Ryzen 5000 serisine Upgrade Hakkında
1 1

Bu konuda 140 mesaj var

hocam ucuzu ne zaman nerde yakarlarsan alacaksın :D nasıl olsa niyetine girmişsin. 

o ramler de gayet iyi olur.

bu arada ben biraz daha araştırdım. B550 tomahawk da olur yani X570'in getirisi biraz sınırlı gibi o fiyat farkı için, ben iyisi olsun diye tercih ettim çünkü burda b550 nisbeten pahalı idi 1700 tl olarak, o yüzen 2200 tl ye x570 aldım. ama sen bak işine hangisi gelirse.

Coppermine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yaklaşık 1 ay kadar önce B350 çipsetli bir asus anakarttan X570 çipsetli yine bir asus anakarta geçtim sırf Bx50 serisindeki şuraya şunu takarsan bu iptal olur, m2 takarsan satalardan bazıları iptal olur olayından dolayı. Bilgisayar başındaki zamanımın büyük kısmı birşeyler seyretmek ve sitelerde dolaşmak ile geçiyor, yani işlemciye falan yük olacak birşey pek yapmıyorum, sistem pek yükte olmamasına rağmen sinir bozacak bir sıklıkta x570in fanı çalışıp duruyor sinir bozucu bir sesle, eski laptop optik sürücüleri gibi bir sesi var viju viju şeklinde, bir de belli bir sabit sesi olsa iyi, çalışıp yavaşlıyor kısa aralıklarla. Kasada ekstra bir fan yok şu anda, sırf belki şu olayı engeller diye birkaç tane 120mm fan alıp takacam fırsat bulunca, belki kasa içi sıcaklık düşer de x570in fanı çalışmaya ihtiyaç duymaz diye. Kısaca şunu söyleyeyim, x570in, b550ye göre sunduğu fazlalıklara ihtiyacınız olmayacaksa kaliteli bir b550 alıp geçin.

Coppermine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yok, hiç araştırmadım açıkçası, ayar biosta ise eğer öyle bir ayar göremedim, bir dahaki açılışta bir daha bakarım dikkatlice, asus' un bir yazlımında varsa eğer onların da hiçbirini yüklemedim önceden duyduğum güvenlik açıkları konularından dolayı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

işlemci ryzen 9 5900x ve ramler de 2x16gb ddr4-3600 cl16 da karar kılmıştık, mesai sonrası oturup incelemeleri izledim ve okudum. Sonunda @stardust’un neden ısrarla Tomahawk önerdiğini anlamış oldum 😄 HW Unboxed youtube kanalı güzel bir kıyaslama yapmış. Şu iki grafik, 1 saatlik yük altında mosfetlerin ısı durumlarını gösteriyor. Bu grafikler çok iyi oldu, belki başkalarına da yararı olur diye paylaşayım dedim;

71913824-BEA6-4-B9-E-A514-972-A641220-F2

F938-C257-A714-4064-BC26-E4910123-B785.j

Bu grafiklerle, MSI x570 Gaming Pro Carbon anakartı (üstelik tomahawk’dan da daha pahalı) yaptığım listeden direkt elenmiş oldu.

Coppermine tarafından düzenlendi
quad, stardust and wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bir noktada değerli yorumlarınıza ihtiyacım var sevgili arkadaşlar,

Anakart ve ramlerde kararımız OK ancak işlemci piyasada olnadığından (5900x) şuan mecburen beklemedeyim, yada çıkış fiyatı 549 Euro olan işlemciye şuan 750 euro vereceksem, bugün bulabilirim de. Ancak dün akşamdan beri kafama şu düşünce takıldı: sentetik testlerde 3700x ve 5900x arasında iki katı olmasa da iki katına yakın bir fark var. Ancak işlemci piyasada bulunmaya başladığında fiyatı en iyi ihtimalle 600-615 euro seviyesinde dolaşacak ve hemen 549 Euro seviyesine inmeyecektir. Şuan 3700x ise 270-280 Euro seviyesine bulunabiliyor. Kabaca 2 katı hatta daha fazla fark olacak işlemci fiyatları arasında da.

Ben diyorum ki, ryzen 5000 ailesi amd’nin son am4 soket ve ddr4 ramli işlemci ailesi olacak. O halde, şuan 3700x ile ucuz yollu seti kurup, ilerde yeni işlemciler/anakart ve ramler tanıtıldığında sıfır yada ikinciel ucuz bir 5900x hatta belki de 5950x upgradi ile bir müddet daha yola devam etmek daha mantıklı mı olur sizce? Video editting/blender işlerinde nvidia codec ile ilerliyor eşim. Oyunlarda da 3060ti zaten herşey full detayda ancak full hd  verebilecek. 

O halde, kasıp şuan 5950x dahi alabilecek olsam da bu alışveriş bana attığım taş ürküttüğüm kuş hesabıyla çok da elzem görünmüyor gibi oluyor. Siz be dersiniz, 5900x için bu fiyat farkını ödemeye değer mi? 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
41 dakika önce, Coppermine said:

bir noktada değerli yorumlarınıza ihtiyacım var sevgili arkadaşlar,

Anakart ve ramlerde kararımız OK ancak işlemci piyasada olnadığından (5900x) şuan mecburen beklemedeyim, yada çıkış fiyatı 549 Euro olan işlemciye şuan 750 euro vereceksem, bugün bulabilirim de. Ancak dün akşamdan beri kafama şu düşünce takıldı: sentetik testlerde 3700x ve 5900x arasında iki katı olmasa da iki katına yakın bir fark var. Ancak işlemci piyasada bulunmaya başladığında fiyatı en iyi ihtimalle 600-615 euro seviyesinde dolaşacak ve hemen 549 Euro seviyesine inmeyecektir. Şuan 3700x ise 270-280 Euro seviyesine bulunabiliyor. Kabaca 2 katı hatta daha fazla fark olacak işlemci fiyatları arasında da.

Ben diyorum ki, ryzen 5000 ailesi amd’nin son am4 soket ve ddr4 ramli işlemci ailesi olacak. O halde, şuan 3700x ile ucuz yollu seti kurup, ilerde yeni işlemciler/anakart ve ramler tanıtıldığında sıfır yada ikinciel ucuz bir 5900x hatta belki de 5950x upgradi ile bir müddet daha yola devam etmek daha mantıklı mı olur sizce? Video editting/blender işlerinde nvidia codec ile ilerliyor eşim. Oyunlarda da 3060ti zaten herşey full detayda ancak full hd  verebilecek. 

O halde, kasıp şuan 5950x dahi alabilecek olsam da bu alışveriş bana attığım taş ürküttüğüm kuş hesabıyla çok da elzem görünmüyor gibi oluyor. Siz be dersiniz, 5900x için bu fiyat farkını ödemeye değer mi? 

Bence hatalı olur, boşuna € ödemeyin derim. 5900 yerine 5800 de bakılabilir ama.

Coppermine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

şu durumda 3700x fikrimi unutuyorum ☺️

Dün oldukça uygun bir kampanya yakaladım ve MSI B550 Gaming Edge Wifi model anakartı ve Crucial 2x16gb ddr4 3600mhz cl16 ram’i piyasa fiyatının çok daha altında bir rakama satın aldım. Muhtemelen Noel’den sonra elime geçerler. Anakart için normalde MSI x570 tomahawk’da karar kılmıştım ancak hem bu modelin fiyat avantajının yanında göz dolduran VRM başarısı hemde fansız bir güney köprüsüne sahip oluşu sebebiyle seçimimi bu modelden yana kullandım. 

İşlemci için de halen iyi bir fiyat beklemedeyim. Duruma göre 5800x yada 5900x olacak.

D9-C21-D7-E-0-A0-E-495-F-874-D-D337-FE7-

3-F2-ADAE2-24-CD-4-D08-9-C4-A-86797-B142

@stardust Almanyada MSI’ın AC Valhala kampanyası var, kontrol ettim Türkiye’de de varmış, şayet katılmadıysan anakartın ile bu oyunu ücretsiz alabiliyormuşsun, hatırlatayım istedim 🙂

https://tr.msi.com/Promotion/assassins-creed-valhalla

stardust and wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

B550 de gayet iyi hocam. X570 takıntısı biraz garip, ben onu zamanında illaha X370 olsun diye uğraştığımda anlamıştım. Gerek yok aslında, gerçi 129837192 tane m2 slotu ihtiyacı olan insanlar için başka seçenek de yok ne yazıkki. 

Coppermine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@stardust, son ana kadar bende x570 tomahawk düşünüyordum, bu modeli bilmiyordum bile. Bunu turuncu forumdan bir kullanıcı önerdi, baktım benim işimi görecek gibi. Bu modelin benim açımdan en majör eksikliği arka tarafındaki usb azlığı (usb 2.0 ları saymazsak 2 usb 3.1 type a gen1, 1 usb 3.1 tyle a gen2 ve 1 de type c gen2 var.) x570 tomahawk fazladan 2 type a gen2 ile bu açıdan bence çok daha başarılı bir model. Bu arada anakart bugün elime ulaştı gelir gelmez AC Valhala talebini oluşturdum 🙃 Ocak ortasında bu yıldan kalma bitirmem gereken 2 haftalık iznim var, parçalarda sıkıntı çıkmazsa RDR2, AC Valhala, Cyberpunk girişeceğim 🤤

Çok saçma ve alakasız bir soru olacak ancak, hiç aklımda yokken dün bir arkadaşım intel fikrini soktu. i9 10900k hem 5800x den ucuz (Almanya’da öyle) hemde performanslı diyor. Hata mı yaptım ki? 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, Coppermine said:

Çok saçma ve alakasız bir soru olacak ancak, hiç aklımda yokken dün bir arkadaşım intel fikrini soktu. i9 10900k hem 5800x den ucuz (Almanya’da öyle) hemde performanslı diyor. Hata mı yaptım ki? 

Türkiye'de de aşağı-yukarı aynı fiyat. Açıkçası biraz kişisel tercihe bakıyor.

7700k'nın aşırı ısınma problemine resmi cevabı "overclock yapmayın o zaman" olan bir firmadan ben bundan sonra işlemci almam, bu benim kararım tabi.

şöyle ki, sistemin asıl amacı oyun ise 5600x zaten gayet yeterli ve kendi fiyat seviyesinde intel'den iyi.

sistemiz işlemci ağırlıklı render vs. uygulamalar için kullanılacaksa da 5900x yine kendi fiyat seviyesindeki intel işlemcilerden daha iyi.

5800x arada kalmış bir ürün, bütün çekirdekler tek CCX içinde olduğu için latency problemi yok, ama 2 tane düzgün çalışan ccx'li işlemciyi de 5950x olarak 800 dolara satabilecek iken 5800x'i ucuza satmak istemiyor AMD, bu da anlaşılır.

yine de çıkış fiyatı 450 değil 400 dolar olsaydı intel'e çok daha tartışmasız bir gol atmış olurdu.

ben 5600x bulamadım, bulduğum yerde fiyatı 4000 lira ve kutusuz tray işlemciydi, 5900x'de türkiye şartlarında aşırı pahalıydı ondan 5800x tercih ettim.

amerikadan 550 dolara 5900x aldırabildiğim an bu 5800x'i satarım heralde.

yani kısaca demek istediğim bütçenizi zorlayıp 5900x alırsanız, hem kafanızda intel mi alsam diye bir soru işareti kalmaz, hem de 12 çekirdekli işlemci ile çok daha "future proof" dertsiz tasasız yaşarsınız.

Coppermine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
19 dakika önce, T800 said:

Hangi uygulama için ?

Hem tek çekirdeğin yeterli olduğu oyunlarda, hemde çok çekirdek isteyen uygulamalarda. iki işlemciyi de hiç canlı halde görmesemde youtube testleri bu yönde (oyunlardaki fark çok olmasa da intel’in avantajına görülüyor.) Ben çok çekirdek isteyen render uygulamalarında ekran kartımı kullanacağım ve de oyunlarda da rtx açık şekilde 1080p full detayda oynamayı düşünüyorum. Böyle olunca aslında bu farklar göz ardı edilebiliyor, sadece, işini fazla fazla görse de aynı miktarı ödeyip “kağıt üzerinde” daha az performans veren işlemci almış olmanın hissi, nasıl diyim, kötü hissettirir ya. Psikolojik aslında.

11 dakika önce, stardust said:

Türkiye'de de aşağı-yukarı aynı fiyat. Açıkçası biraz kişisel tercihe bakıyor.

7700k'nın aşırı ısınma problemine resmi cevabı "overclock yapmayın o zaman" olan bir firmadan ben bundan sonra işlemci almam, bu benim kararım tabi.

şöyle ki, sistemin asıl amacı oyun ise 5600x zaten gayet yeterli ve kendi fiyat seviyesinde intel'den iyi.

sistemiz işlemci ağırlıklı render vs. uygulamalar için kullanılacaksa da 5900x yine kendi fiyat seviyesindeki intel işlemcilerden daha iyi.

5800x arada kalmış bir ürün, bütün çekirdekler tek CCX içinde olduğu için latency problemi yok, ama 2 tane düzgün çalışan ccx'li işlemciyi de 5950x olarak 800 dolara satabilecek iken 5800'ü ucuza satmak istemiyor AMD, bu da anlaşılır.

yine de çıkış fiyatı 450 değil 400 olsaydı intel'e çok daha tartışmasız bir gol atmış olurdu.

ben 5600x bulamadım, bulduğum yerde fiyatı 4000 lira ve kutusuz tray işlemciydi, 5900x'de türkiye şartlarında aşırı pahalıydı ondan 5800x tercih ettim.

amerikadan 550 dolara 5900x aldırabildiğim an bu 5800x'i satarım heralde.

yani kısaca demek istediğim bütçenizi zorlayıp 5900x alırsanız, hem kafanızda intel mi alsam diye bir soru işareti kalmaz, hem de 12 çekirdekli işlemci ile çok daha "future proof" dertsiz tasasız yaşarsınız.

5900x açıklanan fiyat olan 549 Euro seviyesine bulunabilse zaten çok bir sıkıntı olmayacak ancak işlemci kara borsa resmen, 750 Euro ve civarından başlıyor olan yerlerde. 5800x bile min. 500 Euro seviyesinde satılıyor, böyle olunca 530 Euro seviyesine bulunabilen 10900k oradan akıl karıştırmaya çalışıyor.  Sabredip 5900x’in  mantıklı seviyeye inmesini (en azından 600-650 euro arası) beklemek gerek, bu da çok sürmez umarım 🥺

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

5800x tek çekirdek ve oyun performansı olarak 10900k'dan bariz bir şekilde önde, yani öyle kağıt üstünde geride kaldığı falan yok aslında.

10900k 10 çekirdeğinin faydasını, bu 10 çekirdeği birden kullanabilen sentetik benchmarklarda vs. görüyor. günlük kullanımda ve yapacağınız işlerde 5800x geride kalmayacaktır ondan.

biz türkiye'nin saçmalıkları deyip kabul ediyoruz bu fiyatları da, benim anlamadığım alman hans nası o işlemcinin çıkış fiyatının 550 euro olduğunu bildiği halde gidip 750 euro veriyor.

çok aceleniz yoksa bekleyin ve stok takip edin 5900x yakalayın derim. kesin bir bilgim olmamakla birlikte bu noel ve yılbaşı hediyeleşmesi ve alışveriş çılgınlığı bittiğinde ocak ayı içinde normal fiyattan stoklar gelecektir.

ben de şuan rtx 3080 almak için can atıyorum ama 1 ay sonra 2000 lira daha ucuz fiyata görünce içim acıyacağı için almıyorum.

Coppermine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 minutes ago, stardust said:

ben de şuan rtx 3080 almak için can atıyorum ama 1 ay sonra 2000 lira daha ucuz fiyata görünce içim acıyacağı için almıyorum.

+ olarak 3080 ti gibi bir kart da çıkabilir, bu da üzer.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok