profiller var onlar mı acaba? Ben biraz kurcaliim. Ben sizin tavsiyelere uyup driverları sıfırlayıp ram frekanslarını da düşürdüm. Nba hariç diğer oyunlarda sorun yok gibi. Bir ram frekanslarını yükseltip deniyeceğim tekrar. Tabi bu karantina muhabbetine bilgisayarı söküp takma işi biraz ötelendi. Ben aslında çok bilgisiz değilim ama yeni nesil pcler ile neredeyse hiç tecrübem yok. O yüzden biraz çekiniyorum bu kadar sağlam bir işe girişmeye.

Hayır hocam direk ekran kartının üzerinde var bir switch onu yana çevireceksiniz tırnağınız yardımıyla falan.

IMG-20200306-WA0003.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 3/19/2020 at 10:08 AM, Deathknight said:

Hayır hocam direk ekran kartının üzerinde var bir switch onu yana çevireceksiniz tırnağınız yardımıyla falan.

IMG-20200306-WA0003.jpg

Bunu da denedim maalesef gidiyor. Şu an aktif witcher 3 ve Cod warzone var hepsinde bi süre sonra gidiyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amd' nin yakın sayılabilecek zamanda (kaç ay olduğunu hatırlayamadım) sürücülere eklediği, chill, boost, antilag vs bunlardan açık olan varsa bir kapatıp deneyebilir misiniz bir de. Bu arada 2 gün önce bir sürücü daha çıktı, onu yüklemeyi de ihmal etmeyin.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 3/22/2020 at 1:31 AM, sgi said:

Amd' nin yakın sayılabilecek zamanda (kaç ay olduğunu hatırlayamadım) sürücülere eklediği, chill, boost, antilag vs bunlardan açık olan varsa bir kapatıp deneyebilir misiniz bir de. Bu arada 2 gün önce bir sürücü daha çıktı, onu yüklemeyi de ihmal etmeyin.

Bunu deniyeyim hemen. Ram frekanslarını da düşürdüm fırsat olursa akşam deniyeyim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yok bunları yaptıktan sonra da değişen bişey olmadı. Ramleri tek tek deniyeyim bide. Şu ortalık biraz rahatlasın zaten bi sökecem komple. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2. rami sökünce sorun gitti gibi bir nba tam maçı yaptım üzerine cod warzone 1 mnaç yaptım sıkıntı yok. Şimdi ilk slota öbür rami takıp deneyeceğim.

Macera devam ediyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam RAM slotlarını değiştirdiniz değil mi. İşlemci tarafından sayınca ikinci ve dördüncü slotlara RAMleri takacaksınız. Gerçi ram sökünce sıkıntı gittiyse, muhtemelen asıl sorun RAMlerdeymiş.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, wazzap said:

Hocam RAM slotlarını değiştirdiniz değil mi. İşlemci tarafından sayınca ikinci ve dördüncü slotlara RAMleri takacaksınız. Gerçi ram sökünce sıkıntı gittiyse, muhtemelen asıl sorun RAMlerdeymiş.

zaten 2 slot var boardda. Rami değiştirip öbürünü de taktım tek ramle sorun çıkmadı. bu dual channel olayı mı bozuyor acaba işi anlamadım gitti. 2. slota tek takmayı da deniyeyim bi bakalım sapıtacak mı bide ramlerin yerlerini değiştireyim. Lise permütasyon problemine döndü. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Merhaba arkadaşlar;

Tek 8 gb lık ramle takılmaya devam ediyorum ama hala ara ara sorun devam ediyor. Ramle tüm kombinasyonları denedim 2 ram ve 2 slot tek yada çift ramle.

Hala bazı oyunların sisteme garezi var. 2 ram varken (bu arada ram frekansları düşükte) tüm oyunlarda gidebiliyor. Tek ram varken de Nba 2k20 ve GTA 5 kesin , bazen de project Cars 2 de gidiyor. Gitme şekjli yukarda videoda paylaştığım gibi monitörüm karanlığa gömülüyor.  Sistem tepki almıyor ama donanımlar çalışıyor. Restart ediyorum. Isılarda da eğer afterburner doğru gösteriyorsa ne işlemci ne ramde 80 derece bile görmüyorum. Ekran kartı kullanımı da 99 100 lerde ama bildiğim kadarı ile normal. 

Şimdi 2 ram sıkıntısı ve ekran kartını zorlayan oyunlar olunca acaba power suply mı demeye başladım (sizde hep bunun üzerinde durdunuz) ama full kapanmadığı için buna da emin olamıyorum. 600 lük hayli hayli yetiyor olması laazım ama abudik bir arızası da olabilir. Sadece denemek için de 1000 tl masraf edip aynı sonucu alırsam bunalıma girerim. 

Benim düşüncem yazılımcı da olduğum için her zaman sistemin patladığı bir case bulup üzerinden ilerlemek. Sisteme zarar vermeden bunu deneyebileceğim bir yöntem bana önerirseniz çok sevinirim. Yada bu tip gizemli sorunları çözebilen bir kurum kuruluş varsa oraya bile gitmeye razı geldim.    

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Güç kaynağından olsaydı, furmarkta falan da sorun çıkması gerekirdi, hem ekran kartına yükleniyor, hem de doğal olarak psu ya yüklenmiş oluyor.

Bu arada, sistemi 2. el almışsınız. Kendiniz sıfırdan windows kurdunuz değil mi?

sgi tarafından düzenlendi
Ekleme

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, sgi said:

Güç kaynağından olsaydı, furmarkta falan da sorun çıkması gerekirdi, hem ekran kartına yükleniyor, hem de doğal olarak psu ya yüklenmiş oluyor.

Bu arada, sistemi 2. el almışsınız. Kendiniz sıfırdan windows kurdunuz değil mi?

Sıfırdan kurmadım gittiğimde arkadaş sıfırlamıştı.

Furmarkt ı da deniycem. Eğer patlatabileceğim bi case bulursam süper olacak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Furmark da 17 dakka filan çalıştı max 83 derece gördü ve kapanmadı. Fan %104 lere çıktı.Ne kadar beklemem gerekiyor bu ölçümü doğru yapmak için ne gerekir?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bence sıfırdan kurmayı da bir deneyin eğer elinizde bu iş için kullanabileceğiniz bir 120gb ssd falan varsa (şuandaki kurulu windowsunuzu ve düzeninizi bozmamak için farklı bir diske diyorum).

1 minute ago, argelfelhis said:

Furmark da 17 dakka filan çalıştı max 83 derece gördü ve kapanmadı. Fan %104 lere çıktı.Ne kadar beklemem gerekiyor bu ölçümü doğru yapmak için ne gerekir?

Oyunlarda en uzun ne kadar sürede sorun çıkıyorduysa en az o kadar süre çalıştırın.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
26 minutes ago, sgi said:

Bence sıfırdan kurmayı da bir deneyin eğer elinizde bu iş için kullanabileceğiniz bir 120gb ssd falan varsa (şuandaki kurulu windowsunuzu ve düzeninizi bozmamak için farklı bir diske diyorum).

Oyunlarda en uzun ne kadar sürede sorun çıkıyorduysa en az o kadar süre çalıştırın.

Anladım normalde oyunlarda bu değerlere yaklaşmıyor bile. Bide ekran kartını yakmaktan da korkuyorum :)

Bu arada ram testi de yaptım onda da bir sorun yok. 

argelfelhis tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, Onur said:

Ben olsam temiz bir Windows kurulumu ile denerdim.

haklısınız arkadaşlar bişey kaybetmem sanırım. Zaten işlerim için başka bilgisayar kullanıyorum çok sıkıntı olmaz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

konu disi olucak bu baslikta uzun sure gormeme ragmen yazmadim diye hartirliytorum

her ne kadar amd artik eski amd degilse ryzen ile belki de ilk kez gercekten duzgunce bi hamle olsada ben hala bunlara sogugum

su and amd 6100 fx e dunyyanin en gerzwek stok sogutucu ancak bi tik ektir buna

amd e ilk gecisim cogunuzdan eski olabilir.kendimin olmasada kzenim ve belli sure 93 de falan amd 386dx40 ama kendim arkadasim odunc vermesi ile 96 da ilk pcimi kurarken amd 486dx100 kullanmistim diye hatirliyorum

ozaman tamamen intel kopyasi oldugu icin sorun yok anakart cpu matemitik islemci zirt pirt yongalar bir sdolasiyle sorun nadir.

sonrasinda 100 yada 133 pentium sonra mmx 166 sonra seneler 400 sonra cel 900 derken ilk gercek amd imi thunderbird ile girdim tek memnun kaldigim amd buydu

ama bundan onceki devirdeki arkadaslarimin via chipsetlere yasadiklari kabuslari cok iyi hatirlyiorum

herifler cpu yapiyordu yapmasina ama chipsetler anakartlar her boku sorundu

yetti mi yetmedi benim icin ekran kart dandik bile olsa nividia oldu neden adm atiyi aldi.guncelemeri az cikarti duzgun yapamadi sorunlari cikartip durdu

bir sorunsuz hissi veremedi o yuzden hala bugun sogugum

farkindayi,m bugunki amd o amd degil

ama kardesim intelin bi sorunu cikiyor eyvallah cok chipset cpu slotu zirt pirt da degisityo olabilir.

amd daha cok secenek daha cok cpu sevenegi daha fazla model bile sunyuyor olabilir

ama intel alip 3 sorun yasayan duyarsam amd den boyle rami zirt yapti pirt yaptilar dahil yani ram oc falan dedgil 16 ise zamanlamasi stp ile calis dediginde bile zapitan amd duydugum icin

vu aorun cozulse bile

logitiechin modern zaman low end cozumleri alip ayni fiyati hgec %50 dusuk cin mali kalitesinde olmama sorucuna varmamdaki gibi bende alerji yapiyo

o yuzden yarin elime bi yerden para gecse amerikaa bilmdigin bi amcam varmismis bana 5bin dolar miras birakmis gibi durum olasa bile son anda amd belki karar verebilirim

dandirik rezil durumdaki inteli daha ciddi dusunurum

daha hassas amdler gibi geliyo bana cpu kendisi dergil chipseti tami zirt pirti

guvenemiyorum.1000 de 1 bile olsa tum bu yasanan sorun bile alakali olabilir.

intelin sicip batirdigi modeller serllerde bile arada tek tuk ciddi sorun kisimlari haric bana daha guven veriyo

amd 5 liraya 4 kofte vaad ederken intel 6 liraya 3.75 kofte onerirken bile bu yuzden degerlendirmede tuttuyorum

ayrica intel cok giciklik etmistir ama amd inin ikiyuzlulugunune de kilim

senelerce mhz de neymis diyip o yarista one gecince mal mal tv reklamlari hiz reklamlari yapip intele cakmasi.

sonra bu savasi kaybedince mhz isimlendirmesinden gecip guc karsligi gibi modelendirmesi

cekirdek yapamazken islem gucunden dert vurup cekirdekleri costurunca bak bizimki su kadar cekirdek diyte cosmasi

amd nin su trenli mavonlu akillara zarar reklami bile yeter

umarin senin sorun cozulur.

elbette bu tip durumlarda %90 uzeri sorumlu psu cikar .psu duzgun olsa bile bazen belli cikislari gpu zirt pirt yeterince bekeleyemiyor guclu modellerde yani atiyorum psu 600 luk oluyo ama o cikislari yeterince amp tasmiyor yada daha dogurusu zamanla verimligi dusup yeterince ytasaiamamaya basliyor gerisinde bi sorun olmazken sonuc resetler kapanmalar yada kapanmiyor ama fanlar  calisiyo ama siyah ekran makina kapali gibi kaliyo

basima gelmisligi var oncedencok idda etmiyim burdaki degil dhq zamaninda birinin psudan ekran kartina baglanan ekran karti uzerindeki giriste sorun mu ve vardi yada baglanti 8lik 6 lik bi baska nane miydi neydi bazi durumlarda sorun yasiyordu

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok