AMD Radeon RX6000 Serisi ve Big Navi (2020-2021)
1 1

Bu konuda 197 mesaj var

Ben dahil birçok oyuncu AMD'yi düzgün kart çıkarsın da nvidia fiyat kırsın diye bekliyordu. Tabi daha rekabetçi fiyatlarla. 3080'den 50 dolar daha düşük diye ben ve benim gibi düşünen kesim gidip radeon almayacak. Bence nvidia'da bu durumu bildiğinden fiyat düşme olayına yakın zamanda girmez diye tahmin ediyorum. Ha daha fazla ram vs tabi daha düşük fiyata oynamayı zorlaştırmıştır AMD açısından. Ama gf experience, g-sync vs ile tüketiciyi kendine bağlamış, yazılım tarafında daha az sorunlu olduğu düşünülen nvidia karşısında amd fiyatları 6900XT dışında oyuncuların aklını çelecek seviyede değil bence. En azından ryzen 3000 serisi işlemcilerdeki gibi bir rekabetçi fiyat uygulanmalıydı. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İnsanlar komple AMD sistem kurmak istiyor ve bence 5000 işlemci + 6000 ekran kartı alacak kişi sayısı cidden yüksek olacak. Değil 50$ ucuz, 50$ pahalı olsa bile çok satar.

Performans gayet yerinde görünüyor, infinity cache oyun uyumluluğu sorunlarını çözmüş, bu noktadan sonra önemli olan bulunabilirlik.

Nvidia 3080 3090 piyasada yok, fiyatı önemli değil, yok, yok ki alasınız. Bu yoklukta bu performans tabloları ile AMD kapış kapış satar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ust seviye kartlar piyasanin %1-3’u civarini kapsiyor. Piyasa orani icin rekabet daha cok 3070 ve 6800 arasinda.

Eger 3070 yeterince bulunamazsa ama 6800 bulunabilirse, hatta Black Friday / Cyber Monday cilginliginda 3-5 indirimle bile bulunabilirse, “abi 16 GB hafizasi da var, yemisim ray tracing’i” diyerek bu karti alanlarin sayisi cok olabilir.

Driver konusunda supheci davranan yine nvidia bekler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bence real testleri bekleyelim bu arada fiyatlarda tam oturur. Bence güzel AMD tarafı, 3070 düşünüyorum ama bu sonuçlar AMD tarafında da beni tatmin etti alabilirim. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nvidia bol yonga bulsa fiyat kirabilir zira ucuz yerde uretiyor. Bellekleri pahali ama daha az kullaniyor. Fiyat savasi olsa amd kaybedecek ama nvidia pirince giderken bulgurdan oldu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD ile ilgili tahmin RT performansının muadili olduğu veya bir miktar daha fazla performanslı gösterildiği Nvidia kartlardan düşük olabileceği yönünde, sunumda RT performansı ile ilgili birsey olmaması bu tahminlerin yapılmasına yol açmış görünüyor ancak tabii nihai olarak yapılacak testlerle neyin ne olduğu görülecek. Düşük ise de ne kadar düşük bu da önemli.

Fiyata göre kabul edilemeyecek bir seviyede olur ise iyi olmaz, testleri takip etmek gerekecek.

Bir de sunum testlerinin hepsinde mı şimdi onu hatırlayamadım Zen 3 kullanılması da ayrıca performansa artı katkı veren bir ayrıntı, Intel veya daha eski Zen işlemciler ile muadil Nvidia kartlar ile karşılaştırıldığında durum ne olacak bu da önemli, hem işlemci hem de ekran kartı değiştirmeyecek herkes neticede.

Takip edeceğiz artık ilerleyen günlerde ancak bizim buralara bunların bulunabilir şekilde ulaşması Ocak, Şubat'ı bulur gibi. Hatta salgın süreci üretim, tedarik zincirini aksatır ise daha da uzun sürebilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, T800 said:

AMD ile ilgili tahmin RT performansının muadili olduğu veya bir miktar daha fazla performanslı gösterildiği Nvidia kartlardan düşük olabileceği yönünde, sunumda RT performansı ile ilgili birsey olmaması bu tahminlerin yapılmasına yol açmış görünüyor ancak tabii nihai olarak yapılacak testlerle neyin ne olduğu görülecek. Düşük ise de ne kadar düşük bu da önemli.

Fiyata göre kabul edilemeyecek bir seviyede olur ise iyi olmaz, testleri takip etmek gerekecek.

Bir de sunum testlerinin hepsinde mı şimdi onu hatırlayamadım Zen 3 kullanılması da ayrıca performansa artı katkı veren bir ayrıntı, Intel veya daha eski Zen işlemciler ile muadil Nvidia kartlar ile karşılaştırıldığında durum ne olacak bu da önemli, hem işlemci hem de ekran kartı değiştirmeyecek herkes neticede.

Takip edeceğiz artık ilerleyen günlerde ancak bizim buralara bunların bulunabilir şekilde ulaşması Ocak, Şubat'ı bulur gibi. Hatta salgın süreci üretim, tedarik zincirini aksatır ise daha da uzun sürebilir.

Amd'nin rt desteği Nvidia'ya göre zayıf olacağa benziyor. Tessellation'daki durumun bir benzeri.

https://videocardz.com/newz/amd-ray-accelerator-appear-to-be-slower-than-nvidia-rt-core-in-this-dxr-ray-tracing-benchmark

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bunlar doğru çıkarsa mesela benim açımdan sorunlu, %33 gibi bir oran ciddi, bu genele yayılan birşey olursa değerlendirme imkanım kalmaz, alıp yine 1080Ti kadar kullanmayı düşünüyorum çünkü.

RT de artık standart olacak, paranın da gittikçe degerlendiği geldiğimiz noktada bir milim bile bir fayda bir yerde olursa işin rengi ciddi değişir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

benim anladığım konsol donanımını elinde tutan AMD'nin RT teknolojisine destek vereceği ancak bunu Konsolda ne kadarsa o kadar yapacağı. 

Yani PC versiyonunda hayvan gibi RT olsada Konsol da ne kadarsa biz PC tarafında da onu veriyoruz diyeceklerdir. Bundan dolayı çok üstünde durmadılar. Bir noktada hak veriyorum. Oyun dünyasını eskiden olduğu gibi şimdide konsollar yönlendirecek. 3A firmaların çoğunluğu ve diğer tüm oyun geliştiricilerin önceliği konsollar. Dolayısıyla RT bünyesinde PC de henüz tam anlamı ile geliştirme olacağını düşünmüyorum. 
Bu kısımda Nvidia üreticileri zorluyor ve baskılıyor. Bence Nvidia'nın yolu doğru. Olması gereken de bu. Ama işte oyun piyasasını hakimiyetine alan konsolların mimarı da AMD.

Benim için önemli mi? hayır değil. atla deve arasında çok belirgin bir görsellik sunmuyor RT

Ancak DLSS öyle değil. bu desteğin verildiği oyunlarda ciddi performans ve görsel kalite farkı hissedilir derecede. AMD tarafında buna karşı bir cevap var mı? olacak mı? göreceğiz. 

jackjoker tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
10 minutes ago, jackjoker said:

Ancak DLSS öyle değil. bu desteğin verildiği oyunlarda ciddi performans ve görsel kalite farkı hissedilir derecede. 

DLSS güzel de kaç oyun destekliyor?

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
Just now, Whooosh said:

DLSS güzel de kaç oyun destekliyor?

çok az. hatta say desen sayamam :) 1080 ti de yok o özellik :D

ama bence güzel bir teknoloji. olması da gerek. yine her şey konsola bağlı. üreticiler yeni nesil konsollara da bu desteği koymadılarsa ( yok ) yine öncelik oyuna da koymamaları olacak. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oyunlar konsolların elinde, konsollar da AMD'nin elinde. RT'nin geleceğini AMD belirleyecek. Nvidia değil %33, %333 daha iyi RT yapsa da faydası yok.

DLSS 2.0 çok güzel ama oyun desteği istiyor. Şuan mevcut DLSS destekli oyunlar ya Nvidia'nın benchmark'ı yada Nvidia'nın sponsor olduğu oyunlar. Oyun desteği zorunlu olmasa DLSS kopartır ama destek işi sıkıntı.

RT gelecek ama yakın zamanda değil. birkaç nesil daha var. RT için acele edip paranızı çarçur etmeyin.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu noktada çok katılamıyorum, DLSS gündeme geldiyse destek az demek çok doğru değil, Cyberpunk 2077, Call of Duty, Fortnite, Battlefield V, Anthem, Control, Death Stranding v.b. diye uzayan bir listesi var.

Bir ikinci konu önceki jenarasyon da AMD idi donanım ama bu durum 5700XT'ye ne kadar yansıdı ? Bunlardan total çıkarımlar yapmak doğru sonuç vermez.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, T800 said:

Bu noktada çok katılamıyorum, DLSS gündeme geldiyse destek az demek çok doğru değil, Cyberpunk 2077, Call of Duty, Fortnite, Battlefield V, Anthem, Control, Death Stranding v.b. diye uzayan bir listesi var.

Uzamıyor işte, hepsi bu kadar.

TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ek olarak Mount & Blade II, Final Fantasy XV, Watch Dogs: Legion, Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2, Monster Hunter: World, Shadow of the Tomb Raider, Wolfenstein Youngblood, Metro Exodus gibi oyunlar da var listede.

3000 serisi yaygınlaştıkça ve yeni yapımlar geldikçe bu liste daha da genişleyecektir diye düşünüyorum. Uygulamanın temelinde deep-learning olması ve devasa performans artışı sayesinde yitip giden teknolojilerden olma ihtimali çok düşük bence.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Özkan doğrudur, çok daha uzamıyordur, ancak zaten olanlar belli başlı oyunlar, kendi açımdan o listedeki oyunların bir çoğu yok bende mesela, oyun almak mesele artık, Steam indirimlerinden bol kepçe toplanamıyor paranın ucuz olduğu zamanlardaki gibi.

Bu bakımdan belli başlı, alınacaklar listesinde yer alan, alabilecek oyunlarda olması yeterli, bir yabancı için de çok daha farklı bir durum olacağını zannetmiyorum ayrıca da.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

19 oyun var toplamda ve 19 oyunun belkide hepsi Nvidia anlaşmalı oyunlar. Yani açılışında Nvidia logosu dönen Nvidia'dan maddi destek/sponsorluk alan oyunlar. Bu sürdürülebilir bir şey değil. Bu oyunların bir kısmı minecraft RTX gibi teknoloji demoları, büyük bir kısmı ise çok sınırlı kullanıcıya erişebilmiş oyunlar, bir diğer kısmı ise oyun çıktığı yada popüler olduğu dönemde DLSS desteği olmayan ama sonradan DLSS güncellemesi almış oyunlar.

Listedeki oyunların çoğunu bedava verseler oynamazsınız da neyse.

Ben DLSS kötü demiyorum, sadece satın almada belirleyici bir kriter olacak kadar güçlü değil. Bunun önünde bazı engeller var, misal DLSS DX12 gibi olmazsa olmaz bir şey değil, bu oyunlar DLSS olmadan da oynayabiliyorsunuz. Hatta iyi bir ekran kartınız ve ekran kartınız ile dengeli bir monitörünüz varsa ekran kartınız DLSS desteklese de görüntüyü bozuyor diye DLSS açmadan oynarsınız. İkincisi, oyun desteği gerekiyor. Her oyunda kullanabildiğiniz, sürücü panelinden aktive edilebilecek bir şey değil.

DLSS'siz güçlü ekran kartını DLSS'li zayıf ekran kartına tercih ederim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dlss' de oyuna özel eğitilmiş bir model üzerinden tensor core' lar kullanılarak ekstra piksel üretmi gerçekleşiyor diye biliyorum. Radeon' larda gpu içinde böyle özel bir birim yok. Yaparlarsa da ya müthiş dahice bir yöntem bulmaşlardır ya da ps4 pro' da gördüğümüz gibi gelişmiş bir upscaling metodu söz konusudur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, allreadydead said:

Yeni yıl alışveriş sezonunda ben NVIDIA'dan TI hamlesi bekliyorum. 3080'i 50 dolar aşağı çeker, 700e 3080TI'ı koyar. GG AMD.

Yav he he

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir de şunu belirteyim, Amd DirectML veya başka bir açık kaynak machine-learning library üzerinden dlss' e rakip bir çözüm geliştirmek istese bile bunu gpu içindeki mevcut işlem birimleri üzerinden yapmak durumunda. Artısı / eksisi değerlendirdiğinde daha karlı bir durum söz konusu olabilir ama yine de raw 3d performansdan çalınmış oluyor böylece. Nvidia' da ise deep-learning hesaplamaları için özelleşmiş tensor birimleri olduğundan böyle bir kayıp söz konusu değil tabi. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
9 hours ago, ionian said:

Bir de şunu belirteyim, Amd DirectML veya başka bir açık kaynak machine-learning library üzerinden dlss' e rakip bir çözüm geliştirmek istese bile bunu gpu içindeki mevcut işlem birimleri üzerinden yapmak durumunda. Artısı / eksisi değerlendirdiğinde daha karlı bir durum söz konusu olabilir ama yine de raw 3d performansdan çalınmış oluyor böylece. Nvidia' da ise deep-learning hesaplamaları için özelleşmiş tensor birimleri olduğundan böyle bir kayıp söz konusu değil tabi. 

Ama tensor core'lar için ciddi miktarda gpu alanından feragat ediyor Nvidia. %13 falandı yanlış hatırlamıyorsam.

Bu alan RT yada dlss kullanmadığınızda ölü yatıyor.

AMD'nin olaya software yaklaşımı bu manada avantajlı olabilir. Yani AMD mevcut işlem gücünün bir kısmını bu özelliği kullandığında kaybedecek ama kullanmadığınızda ger kazanıyorsunuz.

Nvidia gibi donanımsal çözüm kullanırsanız bu özellikleri kullanmadığınız zamanlarda da bu alanı kaybediyorsunuz.

Whooosh tarafından düzenlendi
ObiWan beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

RT core ve tensor core'ları genel kullanım için açsın, ben gidip çeşitli finite element simulationlarda kullanabileyim, o zaman koşa koşa gider nvidia alırım ama yok. 

DLSS'i gözüme hoş gelmeyen bir şey oldu mu kapatıcam. Ya da ihtiyacım olmadığını farkedip zaten oyun akıcı olduğu için kapatıcam.

RT'yi fps çok düştüğünü hissettiğim an kapatıcam. Kısaca "gimmick" statüsündeki özellikler üstünde ana pazarlama stratejisi olan nvidia'yı şimdilik bi kenarda bekletelim. 

Bir raw performanslar ortaya çıksın. Belki gimmickler ileride mainstream özellikler olur. O zaman bakarız ama şu an değiller ve benim şu an ekran kartı alma zamanım geldi :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok