2 adet ir ledi usb adaptör ile nasıl çalıştırırım?
2 2

Bu konuda 9 mesaj var

Merhabalar
Dolphin kurdum kuralı sensor bar sıkıntısı yaşıyor wiimote'u sensor bar olmadan kullanıyorum.
Sensor barım var , bir keresinde kablosunu sıyırıp adaptörle çalıştırmayı denedim olmadı muhtemelen bozuldu.

O yüzden 2 tane ir led alıp 5v usb telefon şarj cihazına bağlamayı düşünüyorum (sensor bar olarak kullanacağım)
Donanımhaberde bir resim buldum.
e46f7b79513001b1f7f6f83131a3f23d.jpg
Burada neden direnç var ?
Elektronik bilmiyorum yardımcı olabilir misiniz?
.
ek:Şu işe yarıyormuş
led-direnci-1.png

Altan Yoklar tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

https://www.simulide.com/p/home.html

şunu kurup kullanabilirsin, elektrik devresi similasyonu... ben de böyle bir devre tasarlamak istediğimde önce bunu kullanıyorum devrenin istediğim gibi çalışıp çalışmadığını görmek için.

not: direncin amacı led'e giden akımı azaltmak. akımı olduğu gibi verince led fazla akımdan ötürü patlıyor.

Altan Yoklar beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 23/07/2020 at 8:04 PM, Altan Yoklar said:

Merhabalar
Dolphin kurdum kuralı sensor bar sıkıntısı yaşıyor wiimote'u sensor bar olmadan kullanıyorum.
Sensor barım var , bir keresinde kablosunu sıyırıp adaptörle çalıştırmayı denedim olmadı muhtemelen bozuldu.

O yüzden 2 tane ir led alıp 5v usb telefon şarj cihazına bağlamayı düşünüyorum (sensor bar olarak kullanacağım)
Donanımhaberde bir resim buldum.
e46f7b79513001b1f7f6f83131a3f23d.jpg
Burada neden direnç var ?
Elektronik bilmiyorum yardımcı olabilir misiniz?
.
ek:Şu işe yarıyormuş
led-direnci-1.png

Evet formulasyon doğru çalışma voltajı ve akımını öğrenip bu hesapla bulabilirsiniz. Bilmiyorsanız ledin iç direncini ölçün 1.5 V sabit alıp çalışma akımını bulabilirsiniz (I = V / R). 1.5 V dur diye tahmin ediyorum...

Altan Yoklar beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tembellikten bu projeyi hayata geçiremedim ne yazık ki.
Cumartesi günü paraya kıyıp kablosuz (pilli) sensor bar satın aldım wii için , 104 tl.
4 adet aaa pil ile çalışıyor. Resimde görüldüğü gibi 3'er adet ir ledi var. İş görüyor.
Bir ara buna uygun adaptör bulup bunu pilsiz hale getireyim hiç olmazsa sürekli pil derdinden kurtulurum.
ejN8Jo.jpg
.
4 adet 1.5 volt aaa pil için adaptör.
Acaba şu adaptör iş görür mü? 
1 amper yazıyor , anlamıyorum akım gerilim değerlerinden.

ThvT09.png

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tahminim 4 AAA ile çalışan bir cihaz için 1 A çok fazlasıyla yeterli olur tahminim ama emin olmak için varsa cihaz üstünde veya kullanma kitapçığında yazan değerlere bir göz atmalısınız.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
6 saat önce, OnLyTNT said:

Tahminim 4 AAA ile çalışan bir cihaz için 1 A çok fazlasıyla yeterli olur tahminim ama emin olmak için varsa cihaz üstünde veya kullanma kitapçığında yazan değerlere bir göz atmalısınız.

CrzZG1.jpg
Herhangi bir bilgi yok sadece şu karton çıktı yanlış hatırlamıyorsam.
1 amper ledlere zarar veri mi tek korkum o.
Elektronik amper vb. bilgim yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Fazla akımın zararı olmaz voltaj değeri uyuştuktan sonra, cihaz ihtiyacı olan akımı çeker. Besleme cihazlarındaki akım değeri çekilebilecek maksimum akımı belirtir. Yani bir cihaz düşünün 6 V / 0.25 A başka bir cihaz 6V / 0.5 A olsun bu ikisini de 6V / 1A ile besleyebilirsiniz; 0.25 A olan cihaz 0.25 A, 0.5 A olan cihaz 0.5 A çeker.

Altan Yoklar beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

benim seneler once monitorun adaptoru bozulmustu orhinaline hayvan rteknik server valla ithal edicez 3-5 hafta bekeleyceksin ee kaca dedigimde bide yeni montor parasi cekince muadil piyasasina dalmiitim ama yok yok yoktu

sonra bi yerde laptop adoptorleri gordum girisi ayni idi sekli semali ayni idi ama amperi degildi

o isi de oyle ogrenmistim

muhim olan girisleri ve voltaji akim yuksek olmasi iyi bile bi yerde yani tami tamina marjinda cin mali +- kacinma sicak soguk hava zamanla eskime derken dert daha olabilir.

95lira + kdv mi yoksa 75 dolar + kdv mi ne dedikleri adaoptru ben muadil piyasadan haletmistim 23lira + beles harog muydu yoksa 17 lira + bkargo muydu aklimda degil ama 25-30 lirayi gecmedim

ustelijk orginal cin mali adaptor firin derecesinde isinirken bu yenisi sadece iliniyo )orhinalin buyutu daha kucuktu)

aklima seyi gecirdi ortaokul zamani boyle 220 v ile calisan bi lamba hgetirmis hoca sifir watta yakindi.sonucta akim makin cekmiyordu oyle minnacik fener a*ppulu gibi bisidi ama fener ampulleri pil dogru akim 1.5v ile calisirjen bu 220b alternativ akim idi.

konuyu cok uzattim ben cocukken turkiyedeki bi cok cihaz 110 du

aslinda 110 daha tehlikeli

ama 110 220 den kucuk oldugu icin cahil halkimiz ve cocuk bizler sanki duble fark varmis gibi bakiyorduk

sonra cakozladim mesele aslinda akim ne voltaj ne bisi.

benim hala kafam cok basmiyo

ama sanirim ayni jalti sigortada yapanlar var

yani sigortalara yuksek akimli sigorta takinca yuklensen bile atmiyor da bu sefer de risk oluyo

lkonu dislarina cok ciktim ama bizim ulkeyle sinirli degil

ama doktora avukata tesiatciya electiricye ne para vericem fazladan diyip aldigimiz riskeri cooook fena

bunla sadece ulkemize ozel laz mutahit hmm biim mimar 30 sene once antalyada bi prjece cizivermisti ben ordan gordum kolay kocaleinde de ayni binayi kopyalyip yapiyo

ama demire cok zam geldi diyim 10luk demir yerinde 8 lik kullanirim ne olur gibi ek calintilarida yapiyo sonras korkmaya hacet yok depreme kalmadan yakindan tir gercerken kolıonlar catiyo

bende cocukken cahil cesareti epey vardi paso evdekş eletrikleri prizleri her boku soker takar yapardim carptildim 2-3 kere bni keresinde gozum karardi direk

simdi fizi cekmeye elim hgiymiyo bazen kacak var .eskiden acardim direk icini.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok