Dune Part 1-2
4 4

Bu konuda 163 mesaj var

Film güzeldi ama mini series formatı gibi normal bir tempo seçilmiş; her şeyi 1:30-2 saate sığdırmak için konu aşırı özet hale getirilmemiş. Bunu beğendim. Yüzüklerin Efendisi, ben kitapları okuduktan sonra çevrildiği/vizyona girdiği için pek çok eksiltme olmuştu (en çok sözü edileni de Tom Bombadil'dir herhalde) Daha önceden ismi çok geçse de, zaman zaman okuma listelerime alsam da seriyi daya önce okumak kısmet olmadığı için çok da yorum yapamayacağım ancak filmi izlemek kitaplarını okumak için bir heves oluşturdu açıkçası; ben beğendim.

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
9 saat önce, Peregrine said:

Film güzeldi ama mini series formatı gibi normal bir tempo seçilmiş; her şeyi 1:30-2 saate sığdırmak için konu aşırı özet hale getirilmemiş. Bunu beğendim. Yüzüklerin Efendisi, ben kitapları okuduktan sonra çevrildiği/vizyona girdiği için pek çok eksiltme olmuştu (en çok sözü edileni de Tom Bombadil'dir herhalde) Daha önceden ismi çok geçse de, zaman zaman okuma listelerime alsam da seriyi daya önce okumak kısmet olmadığı için çok da yorum yapamayacağım ancak filmi izlemek kitaplarını okumak için bir heves oluşturdu açıkçası; ben beğendim.

Önce filmi izle, kitabını okuyunca bu serilerin filimleri hep vasat gelir. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, RFID said:

Önce filmi izle, kitabını okuyunca bu serilerin filimleri hep vasat gelir. 

Filmi izledim yukarıda belirttiğim gibi. Yeni çıkacak filmleri de izle, seri tamamlansın öyle oku diyorsan o kadar bekleyemem. Hayat kısa, yarına çıkacağımızın garantisi yok. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kitabı okumadan, filmi hikayeyi hiç bilmeden izleyerek tam olarak anlamak mümkün değil. Yine de bu film kitabına en yakın versiyonu olmuş diyebilirim. Yer yer ağır bir tempoda ilerlemesi kitaba sadık kalındığı içindir. Karamsarlığı, seçilen renk paletinin solgunluğu, geniş plan çekimler ve büyük sahneler, hepsi kitabı gerçekten özümsemiş bir yönetmen tarafından çekildiğinin göstergesi. 

Bilindik bilim-kurgu filmlerindeki lazer silahları, ışık hızına geçen yakışıklı uzau gemileri, birbirinden tuhaf uzay yaratıkları bu filmde olmaz, olamaz. Bilim*kurgu denilince akla gelen öğelerin bir çoğunu burada bulamazsınız. Burada bulabileceğiniz şey ise bilim-kurgu fonu üzerinde derinlemesine insan analizleri ve iç dünyasıdır. Elbette bu kadar derinliği kitapta bulabilseniz de perdede bulamama durumu çok doğaldır. Lynch bu ihtiyacı "dış ses" kullanarak gidermeye çalıştı, kendince de başarılı oldu ama bu sefer de örneğine az rastlanır bir şekilde fazla dış ses kullanmak durumunda kaldı. Denis Villenueve onun yerine oyuncuların yüz ifadelerini, müziği, renkleri, atmosferi ve sahnelerin ağırlığını kullandı ve bence çok da başarılı bir sonuç elde etti. 

Elbette kitabı okumak çok önemli. Özellikle de böyle yarıda(havada) bırakılmış bir hikayeyi anlayabilmek için bence şart. Çok fazla karakteri içinde barındıran bir hikaye ve onları tek tek tanımak için çok az zaman var. Kitapta her biri derinlemesine anlatılan karakterleri burada yüzeysel olarak geçemek zorunlu oluyor bir yerde. Kitabı hiç okumayanların gözünden baktığımda gerçekten de çok çekici gelmiyor. Evet farklı bir sinematik deneyim, değişik bir film ama Dune'un ruhunu kitabı okumamış birine aktarabiliyor mu orası tartışılır. Genellikle Yüzüklerin Efendisi serisi ile karşılaştırılıyor ve evet ondaki sinemaya aktarım eksiklikleri bu filmde de bolca var. Fakat yine söylemem gerekirse Dune gibi zor bir kitabı perdeye böylesine güzel bir şekilde aktarabilmek çok büyük bir başarı. Neredeyse bir mucize benim gözümde. Özellikle ikinci bölümün de gelmesiyle hikaye hakettiği yere oturacak. İki filmi arka arkaya izlemek ayrı bir keyif verecek. Onun için de iki yıl beklememiz gerekecek maalesef.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
6 hours ago, wazzap said:

İkinci film için "yaza çekimler başlar" diyordu Brolin efendi.  

Eylül 2023 diyorlar vizyon tarihi için.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

hayatimda seyrettigim en berbat filmler listesine girdi

bu film eger 1984 de cekilmis olaydi asil flop neymis millet gorurdu

inanilmaz agir bi tempo olmasini gecelim

2.5 saat sonra film bitgigi paul daha yeni elemanlara katiliyo

tamam keriz silkeyeceksinizde tum film boyunca hic bisi olmamasi akip gitmemesi nedir

kill bill gibi degil

genclik serisi iptal edilen divingert mi ne oyle bir film vardi cok akillilar ya kitabi 2 bolup 2 film yapalim demislerdi

sonuc  kimse gitmediye yakin yeni film zarar eder yada degmez diyip biraktilar

o film iyi degildi ama icinde bisiler oluyordu

bunda yok oglu yok

1984 deki versionu seyredeli asir gecti sorunlu oldugu hatirliyorum

ama yani ondaki akis 1 saate bunun totalinden bile iyidi diye aklimda kalmis

ustelik star miydi neydi en super kitap uyarlamasi demis eyvallah bilemem

sonucta yazar turk ve arab kuluturunden almis.

iste paul efendi mehdi beklenen paygamber yetmedi muadib de aslinda muahammet imparator seytan falan

mehdiyi bi garip telefuz ediyorlar laan kelime ingilizce degil herif arabcadan almis koymus oyle okumak lazim

benim duna ile yasimamam dune 2 ryts ile idir hemen ardindan yada oncesinde dune 1 advanture yani hikayeyi gormustum

filmi sonradan cok sonradan gordum

starwarstan da kotu .

kim bana laf cakarsa caksin

oyle tonla film izliyoruz bu kadar agir laf etigim film sayisi az

mad max icin bu film degil konu yok bisi yok bisi oldugu yok derken music vidoesu gibi action vardi en azindan beni ana tilt eden ivir zivir filmken bu yenni nesil zirtpasyonlar bu gerizekali filme yuzyilin filmi falan diyorlardi

dizilerden filmerden geclerin ppular buldugu alakasiz adamlar toplayalim uysada koydum uymasa kodum

bi tarafta drax bi tarafta khal drago ortada bi gercek ib action var ne hikate akiyo be bisi oluyo

yani guya action var savas var bi halt oldugu yok

oyle john wick gibi tirt film ama eglenceli filmi anlarim.konulu duzgun filmi anlarim

bu gerzekli filmin seviyesi butcesi haric bo diye bvagirtip korkutmama calisan film demee ayipkorku filmeri gibi

filmde hic bir halt olmuyo

filmde bir yumusatma hissettim

oyle harkoen den evil vibe cok agir sekilde gelmiyo .1984 deki filmde sting de baron piskopat gicik tiplerdi.

millet biliyo diye film bu kadar agir alinmaz

millet soguslenecek diye bi bok olmayadan 2 saat mini diziyi gec mini dizi onceki proluge olur bu anca dizi bile olmaz

bunu begenende gozume gozumeksin

bu kadar agier akista bi halt dogru duzgunde gecmiyıo ne duallar ne savaslar ne olumler ne kacislar

cocuk filmi yapmaya mi calismislar

gıgıardian of galaxiedeki okuz ayni rolde.

orda neyse burdada o dumkof meat heat

dizinin ana karakteri kadin dizinin son dklarinda cikiyo ne de olsa arkasi yarin

bu filme para verenleri takip edip bulup falakalamak lazim ki bidaha boyle malliklara kalkmasin film sirketleri

yoksa artik bidaha spiderman rebootunda peter parkeri 2 saat spider sokana kadar gosterip devami seneye diyecekler yok o cok olmadi ben amcasi civari diyelim

yazarken bi iceri gitmistim annem cagirmisti sona yazavagima ortaya yazmisim kafam karisti opkuyup duzeltemecek 30 dk once bitirdim filmi izlemeye yazarken sinirim tepeme cikti ondan ugrasmak istemiyorum

egleceki degil nostalgic degil duzgun film degil

money trap .sadece meralktan ne etmisler diye seiriyi tamamlarsa bakmak lazim. rocky 10 cekilirse para verene laf etmem buna verene derim.

edit sirf innatan gidip indirdim orginal dune.2 saat civarinda bunun bittigi yere geliyo

yani kisacasi efendim yaya yaya anlatmislar sikistirmamislar full zirva

3 saarlik exteted dune 1984 versionun 2. saati cvari geliyo o duel

canlari istese 2.5 3 sdaat ile hallerdi .ikinci film isi full duygusal belli

yani hamlet degil bu orginally 5-6 saat de kesilim 2-3 saat yapilmista bu hakkini veriyo degil

arkasi yarin oyunu oynuyo reziller

netflix dizisi olmayi bike pek hakketmiyor

nazareth tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dune'un ilk kitabını bitirdim, filmi de hala arada açıp izliyorum. bence gayet güzel kotarılmış ama kitapta olmayan kısımların var olması biraz garip. sanırım background için yapılmış.arkadaşta 6 kitaplık seri olunca kitaba para da vermemiş oldum. ölücülük kazanacak. :baba:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 hours ago, wazzap said:

Dune'un ilk kitabını bitirdim, filmi de hala arada açıp izliyorum. bence gayet güzel kotarılmış ama kitapta olmayan kısımların var olması biraz garip. sanırım background için yapılmış.arkadaşta 6 kitaplık seri olunca kitaba para da vermemiş oldum. ölücülük kazanacak. :baba:

Evet tamamen "eğitim" amaçlı eklenmiş sahneler var. Az da olsa yönetmenin yorumu katılmış ama hikayeye aykırı değiller. Gender swap var mesela. Çok bariz bir değişiklik yapmış Dennis. Diğer filmlerinden de gözlemlediğim kadarıyla "aile bağı" en önemli konulardan birisi onun için. Belki de ileride bu tip bir bağ ile ilgili olarak bir ön hazırlık yapmış olabilir Kynes'ın cinsiyetini değiştirerek. Bu örneklerden sadece birisi. Yine de dediğim gibi çok absurd eklemeler veya değişiklikler yok orijinalle karşılaştırılınca.

İkinci bölümde de benzer değişiklilk ve eklemeler olacaktır diye tahmin ediyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@MilesTeg

Spoiler

dr. kynes'i niye değiştirmişler orasını anlamadım ama mesela chani'nin kynes'in kızı olduğunu söyleyebilirlerdi.

bir de duncan idaho'yu o kadar çok gösterdiler ki, kitapta da bayağı önemli birisi gibi duracak diyordum. toplasan 5 sayfada falan var sanırım.

yemek muhabbeti dedikleri kadar varmış, olsa güzel olurdu bence ama en azından 20 dakikalık bir sekans falan yapmaları lazımdı sanırım.

bir de baron'un asıl yeğenini göstermediler hiç, orayı nasıl kurtaracaklar merak ediyorum.

bir de geçmiş ile ilgili çok kısa bilgiler var, ben daha çok şey bekliyordum. farklı ırkların evrimleştiği, ai ile olan savaş, neden mermi atan silahlar yok veya çok az vs. vs. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

kitapla birebir aynı yapmaya çalışıp da filmi çok ayrıntıya boğmanın, gereksiz uzatmanın da anlamı yok.

açıkçası ben kitapları gençliğimde okudum, ilk kitap çok ilginç geldi, onun gazıyla da devam ettim ama 4. kitabı çok zor bitirdim. 5. kitabı da yarıda bıraktım.

adamın oğlunun yazdığı kitaplara hiç bakmadım bile çünkü bana çok ticari geldi bir yazarın oğlunun seriye devam etmesi.

velhasıl kitapları da çok hatırlamamakla birlikte film bana gayet güzel ve olması gerektiği gibi geldi.

çok çeşitli nedenlerden kitap ile senaryo aynı olamıyor, olursa da LoTR gibi bir kitap 3 buçuk saat film oluyor, o da ticari değil. şimdi olsa netflix onu 10 bölümde 1'er saatlik dizi olarak yayınlardı misal.

Dune oyunlarında da misal kitaplarda hiç bahsi geçmeyen Ordos diye bir ırk var. sonuçta bunlar kitaptan uyarlama, kimse aynen kitabı yansıtacağız filme diye yola çıkmamıştır sanırım.

MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
13 hours ago, wazzap said:

@MilesTeg

Hide contents

dr. kynes'i niye değiştirmişler orasını anlamadım ama mesela chani'nin kynes'in kızı olduğunu söyleyebilirlerdi.

bir de duncan idaho'yu o kadar çok gösterdiler ki, kitapta da bayağı önemli birisi gibi duracak diyordum. toplasan 5 sayfada falan var sanırım.

yemek muhabbeti dedikleri kadar varmış, olsa güzel olurdu bence ama en azından 20 dakikalık bir sekans falan yapmaları lazımdı sanırım.

bir de baron'un asıl yeğenini göstermediler hiç, orayı nasıl kurtaracaklar merak ediyorum.

bir de geçmiş ile ilgili çok kısa bilgiler var, ben daha çok şey bekliyordum. farklı ırkların evrimleştiği, ai ile olan savaş, neden mermi atan silahlar yok veya çok az vs. vs. 

Spoiler

Dr. Kynes'ın olayını kestirmek güç. Hikayenin ilerleyen bölümlerinde bir plot twist hazırlığı da olabilir, sadece güçlü kadın karakterlerin ön planda daha çok bulunmaaları için de yapmış olabilir. 

Duncan Idaho çok önemli bir karakter. Özellikle serinin devamında bunu göreceğiz. Daha da fazla spoiler vermeyeyim:lol:

Ziyafet sofrasının olmayışı cidden eksikliğini hissettiriyor. Tahminen süre kısıtlamaları yüzünden kırpmışlardır. Yakında Director's Cut gelecek. Sürpriz olabilir orada.

Fyed Rautha Harkonen'ın ilk bölümde olmayışı aslında çok da büyük bir eksiklik değil. Onun olayı daha çok finalde. Ama ben de onun sahneye nasıl çıkacağını merak ediyorum açıkçası.

Aslında sadece geçmişle ilgili değil genel olarak Dune lore ile ilgili söylenmesi gereken çok şey var fakat bunların tümünü 2.5-3 saate sığdırmak mümkün değil. Orada biraz da izleyicinin merak edip açıp okuması önemli. Belki de asıl amaç buydu. İnsanları kitaplara yönlendirmek.

Serinin diğer kitaplarına devam etmek lazım. Olaylar çok değişik yerlere gidecek. Fakat özellikle ikinci ve üçüncü kitapta ilk kitabın sürükleyiciliğini aramak hayal kırıklığı yaratabilir. 2 ve 3 bence 4. kitaba bir hazırlık. God Emperor of Dune bence ilk kitaptan açık ara daha iyidir. Tabii kişiden kişiye değişir bu da.

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben dune ilk kitabı okurken en çok diyalog üzerine olmasını sevmiştim. Mesela Orhan Pamuk'un yazdığı şekilde olsaydı hayatta okuyamazdım o kitabı. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 hours ago, wazzap said:

Ben dune ilk kitabı okurken en çok diyalog üzerine olmasını sevmiştim. Mesela Orhan Pamuk'un yazdığı şekilde olsaydı hayatta okuyamazdım o kitabı. 

Bence de. WoT yazılar çok yoruyor cidden. Yazarlar da orada ayrılıyorlar zaten. Başkasına bilgi vermek veya onları eğlendirmek amaçlı kolay okunur şeyler yazanlarla kendileri için yazanlar. Sanat için sanat diye bir kavram vardı biz ilkokuldayken şimdi aklıma geldi bak:lol:

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Orijinal üçlemeyi okudum. Ama bazı yerler fazla uçuktu gerçekten.

Spoiler

İlk baştaki evren kurgusu ne kadar uçuk da olsa, kendi içinde bir tutarlılığı vardı. Makinalara bağlı kalmadan, ihtiyaca göre evrilmiş insanlar ve ırklara ayrımı kendi içinde çok tutarlı. Hatta uygun genom yapılarını tutturarak insanlığı ileriye götürecek birini var etmeye çalışmak da bu tutarlılığa uyuyor. Hatta ve hatta Leto II ve Ganimet'in geçmiş yaşamlarla içiçe geçerek yaşaması bile bir yerden kabul edilebilir ama Leto II'nin kumalabalıkları(??) ile bütünleşip üstün bir kuvvete, yeteneğe vs. ulaşması fazla uçuk. Bak mesela bunları genetik yapılarla bir şekilde elde etse tamam derim. Çünkü bu evrende bütün olaylar genlerde bitiyor zaten.

Biraz fazla uçulmuş üçüncü kitapta. İkinci kitap da biricisinin verdiği hisse ulaşamasa da güzeldi. Belki dördüncü kitapta işler yoluna girer diye umut ediyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, wazzap said:

Orijinal üçlemeyi okudum. Ama bazı yerler fazla uçuktu gerçekten.

Hide contents

İlk baştaki evren kurgusu ne kadar uçuk da olsa, kendi içinde bir tutarlılığı vardı. Makinalara bağlı kalmadan, ihtiyaca göre evrilmiş insanlar ve ırklara ayrımı kendi içinde çok tutarlı. Hatta uygun genom yapılarını tutturarak insanlığı ileriye götürecek birini var etmeye çalışmak da bu tutarlılığa uyuyor. Hatta ve hatta Leto II ve Ganimet'in geçmiş yaşamlarla içiçe geçerek yaşaması bile bir yerden kabul edilebilir ama Leto II'nin kumalabalıkları(??) ile bütünleşip üstün bir kuvvete, yeteneğe vs. ulaşması fazla uçuk. Bak mesela bunları genetik yapılarla bir şekilde elde etse tamam derim. Çünkü bu evrende bütün olaylar genlerde bitiyor zaten.

Biraz fazla uçulmuş üçüncü kitapta. İkinci kitap da biricisinin verdiği hisse ulaşamasa da güzeldi. Belki dördüncü kitapta işler yoluna girer diye umut ediyorum.

Spoiler

Leto II'nin kum alabalıklarıyla yaptığı şey, babası Muaddib'in görmesine rağmen yapmaya (fedakarlığın ağırlığından dolayı) cesaret edemediği şey aslında. Yani kısaca "Altın Yol". Leto II, Jacarutu kabilesinin onu kaçırıp delirtmek amacıyla yoğun bir şekilde baharata maruz bırakması ve Leto II'nin bu cendereden başarıyla çıkması Altın Yol'da dev insan-solucan hibritine dönüşmesi için gerekli ilk adım. Çünkü baharatla abzorbe olmuş bedeni kum alabalıklarını kendisine çekiyor. Kum alabalığı denen şey de aslında dev kum solucanlarının yaşam döngüsündeki ilk halleri. Yani onlar da aslında kum solucanı. Baharat "emdirilmiş" insan bedeni onlara son derece çekici ve aynı zamanda da "tanıdık" bir ortam sağladığı için bu birleşme aslında genetik olarak da mümkün oluyor. Yani bence çok da absürd bir durum değil. Ha dersen ki daha önce bilim kurgu camiasında eşi benzeri görülmemiş birşey olduğu için kabullenmek zor geliyor, ona bir şey diyemem elbette. Bu dediğim şey kitabın yayınlandığı tarih için tabii. 

Leto II bu sayede hem normal bir insandan çok daha uzun bir süre yaşayabiliyor hem de geçmiş yaşamların hepsini hatırladığı için onların anılarına ve tecrübelerine sahip olarak baharatın verdiği üstün hesaplama gücünü de kullanarak insanoğlunun davranış biçimlerinin tüm olasılıklarını hesaplayarak (tıpkı Holtzman motorlarıyla uzayın büken uzay gemilerinin uzayın neresinde ortaya çıkacaklarını "hesaplayan" dümenciler gibi) adeta geleceği kabak gibi görebilmeye başlıyor. Bu sayede de insanoğlunun kendisini yoketmedine engel olarak binlerce yıl varolmalarını sağlıyor. Tabii bunu yapabilmek için de demir yumruğunu kullanıyor maalesef.

Dediğim gibi bu çok gübük bir fedakarlık aslında. Tanıdığı, sevdiği, değer verdiği herkesin öleceği kadar uzun ve tüm evrenin sorumluluğunu yükleneceği bir hayatı seçebilmek "göt" ister. Evet o bir "tiran" ama onun yaptığı fedakarlık gibi insanoğlu da varolmak için onun bu zalim hükümdarlığını kabul ederek kendi fedakarlıklarını yapmak zorunda kalıyorlar bir nevi.

4. kitapta tam olarak Tamrı İmparator Leto II'ye odaklanılıyor. Bence serinin en anlamlı, en muhteşem kitabıdır. Diğerlerinden farklıdır. Çok değişik bir bakış açısı vardır. Biraz cüretle "tanrısal bir bakış açısı" demek doğru olur sanırım. Ancak tanrının aslında ne kadar "yalnız" olduğunu da ancak bu şekilde anlayabiliyor insan. Bir tanrıya acımak bu kitabı okumakla mümkün oluyor.

Serinin neden "insan gibi düşünen makine yapmayacaksın" mottosunu anlamak için de ilk kitaptan öncesini anlatan kitapları okumak lazım. Onlar FH'nin oğlu Brian Herbert ve Kevin J. Anderson'ın birlike yazdıkları kitaplar ve bence çok daha sıradan ve mekanik bir anlatıma sahipler ama yine de ana hikayenin öncesini anlamak için okumak güzel olur. Butleryan Cihad'a neden gerek olduğunu anlamak Leto II'ye giden yolu anlamak için bence gerekli.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@MilesTeg

Spoiler

zaten Leto II'nin tanrısal bir ömüre sahip olacağını ve çok büyük fedakarlıklar vermesi gerektiğini üçüncü kitap söylüyor. Ben o kısımda değilim.

Benim derdim niye genom üzerinden yürümeyip, ki bütün evren bunun üzerine, böyle bir yol seçtikleri. süper/mega güçe sahip olmadan da bir gen mühendisliği sonucu bu güçlere sahip olabilirdi. yani bir süperman yerine babası gibi bir tanrısallığa yürüyebilirdi. ha bir yerden de tamamen baharat ve solucanlar üzerine kurulan bir evrede bunların önemini bir yerden yakalamak da önemli, orası ayrı bir konu.

yani en azından ben böyle düşünüyorum.

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, wazzap said:

@MilesTeg

Hide contents

zaten Leto II'nin tanrısal bir ömüre sahip olacağını ve çok büyük fedakarlıklar vermesi gerektiğini üçüncü kitap söylüyor. Ben o kısımda değilim.

Benim derdim niye genom üzerinden yürümeyip, ki bütün evren bunun üzerine, böyle bir yol seçtikleri. süper/mega güçe sahip olmadan da bir gen mühendisliği sonucu bu güçlere sahip olabilirdi. yani bir süperman yerine babası gibi bir tanrısallığa yürüyebilirdi. ha bir yerden de tamamen baharat ve solucanlar üzerine kurulan bir evrede bunların önemini bir yerden yakalamak da önemli, orası ayrı bir konu.

yani en azından ben böyle düşünüyorum.

Spoiler

Bunun tek sebebi var. Babasının da kendisinin de geleceğe baktıklarında gördükleri tek çıkış yolu bu. Bütün olasılık hesapları bu sonuca varıyor. Genom veya başka bir yöntemle elde edilecek değişimler insanoğlunun geleceğini kurtaramıyor. Tek çıkış yolları Altın Yol yani Tanrı İmparator'un, çok güçlü ve neredeyse ölümsüz bir Tiran'ın insanoğlunun devamını sağlayabilmek adına demir yumrukla evreni yönetmesi. O da babasının veya Leto II'nin bu fedakarlığı yapabilmesiyle mümkün. Babası yapamayınca iş oğluna kalıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
4 4

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok