AMD Radeon RX6000 Serisi ve Big Navi (2020-2021)
1 1

Bu konuda 197 mesaj var

3070'in durumu iyi değil 6800 karşısında, RTX 3080 yine daha iyi 6800 XT karşısında.

8GB RTX 2080Ti performansı veren bir kart çok anlamlı değildi açıkçası.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Katılıyorum 8gb ile 3070 zaten ölü doğdu. AMD'nin kartlarınında performansı iyi olunca 3070 mantıklı bir seöim değil bence. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
10 dakika önce, ZvAnA said:

Katılıyorum 8gb ile 3070 zaten ölü doğdu. AMD'nin kartlarınında performansı iyi olunca 3070 mantıklı bir seöim değil bence. 

benim gibi gsync zorunluluğu için mantıklı bir seçim. bu saatten sonra elimdekinden iyi bir monitörü bu fiyatlarda bulamam. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

An itibariyle Vatan Bilgisayar'da 8135 TL bir fiyat gördüm 6800XT için RTX 3080'den çok da farklı fiyatlar göremeyeceğiz sanıyorum stok problemleri nedeniyle, böyle giderse bu serileri de pas geçecek gibiyim.

1080Ti 1080p'de iyi kötü götürüyor hâlâ, monitörü belki 2560x1440 HDR iyi kötü veren bir model ile değiştiririm belki diyordum ama o da olmaz tabii bu gidişle, alma imkanı olmayacak gibi kısa vadede ki ne kastediyorum bu noktada, sanırım Şubat-Mart'ı bulacak bu problemin düzelmesi ki o da ciddi bir önlem alınırsa şimdiden herhalde, ama çok da böyle olacağını düşünmüyorum, daha evvel bitcoin furyasında yaşananlar da belli bu nesil böyle gidecek herhalde, bulabilenler, alabilenler güle güle kullansın, ne diyelim...

T800 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
10 saat önce, T800 said:

3070'in durumu iyi değil 6800 karşısında, RTX 3080 yine daha iyi 6800 XT karşısında.

8GB RTX 2080Ti performansı veren bir kart çok anlamlı değildi açıkçası.

İyi olmasına gerek yok zaten, fiyat farkı var. Ancak rt açıldığında 6800xt'tle benzer hale geliyor. Üstüne de oturmuş bir dlss avantajı var. Bellek kısmı bence de sorun ama birçok kişi için 3070 gayet güzel kart. Fiyatı sebebiyle şuan rakipsiz bile diyebiliriz.

Hatta bu kartlar 4k için diye düşünürsek Nvidia neredeyse hiçbir avantajını kaybetmemiş durumda. Rt ve dlss aktif olmadığında f/p oranı olarak 3070 ile 6800 ve 3080 ile 6800xt benzer durumdalar zaten, aktif olduğunda zaten tartışacak bir şey yok, Nvidia feci fark artıyor.

Şuan yeni nesil kartlarda garip bir anlamsızlık var. Nvidia kartlar yüksek çözünürlük ve rt ile düzgün performans veriyorlar, bunlar bellek ihtiyacını artırıyor, ama bellek yok. Amd kartlar ise düşük çözünürlük ve rt kapalı olarak güzel performans veriyorlar, ama bunun için belleğe gerek yok.

Nvidia'dan düzgün bellekli ve güç tüketimi adam edilmiş kartlar gelirse -ki bunu yapması zor değil- Amd'nin pek avantajı kalmaz. Amd'den fidelityfx gelecek de sorunları çözülecek de yaygınlaşacak da rt adam edilecek de... Bir de bazı karşılaştırmalarda rt'nin de kalitesi daha düşük gibi. Orada da tartışma çıkabilir. Nvidia orayı kaşıyabilir.

Ben yine Amd tarafını tercih etmeye meyilliyim, çünkü sürücü desteğini uzun yıllar düzgünce veriyor. Artık alınan donanımları da uzun süre kullanmak zorunda olduğumuzu düşünürsek, Amd kart almak daha mantıklı geliyor bana. Tabi Nvidia'ya göre daha düzgün fiyatlar sunması gerekiyor.

mamad tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

"Fiyatı sebebiyle şuan rakipsiz bile diyebiliriz."

Fiyatlara baktınız mı ?

6800XT'ye yakın fiyatları RTX 3070'in, ucuz olanlarının da fiyatı 6800'e yakın.

Buradaki fiyat seviyesinden bahsediyorum, açıklanan fiyatlar ile ilgisi yok piyasa fiyatlarının. Yurtdışında çok farklı bir durum var mı ?

T800 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yurt dışından yakalarsan 5200 civarı alınabiliyor 3070'ler. Ama yeni nesil bir ekran kartı alırken gidip de 8 gb vramli kart almak pek mantıklı gelmiyor. iki nesil önceki kartlar 11gb iken. 1080Ti'den 3080ê geçerken bile 1 gb kaybetmiş oluyoruz ama hadi o 1 gb. O yüzden 3080 alırken çok dert etmedim onu. Hedefim 4k'da değil zaten.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Olabilir tabii ama o fiyat hadi alalım dendiğinde alınabilecek bir fiyat değil, normal fiyattan 1080Ti Founder's Edition bulana kadar da göbeğim çatlamıştı, sonunda Amazon'dan almıştım, konu bu değil tabii belirttiğim. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

3dcenter'ın 6800 serisi için yaptığı değerlendirme yayınlanmış.

https://www.3dcenter.org/artikel/launch-analyse-amd-radeon-rx-6800-6800-xt

4k altındaki çözünürlüklerde incelemeler farklılık gösterse de 4k sonuçlarında çok az farkla da olsa 3080, 6800xt'den kesin olarak önde. Ama esas mevzu, ray tracing ve dlss'in hesaba katılmıyor olması. Zaten 6800xt'nin düşük çözünürlükte önde olduğu sonuçlarda sam'ın devrede olduğu görülüyor. Yani bir eşitsizlik var. Sam devrede olmasa 6800xt biraz daha geride kalacak.

Ya da bir diğer durum olan rt, ayrıca incelenmiş. Yalnızca 1440p çözünürlük için alınan ortalamada 3080, farkı %27 seviyesine çıkarmış. 4k için yapılsa fark %30'un üstüne çıkacaktı muhtemelen. Çünkü 6800xt, rt açıldığında bazı oyunlarda 3070'in gerisinde kalmış görünüyor. 3080'le 3070 arasında %32 kadar fark mevcut.

Dlss ise sanki hiç yokmuş gibi davranılıyor ne yazık ki. Halbuki rt'li oyunların birçoğunda dlss seçeneği de bulunuyor ve performansı ciddi biçimde etkiliyor. Onu da hesaba kattığımızda ray tracing için şu aşamada 'gerçekten' oynanabilirliği yalnızca Nvidia sağlıyor diyebiliriz. F/P tarafında Nvidia avantajını kaybetmekten öte sanki daha avantajlı bir duruma bile geçmiş olabilir. Amd rakip teknolojilerini geliştirip tam olarak sunana kadar da bu durum devam edecek gibi görünüyor.

Güç tüketimi tarafında 3080, 6800xt'den %10-12 kadar daha yüksek güç tüketiyor. Rt, dlss, sam devreye girmezse w/p oranı kafa kafaya gibi. Bir taraf önde denecekse, 6800xt denebilir. Ancak Nvidia lider olduğu w/p konusundan tensor core ve rt core sebebiyle feraget etmişti. O yüzden bu tip şeyleri devreye sokarsak, Nvidia bariz biçimde öne geçer tekrar. Diğer taraftan üretim tekniği ve bandı farkları var. Amd burada Tsmc'nin ekmeğini yiyor görünüyor.

3070 ve 6800 arasındaki durum biraz daha ilgi çekici. Nvidia tarafı daha ucuz, salt performansta %4-8 kadar 6800 daha hızlı, sam çıkarılsa muhtemelen 3070 düşük çözünürlükte çok az farkla önde olacak, 4k'da ise %2-3 geride olacak. Ray tracing tarafı malum, 3070 1440p çözünürlükte %12-13 önde. Dlss ile fark uçurum oluyor. Yani f/p olarak 3070 bariz avantajlı görünüyor.

Güç tüketimi tarafında aralarında 10-15w fark var. Tıpkı performans tarafındaki gibi. O yüzden yine şu önde demek zor. Rt, dlss devreye girince yine 3070 w/p oranında farkı açıyor. Ayrıca 3070'in güç tüketimi, ga102 gpulu üst seviye modellerden çok daha usturuplu görünüyor.

Amd tarafında tercih ettirebilecek tek şey, bellek miktarı ve yeni mimari olması itibariyle çok uzun süre güncel sürücü desteği ve uzun süre düzgün performans olur diye düşünüyorum. Ve bunlar benim gibi çok uzun süre aynı donanımı kullanan (en son 3 yıl önce aldım bir şeyler:mrgreen:) kullanıcılara oldukça fazla hitap ediyor. Nvidia tarafı ise daha sık güncelleme yapan, yeni oyuncakları kurcalamayı seven kişiler için uygun gibi. Tabi bu tamamen kişisel yorumumdur. :)

rammstein and allreadydead beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de görüyorum. 40cu demişler. Herhalde Navi 2 olur. 5700'den devşirme olursa kötü olur. Gerçi ray tracing tarafında performans 2070'i bile tutturamayabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gomulu bellek miktarini merak ediyorum. Abileri gibi 128MB olursa iri bir chip olur, maliyetli olur. Bunun hedefi 4K degil, gomulu hafiza da ona gore 64MB (mesela) derlerse performansin ne kadar etkilenecegini gormek gerekir. 2060Ti ile nvidia mimarisinin orta seviyeye rahat olceklenebildigini gosterdi, bu kartla da AMD’nin aynisini yapabilmesi onemli. Sonrasinda da giris seviyesinde ne yapacaklarini gorecegiz. Ilginc bir cozumle geldiler, bakalim alt seviyede nasil olacak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
18 saat önce, epi said:

Gomulu bellek miktarini merak ediyorum. Abileri gibi 128MB olursa iri bir chip olur, maliyetli olur. Bunun hedefi 4K degil, gomulu hafiza da ona gore 64MB (mesela) derlerse performansin ne kadar etkilenecegini gormek gerekir. 2060Ti ile nvidia mimarisinin orta seviyeye rahat olceklenebildigini gosterdi, bu kartla da AMD’nin aynisini yapabilmesi onemli. Sonrasinda da giris seviyesinde ne yapacaklarini gorecegiz. Ilginc bir cozumle geldiler, bakalim alt seviyede nasil olacak.

3060ti zaten 3070'in kırpılmışı. Bu kartların gpusu ise ga104, boyutu 392mm2. Yani Nvidia'nın en başarılı olduğu büyüklük diyebiliriz. Hatta ga104 genel olarak ga102'den daha düzgün kotarılmış görünüyor.

Amd esas olarak ray tracing işini beceremeyecek gibi. Her seviyeye getirebildiğimizde kullanacaz falan diyordu 2 yıl önce. Şimdi üst seviyeye getirdi ama rt açılınca 6800xt direk 3070 seviyesine düşüyor. Orta sınıf kartlarda rt açılınca yalan olurlar gibi. Yoksa 5700'lerin biraz daha güçlüsünü yapmaları çok da zor olmaz sanıyorum. Elde zaten güzel gpular var. Saat hızları da oldukça yüksek. Küçük gpu ile saat hızını daha da yükseltebilirler. 3060ti ayarını tutturmaları da zor değil. Ama işte rt tarafı düşündürücü.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu ray tracing konusunu kafaya çok takmaya gerek yok bence, şu zamana kadar görülen uygulamaları hep Nvidia sponsorlu zaten, kimisi sadece Nvidia üzerinde çalışıyor sadece, DLSS olmazsa olmaz bir şartı neredeyse, uygulamaları da ne getiriyor getirdiğine göre ne kadar götürüyor çok çok tartışmalı. Önümüzdeki nesillere bakmak gerekecek bunun için ya da bu da Nvidia'nın önceden çıkarttığı ancak şu an esamesi okunmayan, desteği kalmamış 3D Vision, Phsyx v.b. bir konuma gelecek gitgide durumunda çok bir düzelme olmazsa.

Performansı tatmin eden bir model alıp geçilebilir, zaten aşağı seviyelere indikçe hele hiç bunu dikkate almasan yeri. 

Thustu beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

açıkçası elimde ki monitör zorunlu gsync olmasaydı sırf rt var diye rtx e geçmezdim gider amd alırdım. 

şuan konsol platformları da amd tabanlı. yeni oyunların da ilk hedefi konsol olacağı için biraz da teknolojinin geleceği noktayı konsollar belli edecek.

konsol da ki bir oyunda rt ne kadar varsa pc tarafında da o derece olacak ve bu da amd için yeterli bir etken gibi duruyor.

bunun dışında nvidia'nın sponsor olduğu oyunlarda rt özelliğinin abanılması sadece bir teknoloji demosundan öteye geçmez. burada biraz da amd nin fiyat politikası ve bulunabilirlik önemli. eğer bunu oturtabilirlerse benim gibi düşünen bir çok kişiyi kendi tarafına çekebilirler. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu konsollar üzerinden giderek başka etmenleri dikkate almadan yapılan değerlendirmeler çok doğru yere götürmez her zaman, önceki nesilde de baştan aşağı AMD idi işlemciler ancak bu durum ne kadar yansıdı ekran kartı tarafına ? Bir de bu yönden bakmak gerekir. Bu teknik tarafı için de çok çok farklı olmaz. AMD ray tracing destekliyor diye bu tamam oturdu veya yakın zamanda oturacak değil diye düşünüyorum, ayrıca RX 6XXX serisinin PC tarafındaki ray tracing performansı da ortada.

ionian beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

6900xt çıktı. Özet geçeyim, 6800xt'den %5-7 kadar hızlı ki bu beklenen bir şeydi. Aralarındaki tek fark 8 cu. Gpu hızı, bellek hızı, bellek miktarı vs her şeyi aynı. Güç tüketiminde abartılı bir durum yok. W/P oranı iyi. Ancak piyasaya çok az sayıda sunulmuş ki bu da beklenen bir durumdu. Kartların fiyatı saçma sapan bir yere doğru gidiyor, o yüzden 1000 dolara bulunursa alınabilir de.

Rakibi olan 3090'ın genelde gerisinde. Ama fark öyle atla deve değil. Sam açıkken 3090'a baya yakın, sam kapalıyken 3080 ayarında. Düşük çözünürlükte sam açıkken en yüksek performansı gösteren kart kendisi oluyor (tabi her durumda değil). Ama Nvidia 3090'ı 8k kartı diye tanıtırken bu paraları verip düşük çözünürlükte kalmak da biraz fantezi sayılır. :) 

Amd'nin kendi sunumu da şu şekilde:

EouGaeNXEAINyHc?format=jpg&name=large

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hardware Unboxed incelemesinde 4K'da az farkla RTX3090'dan geride, diğer çözünürlükte daha iyi. Daha serin çalışıyor ve daha az güç tüketiyor. Ama ray Tracing vs işin içinde girince 3080'in de gerisinde kalıyor. Bence AMD bu seride olmuş.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1. 128 MB gomulu bellegi olan, 16 GB hafizayla gelen, boylece hafizaya hizli erisim gerektiginde gomulu bellekle isi kotaran, hafizanin bol olmasi gerektiginde ona da sahip olan, bu sayede performansta daha az dalgalanma yasanmasini hedefleyen, shader matematigi performansi da yuksek olan, genelde iyi performans veren, ray tracing kullanan efektlerde de yansimalarin cozunurlugunu, filtrelemenin yumusakligini, ve genel kaliteyi dusurerek de olsa o efektleri destekleyen bir mimari dengeli ve iyi bir mimaridir.

Ote yandan,

2. Hayvan gibi hizli bellek ve bellek kontrolcusu kullanip bu sayede islemcide gomulu bellege yer ayirmaya gerek duymayan, o transistor butcesini islem gucune ayiran, boylece AI/tensor ve ray tracing islemlerine ozel islem uniteleri olan bir mimari de iyi bir mimaridir. 

Tamam dogrudur, nvidia'nin duyurusunu yaptigi teknolojiler her oyunda kullanilmiyor, bir avuc oyunda kullaniliyor. Ama biz de bir avuc oyun oynuyoruz zaten. Yani piyasadaki oyunlarin hangi yuzdesinin bu ek ozellikleri destekledigi onemli degil, oyun oynamaya ayirdiginiz vakit icinde oynadiginiz oyunlarin hangi yuzdesinin bunlari destekledigi onemli.

Ben iki karta da ayni parayi veriyorsam, ama ikinci kartta oynadigim oyunlarin 1/3 - 2/3'unde ek ozellikler acabiliyorsam, yine ikinci kartta VR'a destegi, Gsync'e destegi, yeni cikan oyunlara ilk gun driver destegi vs ile daha memnunsam ikinciyi alirim. (Burada bir not dusmek lazim, nvidia da driverlarda kusursuz degil tabi)

AMD guzel is cikarmis, mimari guzel eyvallah. Ama neticede bazi efektlerden biraz kisarak, daha ileri uretim teknolojisi kullanarak rakibi anca yakaliyor. Yani rakibin temel teknolojileri aslinda oldukca hizli, uretim icin farkli fabrika kiraladiginda onu acik.

Neticede herkes bulabildigi karti alacak tabi, o yuzden yanlis secim yok bu yil :) 

Yalniz ben bu gomulu bellek olayini sevdim ne yalan soyleyeyim. Yarin iki firma da chiplet mantigiyla gpu unitelerini ve bellegi tek pakede koyup performansi daha da olceklenebilir hale getirirse cok guzel olur.

3080/3090 gibi kartlarin 10 kat hizlisi ciksa piyasaya onun da anasini aglatacak oyun yapmak zor degil. Kotu optimize edildigi icin degil, karti hakkiyla kullanacak oyun yapip, oyun fiziklerinin bir kismini ve saclari GPU'da simule edeyim, isiklandirma gercek zamanli ve yuksek kaliteli olsun, dokular da cok daha yuksek cozunurluklu olsun ki nihai sonuc fotorealizme yaklassin demek icin 10 tane 3090 lazim, o da AI tabanli filtreleme ve cozunurluk yukseltme ile, yani arada kusurlar gorerek. "Ya o ray tracing'i tamam gercek zamanli kotarmislar ama golgelerin onceki kareden suruklendigini goruyorum, arada kusurlar goruyorum, DLSS ile yuksek cozunurlukte anca oluyor ama yine de arada native cozunurlukle farkini goruyorum, bunlara da gerek olmasin deseniz" belki 100 tane 3090 lazim. Yani bunu chiplet mantigiyla uretemezlerse oraya gelmemiz cok surecek. Chiplet mantigiyla uretebilirlerse mutlaka oraya bir gomulu bellek de cakarlar. Onun bir provasini gormus olduk, o acidan guzel oldu. Bir de tabi rekabet olmasi iyi oldu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi şöyle bir durum var.

Bugün benim için ekran kartında mihenk taşı 2080ti, yani 2080ti'in performansına ve nasıl bir kullanıcı deneyimi sunduğunu biliyorum. Duyurulan bütün kartları 2080ti ile kiyasliyorum ve bu şekilde yeni kartlar hakkında bir fikrim oluyor. 3 ay önce millet 2080ti için böbreğini veriyordu.

Şimdi, zayıf denilen, geride kalıyor denilen kartlar 2080ti ile karşılaştırınca hiç de fena değil. 2080ti zaten hayvan gibi kart, kötü denilen kartlar 2080ti'ı tokat manyağı yapıyor.

Son aylarda hem.Amd hem Nvidia tarafından duyurulan hiç bir ekran kartı kötü değil. 3060ti'dan 6900XT'sine kadar hepsi çok performanslı çok iyi kartlar.

Ortada kötü yada zayıf bir ekran kartı yok, iyi var, daha iyi var. X oyunda Y ekran kartı Z ekran kartından 4 fps geride kalmış, 4K'da 150fps değil de 146fps almış diye ayıplanıyor.

Ben bunu anlamıyorum.

T800 and wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir insanın 3080 veya 6800XT alıp oyun oynarken mutsuz olacağını veya "ah, niye ötekini seçmedim" diyeceğini hiç sanmıyorum açıkçası.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

$ak$ak alkis bravo, yine yaptin yapacagini seklinde olmasa da burada yorumlar genelde iyi rekabet oldu seklinde, dert bulunabilirlik. Nvidia’nin ram miktarina, AMD’nin RT performansina not dusulmesi normal, donanim meraklisi forumu sonucta.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok