Termal macun yenilemenin önemi...
1 1

Bu konuda 46 mesaj var

5 minutes ago, Altan Yoklar said:

Delid öncesi ve sonrası frekans farklı ama?

o frekans çarpandan dolayı sürekli oynar, işlemci load'da iken iken max ne ayarladıysan 45x ya da 48x olarak orda durur. idle'da değişik gözükmesi normal.

önemli olan orda min. max. sıcaklık değerleri ki load'da test yaptığımda daha bariz belli olacak yapılan işlem.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

yük altında testlerimi de yaptım.

termal macunu yenilemeden önce 95-100 dereceleri bulan işlemci termal macunu yeniledikten sonra 80-85 derecelere düşmüştü.

şuan delid işleminden sonra 70 derece, ara ara max 76 derece gördü. bu işlemcinin bu kadar serinleyeceğini düşünmemiştim.

eline sağlık Najaz.

Najaz and pentaman beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Güle güle kullan :)

Delid + sıvı metal uygulaması en iyi şartlarda 20 derece, ortalamada da 10-15 derece arası fark yaratıyor zaten. Sende 15 derece gibi bir iyileşme olmuş.

Kendi uyguladığın termal macunun da bir "curing" süresi var elbette. 10-15 gün kadar sonra 2-3 derece daha iyileşme bekleyebilirsin sıcaklıklarda.

Yapılan işleme dair birkaç fotoğraf da koyalım:

vRneSU.jpg

VHqAuq.jpg

aHcAUl.jpg

nIDGqM.jpg

VaVLzw.jpg

Najaz tarafından düzenlendi
quad, Whooosh, stardust and 3 others beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bir istatistik daha, bilgisayar normal masaüstünde çalışırken baktığımda su soğutmanın sıvı sıcaklığını 44-45 derece görürdüm.

şuan 37 derece.

klima çalışmıyor, evin sıcaklığı şuan 28 derece. gerçekten şartmış bu işlemciyi delid yapmak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 hours ago, Najaz said:

Kendi uyguladığın termal macunun da bir "curing" süresi var elbette. 10-15 gün kadar sonra 2-3 derece daha iyileşme bekleyebilirsin sıcaklıklarda.

bu tam bir şehir efsanesidir, doğruluğunu görmedim bugüne kadar :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 dakika önce, TiesTorN said:

bu tam bir şehir efsanesidir, doğruluğunu görmedim bugüne kadar :)

Efsane değil, gerçek... Termal macunun içindeki nano partiküller yüzeyle temas ettikten belirli bir süre sonra kendi içinde özütülüyor ve iletkenlik katsayıları artıyor. İsviçre'de kime sorsan aynı şeyi söyler sana.

Altan Yoklar and stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
10 hours ago, Whooosh said:

Bu başlığı görünce şunu fark ettim 2017'den bu yana termal macunu hiç yenilememişim. Bir sıkıntı görünmüyor şuan.

Gaza geldim macunu yenileyeceğim diye komple sistemi dağıttım, temizleyip geri topladım. Su soğutmanın suyunu değiştirdim, radyatörü temizledim, macunu yeniden sürdüm. En önemlisi radyatörden küçük bir kırlenti dolduracak kadar toz kümesi çıktı.

Sonuç, 5-6 derece fark etti. Önceden boşta 40 yükte 60 dereceydi şimdi boşta 34-35 yükte 55-56. Bu fark da muhtemelen o yün topundan dolayı oldu yoksa bloğu kaldırdığımda macun hala olması gerektiği kıvamdaydı. Anlaşılan işlemci çok ısınmıyorsa macun kolay kolay kurumuyor.

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, Whooosh said:

Anlaşılan işlemci çok ısınmıyorsa macun kolay kolay kurumuyor.

7700k hayvan gibi ısınıyor, anasını bellemiş termal macunun demek :lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

delid'e güvenip biraz overclock kurcalayım dedim, öyle ahım şahım bir voltaj vermememe rağmen sapık sıcaklık değerlerine çıkmaya başladı yine bu işlemci...

kötü olan eski değerlerime döndüm ama eskisi kadar serin çalışmıyor nedense. 4600 mhz'de mutluydum niye elledim ki şimdi buna. :|

bir işlemci bu kadar ısınmamalı yahu, bu 7700k bir ucube.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

galiba işlemciyi elime almak üzereyim.

bütün overclock'u kaldırdım, her şey auto değerde işlemci idle'de 0.7 volt okuyorum bekliyorum, ona rağmen idle core sıcaklıkları 60 derecenin altına inmiyor.

2 gün önce 40 dereceyken bunlar ne oldu da böyle yüksek kalıyor çözebilmiş değilim...

-

cinebench çalıştırıyorum, voltaj 1.15 okuyorum, ona rağmen 100 dereceye vuruyor işlemci ve throttling yapıyor.

ne oldu buna böyle...

su soğutmanın sıvı sıcaklığı da artıyor yani termal macun vs. bir temazsızlık ya da ısıyı iletim sorunu olsa sıvı ısınmaz.

galiba bu işlemci geberiyor ya da asus anakart başka bir yerden saçma bir volt veriyor bu işlemciye... hadi hayırlısı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Asus anakartların bios'taki O/C menülerine pek aşina değilim ama, işlemci çekirdek voltajı değerini auto'da bırakmak yerine manuel olarak sabit bir değer girmeyi denedin mi? Belki sisteme raporladığından daha yüksek bir voltaj veriyor olabilir auto'da bırakınca.

Bir de Load Line Calibration seçeneği açıksa bunu kapatmayı deneyebilirsin, bendeki Gigabyte anakartta LLC'yi devreye sokunca bir hayli fazla voltaj veriyordu işlemciye.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

LLC açıktı zaten ilk iş onu kapattım. 

manuel voltajı da denedim fakat overcloklu hali ile stabil olmayınca aslında düzgün bir ölçüm yapamadım aslında.

biraz daha kurcalıyacağım ama nasıl oluyor da idle değer 60, benchmark açınca 100'e fırlıyor hala çözemedim.

yani geçen günkü değerleri gözümle görmesem bu işlemciye delid de fayda etmedi diyeceğim ama gayet güzel 4600 mhz'de çalışıyordu.

tamamen aynı ayarlara geri döndüm ama sıcaklık yapıştı düşmüyor :|

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Belki alakasız gelecek ama, sıvı soğutmanın pompası düzgün çalışmıyor olmasın? Soğutucuyu söküp takarken bazen sistem hava yapabiliyor, onu da bir kontrol et istersen.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

yok su soğutmada bir sıkıntı yok eminim. 

anakartı resetleyeceğim tamamen sanırım.

achw.PNG

bu kadar düşük voltajda, idle değerlerde bu kadar yüksek çekirdek sıcaklığı olmamalı.

bir yerde bir hata var, ya da işlemci gebermek üzere... :lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

sürekli yeni ayarlar deniyorum. idle sıcaklığı düşmediği gibi yük verince 15-20 saniyede 100 dereceyi vuruyor :icon_rolleyes:

sabah açtım horizon falan da oynadım, hiçbir sorun yoktu. nasıl olur ki böyle bir şey.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

achw1.PNG

Altuğ bu işi biliyorsun ha, şapka çıkarıyorum sana.

pompa "set" edilebilen en yavaş devirde çalışıyordu, belki de çalışmıyordu.

pompanın ayarını extreme'e alır almaz sıcaklıklar düştü.

muhtemelen ya durmuştu ya da o kadar yavaş bir devirde çalışıyordu ki fayda etmiyordu.

cidden bravo @Najaz

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok