Ryzen 5000 serisine Upgrade Hakkında
1 1

Bu konuda 140 mesaj var

Herkese selamlar,

Yaklaşık 7 yıllık AMD Fx6300 sistemimi, güncel parçalarla upgrade etmeye karar verdim. Bilgisayar Blender’da 3D tasarım ve render akabinde de video editing uygulamalarında video render işlerinde kullanılacak. Arada bir de ben steam’den filan birkaç oyun oynayabilirim belki.

Değişmeyecek parçalar: Zalman ATX Tower Kasa, Thermaltake 700 Watt güç kaynağı (80+ değil ama) ve Seagate 3.5 inch 3TB 7200 rpm hdd (depolama için)

Ekran kartını 2 hafta önce almıştım, RTX 3060 TI olacak.

Düşündüğüm parçalar:

- İşlemci: Ryzen 7 5800x düşündüm, ama 100 euro fark verip ryzen 9 5900x render sürecinde daha etkili olur derseniz onu tercih edeceğim. Render işlerini ekran kartına yaptırmayı düşünüyorum bu arada.

-Anakart: x570 bana biraz fazla olacak gibi, b550 de işimi görüyor. MSI’ın B550M PRO VDH Wifi modeli işimi görecek gibi, youtube da VRM ısınma testlerine baktım, gayet yeterli duruyor. Wifi si olmak kaydıyla önereceğiniz başka bir B550 yada uygun fiyatlı bir x570 olabilir mi?

Anakart ve işlemciyi bundle olarak buldum, toplamda normal fiyatından 90 Euro pahalı ama işlemcinin bulunabilirliği zor olduğundan sanırım bu fark var.

- Ram: 2x16gb ddr4 3600 C16 aradım ama bu ara buralarda bu dönemde pek bulunmuyor. C18 tercih etsem bir kaybım olur mu? Overclock işlerine girişmeyi düşünmüyorum.

- HDD: 500 GB pcie 4.0 nvme2 harddisk düşünüyorum.

Şöyle bir liste yaptım, siz ne dersiniz? Bu sisteme eski 700 watt thermaltake psum yeterli gelir mi sizce?

2-AB3-E7-AD-58-FE-45-C5-954-B-443-CAF799

Coppermine tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İhtiyaçlarınızı görecekse gayet yeterli. Yalnız şunu unutmayın, bu seriden sonra yeni gelecek seri AM5 ve DDR5 kullanacak yani bu anakart ile yükseltme yapamayacaksınız. VRM konusunda beklentinizi karşılayacaksa anakart konusunda bir şey söylemek düşmez bize zaten. :) Bence gayet iyi, hayırlı olsun. 

Yalnız soğutucu lazım buna, 5800X'in yanında soğutucu gelmiyor diye biliyorum.

https://www.amazon.de/dp/B01N9X2YYN/

https://www.amazon.de/dp/B07ZJHXQNS/

şunlardan biri işinizi gayet görecektir.

Coppermine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Öncelikle kullanılacak programlar ile ilgili yapılmış testleri inceleyin diyebilirim, 5800X ile 5900X arasında işinizi görecek kadar fark olduğunu tespit ederseniz 5900X bakarsınız. Yine RAM hızı, zamanlaması, miktarı farkediyor mu kullanılacak programlarda bunlar da önemli. Yine CPU'ya yükleneceğinizden render işlemlerinde VRM incelemesi yapmak gerekir. 

Sadece oyun oynanacak bir PC olsa, elinizdeki monitör, oyun çalıştırılacak çözünürlük, monitörün gösterebileceği maksimum kare/sn dikkate alınarak CPU, RAM, ekran kartı seçmek gerekecekti.

Coppermine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

selam

- render yapıyorsanız hiç düşünmeyin bile 5900x alın. hemen direkt faydasını görmeseniz de, işiniz buysa ilerisi için çok daha mantıklı bir yatırım olur.

- 700w rtx 3080 takmazsanız yeterli gelir 3060ti için.

- x570 tomahawk'ın fiyat farkı çok fazla değil, kesinlikle tavsiye ederim.

hayırlı olsun.

Coppermine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@stardust ve @RFID x570 tomahawk ile b550 arasinda 100 euro fark var, bu 100 euroyu anakarta yatirmak yerine işlemciyi 5900x yapmak daha mantıklı değil mi? X570’in yapıp b550’nin yapamayacağı bir husus var mı bilemediğim?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Böyle bir işlemciyi ucuz bir B550 ile kullanmayı düşünmeyin derim yazık olur. Ortanın üstü bir B550 anakart, x570 tomahawk gibi bir anakarta yakın starın bahsettiği gibi bu durumda x570 ttercih edilmeli diye düşünüyorum. Çünkü forumlarda B550 anakartların 5800 ve üzeri bazı seri yollarında sıkıntılardan bahsediliyordu. VRM ve PCI 4 seri yolları göz önüne alındığında x570'ler öne çıkıyor. 

Coppermine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tabi siz Almanyadaydınız sanırım orada piyasa ne durumda bilemiyorum. Arada çok € oynuyorsa B550 orta ve üzeri tercih edilebilir tabiki. 

Asus ROG STRIX B550-F GAMING AMD AM4 DDR4 ATX 
Asus ROG STRİX B550-E GAMING AMD AM4 DDR4 ATX 

E olan biraz daha iyi özellik açısından.

Coppermine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Teşekkürler, noel dönemi piyasada ne ekran kartı, ne de işlemci var. Sanırım ocak şubat gibi işlemciler daha rahat bulunacaktır. O dönemde x570 ve 5900x olarak bir tercihim olacak öyleyse. O zaman geldiğinde tekrar bu başlığı güncellerim mutlaka. Tekrar herkese çok teşekkürler :) 

stardust and RFID beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Arkadaşlar bu anakart ile extreme overclock yapılmayacak. Zaten VRM testleri için de sıcaklık önemli, gayet yeterli yani. 

https://www.youtube.com/watch?v=wuPH9pCCK-E&t=926s

Alın, bakın saniyesine kadar link verdim. Kullanılmayacak özelliğe 1€ bile olsa neden daha fazla para verilsin? öneri verirken bunlara dikkat edilmeli bence.

@Coppermine hocam para sizin sonuçta bir şey diyemem ama ben gereksiz para harcanmaya karşıyım açıkçası. Yoksa 1000€'ya da anakart var.

Coppermine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@wazzap teşekkürler yorumun için. Evet ben de o videoyu izlemiştim ve ilk mesajımda VRM testlerine baktım derken bende bu videoyu kastetmiştim aslında. MSI’ın bu modeli 108 euroluk bir anakart için çok güzel değerler sergilemiş. Ancak dediğim gibi, çok bir bilgim yok ve forumda görüşlerine değer verdiğim çoğunluk da x570 gerekli olacaktır diyince benim de kafam karıştı çünkü 108 euro yerine 250 euroluk MSI MPG X570 Gaming Pro Carbon Wifi modeli de var ve bu yola girmişsem kasıp onu da alabilirim ancak fazladan 150 euro vermeye değer mi, işte onu bilemedim. Tek pcie 4.0 nvme2 portu bana yeterli mesela. RGB ledler fln istediğim şeyler değiller. Yada başka ekran kartı takmayacağım haliyle m-atx yapı bana gayet yeterli olacak. Ancak bu kuracağım sistem şuan i7 10750h ve rtx 2060 ekran kartlı laptop’da takribi 7 saat süren video render işlerini devralacağı için, ekran kartı yada işlemcinin uzun süre yoğun tempoda çalışması gerekecek. O yüzden, her ne kadar OC işlerine girişmeyecek olsam da belki bu sebeple arkadaşlar x570 daha iyi bir seçim olur demişlerdir diye düşünmüştüm.  Hatta düşündüğümden çok daha pahalıya gelse bile ocak 2021 gibi sistemi şu şekilde almaya çalışırım demiştim.

52-A0-D3-F3-6-A48-48-BA-BA0-F-DAA79099-F

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

be quiet! çok güzel marka, türkiye'de bulsam alırdım, ramler'la uyumuna dikkat edin. benim noctua'nın fan'ı yukarı doğru kaydırılabiliyor. be quiet'da kaç mm boşluk var, ram'in uzunluğu kaç mm önemli. genelde insanlar corsair'in dümdüz kısa ramlerini alıyor böyle tower soğutucular için. (ilk mesajda attıklarınızdan)

bundle olunca biraz daha uygun oluyor sanırım. x570 tomahawk ile bundle yok mu ?

ben olsam 980 pro 500gb yerine, 970 evo 1tb alırdım. zaten yeteri kadar hızlılar. boyut daha önemli.

Coppermine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Normalde bundle'ın mantığı dediğiniz gibi daha uygun olması ancak şu dönemde işlemciyi bulmak sorun olduğu için, az satılan yüksek fiyatlı anakartlarla birleştiriyorlar sanırım 😅 Mesela tek 5900x satmıyor bu site şu anda, 2 bundle yapmış biri bu anakartla diğeri de Asus ROG Strix X570-F ile, o versiyon bundan 30 Euro daha pahalı mesela.

970 Evo 1 TB pcie 3.0 değil mi? Almışken 4.0 olsun dediğimden seçmiştim bunu aslında. İşlenmiş video dosyaları önce 3tb 3.5 Seagate'a, daha sonra da ev ağına bağlı 4 TB Raid1 Qnap NAS cihazına aktarılacaklar. Kafamdaki senaryo kabaca böyle yani.

Ram ve İşlemci fanı teması konusuna dikkat etmemiştim, daha ufak ramler bakayım en iyisi 👍

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

970 öyle, tabi ki 980 daha hızlıdır, sizin yapacağınız işte hız daha önemli ise 980 tercih edin, ben misal oyun yükleme süreleri kısa olsun diye nvme disk kullanıyorum, pro olmadan da hızı yeterli geliyor çünkü oyundayken yüklenenler aşırı büyük dosyalar değil.

benim açımdan boyut önemli çünkü cyberpunk, rdr2 ve anno 1800 yüklü, üçü birden 350 gb yediler bile.

ripjaw'lar da çok uzun değil gibi gözüküyor ama asıl önemli olan be quiet!'ın fanı yukarı kayıyor mu, kaysa bile bu sefer kasa kapağı kapanacak mı, o yüzden ram uzunluğu önemli olabiliyor.

Coppermine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Copperminehocam bundle konusu önemli tabiki, o şekilde daha ulaşılabilir ve -daha önemlisi de- daha ucuz alabiliyorsanız o şekilde almak en güzeli.

Vaktiniz varsa bu elemana bakabilirsiniz, vaktiniz varsa şu elemanı izleyin derim. video fiyata göre yapıldığından hepsini zaten izlemenize de gerek yok.

https://www.youtube.com/watch?v=VUwjxNEe26I

Overclockçu eleman ama genel olarak fikir verir.

wazzap tarafından düzenlendi
Coppermine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@stardust be quiet! Dark Rock Pro 4 de RAM tarafında fan yok sanıyorum, İlk fan diğer tarafta, 2. fan da fan ızgaralarının arasında olmalı. Ram tarafı boş yani. Ama baya büyük ve ağır duruyor.

@wazzap uygun yakalarsam bende bundle alma taraftarıyım, sonuçta anakart dahil birçok şey değişecek ama şuan piyasada adam akıllı ürün yok, sanırsam piyasanın biraz normalleşmesini bekleyeceğim yoksa min. 100 euro pahalıya toplamış oluyorum. Yekünde çok büyük fark olmasada bilgisayarı eşim kullanacağı için ocak 2021’e kadar bir değişiklik istemiyor, laptop’taki proseslerine devam etmeliymiş. Bekleyip daha fazla incelemek benim de işime geldi gibi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

nbb de yıl sonu indirimi başladı,

https://www.notebooksbilliger.de/end+of+year+sale/pc+hardware+speichermedien/products_id/683178/categories_id/24501/action/productpopup/location/category/is_student_product/0/page/2?perPage=50&sort=popularity&order=desc&availability=alle

be quiet! cpu soğutucu şuan 60 euroya inmiş ve yanına da Crucial P2 SSD 1TB M.2 2280 PCIe 3.0 x4 almayı düşünüyorum, okuma ve yazma hızları çok çok hızlı olmasa da (2400/1800 mbs) fiyatı 81.50 euro olmuş. 

Ram olarak 2x16 ddr4 3600mhz cl16 bakınıyordum ama 3200 mhz tercih etsem çok kaybım olur mu? Fiyatı iyi gibi (2 set şu ram’den mesela?) 32 gb 120 euro gibi olacak toplamda

https://www.notebooksbilliger.de/end+of+year+sale/pc+hardware+speichermedien/crucial+ballistix+schwarz+16gb+kit+2x8gb+ddr4+3200+cl16+649899

edit: 4x8gb fikri mantıklı gelmediği için ramleri es geçtim ama nvme ssd ve cpu soğutucuyu aldım, hadi hayırlısı. En kötü iade ederim artık.

57-AA1587-1-A89-43-AB-9590-87-D6-C271-D5

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

3200 cl15 ise olur yoksa 3600 ryzenler için alt sınır. 

yani ramleri bir süre inceledim forumlarda, cl değeri düşükler iyi ama pahalı oluyor. 3600 cl16 bulunabilirliği en fazla ve uygun fiyatlı ryzen 5600 ve üzeri için. Tabi kullanım amacına göre değişir siz ona uygun tercih edin. 

Coppermine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

haklısınız @RFID bana da mantıklı gelmedi zaten. Min. 3600mhz ve 2x16gb şeklinde tercih edeceğim ve mümkünse de cl16 olacaklar artık. Şu an için startı işlemci fanı ve nvme ssd ile yaptık bakalım.

RFID beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

hayırlı olsun, güzel fiyattan almışsınız ikisini de. 

1 TB tercih ederek doğru olanı yapmışsınız, 980 pro evet, en iyisi en hızlısı da, kaç kez lazım olacak o hız sonuçta.

ryzen 5000 serisi için min. 3600mhz cl16 diyorlar, ben de türkiye'de anca onu bulabildim. almanya'da da bulursunuz. mutlaka.

benim ramler bunlar:

https://www.amazon.de/-/en/G-Skill-2x16GB-3600MHz-F4-3600C16D-32GTZNC-Memory/dp/B07VRLBXLR/ref=sr_1_3?crid=342PKUFOWHBGA&dchild=1&keywords=3600mhz+cl16&qid=1608292950&sprefix=3600mhz+c%2Caps%2C188&sr=8-3

https://www.amazon.de/-/en/G-Skill-Tident-32GB-32Gtzn-2x16GB/dp/B07X19HT3S/ref=sr_1_14?crid=342PKUFOWHBGA&dchild=1&keywords=3600mhz+cl16&qid=1608292950&sprefix=3600mhz+c%2Caps%2C188&sr=8-14

bu özellikte bir şeyi en uygun nerden yakalarsanız alın, neo olmasına gerek yok RGB olanları biraz daha uygun bulursanız.

Coppermine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

teşekkürler @stardust ilk etapta işlemci fanını almış olmak sanki arabayı almadan lastiklerini almak gibi oldu biraz ama giriştik sürece artık 🤣

Aklımdaki ram şimdilik şu ölçekte bir model gibi

https://www.notebooksbilliger.de/crucial+ballistix+wei+32gb+kit+2x16gb+ddr4+3600+cl16+650038

anakart-işlemci de,

https://www.notebooksbilliger.de/msi+mpg+x570+gaming+pro+carbon+wifi+amd+ryzen+9+5900x+cpu+692866

Bunlarda şayet dişe dokunur bir kampanya olmazsa ve piyasada da bulunmaya devam ederlerse ocak ayında siparişi vermeyi düşünüyorum. Şuan amazon’da yok mesela, belki o dönemde olur. Bu arada aklım yine de uygun fiyatlı MSI B550M PRO VDH Wifi’de kaldı gerçi 😊

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok