akü tavsiyesi
1 1

Bu konuda 60 mesaj var

arkadaşlar merhaba

c5 in aküsü yolcu abbas. çok keyifsiz marş basıyor. zor çalıştı geçen soğuk akşamlarda.  varta 60 ah 540A takılı üstünde. kaç senelik bilmiyorum.

beni üzmeyecek 70 72 Ah akü tavsiyesi verirseniz iyi olur. tecrübe eden varsa önemli. daha önceleri 1-2 defa mutlu akü aldım. sorun çıkmamıştı. ama 5-6 sene önceydi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

CCA ile ilgili şöyle bir sıkıntı var; bir akü anlık olarak ne kadar yüksek akım sağlayabiliyorsa şarjı azaldığında o kadar hızlı kendini yiyor.
Bu tamamen fizik ve kimya ile alakalı bir durum, dolayısıyla marka falan bu gerçeği pek değiştirmiyor. Basitçe akülerin içinde metal plakalar var ve bu metal plakaların yüzey alanı ne kadar geniş ise o kadar yüksek anlık akım sağlayabiliyorlar, bu yüzden anlık akımı arttırmak için bu metal plakaların üzerine minik delikler açıyorlar. Bu deliklerin sayısı arttıkça aküden elde edilebilen anlık akım artıyor ama aynı zamanda bu deliklerin tıkanma oranı da artıyor.
Genelde tekneler, ups'ler güneş panelleri gibi yerlerde kullanılan ve daha az yüzey alanına sahip deep cycle aküler var, bu aküler anlık olarak çok yüksek akım sağlayamıyorlar ama şarj seviyelerinin sık sık %20'lere %30'lara düşmesine de pek aldırış etmiyorlar.

Yüksek CCA aküler ise şarjlı olduklarında anlık olarak muazzam akım sağlayabiliyorlar ama birkaç defa şarj seviyeleri %50'nin altına düşerse çok hızlı bir şekilde korezyona uğrayıp kullanılmaz hale geliyorlar.

Eğer aracınız yaz kış marşa bastığınızda çalışmakta zorlanmıyorsa, uzun süreler garajda otoparkta yatmıyorsa yüksek CCA aküler kullanın. Fakat yaşadığınız yerde kış biraz sert geçiyorsa, aracınız düzenli olarak kullanmıyorsanız, aracınız çalışırken biraz inatçı ise yüksek cca akülerden kaçının.

En iyi akü nerede olduğunu bilmediğin aküdür.

Whooosh tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

yukarıdaki bilgilerin bir kısmı doğru, bir kısmı yanlış.

korozyon dediğin şey aslında sülfasyon; plakaların üstünde akünün doğası gereği deşarj işlemi esnasında sülfasyon oluşur. eğer akü uzun süre (2-3 hafta) derin deşarj durumda beklerse bu sülfasyon katılaşmaya başlar ve akü tam şarj olmamaya başlar. derin deşarj olan aküyü hemen şarj ettiğiniz taktirde bir zararı yoktur. benim kendi aküm kaç defa arabanın içinde tek bir ışık bile yakamayacak kadar bitti, her seferinde hemen şarj aletimi bağlayıp şarj ettim, üstüne de bir kaç defa test ettim. hala tam kapasite veriyor.

her neyse;

CCA önemli evet ama halkımızın kullandığı standart 1.4-1.6 motorlu araçlar için hiç bir önemi yok, hangi akü ucuzsa alın geçin.

şöyle örnek vereyim;

benim 540i aracım için (4.4 motor) 105 amper 900 cca'lık akü öneriliyor. resmi rakamlar bunlar, ama tamamen abartı. ben sırf denemek için 45 amperlik bi akü bağladım (o da zaten eski bi aküydü tam kapasite bile değildir) marşa bastım araba pat diye çalıştı hiç zorlanmadan.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
50 minutes ago, infestor said:

@TiesTorN o zaman f/p olarak mutlu akü/inci akü iyi midir bizim leş 1.6 motorlar için?

mutlu/inci gayet iyi markalar.

hugel mesela f/p tanımına daha çok uyan bir marka.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 hours ago, Najaz said:

Varta varsa Varta ile devam etmek lazım.. Vardır arabaya Varta koyanın bir bildiği...

aradaki uçuk fiyat farkını sen mi vereceksin :8

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim araçta da Start Stop ıvır zıvır var tabii . 1.3lük Dizel cdti motor.  aküyü 2 yıl önce değiştirdim , üzerindeki fabrika çıkışlı 6 yıllık falandı , belki daha giderdi ama bu riske değmezdi , İnci Akü aldım Agm  , çok memnunum fiyatı da uygundu . 6 aylık da yol yardımı hediye ediyordu.

Tavsiye ederim , sıcak soğuk sorun yaşamadık çok şükür.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
19 saat önce, TatanQa said:

Benim araçta da Start Stop ıvır zıvır var tabii . 1.3lük Dizel cdti motor.  aküyü 2 yıl önce değiştirdim , üzerindeki fabrika çıkışlı 6 yıllık falandı , belki daha giderdi ama bu riske değmezdi , İnci Akü aldım Agm  , çok memnunum fiyatı da uygundu . 6 aylık da yol yardımı hediye ediyordu.

Tavsiye ederim , sıcak soğuk sorun yaşamadık çok şükür.

Hocam agmler fln uçuşta ama bakicaz artik:icon_think:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 saat önce, Mr.Smith said:

Hocam agmler fln uçuşta ama bakicaz artik:icon_think:

O zaman iyiki almışım zamanında diyerek biraz rahatlatayım kendimi. 640TL gibi bir rakamdı aldığımda.

Şu akü :  ( https://www.hepsiburada.com/inci-start-stop-agm-70ah-760cca-oto-aku-p-HBV00000HEPJ3?gclid=CjwKCAjw4871BRAjEiwAbxXi2-lABNRvzzFKqCh1lYreoBzJEC2PB3tjNsvZusLdfqvayPBwHDiq4RoC1I0QAvD_BwE&magaza=Özgünotomotiv&wt_gl=cpc.6817.shop.nelk.oto-ssc )

10087192723506.jpg

TatanQa tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

cumartesi günü aküm son nefesini verdi. hiç takviye fln uğraşmadım. araba acil lazım değildi. n11 den mutlu sfb 72 ah siparişini kargo dahil 490 gibi bir rakama verdim. 72 ah sae 700 cca.  dün geldi. montajını yaptım. marş canavar gibi. bakalım ömrü ne kadar olacak.

mutlu akülerden daha öncede kullandım sorun çıkarmamıştı. 2 yıl garantili kaşeli imzalı garanti belgesini fln yollamışlar. darıcadan apaydınlar oto diye bi yerden aldım. n11 yorumları gayet iyiydi. telefonla destekleri de iyi. paketleme 10 numara. eski akümden biraz büyük ama yerine tam oldu.

fikir belirtenlere teşekkürler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 07/05/2020 at 0:44 PM, TatanQa said:

950 liraya cikmis simdi :icon_eek: 

neredeyse %50 artmis fiyati yuh! :shot:

emre666 and TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

evet bugün 70 amper agm bosch akü yü 950 turkish liras a aldım. allah sonumuzu hayır etsin. bu star stop olayınıda getirmesinler bizim ülkeye.. agm olmayanı 450 tl imiş. agm olmayan takalım dedim olmaz dedi akücü.

emre666 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim aracin da akusu olmek uzere herhalde, start stop calismiyor... Baktim Varta 7p0915105 yaziyordu uzerinde... Varta'nin sitesinden oneriye baktim tek bir tane cikti, Silver Dynamic AGM 570 901 076, o da 1200 TL civariymis masallah... Ama ben yine kesin gider bunu alirim biliyorum kendimi :D ... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, JardeL said:

Benim aracin da akusu olmek uzere herhalde, start stop calismiyor... Baktim Varta 7p0915105 yaziyordu uzerinde... Varta'nin sitesinden oneriye baktim tek bir tane cikti, Silver Dynamic AGM 570 901 076, o da 1200 TL civariymis masallah... Ama ben yine kesin gider bunu alirim biliyorum kendimi :D ... 

ya bu start stop sistemleri fazla nazlı, çok takılmamak lazım. akünün kapasitesi azıcık düşsün hemen çalışmayı kesiyor. babamın arabasında akü (güyya) zayıf diye son 3 yıldır çalışmıyor o sistem ama akü hala sorun çıkarmadı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
14 saat önce, TiesTorN said:

ya bu start stop sistemleri fazla nazlı, çok takılmamak lazım. akünün kapasitesi azıcık düşsün hemen çalışmayı kesiyor. babamın arabasında akü (güyya) zayıf diye son 3 yıldır çalışmıyor o sistem ama akü hala sorun çıkarmadı.

Evet ben de duydum onu bizim kurumun soforunden, A4'te birkac tane ariza isigi yaniyormus aku kaynakli ama sikinti olmadi dedi... Yalniz bir de koku gelmeye basladi aractan, hafif boyle lastik yanigi gibi diyecegim ama tam degil... Baktim simdi aku bitmeye yakinsa sulfurik asit kokusu gelebilir yazmislar internette, belki odur...

Servis de 1.750TL istiyor akuye :D ... 

JardeL tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 15.09.2020 at 09:59, JardeL said:

Yalniz bir de koku gelmeye basladi aractan, hafif boyle lastik yanigi gibi diyecegim ama tam degil... Baktim simdi aku bitmeye yakinsa sulfurik asit kokusu gelebilir yazmislar internette, belki odur...

Akuyu degistirdim Varta ile, koku gecmedi... Meger yakit hortumu delinmis anasini satiyim, motor kapagini kaldirip motoru calistirinca yakit fiskirdi her tarafa :D ... Araca fazla bir zarar vermeden onu da degistirdim serviste, 1000 TL de oyle gitti... 

emre666 beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

*tudor* markasini nasil bilirsiniz? vw'ye oem aku tedarigi yapan exide'nin bir alt markasi sanirim. 750 liraya su resimdekinden aldik arkadasa

tdr.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

benim akunun (5 yillik) voltaji olctum (2 dk farlari acik tuttuktan sonra) 12,1V geliyor. asagi yukari %25 sarj tutuyor. 💩u yemesine az kalmis. birkac ay sonra tekrar olcerim. iyice ayvayi yemeden degistiririm. 

<ölücü mode on>online yerine bayiden akü almanin bir avantaji var mi? yani benim  akünün ölüsüne para sayiyorlar mi uc-bes bisey?</ölücü mode off>

2022-05-30_18-58.png

infestor tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

yalnız o ölçüm açık devre durumundayken yani akü arabaya bağlı değilken yapılır o detayı atlama :) arabaya bağlıyken araba belli bir miktar akım çekeceği için ölçüm doğru olmaz.

bir de o değerler akünün anlık şarj durumunu tahmin etmek için kullanılır yani akünün ömrünü göstermez. neredeyse tamamen ölü bir akü 12.65v gösterebilir, ama en küçük yükte dibi boylar.

online almanın avantajı daha büyük çünkü büyük ve ünlü satıcılardan akü alırsan yeni tarihli taze gelir. sonrasında kendin herhangi bir bayiye gidip eski akünü verip karşılığında para alabilirsin. amper başına ücret veriyorlar. amper başına 3 tl gibi bir fiyatı vardı sanırım. son zamlardan sonra 4 tl olmuş da olabilir.

infestor beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok