APPLE ARM'a geçiyor.
0

Bu konuda 15 mesaj var

Evet işlemci dünyasında uzun süredir görülmeyen bir değişiklik hareketlenme geliyor gibi.

Apple kurucularından olduğu ARM mimarisini laptop ve pro serisi cihazlarında da kullanmaya başlayacak.

ARM server konuları bir kaç sene önce isteneni vermememişti artık 5nm ile ve altı ile üretilen ARM işlemcili serverlar tekrar gündeme gelir mi ya da pc piyasasında da bir değişimi tetikleyeblecek mi bir kaç yıl içinde göreceğiz gibi.

Yüksek performansta x86 rakipsiz kalmaya devam ederse zor gibi ama bu ciddi adım farklı konfigürasyon ve tasarımlarla durumu değiştirebilir mi gibi çok merak uyandırıcı soruları da beraberinde getiriyor.

https://www.digitaltrends.com/computing/why-apples-transition-arm-based-macs-wont-fail/

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 hours ago, nart said:

Apple kurucularından olduğu ARM mimarisini laptop ve pro serisi cihazlarında da kullanmaya başlayacak.

10 gün önce bu haberi başka bir başlıkta vermiştim. Fakat benim kaynaklarım "pro" ürünlerde bu geçişin daha sonra gerçekleşeceğini söylüyor. Zaten verdiğiniz linkteki haberde de "pro" ibaresi hiç geçmiyor.

https://www.cursedhardware.com/topic/3058-apple-haziran-2018-etkinliği/?do=findComment&comment=116233

İlla günün birinde pro ürünler de arm işlemcilere geçecektir ama bu geçişin altyapı çalışmaları farklı bir rota izlemesi gerekiyor. Misal Apple pro ekosisteminde thunderbolt gerçeği var ve gerek Apple'ın kendisi gerek lisanslı donanım üreticileri bu teknolojiyi kullanan bir sürü donanım geliştirdi. Öyle bir gecede thunderbolt'u kenara bırakamazsınız.

Apple pro ailesinde bu geçişi yapabilmek için USB 4'ü beklemek zorunda.

Diğer taraftan Apple'ın ARM'a geçişi beklenilen bir şey, hatta önceki sene WWDC'de duyurulması bekleniyordu ama duyrulmadı. Yani halihazırda bir defa ertelendiğini de söyleyebiliriz. Bu sefer geliyor ama PRO ürünlerde bu geçiş biraz daha zamana yayılacak gibi duruyor.

Apple'ın bu hamlesini Microsoft'un başarısız denemesi ile karşılaştırmak çok doğru değil, Apple'ın ekosistemi birkaç kilit nokta hariç bu geçişe çok müsait. O kilit noktaları da çözeceklerdir.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada Linus son Macbook videosunda Apple'ın gelecek ARM'lı modellerini karşılaştırmalarda daha parlak göstermek için mevcut dizüstü bilgisayarlarında kasten kötü bir soğutma yöntemi kullandığını ve bu bilgisayarları aşırı ısınma sebepli performans düşüklüğüne maruz bıraktığı teorisini öne sürüyor ki Apple'ın benzer konulardaki sabıkası göze alındığında kulağa pek mantıksız gelmiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bence bilgisayar dünyasının ARM'a geçişi geç bile kaldı, şu an kullandığımız makineler bir çok açıdan temel olarak çook eski versiyonlarıyla neredeyse aynılar. Özellikle verim açısından büyük gelişmeler kaydedilebilirse bu dünyayı bir çok açıdan etkileyecektir bence, enerji ve fiziki yer kaplama konuları ilk aklıma gelenlerden.

Öte yandan, Apple bir geçişin nasıl yapılacağı konusunda diğer markalara göre daha iyi davranıyor bence. Özellikle Microsoft tarafında Windows Phone ve Windows ARM için geliştiricilerden çok şikayet var destek açısından.

Bu geçişin yavaş olacağını belirtildi ama bakalım ilerleyen günler ne gösterecek.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

apple'i gunahim kadar sevmem ama diger markalar da karaktersiz yalamanin onde gidenleri oldugu icin onlar da gececeklerdir. bu yonden iyi bir haber.

mesela o bokluk, ergonominin e'sinin olmadi macbook klavyelerini hep kopyaladilar. 

eskiden laptop klavyeleri soyle baba gibi olurdu: thinkpad-x230-keyboard-1.jpg

simdi hepsi boyle: HP_EliteBook_840_G3_11_von_21.jpg

tusa bastim mi basmadim mi belli degil :burn:

hissiyat 0

infestor tarafından düzenlendi
+atar
Thustu and Mono beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Whooosh, thunderbolt çift yönlü veri aktarımıyla görüntü-veriyi aktarma haricinde bir işte kullanılmıyor apple tarafında şu anda. iPad Pro uzunca bir süredir usb 3.1 2. jenerasyon ile gidiyor, muhtemelen thunderbolt uyumluluğuyla ilgili problem yaşamazlar (patent ihlali vs.). iPad Pro'yu öne sürüp sonra her şeyi apple silicon olarak sunma fikri başarılı bir fikir, windows tam tersten başladığı için başarılı olmamış olabilir. Bir de sabit donanım olmaması problemi var tabi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 minutes ago, pentaman said:

@Whooosh, thunderbolt çift yönlü veri aktarımıyla görüntü-veriyi aktarma haricinde bir işte kullanılmıyor apple tarafında şu anda. 

Yeter daha ne yapsın thunderbolt :D

pentaman beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 dakika önce, Whooosh said:

Yeter daha ne yapsın thunderbolt :D

Daha önceleri thunderbolt cihazlar vs. üretilecekti bir sürü plan proje yapıldı ama en son böyle kaldı :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Arm'lı Mac'lerde thunderbolt olacakmış.

Intel ile nasıl bir anlaşma yaptılar bilmiyorum ama yeni bilgisayarlarda thunderbolt usb-c konnektör ile birlikte kullanılmaya devam edecekmiş.

Whooosh tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, Whooosh said:

Arm'lı Mac'lerde thunderbolt olacakmış.

Intel ile nasıl bir anlaşma yaptılar bilmiyorum ama yeni bilgisayarlarda thunderbolt usb-c konnektör ile birlikte kullanılmaya devam edecekmiş.

Bence sırf ismi çok afilli olduğu için kullanmaya devam edecekler :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Thunderbolt kullanmak çok zor bir şey olmasa gerek. Sonuçta lisans ücretini ödediğinizde her şekilde intel bu hizmeti sunmakla yükümlü. Zaten apple kadar savunan başka bir marka olmadığı için intel vazgeçemez. Thunderbolt'u vermiyorum dese apple kendi arabirimini getirir, 3 aya kalmaz geri alım süreci başlatıp intel'i kökten siler muhtemelen. 

Mevcut A12Z işlemcili iPad Pro 11" aldım önceki gün, video derleme hızı inanılmaz, gerçekten çok başarılı. Bir önceki A12X'le arasındaki tek fark açılan bir çekirdek, bu işlemci normalde 2 senedir aktif bir işlemci olmasına rağmen iPad pro'da yaptıkları inanılmaz. A9X işlemcili iPad Pro bile hala güzel çalışıyor, yedek olarak tutuyoruz ofiste. 16 GB ram kullanımında normal pc işlerinde nasıl olacağını gerçekten merak ediyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok