Ryzen 5000 serisine Upgrade Hakkında
1 1

Bu konuda 140 mesaj var

6 dakika önce, T800 said:

Onu ezbere bilemiyorum, ancak Noctua NHD15'in sanıyorum ölçülerini gösteren detaylı bir çizimi vardı sitesinde, bu yardımcı olabilir iyi kötü RAM'in de yüksekliğini bildikten sonra.

bakayım onada

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
12 dakika önce, Squall said:

Bu kadar büyük soğutma bloğu anakarta zarar vermiyor mu? Ben korkarım bundan. :icon_redface:

Başka var mı sessiz sedasız. Be quite! sessiz demiş yorumlarda copper.

bulunduğum yer sessiz bende sessiz çalışıyorum kulaklıksız o  nedenle.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@wazzap ve @T800 bakındım ama VRM heat vs bişey bulamadım belki MOS VRM dir. Bu arada Cinebench R20 de 5 test seçip run dedim, bir yandan da HWinfo açıktı. Sonuç şöyle

r20-heat.jpg

@Squall bunu bende çok düşündüm ancak yeni bir fan değil birkaç senedir piyasada ve bir sıkıntısı olsa mutlaka birileri yazardı dedim. Zalman Z3 Plus kasanın yan duvar sınırına dayandı neredeyse.

@RFID bulabilirseniz bu fanı öneririm, cinebench testi sırasında fan hızı 1315 deviri geçmedi ki onda da işlemci bir ara 75-80 dereceye çıkınca yaptı sonra sıcaklık ve fan hızı geri düştü, ancak sanıyorum Türkiye'de Be Quiet  markası yokmuş. Bu arada ben sıkıntı olmasın diye Crucial Ballistix ramleri tercih ettim, görece daha bodur ramler. Fan ile ramler arasında yeterince boşluk vardı, dört sırayı da doldurmanıza imkan tanıyor ancak fanı taktıktan sonra sanıyorum RAM yuvalarına erişiminiz zor olur, fanı takmadan önce ramleri takmanız gerekecektir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@CoppermineCPU sıcaklığı biraz yüksek ama zaten normal kullanımda o derecelere ulaşamazsınız. Sanırım o MOS VRM sıcaklığı, ama gayet iyi değerler. İyi günlerde kullanın, 

bilişimport getiriyordu Be Quiet ürünlerini ama sanırım covidden dolayı onlar da pek ürün getirmiyor artık. 

HOLD ON

o puan çok düşük 5900X için. Bir yerlerde sıkıntı var.

wazzap tarafından düzenlendi
Coppermine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
41 dakika önce, wazzap said:

@CoppermineTolga abi güzel açıklamış, aldığınız ekran görüntüsü doğru ancak VRM sıcaklığını göremedim. MOS olabilir belki, tam olarak bilemiyorum. Cinebench testi sonrası oluşan maximum sıcaklık değeri gayet yeterli bilgi için. Bir de programı "sensors only"  modunda çalıştırmanız yeterli.

Yalnız şimdi gördüm, Tolga abi o anakart nedir yahu? 16 çekirdkei işlemcide VRM sıcaklığı artmamış bile. :D 

Anakart MSI X570 Unify, sen tabii "Bu ne ya böyle" gibi bir ifade de bulunmuş olabilirsin, yine de soru sormuşsun gibi vermiş olayım cevabı. :)

12+2+1 düzeninde olması lazım VRM düzeninin. Bu anakartı ilk çıktığında almıştım, o dönem yegane alınabilir MSI anakartı idi X570 için VRM sıcaklık değerleri göz önüne alındığında, tabii Godlike ve Ace de vardı ama onlar pahalıydı buna göre, bu siyah bir anakart, üzerinde RGB falan yok ki benim çok hoşuma gitmiyor bu tip ışıklandırma. RGB olduğu zaman bir de fiyat alıp yürüyor anlamıyorum o kadar pahalı mı yani bu iki üç tane LED. Sonra ama Tomahawk ve B550 modelleri ile topladı MSI durumu.

Asus tarafında da Strix serilerinden daha başarılı idi bu anakart VRM sıcaklık değerleri konusunda, şimdi bilmiyorum ama ben 2.000 TL'nin biraz üzerinde bir fiyata almıştım, Asus Crosshair falan bundan baya pahalı idi o zaman.

Anakart'a da üzerinde ne bileyim monoblok soğutma falan olmadıkça böyle bir para bağlamak doğru değil, işi görecek düzgün VRM'li bir model yeterli oyun kullanımı için, 10 Gbit ethernet, yok bilmem kaç Gbit WiFi falan hiçbir şekilde kullanılmayacak çok ıvır zıvır dolduruyorlar bu tip modellere, işine yarayacak elbette baksın tabii ama o kitle birçoklarının dışında.

AMD'de oyun kullanımı düşünülüyor ise 5600X, m.2 PCI Express 4.0 Nvme sürücü kullanılacak ise X570 kullanılmayacak ise B550, bulunabilir ise Samsung B-Die minimum 3600 C14 RAM ve isteğe göre RTX 3070, 3080, RX 6800 XT, RX 6800 ki RX alındığında bir de SAM kullanılabilecek(Nvidia, Intel için de geleceğine v.b. ilişkin haberler var, ilgilenenler takip edebilir) raytracing, DLSS ilgi çekmiyor ise, monitör olarak da LG 27GL850 veya muadili bir model ile gayet güzel bir oyun sistemi oluşturulabilir, işlemci ve anakart tarafında aşırı uçmaya gerek yok bunun için.

Atrin, JardeL, wazzap and 1 other beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dün akşam bilgisayarı zorlayan bir render süreci başlattım. Yaklaşık 7 saat süren bir proses oldu. Blender’de render için Nvidia Cuda’yı seçmiş olmama rağmen (zaten aşağıdaki screen capture’lardan da GPU %99 yükde görülüyor) yine de işlemciye de deli gibi abanmış. Buradan, Blender’da render için ekran kartını seçsek de işlemcinin de çok önemli olduğu sonucu çıkıyor. Ekran kartı sıcaklığı ise 7 saatlik bu yük altında 66 derece ortalama ve 1500 rpm fan devri ile bence gayet makul duruyor.

Benim merak ettiğim ise, CPU tam yük altında 4.2 Ghz civarı çalışıyor diye anladım.  Daha yüksek frekanslara çıkamama sebebi sıcaklık mıdır?

E48-DD6-E8-9-CB3-4446-830-C-CB97865-F7-B

9-B8196-C8-2-B0-A-450-B-9-E57-BC7697-C89

EBE81-B41-B96-E-42-C2-B2-D3-07-FE22916-A

9-BD08572-C0-C2-4020-96-F2-657-F318-D09-

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

CPU ile ilgili işlemler için Ryzen Master yerine CTR 'a bir bakmanı tavsiye ederim. DRAM Calculator'dan sonra çok başarılı bir uygulama daha geliştirmiş arkadaş.

https://www.guru3d.com/articles-pages/clocktuner-2-for-ryzen-(ctr)-guide.html

Pablo 'Definitive' Vader tarafından düzenlendi
Coppermine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
41 dakika önce, Pablo 'Definitive' Vader said:

CPU ile ilgili işlemler için Ryzen Mater yerine CTR 'a bir bakmanı tavsiye ederim.

Ben de yeni bir klavye tavsiye edeceğim, zira S tuşu tutukluk yapıyor sanırım klavyende. Geçen gün de Metro: Lat Light Redux diye yazmıştın :)

ukffcf.jpg

TiesTorN and CandleGarden beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 hours ago, Najaz said:

Ben de yeni bir klavye tavsiye edeceğim, zira S tuşu tutukluk yapıyor sanırım klavyende. Geçen gün de Metro: Lat Light Redux diye yazmıştın :)

Çok lüzumsuz. 😎

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni konu açmak istemedim @Coppermine hocam müsadenizle bende sorumu iliştireyim :)

Mevcut sistemimden memnun olsam da biraz merak biraz da mecburiyetten yenilemek istiyorum, bahaneyle tekrar amd cephesine geçeyim diyorum.(attan inip eşşeğe bineceğim evet :P )

Şimdi işemci ryzen 5800x yada 5900x olacak diyelim, Anakart olarak biraz pahalı ama uzun omurlu, ozellikle i/o açısından x570e bakıyorum sadece chipsetteki fan olayına fena takıldım keske olmasa diyorum neyse, aklıma yatan usb ve sata portları sayısı bolluğu nedeniyle ile asus strix x570e ve VII hero modeli var arada 1k fiyat farkı ile, işlemci tarafında 5900x biraz fazla gelecek gibi ama hani 3ü veren 5i de verir diye aslında aklıma yatıyor değil ama karar veremedim hala. İşlemci de 5800x ve 5900x arasında 1,5k fiyat farkı var.

yani toplarsak,

ASUS ROG CROSSHAIR VIII HERO -  ASUS ROG STRIX X570-E GAMING

Amd Ryzen 9 5900X - 5800x

Ben 5800x + VII hero diyorum ?

Genelde aldığım anakartlar da hep tepe modelin  bir tık altını seçmeye çalıştım ve pişman olduğumu hatırlamıyorum(aldığım da kullandığım  anakarttan daha bol sata/usb alternatifi yoktu belirteyim). İşlemci konusu dediğim gibi 5800x daha yakınım ama hani çekirdek/fiyat konusunda 5900 daha mantıklı duruyor hem  5800x tek ccx gecikme vs dertleri yok..

Son olarak sistemi değiştirmeyen iten sebep kabaca  usb ve sata portlarının yetersizliği oldu, ve bunun ilk aşaması m2 ssd alıp takmak istediğimde bazı sata portlarının iptal oldugunu ogrendim(şuan 6 sata dolu sata ssd çıkarıp bir mekanik disk daha takacaktım)Başka bir m2 slotuna takarsam galiba oda pci-ex portundan yiyordu , eh peki diyip harici kutu sata-usb donusturucusu alayım vs derken usb lerde tamamen dolu oldugu aklıma geldi derken işte buraya geldim :) 

Ne dersiniz a dostlar :) 

Bu arada eski sistemi de gene ilk bizim foruma ilana koyacağım, özellikle işlemci başkasına giderse üzülürüm, harika bir oc potansiyeli var 5ghz 1,23v 7/24 stabil.(bence golden sample :P )

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

X570 kesinlikle doğru tercih olur, gen4 m2 ye şimdi geçmeyi planlamazsanız dahi gelecek için yatırım olur. 

Eğer Asus ROG Crosshair seviyesine çıkabiliyorsanız ve benim gibi fansız çözüm istiyorsanız tek seçenek olan Dark Hero modelini tavsiye ederim. Nitekim overclock konusunda da dynamic oc switcher sayesinde çok başarılı. Ancak fiyatı günümüz şartlarında biraz tuzlu maalesef.

İşlemci konusunda da ne kadar uzun ömürlü kullanmak istediğiniz ile alakalı tabi.. Eğer sistemi uzun süre değiştirmeme gibi bir düşünceniz varsa, bütçenin el verdiğince en üst seçeneği seçmek mantıklı olacaktır. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
9 dakika önce, Ranilin said:

X570 kesinlikle doğru tercih olur, gen4 m2 ye şimdi geçmeyi planlamazsanız dahi gelecek için yatırım olur. 

Eğer Asus ROG Crosshair seviyesine çıkabiliyorsanız ve benim gibi fansız çözüm istiyorsanız tek seçenek olan Dark Hero modelini tavsiye ederim. Nitekim overclock konusunda da dynamic oc switcher sayesinde çok başarılı. Ancak fiyatı günümüz şartlarında biraz tuzlu maalesef.

İşlemci konusunda da ne kadar uzun ömürlü kullanmak istediğiniz ile alakalı tabi.. Eğer sistemi uzun süre değiştirmeme gibi bir düşünceniz varsa, bütçenin el verdiğince en üst seçeneği seçmek mantıklı olacaktır. 

Dark hero malesef çoğu yerde stokta yok, bazı yerlerde var tabi ama 7k geliyor onları saymıyorum :) 

Sistemi sözde hep artık yeter, desem de genelde oyle olmuyor dayanamıyorum, gerçi bu sefer oyle olmadı ama muhtemelen 1 sene sonra gene değiştirdim diye tahmin ediyorum. 5800x + Hero +1 diyoruz ozaman :P 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Psikobat ben bu seçenekler arasında kalsam Asus Crosshair VIII HERO WiFi modelini seçerdim. Çok başarılı duruyor. Özellikle USB 3.1 Gen2 port sayısı efsane.

https://www.amazon.com.tr/Asus-CROSSHAIR-VIII-HERO-Anakart/dp/B07TQWC5MT/ref=sr_1_1?dchild=1&keywords=asus+rog+crosshair+viii+hero+wifi&qid=1614108145&s=computers&sr=1-1

İşlemci hususunda ben de benzer bir ikilemde kalıp aradaki fiyat farkının yüksek olmasına rağmen, bir daha uzun süre upgrade ile uğraşmamak için, 5900x de karar kılmıştım. Gayet memnunum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@CoppermineAA benim baktığım model wifi değilmiş yuhh, nasıl fark etmedim.

https://www.amazon.com.tr/dp/B07TPWXRBL/

wifi olanında fiyatı abartı fazla, bu kötü oldu ya..

Biraz daha bakayım ama wifi olan modelini bulamazsam  strix e gaming alırım gibi.  işlemci konusunu hala netleştiremedim, yani ileriye dönük vs mantıklı geliyor ama bir türlü sanki hiç işime yaramayacak fazladan çekirdeği ne yapacaksın sorusuna yanıt bulamıyorum :) 

Diğer yandan 8/16 işlemciden 8/16 geçiyoruz ne anladık bu işten diyorum bilemedim :) 

Bu arada size de hayırlı olsun hocam.

Coppermine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

5800x ve x570 strix-e aldım(hero wifi bulamadım :/ ), aradaki fiyat farkı ile 2tb nvme ssd alırım diyorum(970evo plus yada 980pro) 

bu arada cpu bayagı iyi çıktı gibi, gerçi tam emin değilim ama şuan all core4,6ghz 1,225V stabil gorunuyor(cinebench r20-aida fpu testi 30dk sorun yok), sıcaklıklarda max 80C.Emin olmak için sabaha kadar prime95 yada realbecnh vs neyse deneyeceğim, 4,7ghz bu nesil için duvar sanırım için 1,35V ustu istiyor ki stabil mi diye uğraşmadım bile sıcaklıklar 90C üstüne çıktığı için.

Düşük bir ihtimal macunu duzgun surmemiş olabilirim ona da bakasım var bir ara :)

- olarak anakartın üstünde cmos buton yok, buton geçtim jumper bile çok sacma yere konmuş, bundan daha kotusu gene usb3,2 portu da pci-ex 16x slotunun dibine sokmuslar onu da takamadım ekran kartı denk geldiği için.

Yeni windows kurmadım direk eskisinden devam dedim ama biraz sacma calısıyor gibi , sonraa  sistem ilk boot esnası yada restart gene aşırı geç gelen post ekranı tüy dikti(cold boot değil sıfılanma yok),butun diskleri sıra ile test ediyor sanırım ve kafadan 45sn felan bekliyor,intel yavrumda hiç boyle değildi :) 

Unutmadan diğer bir gözüme batan eksikliği soyliyim, bios update kısmı taaa 6 yıl once bios uzerinden flash bellek ile olurken bunda malesef o seceneği goremedim, anakartın belirlediği usb takarak update oluyor gorunuyor, belki yeni versiyonlarda biosa eklenir.

Attan inip eşşeğe bindik diyince kızıyorlar ama oyle :) 

L6qam0.jpg

Psikobat tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Psikobat hayırlı olsun güle güle kullanın.

Windows'u sıfırdan kursaydınız daha iyi olurdu bence, Windows her kurulumda var olan donanıma göre kendisini ayarlıyor, ayrıca daha önce kurulu olan driverlar sistemden kaldırılırken sistemden yeterince temizlenmiyorlar ve bunlar sistemde stabilite problemlerine yol açabiliyor.

Diğerleri Asus'un hıyarlıkları o konuda yapacak bir şey yok. :D

Psikobat beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aynı anakarttan var, aldıktan sonra 2-3 kere yeni sürümü çıktı ve bios güncelledim, kasanın önündeki usb porta takıyorum içinde bios dosyası olan belleği ve bios içinden yapıyorum güncellemeyi, sizin yazdığınızı da tam anlayamadım gerçi, siz biostan yapamıyor musunuz güncellemeyi yani? Benim gördüğüm bir eksi de, ki kullanım kılavuzunda bahsetmesine rağmen, internetten bios update seçeneği yok güncelleme kısmında, sadece usb bellekten oluyor güncelleme, bundan önceki strix B350 anakartımda bile vardı internetten bios güncelleme ama bunda yok.

Açılıştaki yavaşlıklar da yine biostaki ayarlarla alakalı, bazı ayarlar/testler varsayılan olarak yavaş olarak seçili, onları değiştirirseniz normal bir hızda açılıyor

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
37 dakika önce, sgi said:

Aynı anakarttan var, aldıktan sonra 2-3 kere yeni sürümü çıktı ve bios güncelledim, kasanın önündeki usb porta takıyorum içinde bios dosyası olan belleği ve bios içinden yapıyorum güncellemeyi, sizin yazdığınızı da tam anlayamadım gerçi, siz biostan yapamıyor musunuz güncellemeyi yani? Benim gördüğüm bir eksi de, ki kullanım kılavuzunda bahsetmesine rağmen, internetten bios update seçeneği yok güncelleme kısmında, sadece usb bellekten oluyor güncelleme, bundan önceki strix B350 anakartımda bile vardı internetten bios güncelleme ama bunda yok.

Açılıştaki yavaşlıklar da yine biostaki ayarlarla alakalı, bazı ayarlar/testler varsayılan olarak yavaş olarak seçili, onları değiştirirseniz normal bir hızda açılıyor

Aynen hocam bios içerisinde flash takılı ise onu gosterebileceğim bir yer/menu yok, sizde olması iyi demek sonradan eklenmiş .Birazdan onuda denerim güncel bios surumune yükseltmeyi.

Açılış hızı içinde  bir ayar goremedim ama muhtemelen buda benim biosun eski olmasından kaynaklı olabilir, sevindim açıkcası :) Teşekkür ederim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
56 dakika önce, sgi said:

Bios sürümü ile ilgili olduğunu sanmıyorum, gözünüzden kaçmıştır bence, Aşağıdaki videoda 5:16da görünen "Tool" menüsünde en üstteki seçenek olan "Asus EZ Flash 3 Utility" seçeneği ile yapılıyor güncelleme.

https://www.youtube.com/watch?v=sxlhyRMbQ6k

Dediğiniz gibi ben görmemişim, biraz önce en son versiyona yükselttim, resize bar da gelmiş onuda açtım.

@CoppermineTeşekkürler :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok