AMD Radeon RX6000 Serisi ve Big Navi (2020-2021)
1 1

Bu konuda 197 mesaj var

Ama arkadaşlar bir de şöyle düşünün; tensor core' lar yüklü matrix hesaplamaları için geliştirilmiş ve neural-network' de son derece effektif lineer cebir birimleri. Standart shader core' lar ile bu verimin alınması mümkün değil. En güzeli şu formül ile göstereyim (rakamlar elbette sallama ama ne demek istediğimi böyle daha net anlatırım diye bu örneği veriyorum);

Şimdi 4k ultra msaa ile hem nvidia hem de amd gpu' da 40 fps aldığımızı düşünelim.

Nvidia' da efektif tensor core' lar sayesinde dlss ile % 150 performans artışı gelse => 40fps * 2.5 = 100fps

Amd' de ise birimlerin %20' si neural-network için ayrılmış olsun ve bunlar dlss benzeri teknoloji sayesinde %75 performans artışı getirse => 40fps * 0.8 * 1.75 = 56fps

gibi sonuçlar elde ederiz. Tamam, performans artıyor ama nvidia gpu' lardaki gibi dramatik değil. Elbette bunlar okuduğum haberlerden yaptığım çıkarımlar diye de bir kez daha belirteyim :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 30.10.2020 at 11:02, T800 said:

Bunlar doğru çıkarsa mesela benim açımdan sorunlu, %33 gibi bir oran ciddi, bu genele yayılan birşey olursa değerlendirme imkanım kalmaz, alıp yine 1080Ti kadar kullanmayı düşünüyorum çünkü.

RT de artık standart olacak, paranın da gittikçe degerlendiği geldiğimiz noktada bir milim bile bir fayda bir yerde olursa işin rengi ciddi değişir.

Tessellation'da da benzeri olmuştu, hatta çok daha fazla fark oluşuyordu yüksek faktörde. Ama satışlarda tessellation desteği çok önemsenmemişti diye hatırlıyorum. Gerçi tessellation işi o kadar büyük bir mevzu olmamıştı sanırım. Ray tracing çok daha büyük ve önemli bir gelişme. Ama yine de "destek var mı var, o zaman gerisini salla" durumu olabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Iki taraf da iyi mimariyle gelmis.

RT kullanan oyunlarda nvidia’da goruntu kalitesi iyi olacak, AMD yansimalarda cozunurluk kisacak, genel goruntu filtrelenmesi daha dusuk kalitede, daha grain’li/karincali sonuc verecek. Ama performans sikintisi cok olmayacak cunku oyunlar zaten konsolda da o kalitede calismak icin optimize edilmis olacak.

Yani adamlar 7nm kullandi, buna ragmen ortalama oyunda benzer performans verdi, RT kullanan oyunlarda muhtemelen kaliteyi kisarak da olsa yetismeye basladi. Ama nvidia da ayni uretim teknolojisini kullandiginda yine yetismekte sikinti olacak. DLSS’i mumkun kilan tensor core’lar ve bu RTX kartlarin yeniden programlanabilirligini de hafife almamak lazim. Yarin yeni bir driver cikar, tablo tamamen degisir.

Bu nesilde AMD’nin uretim miktarinda nvidia’dan basarili olup olmayacagi onemli. Talebi karsilamaktaki sikintiya merhem olurlarsa buyuk avantaj olur. Yoksa rekabette kalip nvidia’ya fiyat baskisi yaptiklari icin tesekkur eder, geceriz.

Universitelerle bu tarz calismalarda hep nvidia’yi goruyoruz:

https://youtu.be/ooZ9rUYOFI4

Cok daha yuksek islem gucu gerektirecek hesaplari daha hizli ve daha yuksek kalitede yapan machine learning algoritmalari bu cagin buyusu. Bu tensor core’lara sadece DLSS gozuyle bakmayin, burada ciddi bir yeniden programlanabilirlik yatiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam mantıken gddr6 bant genişliği belli ? 70-90mhs(eth için) oda taş atlasa öngörülen hashrate nasıl boyle bir cıkarım yapmıslar anlamadım ? Hani şuan revaçta olan eth için diyorum, nicehash sizin gpu gucunuzu kiralayıp btc ile ödeme yapıyor ama  yani bildiğim kadarıyla kazılacak para bırkacak coin sayısı çok az.E bunlar neye göre hesaplamış bilemedim...

Pek mantıklı gelmedi ama bakalım

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gomulu hafiza da oldugu icin bant genisligi hesaplari karisiyor.

AMD donanim olarak guzel is cikariyor, suruculeri de toparladigina dair bir guc gosterisi yapabilse aslinda iyi alternatif olacak. Adamlar Vulkan’in temelini sundu, konsollarda da oldugu icin oyunlar mimarisine gore optimize edilir dendi, hala yazilimina guvenemiyorum. Ati zamanindan beri “iste simdi harika bir surucu programi ile geliyor” denince guven olusturmasi zorlasiyor.

20 yil yahu, dile kolay.

Psikobat beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

We have confirmed with GPU reviewers who already have access to Radeon RX 6800 series that the mining performance is definitely not as claimed by the user. The story is therefore not true.

Ben dedim :P 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bende bitr tweet gördüm olay ile alakalı ama hesabın sahibi pek tanınan değil diye yazmadım. Neyse, testler gelsin anlarız Hanya'yı, Konya'yı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 09.11.2020 at 16:25, Psikobat said:

Hocam mantıken gddr6 bant genişliği belli ? 70-90mhs(eth için) oda taş atlasa öngörülen hashrate nasıl boyle bir cıkarım yapmıslar anlamadım ? Hani şuan revaçta olan eth için diyorum, nicehash sizin gpu gucunuzu kiralayıp btc ile ödeme yapıyor ama  yani bildiğim kadarıyla kazılacak para bırkacak coin sayısı çok az.E bunlar neye göre hesaplamış bilemedim...

Pek mantıklı gelmedi ama bakalım

Mining mevzularını hiç bilmem, hiç ilgilenmem. Ben de abartılı bulmuştum ama Amd, Navi 2'deki infinity cache'in bant genişliği verimliliğini net ikiye katladığı iddiani ediyor. O yüzden görmeden bir şey denmez.

Bu arada Amd yeni kartlarında ray tracing hedefinin 1440p olduğunu söylemiş.

https://videocardz.com/newz/amd-radeon-rx-6000-ray-tracing-performance-goal-is-1440p-resolution

Çok iyi değil. Nvidia bunu 20 serisi ile yapmıştı zaten. Ha çok yüksek fiyatlarla yapmıştı, ama en azından 1440p'de kabul edilebilir ray tracing performansı sunmuştu. Hatta dlss ile 4k'da bile iş yapar durumda. Şuanda da 3070 ile 500 dolara çekti bunu. Muhtemelen rekabetin durumuna göre 2021'de 400 dolar seviyesine çekilecektir.

mamad tarafından düzenlendi
Psikobat beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu 6800 ve 6800XT de bulunamayacak gibi ya da bulunsa da fiyatlarının açıklanmış fiyatlarından daha yüksek bir seviyeye oturacak gibi diğer tarafta olduğu gibi.

Ekran kartı değiştirmek nasip olmayacak bu gidişle.

Stoklar ne zaman doğru dürüst bir seviyeye gelir o da belli değil.

Böyle bir durum olmasın diye temenni ediyorum ama bakacağız artık, birşey kalmadı çıkmasına.

Stok bulunamama durumu bu işlerin tamamen bütün tadını, heyecanını kaçırıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
32 dakika önce, wazzap said:

Bu sefer de 6800XT'nin mining'i 3080'den kötü diyorlar.

https://twitter.com/kopite7kimi/status/1327125321422868480

Matematik yanılmaz :P   

O değil de amd rt performansı için 2k hedeflemiş eh 60fps desek, dlss rakip olarak çıkardığı zımbırtı da muhtemelen 2-3 oyun olacaktır kutuphanede onuda geliştiriyoruz diyor seneye muhtemelen anca toplarlar, Yani galiba ortada salt gpu gücünden başka pek bir şey yok, driver sorunları olmaz ise üst seviye değilde 2-3 tık altı cok tatlı kartlar gelebilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir iki haftadır dikkatlice ekran kartı piyasasını takip ediyorum. Otomobil piyasasında yaşanan aynı durum resmen ekran kartı piyasasında yaşanıyor. Stok azlığından piyasaya tek tük giren kartları birileri toplayıp yüksek fiyattan satma peşinde. İşin acı kısmı 8k'lık kartı 10-12k aralığında alan ve aldığına da sevinen bir kitle var. Aynı sıfırı 360k olan arabayı gidip galericiden 400k'ya alan tipler gibi. Stok olsa 3080'leri 8k altına çok rahat alabilecek insanlar. Hele bir de amd kartları biraz stokla girerse piyasaya o 10-12k'ya kart alan tiplerin suratını bir görmek istiyorum. N11 kuponlarıyla birçok insan palit gaming pro 3070 kartları 6300 liraya kadar alabildiler. Doların da biraz gerilemesiyle giriş seviyesi 3070'ler bugün 5900 liraya kadar alınabildi. Buna rağmen 8000 liraya 3070 aldım diye sevinen tipler var. Aşağıdaki gibi fiyat seviyelerini görünce çoğu iade etmeye başladı.

Ekran-g-r-nt-s-2020-11-13-195531.jpg

https://www.novabilgisayar.com/Ekran-Karti.asp?EKRAN-KARTI-GPU=RX-6800-XT

Eğer 6800XT'ler bu fiyatlara bulunabilir olursa büyük şenlik olacak.

ZvAnA tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 saat önce, ZvAnA said:

Bir iki haftadır dikkatlice ekran kartı piyasasını takip ediyorum. Otomobil piyasasında yaşanan aynı durum resmen ekran kartı piyasasında yaşanıyor. Stok azlığından piyasaya tek tük giren kartları birileri toplayıp yüksek fiyattan satma peşinde. İşin acı kısmı 8k'lık kartı 10-12k aralığında alan ve aldığına da sevinen bir kitle var. Aynı sıfırı 360k olan arabayı gidip galericiden 400k'ya alan tipler gibi. Stok olsa 3080'leri 8k altına çok rahat alabilecek insanlar. Hele bir de amd kartları biraz stokla girerse piyasaya o 10-12k'ya kart alan tiplerin suratını bir görmek istiyorum. N11 kuponlarıyla birçok insan palit gaming pro 3070 kartları 6300 liraya kadar alabildiler. Doların da biraz gerilemesiyle giriş seviyesi 3070'ler bugün 5900 liraya kadar alınabildi. Buna rağmen 8000 liraya 3070 aldım diye sevinen tipler var. Aşağıdaki gibi fiyat seviyelerini görünce çoğu iade etmeye başladı.

Ekran-g-r-nt-s-2020-11-13-195531.jpg

https://www.novabilgisayar.com/Ekran-Karti.asp?EKRAN-KARTI-GPU=RX-6800-XT

Eğer 6800XT'ler bu fiyatlara bulunabilir olursa büyük şenlik olacak.

Aynen katılıyorum. Aynı durum monitörler içinde geçerli. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu fiyatlar hayali sanıyorum, 68XX kartlarda da gerekli önlemler alınmaz ise ki alınacağına dair bir emare de yok, farklı bir durum görmeyiz, yanılmayı umuyorum.

RFID beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gayet iyi kart, özellikle Zen 3 serisi işlemci ile, RT ve DLSS diğer tarafın avantajı şimdilik gibi görünüyor, 6800 XT normal testlerde RTX 3080'in ya önünde ya da kafa kafaya gibi, RT ile ilgisi olmayan, yüksek kare/sn hedefleyen kitle için gayet iyi kart olmuş.

RT ve DLSS avantajına rağmen RTX 3080'de fiyat dezavantajı ve hafıza miktarı dezavantajı var.

Ancak AMD'den yıllar sonra rekabet edebilen bir ürün gelmesi gayet iyi oldu.

Fiyatı, stok durumu v.b. göre gayet tercih edilebilir bir kart olmuş, AMD'nin de DLSS benzeri çözümü yolda, o da çıktıktan sonra bakalım durumu daha da nasıl olacak.

Ülkeye de kaç paradan girecek bakacağız artık.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

valla fiyat konusunda beklediğim şeyi yapmadı Amd. Fiyatlar 3080 ile kafa kafaya. Bulunabilirlik de sıkıntılı gibi. Gerçi ben 7800 liraya kaptım sonunda bir tane 3080. O yüzden amd tarafı artık pek umurumda değil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu şartlar altında güzel fiyat olmuş, güle güle kullan.

AMD de hayır kurumu değil, bazı yanlış, duygusal beklentilere falan girenler oluyor, -yanlış anlaşılmasın bir cevap niteliğinde değil bahsettiğim-, ticari bir firma, Zen 3 serisinin verdiği performans ve rakip karşısındaki duruma göre nasıl fiyatlandırıldığını gördük.

Bu da yanlış değil, aksi zaten eşyanın tabiatına aykırı.

Buradaki fiyatlandırma da duruma uygundur, değildir, almak isteyenin bu noktadaki beklentisi önemli.

RT performansı geride görünüyor, RT olmayan yerde de performansı gayet iyi, alıcı buna göre ölçüp tartacak artık.

Thustu beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

RT performansı çok umurumda değil de, g-sync ve gf experience'a dahil olan yazılımlar nedeniyle benim için nvidia her zaman önde. Seçimimi bu belirliyor açıkçası.

TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şöyle çok ilginç bir şey var. Zaten sağda solda gördüğüm kadarıyla da herkes aynı şeyi söylemiş. 1080p'de 6800XT, 3080'den daha iyi; 1440p'de kafa kafaya; 4K'da 3080 daha iyi. Alacak kişiler bence buna da önem vermeli.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu işin de şeyi çıkmaya başladı ama, işlemci çıkıyor "Out of Stock", ekran kartı çıkıyor "Out of Stock" bu da yeni bir problem değil, yani salgın ile ortaya çıkmış değil, daha önce de özellikle ekran kartı tarafında çok yaşandı. Ancak ne bir önlem alınıyor, ne bir önlem alınma ışığı var, hiçbir şey yok. Bütün heyecanı ölüyor işin bu şekilde. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Farketmez bence, yine aynı şekilde gider önlem alınmazsa, RTX 3XXX serisi ne zaman çıktı halen bulunması olası değil, bulunsa da açıklanan fiyat ile ilgisi olmayan fiyatlar söz konusu.

RX 6XXX serisi için de farklı bir durum olacağına dair bir izlenimim yok an itibariyle.

Sadece teknoloji meraklılarının takip ettiği, neye hizmet ettiği belli olmayan bir takım teorik, soyut tartışmalara malzeme olan bir mecra olma yönünde hızla ilerliyor bu durum, alacak kişinin ilgisi azalır, merakı kalmaz, nasıl olsa alamayacağı birşeyi merak etmez, ilgisi kalmaz.

Firmalar elbette kâr ediyordur, memnundurlar da belki, bilemiyorum ama birçok müşterinin de mutsuz olması, talebine karşılık bulamaması da ticari olarak iyi bir sonuç değildir herhalde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok