Termal macun yenilemenin önemi...
1 1

Bu konuda 46 mesaj var

Dün gece Horizon oynarken işlemcinin Tj max'a ulaşıp "throttling" yaptığını farkettim.

Hiç ses çıkarmasın diye su soğutmanın fanlarını %40'da kullanıyordum. Fanlar'ı %50'ye açtım fakat sıvı sıcaklığı çok da fazla gözükmüyordu aslında.

Bu sabah RealBench ile zorlayınca gördüm ki gerçekten sıkıntı var. Overclock'u 4700'den 4600'e indirip voltaj azarlttım ama 4500'de bile çarpanı 42'ye düşürüyor CPU...

ilk başta 7700k'ya bir küfrettim ama sonra yaptığım işin bir fayda sağlayacağına inanmayarak bilgisayarı söktüm, eski termal macunu temizleyip yeni uyguladım.

Sonuç şaşırtıcı. Başka biri söylese abartma derdim ama görünen o ki 2 senede termal macun özelliğini kaybetmiş.

15 ila 20 derece daha soğuk değerler. Cidden bu kadar farkedebileceğini hiç ummamıştım.

aklınızda bulunsun sizin de. demek şu lanet işlemciye bir delid yapsak neler olacak da, uğraşasım yok. 

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evet özellikle 7700k üzerine yapılan delidin farkı tecrübe ile sabittir. Sırf 15 değil, şartlara göre 25 derece bile farkedebiliyor. Garantisi falan bittiyse kesinlikle yapılmalı. Gerçi ben garantiyi falan umursamayıp yapmıştım. :mrgreen:

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

IHS olmadan kullanmak tabiki riskli. Onun için ayrı aparatlar var riski azaltmak için ama bence hiç gereği yok. Silikon conta yapıştırıcı ile ihs'yi kapatıp kullanmak gayet yeterli. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 dakika önce, stardust said:

delid yapıp IHS olmadan da kullanılabilir mi ? çok mu riskli ?

Bende Rock-it'in delid tool'u ve sıvı metal var. İşlemcini yollarsan delid-relid yapar geri yollarım.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 minute ago, Najaz said:

Bende Rock-it'in delid tool'u ve sıvı metal var. İşlemcini yollarsan delid-relid yapar geri yollarım.

açıkçası o kadar makbule geçer ki anlatamam :)

Ayın 20'sinde 4-5 gün evde olmayacağım bir uçuşum var, o uçuşa gitmeden müsait olursan ayın 19'unda yollarım sana.

merak ettiğim ise sıvı metali acaba ne kadar zamanda bir yenilemek gerekir. gerçi o zamana kadar 7700k'yı satıp 8700k alırım heralde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu şekilde 4 farklı Haswell işlemciye delid-relid işlemi uyguladım. En eskisi 2 seneden fazla olmuştur herhalde (4790K). İşlemciyi söküp sıvı metalin durumuna bakmadım ama sıcaklıklar ilk uyguladığım günkü gibi stabil.

İşlemciyi dilediğin zaman gönderebilirsin. İstersen ters yönlü de yapabiliriz; yani işlemciyi kargoda riske etmeyeyim, elim yatkın kendim yaparım işlemi dersen seti sana göndereyim :)

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

8700k'yı z270 chipset ile kullanmak için modife etmek gerekiyormuş, aynı sokete farklı çipset gerektirmek sadece intel gibi aç gözlü şerefsizlerin icat edebileceği bir şey heralde :)

@Najaz 

ben de yapmasına yaparım, elim yaktın ama hazır benden daha tecrübeli biri yapabilecek iken riske girmeme gerek yok. güzelce paketler yollarım n'olacak işlemciye.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 dakika önce, RFID said:

Hava-cıva... İşlemcinin orta yerine mercimek tanesi kadar macun sıkmak yeterli. Üzerine binen heatsink'in uyguladığı basınç sayesinde tüm yüzeye eşit olarak dağılıyor macun zaten.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
Just now, Najaz said:

Hava-cıva... İşlemcinin orta yerine mercimek tanesi kadar macun sıkmak yeterli. Üzerine binen heatsink'in uyguladığı basınç sayesinde tüm yüzeye eşit olarak dağılıyor macun zaten.

biliyorum ama bence base kullanıcı için iyi bu tür uygulamalar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 saat önce, ZvAnA said:

Ohooo bu şekilde tüpün yarısını çöpe atmış olursun.

Tamam işte onlarda daha çok macun satar :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Delid öncesi:                                                              Delid sonrası:

before delid.PNGafter delid.PNG

burdan huzurlarınızda @Najaz 'a bir kez daha teşekkürlerimi sunmak isterim.

gördüğünüz gibi bunlar idle değerler. bu şekilde bile çok heyecan verici.

ben load'da, termal macunu yenilemeden önce Tj. Max değeri olan 100 dereceye vuruyordum, termal macunu yeniledikten sonra 80-85 derecelerde tutmayı başardım.

bakalım şimdi delid işlemi sonrası kaça kadar çıkacak bir test yapayım geleyim...

çok sevindim bu işe, cyberpunk çıkınca 3900x alma planları yapıyordum artık bu işlemci beni en az 1-2 sene daha götürür.

ilk aldığımda günlük 4800mhz kullanıyordum sonra ısındığı için önce 4700'e hatta yazları 4600'e çekmiştim, sanıyorum ki yine 4800 rahat rahat kullanabileceğim.

Thustu beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 minute ago, TiesTorN said:

7 senedir söyylüyorum, sakalım da var ama sallamadın hiç :lol:

cyberpunk öncesi heralde biraz gözden çıkarmıştım işlemciyi.

kendim falçata ile yapıp elime alacaktım muhtemelen.

Altuğ'un profosyonel yaklaşımı bu konuya daha faydalı oldu :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok