Horizon Zero Dawn™ Complete Edition
1 1

Bu konuda 98 mesaj var

On 8/7/2020 at 6:40 PM, stardust said:

böyle bir intro görmedim, grafikler akıyor.

ps: benchmark yaptım şimdi, bir sıkıntı yok.

yalnız intro ve benchmark'das gördüğüm kadarıyla biri bu oyunun pc versiyonunun çok iyi olmasını istemiş ve kesinlikle taviz vermemiş gibi.

çok güzel gözüküyor, hadi bakalım.

Klasik ogame dışında oyun oynamamış heyecanlı ztar abartıları... :lol:

Red Dead 2 nin grafikleri bu oyunun 7-8 katı falan.. 

Assasins Creed Odyssey in grafikleri de bile aynı referansla bi 5-6 katı falan vardır bunun.. Kötü değil yani de grafikler günümüz için ortalama diyebiliriz.. 

Dediğim gibi takılma, patlama çatlama yaşamıyorum oyunda ama canımı sıkan şeyler var.. : 

Öncelikle bu port olan oyunlardaki HUD ve inventory elementlerinin düşük kaliteyle aynen aktarılmasına uyuz oluyorum.. Dark Souls 1de de dana gibi 40x40 çözünürlüklü  pixel pixel hud ve inv elementlerinden midem bulanmıştı PS1 oynuyomuşum gibi hissetmiştim..  

Yine  AA ve AF de sorun var gibi.. seçenekler çok etkilemiyor ne seçerseniz seçin.. Driverdan falan yaparsak belki biraz daha etkili olur..  Yine de fena diil de tipik bir open world oyunu işte son 1 yıldır en az 5 tane oynamışımdır bu yapıda oyunlardan.. 

1 haftaya bi patch gelir buna... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oyunu 4-5 saat kadar oynadım.

Şimdilik oyundan pek etkilendiğimi söyleyemeyeceğim, biraz daha oynayayım son fikrimi söylerim.

Teknik açıdan bakarsak, işlemciyi iyi kullanıyor. 18 thread (HT kapalı) %30-40 bütün çekirdekleri çok güzel kullanıyor. Tabi 2560x1080 75hz monitör ve GTX1060 biraz sıkıntılı ama bahsedildiği kadar kötü fps almıyorum,  freesync ile fena olmuyor.

Low ayarlar ile ultra ayarlar arasında görsel olarak pek bi fark yok. Çok kasıyor diye ayarları en düşüğe alsanız dahi gece gündüz gibi bir fark oluşmuyor.

Baştaki shader yükleme işi sinir bozucu derecede uzun sürüyor. Normalde 1 defaya mahsus bir şey ama tekrar tekrar bu yükleme ekranı ile karşılaşanlar varmış. Misal ben oyunun yüklü olduğu harddiski değiştirince yine yaptı.

Birkaç defa oyun çöktü. Her seferinde bir diyalog seçerken yaptı bunu fakat oyunu yeniden başlatıp en son save'den devam edince sıkıntı olmadı.

Oyun görsel olarak bence günümüz standartlarında, ne iyi ne kötü.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de 2-3 saat oynayabildim ama işlemci kullanımı %40'ı geçmedi. O kısmı çözemedim. Ekran kartı kullanımında ise herhangi bir sıkıntı yok şu an, %97'ye düştü en az. :) high/ultra karışık ayarlarda imzadaki sistem ile 70+ FPS alıyorum (1080p). 

Şimdi tekrar baktım 12'den sadece 9'unu kullanıyor gibi. 

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Günlerdir zorluyorum ama çok sıradan ve yeni bir şey katmayan bir oyun olarak devam ediyor. Sürekli aynı şeyleri tekrar etmeye alışkınım oyunlarda ancak bunun tekrarlarının bir cazibesi de yok. En çok ilgi gören robot teknolojisi ve dinozor olayını birleştirip bir şeyler yapmaya çalışmışlar. Onun dışında bir özelliği yok gibi şimdilik. Hikayesi de pek sarmadı. Duygusal yönden de zayıf.

1080 Ti ile 4K'da zorlanmadan oynuyorum. Öyle herkesin yaşadığı crash sorunları da olmadı bende. Tüm yorumum tamamen oynanış ve oyunun hikayesi ile ilgili.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Konsolun en iyi oyunu bu işte arkadaşlar. Daha ne bekliyorsunuz. 

Ben de teknik bir problem yaşamadım. Vakitsizlikten çok ilerleyemedim ama şöyle değerlendirirsek bu fiyata gayet güzel vakit geçirtir işte. Sonuçta cyberpunk çıkmış olsa kimse dönüp bunun suratına bile bakmazdı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim çökme sorunlarım Corsair iCue yazılımı yüzündenmiş sanırım. iCue'yu kapatınca çökme yapmadı ama tesadüf de olabilir. (Ekleme: Tesadüfmüş, yine çöktü)

Zorluk ayarını kolaya çevirip biraz daha oynadım, oyun biraz daha oynanabilir zevk alınabilir oldu. Zor ayarlarda da oynanıyor da çiçek toplayacağım diye felak oluyorsunuz. Bir de makinelerle combat'da öyle vur kaç yapamıyorsunuz, makine sizden hızlı hareket ediyor, bir vuruşta da öldürüyor.

Hikayenin detayları ortaya çıktıkça oyun biraz daha güzelleşiyor çünkü oyunun başına biraz amaçsızsınız, yani göreve gidiyorsunuz ama ne için gittiğiniz belli değil başlarda.

Oyunun grafik ayarlarını da test ettim, hatta en yüksek ayarlar ile ve en düşük ayarlar ile ekran görüntüsü bile aldım karşılaştırmak için ama şimdi buraya koymaya üşeniyorum. En yüksek ayarlar ile ve en düşük ayarlar  arasında fps %50 oynamasına rağmen görüntü olarak SSAO hariç neredeyse hiçbir fark yok. En düşük ayarlarda TXAA ve SSAO'yu açıp geçin eğer bilgisayarınız çok performanslı değil ise çünkü görsellikten belirigin hiç bir şey kaybetmeden çok daha yüksek fps alınabiliyor.

Whooosh tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oyunun ana görevlerini bitirdim.

Oyun güzel, ilk başlar biraz ağır ve yavan kalsa da ilerledikçe zenginleşiyor ve içine çekiyor. Şu oyuna benziyor demek biraz zor, bir sürü oyuna benzeyen tarafları var. Ot topla, onlarla iksir yap, bomba yap tuzak yap falan çok tanıdık kavramlar. Yüksek bir yere çıkıp haritayı açmak, tüccardan değerli şeylerin yerlerini gösteren harita satın almak, düz ok, ateşli ok, patlayan ok falan standart oldu bu tip oyunlarda. AC, TombRaider, MadMax ve Witcher karışımı gibi biraz.

Hikaye güzel, grafikler güzel, karakterler güzel, harita güzel, combat güzel, oynanır yani.

Fakat oyun çok çöküyor bende. Sürücüler güncel, Windows güncel, donanım sorunsuz olmasına rağmen oyun çatır çutur çöküyor bende durduk yere.  Bir sürü yan görev yapılmayı bekliyor ama yapar mıyım? bilmiyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
13 dakika önce, Whooosh said:

Oyunun ana görevlerini bitirdim.

Oyun güzel, ilk başlar biraz ağır ve yavan kalsa da ilerledikçe zenginleşiyor ve içine çekiyor. Şu oyuna benziyor demek biraz zor, bir sürü oyuna benzeyen tarafları var. Ot topla, onlarla iksir yap, bomba yap tuzak yap falan çok tanıdık kavramlar. Yüksek bir yere çıkıp haritayı açmak, tüccardan değerli şeylerin yerlerini gösteren harita satın almak, düz ok, ateşli ok, patlayan ok falan standart oldu bu tip oyunlarda. AC, TombRaider, MadMax ve Witcher karışımı gibi biraz.

Hikaye güzel, grafikler güzel, karakterler güzel, harita güzel, combat güzel, oynanır yani.

Fakat oyun çok çöküyor bende. Sürücüler güncel, Windows güncel, donanım sorunsuz olmasına rağmen oyun çatır çutur çöküyor bende durduk yere.  Bir sürü yan görev yapılmayı bekliyor ama yapar mıyım? bilmiyorum.

Donanım ne acaba, merak ettim bu kadar çökme problemine.

15 saat oynamışım bir defa bile çökmedi bende.

Benim şu şekilde : AMD Ryzen 9 3950X - Gskill 2x16GB DDR4 3600 - Nvidia GTX 1080Ti Founder's Edition(Bu overclock'lu, GPU 2000MHz olarak çalışıyor) - Windows 10 Ver.2004(Bunda da Hardware-accelarated GPU Scheduling ve Variable Refresh Rate Açık, Xbox Game Bar kapalı, diğer capture ile ilgili herşey kapalı, sadece game mode açık), tüm sürücüler güncel versiyonlar.

İşlemci varsayılan değerlerinde, özel bir overclock yok, Precision Boost v.b. de kapalı, yaz sıcaklarında oyunlarda all core boost clock 4225MHz-4250MHz arası değişiyor, bu oyunda daha da hızlanabiliyor bazen. Bir de RAM timing değerleri AMD Ryzen DRAM Calc. hesabı üzerinden girilmiş vaziyette.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şu oyunlardaki saçma zorluk seviyelerini anlamıyorum. 20. seviyeye geldim, üzerimde sağlam denilecek bir zırh ve en iyi yaylardan biri var. Very Hard'da oynuyorum ama robotlara verdiğim hasar oldukça az. Bir de neredeyse yeni hayvanların hepsinden tek yiyorum, e o zaman ben niye kastım bu kadar para zırh için? Ciddi anlamda canımı sıkıyor bu durum. Esas robotların yanında gezen küçük robotları bile öldürmek için kasıyorsam bence hiçbir anlamı yok bu tür geliştirmelerin. Witcher 3'te de aynısıydı ama en azından ilerleyince düşük seviyedeki yaratık ve insanlara tek atabiliyordun. Bunda öyle bir seçenek yok, 31287391702. seviyede bile olsan oyun başındaki robotlara tek atamıyorsun. Saçmalık. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, wazzap said:

Şu oyunlardaki saçma zorluk seviyelerini anlamıyorum. 20. seviyeye geldim, üzerimde sağlam denilecek bir zırh ve en iyi yaylardan biri var. Very Hard'da oynuyorum ama robotlara verdiğim hasar oldukça az. Bir de neredeyse yeni hayvanların hepsinden tek yiyorum, e o zaman ben niye kastım bu kadar para zırh için? Ciddi anlamda canımı sıkıyor bu durum. Esas robotların yanında gezen küçük robotları bile öldürmek için kasıyorsam bence hiçbir anlamı yok bu tür geliştirmelerin. Witcher 3'te de aynısıydı ama en azından ilerleyince düşük seviyedeki yaratık ve insanlara tek atabiliyordun. Bunda öyle bir seçenek yok, 31287391702. seviyede bile olsan oyun başındaki robotlara tek atamıyorsun. Saçmalık. 

d0a020b6757fa20eb638ea8c07e9f28ad9e30fa1

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 hours ago, wazzap said:

aklıma direkt ES4 Oblivion geldi... level scaling denen saçmalık. bu saçmalık yüzünden oyunu bitirmeden silip bi daha da yüzüne bakmamıştım. oyunun rpg olması anlamsızlaşıyor bu sistem ile, ben kendimi geliştirip güçlenemeyeceksem ne anladık o işten, vakit kaybı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Valla ciddiyim aslında, şu an oynadığım Assasins Creed Origins ve bir öncesinde oynadığım Odiseyi zaten Nightmare zorlukta oynamama rağmen kolpa kolpa adamlar gelmesin diye Enemy Level Scaling açıyorum.. 

20200825155222-1.jpg

20200825155228-1.jpg

Yerdeki taş bile saldırırken benim levelımda veya daha yüksek oluyor ama lvl1 sümük gibi heriflerin rüzgarımla ölmesinden iyidir, ve genelde önüme gelen ara görevleri hiç pas geçmediğim için çok çabuk level alıyorum bu sefer diğer görevlerin leveli düşük kalıyor bundan da kurtulmuş oluyorum.. 

Buarada gamepadle oynuyorum.. 

3ff11cd6aaef29dc2106968cee4e5cbb.jpg

Narcissus tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

FPS veya RPG olmadığı sürece özellikle Tomb Raider lar, Assasins Creedler vs vs gibi klavye mouse ile en son zorlukta bile aşırı kolay olan oyunları gamepadle oynuyorum..  :8 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 hours ago, wazzap said:

Karakter seviye atladıkça daha fazla hasar vermiyor, sadece canı artıyor.

Verdiğiniz hasarı anca daha iyi silah ve sağlam damage upgrade'leri ile arttırabiliyorsunuz.

Bir de robotun hassas yerlerine hedef alıp zaafina uygun silah kullanmak da önemli ama evet genel olarak oyunda robotları öldürmek olması gerekenden çok daha zor.

Ben easy de bitirdim oyunu, anca böyle katlanilabilir oluyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Whooosh hocam hasar skilleri var ya o yüzden yazmıştım, level arttıkça artan hasar diye. 

Hassas yer muhabbetini biliyorum, ama işte sağolsun üzerindeki komponentleri özel ok ile koparınca bile bana mısın demiyor. Yahu daha demin, nehirdeki timsaha saldırdım, alev alıcı ok ile bayağı bir düştü canı ama arkadaş üzerime öyle bir zıpladı ki 2 defa roll yapmamam rağmen bütün vücudu ile üzerime çarptı ve tek seferde öldürdüm. zaten save olayı ayrı bir dert olduğu için çıldırdım neredeyse.

Züperadam, game pad ile mi aim alıyorsun? yoksa auto-aim mi açık?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 minutes ago, wazzap said:

Züperadam, game pad ile mi aim alıyorsun? yoksa auto-aim mi açık?

İkinci foto oydu zaten.. 

4 hours ago, Narcissus said:

20200825155228-1.jpg

Tamamen kapatıyorum asisti, benim kontrolüm dışında bişeyler olunca kontrollerde sinirimi bozuyo :D

Tabi hızla gelen heyvan ve at- deve üstündeki adamları vurmak epey bi zor oluyo ama alışılıyo.. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Narcissus

Ben gamepad ile aim alamıyorum açıkçası. CS:GO da bile Global olmuştum, aim kötü olsa dünyanın en rekabetçi oyununda o kadar yükselemezdim. Yapana saygı duyarım ama benim anlattıklarımın aim ile pek alakası yok.

Gerçi niye Origin SSleri koydun onu da anlamadım, Odysseus'u ben de gamepad ile bitirmiştim ama onda da aynı saçmalık vardı bence. Ancak bu kadar değildi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

20 minutes ago, wazzap said:

@Whooosh hocam hasar skilleri var ya o yüzden yazmıştım, level arttıkça artan hasar diye. 

Hassas yer muhabbetini biliyorum, ama işte sağolsun üzerindeki komponentleri özel ok ile koparınca bile bana mısın demiyor. Yahu daha demin, nehirdeki timsaha saldırdım, alev alıcı ok ile bayağı bir düştü canı ama arkadaş üzerime öyle bir zıpladı ki 2 defa roll yapmamam rağmen bütün vücudu ile üzerime çarptı ve tek seferde öldürdüm. zaten save olayı ayrı bir dert olduğu için çıldırdım neredeyse.

Bazı kompanentler robota farklı saldırı çeşitleri sağlıyor, o kompenentleri koparmanız canını pek azaltmıyor ama atıyorum kopartırsanız ateş saldırısı yapamıyor falan. Misal o timsah buz atmak için kafasını kaldırdığında göğsündeki keseyi vurup patlatırsanız timsah donuyor ve canı yarıya düşüyor, sonrası çok kolay fakat yakın mesafede zıplayıp kuyruk sallarsa ondan kaçma şansınız yok. Normalde böyle oyunlarda düşman üstünüze saldırdığında takla atarak zıplayarak yada kayarak kaçarsınız, bu oyunda o yemiyor. Her türlü o darbeyi alıyorsunuz.

Özel bir zırh var, 5 tane powercell ile açılıyor, tam bi game changer. Bu zırhı giydiğinizde canınız kadar bir de zırhınız oluyor ve zırh darbe aldığınızda kendi kendine doluyor

https://horizon.fandom.com/wiki/Ancient_Armory

Bir de kaplan gibi olan robotun sırtındaki lazer silahını kopartırsanız o silahı alıp her şeyi çatır çatır öldürebiliyorsunuz. Bayaa bi overpowered o lazer silahı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 minutes ago, wazzap said:

@Narcissus

Ben gamepad ile aim alamıyorum açıkçası. CS:GO da bile Global olmuştum, aim kötü olsa dünyanın en rekabetçi oyununda o kadar yükselemezdim. Yapana saygı duyarım ama benim anlattıklarımın aim ile pek alakası yok.

Gerçi niye Origin SSleri koydun onu da anlamadım, Odysseus'u ben de gamepad ile bitirmiştim ama onda da aynı saçmalık vardı bence. Ancak bu kadar değildi.

İlk mesajımda creedlerden bahsetmiştim çünkü..  Bi de seninle daha önce sanki Oddyseyle ilgili ama hangi başlıkta olduğunu bilmediğim böyle bi muhabbet yapmıştık ondan.. 

Ki diyorum ki oyun zaten benim levelıma çıkarmıyo ben forcelayarak çıkarıyorum eğer oyun bana o imkanı veriyosa o yüzden scaling o kadar da kötü bir şey değil...

PS Horizon ın bi tek başlangıcını oynadım, originsin bitmesini bekliyorum..  Ama hemen hemen aynı ok-yay kullanımı ve düşman hpsi durumu... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
11 minutes ago, Whooosh said:

Özel bir zırh var, 5 tane powercell ile açılıyor, tam bi game changer. Bu zırhı giydiğinizde canınız kadar bir de zırhınız oluyor ve zırh darbe aldığınızda kendi kendine doluyor

https://horizon.fandom.com/wiki/Ancient_Armory

Biliyorum, gördüm o zırhı. Mesela bu da saçmalık. Bu nedir arkadaş, tamam gerçekten üstün olan zırh yaparsın da bu kadar da olmaz yani.

Silahlar konusunu biliyorum da ilk defa tecrübe ettim onu da. Güzel detay o.

Oyunun hikayesi güzelmiş bu arada, size yavaş yavaş veriyor hikayeyi.

@Narcissusevet konuşmuştuk, onda da aynı durum vardı. Level 50'yken yoldan geçen en basit düşmana en iyi silahlarla bile tek atamama durumu vardı en zorda. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

5 saat oldu sanırım ama şu corrupted thunderjaw'ın olduğu yeri geçemedim. disc launcher'ı falan kopartıyorum ama yanıma yaklaşınca hep tek(!) yiyip ölüyorum. süper müber armor falan yok, bütün silahlar standart hatta çoğu eksik sanırım. lvl30 oldu ama yok yani, robot olunca bi halt edemiyorsun.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok