Windows ve elektrik kesintileri
1 1

Bu konuda 9 mesaj var

Birkaç farklı lokasyonda doktora projem kapsamında deneysel bir çalışma yürütüyoruz buralarda ve 24 saat farklı sensörlerden veri kaydı yapan birkaç tane Intel NUC bilgisayarımız var. İşletim sistemi olarak Win 10 Pro kullanıyoruz ve üzerinde kendi hazırladığımız veri kayıt programları çalışıyor. Bu aralar sık sık elektrik kesintileri ile karşılaşıyoruz. Tüm bilgisayarlar elektrik geldiğinde açılıp kayda devam edecek şekilde ayarlı, fakat son zamanlarda işletim sistemi normal yollarla kapatılmadığı için açılış sırasında sorun yaşamaya başladık. 

Kaydedilen veriler farklı harddisklerde tutulup sürekli yedeklendiği için onlar ile ilgili bir sorunumuz bulunmuyor. Tek sıkıntımız işletim sisteminin zarar görmesi. Bilgisayarların kullanıldığı yerde patlayıcı gaz algılandığında otomatik olarak elektrik kesen sistemler bulunuyor, bu nedenle UPS kullanma imkanımız yok. 

Bu durumdan bizi koruyacak bir yöntem önerisi olan var mı? USB bellekten çalışan Linux işletim sistemi üzerinde çalışan Windows, Deep Freeze gibi yazılımlar kullanarak bilgisayar her başladığında işletim sisteminin ilk halini geri yüklemek gibi öneriler okudum birkaç yerde fakat buradakilerin de fikrini sormak istedim. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Valla hocam bu tip projelerde proje detayını bilmeden analiz yapıp çözüm üretmek mümkün olmaz, kuyuya taş atmaktan pek bir farkı yok. İlk okumaya başladığım andan itibaren sensör tipi, ölçüm yöntemi nedir diye kendi kendime sorgulamaya başladım. Projenin temel mantığında bir hata varsa onu başka bir hatayla örtmeye çalışıyorsunuz gibi duruyor an itibariyle ki yine anladığım kadarıyla hassas bir ortam sistemin çalıştığı yer... Yöntemi komple değiştirmeniz gerekiyor gibi şu anlattıklarınıza bakarak...

Whooosh beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Açılış sırasında yaşadığınız sorunlar nedir acaba? Windows repair etmeye çalışması vb. Gibi durumlar mi?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, OnLyTNT said:

Valla hocam bu tip projelerde proje detayını bilmeden analiz yapıp çözüm üretmek mümkün olmaz, kuyuya taş atmaktan pek bir farkı yok. İlk okumaya başladığım andan itibaren sensör tipi, ölçüm yöntemi nedir diye kendi kendime sorgulamaya başladım. Projenin temel mantığında bir hata varsa onu başka bir hatayla örtmeye çalışıyorsunuz gibi duruyor an itibariyle ki yine anladığım kadarıyla hassas bir ortam sistemin çalıştığı yer... Yöntemi komple değiştirmeniz gerekiyor gibi şu anlattıklarınıza bakarak...

Konu ile çok alakası olmadığı için o kısım ile ilgili detay vermemiştim, sensör olarak her lokasyonda birkaç tane ivmeölçerimiz ve ısı ölçerimiz mevcut, bunlar National Insturments firmasının USB DAQ kartına bağlı, o da Labview ile yazdığımız program aracılığı ile sürekli olarak verileri topluyor. Temel olarak verilerin toplanması ve veri toplama sistemi ile ilgili bir sıkıntımız yok, sorunumuz elektrik kesilip geri geldiğinde Windows'un yeniden başlaması sırasında hata verip açılmaması.

2 saat önce, Onur said:

Açılış sırasında yaşadığınız sorunlar nedir acaba? Windows repair etmeye çalışması vb. Gibi durumlar mi?

Evet tam olarak bu sorunlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Neden windows? neden nuc? gibi soruları sormuyorum, vardır bir bildiğiniz.

Windows üstünde çalışıyorsanız, en temizi UPS. Windows'da da güç kesintisinde veri kaybı ihtimalini azaltabilecek bazı yöntemler var ama en temizi ups.
Ups'i içeri koyamıyorsanız, dışarı koyun. Acil durum kesicisi ups'in çıkışını da kessin.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
58 minutes ago, Whooosh said:

Neden windows? neden nuc? gibi soruları sormuyorum, vardır bir bildiğiniz.

Windows üstünde çalışıyorsanız, en temizi UPS. Windows'da da güç kesintisinde veri kaybı ihtimalini azaltabilecek bazı yöntemler var ama en temizi ups.
Ups'i içeri koyamıyorsanız, dışarı koyun. Acil durum kesicisi ups'in çıkışını da kessin.

Bu mantıklı ama UPS' in cihaza uzaklığı vs.. gibi konular gündeme gelecektir...

Mevzu deneysel olduğu için diğer kısmı çok kurcalamaya gerek yok, yine dönüp dolaşıp elektrik kesintisini çözmeye gidiyor işin ucu :).

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Windows'da bu konu ile ilgili seçenekler var ama yine de %100 garantisi yok bu işin. Bütün cache özelliklerini ve sistem sürücüsünde yazma fonksiyonunu kapatıp bir nebze daha güvenilir hale getirebilirsiniz ama yine de veri kaybı olabilir.

https://docs.microsoft.com/en-us/windows-hardware/customize/enterprise/uwf-turnonuwf

https://docs.microsoft.com/en-us/windows-hardware/manufacture/desktop/iot-ent-device-lockdown-features

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok