Nvidia GeForce RTX40 Serisi - Hopper/Ada Lovelace (2022-2023)
3 3

Bu konuda 941 mesaj var

Aslında benim kızdığım taraf şu: 3090 çıkarken de bir ucube gördük biz. Ama o zaten konumlandırması, fiyatı ve boyutları ile "ben normal adam işi değilim" diyordu. Kaldı ki Nvidia da 8K üzerinden pazarlayarak "bu kartı ben yolunacak kazlar için çıkarıyorum" demeye getiriyordu.  Şimdi ise 4090 gibi kartlar normalleşme noktasına getiriliyor. Herkes kartın güç girişini konuşuyor. Abicim hasta mısınız siz? Kartın kendisinde bir gariplik var. Daha da garibi, bu kartın normalmiş gibi gösteriliyor ve görülüyor olması.

Su soğutma işi de saçma bana göre. Tek gpu ve öyle abartı büyüklükte olmayan bir gpu için neyin su soğutması? Bu kartlar daha birkaç yıl öncesine kadar gayet insani ölçülerde soğutucularla soğutulabilirken ve iş bu noktaya doğru gelirken neden önlem alıp verimliliği yükseltmek yerine, daha berbat gpular ve kartlar yapacaz diye uğraşıyorlar ve onca soruna rağmen bunların normal olduğu kabulü ile hareket ediyorlar?

Gerçekten anlayamadığımdan soruyorum. Tüm bu olanlarda, belki de 10-15 yıllık gpu gelişiminde bir gariplik yok mu?

Bir tarafta mobil cihazlarda bile gayet güzel grafiklerin sunulabildiğini görüyoruz. Diğer tarafta, karakterin göz bebeğinde göreceğimiz yansıma daha net olsun diye 600w güç çeken, soğutabilmek için 3 slota sığmayan, bilmem kaç kiloluk, güç girişi yanan kartlar görüyoruz.

Bu hastalıklı bir kafa yahu! Su soğutma falan da bu düşünme tarzını değiştirmez.

mamad tarafından düzenlendi
rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kart bu kadar buyuk cunku bu adamlar muhendis.

Muhendis soyle dusunur: optimization under constraint.

Kisit altinda ben verimi ne kadar arttirabilirim.

Kisit ne?

• ATX vb standartlar icinde ebat
  • ATX vb standartlar icinde havanin sirkulasyon sekli
  • Uygun maliyet ve yapidaki malzemenin ozellikleri (aluminyum, bakir...)

Bu kisitlar altinda sogutmanin etkinligini maksimize et. Hala ATX kasalara sigan optimal sogutma tasarimini bul ki kart fan gurultusu olmadan pufur pufur calissin.

Mesela AutoCAD gibi bir tasarim pakedinde parametreleri girersin. Ona bagli AutoLISP programlama dili altinda bir arama tanimlarsin (cunku arama matematik modellemeden daha hizli calisir, matematik modellemenin ideal sonucu bulmasi teoride 10 yil surecekse arama en azindan uygun bir sonucu hemen karsina getirir, sonra da gittikce daha iyisini bulabilir). Amacim bu, parametreler bu, su kisitlar altinda su parametrenin varabilecegi maksimum degeri veren tasarimi ara dersin. Uretime girmeden once tasarimi tamamlamak icin hedef koydugun son gunlere kadar aramanin buldugu en iyi sonuclar arasindan PR gibi diger birimlerin de onayladigi (evet bu goze de guzel dedigi), CEO'nun budur dedigi tasarimi secersin.

Sen muhendis olarak tanimlamalari iyi yaptiysan yazilim sana ATX kasalar icine hala sigacak en iyi tasarimlari bulup verir.

Arabalarin ruzgarda hizini en az kesecek sekil tasarimlari da boyle yapilir.

Kaliteli uzman endustri muhendisinin isi bu. Yeni yetmesi onun tasarladigi modelin tedarik envanterini takip eder.

("Uzun oluyor" diye kufredilmesin diye sadelestirip basitlestiriyorum, o zaman da "eksik yazmissin" diyecek arkadaslar bir doktora gozuksun. Ekleme yapacak arkadaslar bizi bilgilendirsin, o ayri)

Soru "neden bu kadar buyuk" olmamali. Soru "neden daha ufak kartlar yapip 60db fan taksinlar" olmali.

Dogrusu kasaya anca sigacak ideal sogutmada sessiz fan ile sana en guncel uretim teknolojisinin cikabilecegi ust sinirlarda bir kart sunmalari. Senin bu kadarina ihtiyacin yoksa bir alt modeli alirsin.

"Benim en iyisine ihtiyacim var cunku bunu is icin kullaniyorum veya param .ok" diyenlerden gelen parayi argeye vererek ideal sogutma tasarimini bulup onu alt modele de olcekleyerek, kuculterek aktardigi icin adamin bu yaptigi senin de isine yarar.

FE'ler cok guzel kartlar. Ilk ciktiklarinda da millet cok guzel dedi. En ust seviyede konumlandirilan karlar BFGPU klasmaninda. "Biz kendi kartimizi nvidia'dan nasil farkli konumlandirsak" diyen markalar daha ufagini yapmiyor, gormemisin x090 karti olmus tutmus bazuka boyutunda yapmis misali daha uzununu yapiyor cunku talep bu yonde diye dusunuyor. O kartlar bana da ucube gibi gozukuyor.

x090 serisini "hobim bu, o kadar stresle calisiyorum, oradan kazandigim parayi eglenceme/hobime verecegim tabi" diyerek alan da, "isim bu, bu kadar hafiza ve performansi olan kartta icerik uretiyorum" diyerek alan da makul is yapiyor. "Param .ok, oyunlarda ayar yapmayi bilmiyorum, bunu alip monitoru 60hz'de bikaracak kadar malim" diye gidip bunu alan zengin cocugu ama ici bos tipler sinir bozucu tabi. Neyse ki ikisinin verdigi para da tasarima akiyor.

Sikinti fiyatlarinin surekli artmis olmasi. $100'a konsol, $200'a konsol derken $300-500'e ciktik. Islemciler de oyle. Ucuza aldigin Duron canavar gibi calisirdi. Ekran kartlari da iyice costu. Eskiden de $1000'a ekran karti vardi ama profesyonellerin aldigi kartlardi. Simdi o uretim kalitesini, o ust seviye performansi oyunculara da sunuyorlar, gozumuze batiyor.

Sorun ust seviye kartlarda degil. Sorun alt seviyenin ve orta seviyenin de pahalanmis olmasi. Asagi indikce fiyat/performansta iyilesme olmali, Duron alip "ulan bu fiyata bu performans" diye sevinerek evine mutlu gitmek mumkun olmali.

epi tarafından düzenlendi
rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

3 sene önce 270 euroya aldığım 1660 super kart hala üretiliyor, hala popüler ve 300 eurodan başlıyor. Enflasyonu ve yokluğu düşünürsek iyi gerçi, daha kötüsü de olabilirdi. 

Kuracağım Zwift-Streaming pc için 4-5 yıllık 16xx serisinden başka seçenek yok. Yüzüne bakılır kartlar 200 euro civarından başlıyor. Kartın keyfi için 1080p monitör kullanacak değilim, ana monitör 4k. Oyun oynayanlar ne yapıyor bilmiyorum. Cücük kadar ekranda pixel sayıyorlar herhal. 

4xxx serisi alt-orta sınıfa gelmeyebilir. Bu durumda taş devri tandanslı samsung 8nm üretimi bir şeye elimi sürmeyeceğimden 3xxx devre dışı. Elimdeki yazılımlar biraz cins ve bazıları sağlam openGL performansı istiyor. Multi monitör olayı da yoğun. Stabilite de online racing ve poker olayından dolayı çok önemli. AMD biraz sakat bu durumda. 

Çok sıkıntılıyım sayın Fanboi arkadaşlar.  

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evine eskisi gibi mutlu gidemeyenin "vay ibine nvidia" diyecegini goren videocu "dur bir de ben opeyim" diyor. "Dur forumlarda nvidia'ya giydirmeye firsat cikti" diye onu yaymaya dunden hazir olan yayiyor. Ama aslinda tasarim gelisiyor. Optimal hale geliyorAsiri guc falan cekmiyorlar.  Guc kullanimi onceki nesle gore artmamisSikinti kartta degil.

Sikinti genel fiyatlarda

1 hour ago, epi said:

Sikinti fiyatlarinin surekli artmis olmasi. $100'a konsol, $200'a konsol derken $300-500'e ciktik. Islemciler de oyle. Ucuza aldigin Duron canavar gibi calisirdi. Ekran kartlari da iyice costu. Eskiden de $1000'a ekran karti vardi ama profesyonellerin aldigi kartlardi. Simdi o uretim kalitesini, o ust seviye performansi oyunculara da sunuyorlar, gozumuze batiyor.

Sorun ust seviye kartlarda degil. Sorun alt seviyenin ve orta seviyenin de pahalanmis olmasi. Asagi indikce fiyat/performansta iyilesme olmali, Duron alip "ulan bu fiyata bu performans" diye sevinerek evine mutlu gitmek mumkun olmali.

Tasarimin efendisi cuzdaniyla oy veren. Ama zaten sorun tasarimda degil.

On 10/13/2022 at 10:06 AM, epi said:

Review'ler yapilabilsin diye cikan daha ilk driverla elde edilen sonuclara bakip "undervolt yapinca performans dusuyor" demisler. Bir de clickbait baslik atmislar.

Ama kendi videolarinda bile 4090 default ayarlarda 392W cekerken 456fps veriyor, 322W cekerken 444fps veriyor. 

Videonun sonuna dogru bi 15-25W daha dusurmusler. Fps ya ayni, ya da 1 fps dusmus (baska oyunda, 108fps'den). 

270W'a cekmisler 1 fps daha dusmus. 

Rakibin iki fps gerisinde olsa gurultu yapacak kitle sussun diye salmislar gucu yine ama oyle 800W'lik bir kart gerektiren bir mimari gelmemis.

Sorun bu arkadaslarin kart rakibin iki fps gerisinde de olsa gurultu yapacak olmasi, iki fps gerisinde olmasin diye guc kullanimi standartlarin izin verdigi seviyelere cekildiginde de gurultu yapacak olmasi. Verirse "o.ospu", vermezse "Kezban".

On 9/20/2022 at 1:06 PM, epi said:

Daha gelmeden "gidise bakarsak su teknolojilere sahip olabilir" diyen var.

Daha gelmeden "800W, $2500, 6 slot, AMD Big Navi bunu yer" diyen var.

Ikincisi daha cok izleniyor.

Birak spekulatif dandik adamlari, Linus gibi sinirlarini bilenler bile Apple'in nvidia'nin ustune .icinca daha cok izlendigini biliyor.

Ray tracing ve AI ne gerek?

Trololo...

Sorun onlarin sirtindan para kazanip bize kalitesiz icerigini yayanda

On 11/6/2022 at 9:20 AM, epi said:

"Iste nvidia/Intel simdi" .icti diye video yapan iki gun sonra "ooo, kral geri dondu" diye video yapiyor. Mal mi bunlar, bilmiyorlar mi daha once 50 kez olan seyin yine olacagini. Biliyorlar. Izleyenin mal oldugunu dusunuyorlar. PR'ci Neil Patel'den ogrenmisler: video thumbnail'inde agzin soyle acik resminin yaninda ne yazinca daha cok tiklaniyorsan onu video diye sal. Tiklan. Sponsordan kazancini maksimize et.

Ortamdaki butun icerik bize kabariyor. Kendi tuttugu marka icin pozitif bir sey gordu mu "dogru mu" demeden kosa kosa paylasanlar da canak tutuyor.

Rakip daha karti cikaramadi., Karti cikaracak da FSR 3.0 falan seneye diyor.

nvidia karti cikardi. Bu tipler review'ler icin yetistirilen driver'lara nasil .ok atsak diye kasiyorlar.

Al, yeni driver cikarmis adamlar, DLSS3'un ilk gun kusurlarini da gidermeye baslamislar:

Introduces DLSS Frame Generation support for VSync when G-SYNC is enabled

https://www.guru3d.com/files-details/geforce-526-98-whql-driver-download.html

Yazmistik boyle olacagini

On 10/12/2022 at 10:53 AM, epi said:

DLSS3'e ozel digital foundry videosu cikmis

https://www.youtube.com/watch?v=92ZqYaPXxas

• RT ilk ciktiginda benim de isaret ettigim kusurlar vardi. Filtreleme machine learning tabanli oldugu icin zamanla iyilesti.
  • DLSS ilk ciktiginda benim de isaret ettigim kusurlar vardi. Machine learning tabanli oldugu icin zamanla iyilesti.
  • DLSS3 icin de aynisi beklenebilir. Asil sikintisi hala oyun destegi gerekmesi.

Neticede kusurlari oldugu icin AMD ustte yazdigim sekil veya baska bir yontemle ayni performansi gercek karelerle vermeyi basarirsa bariz ustun (pareto dominant) cozum sunmus olur. Ama gecmisindeki gibi olursa "bizde de var, ne var" diye DLSS3'un machine learning kullanmayan ve ayni kalitede olmayan bir taklidini cikartirlar

DLSS3'un onceki nesle gelmesi konusunda: Bunlar cut-throat competition icinde "incelemelere driver yetistirdik, kusurlari var ama kartlar piyasaya gelene kadar cozecegimize soz verdik" seklinde calisan endustriler. G-sync ile HDR'in bir arada calismasi falan bile zamanla oturdu. Simdi DLSS3'un kusurlari uzerinde calismak yerine "dur sunu onceki nesle de getirelim, muhendislerim tam zamanli olarak bunun uzerinde calissin"  demeyecekleri belliydi. Pratikte mumkun de olmayabilir zira fixed function hardware kullaniyor ve bir onceki nesildeki donanim bu is icin yeterince hizli olmayabilir. Mumkun olursa da gecikme ve/veya kaliteden feda ederek olabilir, onu da bugun yapsalar "bak DLSS3 ne kadar cirkin" diye her yerde paylasacak rakip var. Rekabet zorlarsa zamanla olabilir ama cok umitli degilim.

AMD MCM ile rekabeti kizistirsa onun da fiyati yuksek tutmayacagindan emin degilim zira Intel gibi ucuncu bir isim de rekabeti zorlamadigi surece duopoly kosullarinda alttan ustten gomuyorlar fiyati.

Seninki daha karti cikaracak da seneye belki rakip yaziliminin ilk gun halini gorecegiz.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 hours ago, wazzap said:

Fiyat konusunda oyle.

9 hours ago, epi said:

Gerci yaziyi yazana sormak lazim: "sen o grafige koydugun fiyata 3080 gordun mu, ne anlatiyorsun?"

Teknoloji konusunda gayet guzel gidiyor:

• 20x0 serisi: Ray tracing geldi ama 30fps... Oyle ray tracing mi olur. Ben bu nvidia'nin ta...
  • 30x0 serisi: Performans katlanmis fiyatlar da o kadar sey degil gibi sanki. Ama ben bu nvidia'nin ta...
  • 40x0 serisi: Performans bir daha katlanmis, DLSS3'le daha da arttirilabiliyor. Guc tuketimi bir onceki ile ayni, kart sessiz. Ama ben bu nvidia'nin ta...
rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 saat önce, epi said:
  • 20x0 serisi: Ray tracing geldi ama 30fps... Oyle ray tracing mi olur. Ben bu nvidia'nin ta...
  • 30x0 serisi: Performans katlanmis fiyatlar da o kadar sey degil gibi sanki. Ama ben bu nvidia'nin ta...
  • 40x0 serisi: Performans bir daha katlanmis, DLSS3'le daha da arttirilabiliyor. Guc tuketimi bir onceki ile ayni, kart sessiz. Ama ben bu nvidia'nin ta...
  • GeForce256 çıkar çıkmaz 400 dolar bastırıp almıştım. Firmanın tepe seviyesi kartıydı. Şu an tepe seviyesi kart 1600 dolar. Ben bu nvidia'nin ta...
rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 hours ago, Najaz said:
  • GeForce256 çıkar çıkmaz 400 dolar bastırıp almıştım. Firmanın tepe seviyesi kartıydı. Şu an tepe seviyesi kart 1600 dolar. Ben bu nvidia'nin ta...

O zamanın 400 doları şimdinin 400 doları değil ama.

Purchasing-Power-of-the-U.S.-Dollar.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
32 dakika önce, rammstein said:

O zamanın 400 doları şimdinin 400 doları değil ama.

Ben hep 400 dolarlık aldığım için sorun olmuyor...

Şaka bir yana, enflasyonu hesaba kattığımızda bile 725 dolar nire, 1600 dolar nire?

Adsız.jpg

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 10/6/2022 at 10:11 AM, epi said:

Araba suremeyecek yasta cocuklarin yaris oyunu oynadiklari ekran kartlari araba fiyatina geldi. Sorun o. Giris seviyesi eskinin prestij kartlarindan pahali.

Guc tuketimi konusunda da 450W "unleashed" cihazi 100W'a sinirlayip laptop'a koysalar yine guzel performans veriyor. Isteyene 450W karti yine satsinlar, sorun degil, mimari 100W'ta performansinin 4te birine dusmuyor. Fakat Apple kadar basarili degil, laptopi duvara baglamadiginda performans yariya dusuyor.

Cep telefonu bile her tarzda oyunu calistiriyorken, PC'de calisan her oyun konsolda da calisiyorken bunlar iyice hobi makinesi oldu, pahalandi, egzotiklesti.

1. $400''a Geforce aldiginizda kendinden iki nesil once cikan Quake3'u son ayarlarda calistiramiyordu. Gunun standardi 15-17 inch monitorlerimizin ciktigi cozunurlukte doku kalitesini sonuna kadar acmak icin DDR modelini almak gerekiyordu ya da driverlarla sonradan ekledikleri S3 texture compression'i aciyordunuz, gokyuzu camur oluyordu.

O zamanlar 10 yillik bilgisayarimda da bu yeni oyun calisiyor diye bir sey yoktu. Halbuki bugun 10 yillik Intel islemci yine 8 thread isleyebiliyor. Sirf AMD'yi ovmek icin "RT gerekmez" diyen tiplerdenseniz 6 yillik 1080Ti da her seyi calistiriyor. "Insan gozu 30fps ustunu goremez" diye atip tutanlardansaniz ucuzluktan aldiginiz laptopta 3060 oluyor, RT de aciyor. O yillar oyle degildi. Oyun 30 fps calissin istiyorsaniz ve en son ayarlari acmiyorsaniz bile ya o Geforce'u aliyordunuz, ya da rakibini. 4090'da 600fps'de calisan oyun var.

Bugunku 3090/4090'in o zamanki muadili Quadro'lardir, duzgun 2D multi-monitor cikistan oyunda gerekmeyecek kadar bol bellekle pro kullanim icin gereken her seyi sunuyor, ona gore yuksek kaliteli malzeme ile yapiliyor... O Quadro'lar da yine kol gibi fiyata sahipti.

O zamanin Geforce ust modeli ile bugunun Geforce ust model ayni sey degil. Bugun bunlar iyice hobi makinesi oldu, pahalandi, egzotiklesti.

2. nvidia'ya kufrediliyor cunku AMD kufru nvidia yesin diye bir adim geride duran, etiketi bir tik asagida tutarak aslinda ayni seyi yapan sark kurnazi.

Yani

4090 fiyatinda anormallik yok aslinda. Alanin verecegi fiyat.

Ama

• 4080 gereksiz pahali,
  • 12GB 4080 sacmalikti, fiyati da kotuydu
  • Alt segmente indikce fiyat/performans iyilesmesi kotu.
  • Zamanin Duron islemcileri gibi GPU'lar lazim.

Netice:

• nvidia'ya da, AMD'ye de alt ve orta segment fiyatlari uzerinden kufretmek makul
  • nvidia zaten ray tracing'i bulmadi, hem RT gereksiz, goz 30fps ustu gormez, AI abartiliyor, AMD fakir babasi ve Istanbul'u yenecek gibi sayiklamalar sacma.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yapacak bir sey yok, bu click aliyor.

On 5/23/2022 at 4:34 PM, epi said:

Video thumbnail’inde agzin acik resmin olup altina “Intel/nvidia/Amd simdi s.cti” diye yazdin mi goruntulenme oraninin arttigini tespit eden herkes simdi o sekil videolarini hazirliyordur. Sonra Intel’in cevabi gelince aynisinin isim degistirilmis hali.

Dandik gazetelerin “bilim adamlari sokta” basliklari gibi. Linus surekli agzi acik.

Maymun gordugunu yapar misali izleyen de agzi acik izliyor.

SEO optimization gurusu “agzinin kenarindan salya aksin” demeye baslarsa hepimiz angut olacagiz.

Bir sonraki adim ahegao herhalde.

Yarin da nvidia aslinda performans watt krali mi yoksa diye video yaparlar. Bak FPS/watt'ta su kartin ustune yok derler.

On 11/6/2022 at 9:20 AM, epi said:

"Iste nvidia/Intel simdi" .icti diye video yapan iki gun sonra "ooo, kral geri dondu" diye video yapiyor. Mal mi bunlar, bilmiyorlar mi daha once 50 kez olan seyin yine olacagini. Biliyorlar. Izleyenin mal oldugunu dusunuyorlar. PR'ci Neil Patel'den ogrenmisler: video thumbnail'inde agzin soyle acik resminin yaninda ne yazinca daha cok tiklaniyorsan onu video diye sal. Tiklan. Sponsordan kazancini maksimize et.

Ortamdaki butun icerik bize kabariyor. Kendi tuttugu marka icin pozitif bir sey gordu mu "dogru mu" demeden kosa kosa paylasanlar da canak tutuyor.

Bir sinema odasi daha eklesinler evlerine...

On 11/8/2022 at 1:26 PM, epi said:
  • Cookie'lerden elde ettigin veri ile kimin markayi oven videoyu izledigini, kimin markayi yeren videoyu izledigini de biliyorsun (platform biliyor).
  • Platforma para odeyip pay per click veya pay per view reklam kampanyasi ile icerigini one cikaracaksan onu da bu sayede target audience'i optimize ederek yapiyorsun.

"Bah bah Linus'un kanali da EMEDE iyi diyur" diye mutlu gezecek olana da goster, sponsordan kazan.

"Bah bah Linus'un kanali da DLSS sahane ama diyur" diye mutlu gezecek olana da goster, sponsordan kazan.

Onlar icerigini yayarlar zaten. "Bakin ben hakliydim" diye ortamlarda o videoyu paylasacak elbette.

Pahalilik konusunda...

$40'a anakart vardi la. 
Duron $50 falandi. 
Microsoft gibi markanin $30 civari direksiyon seti vardi. 
(Hatirladigim kadariyla yaziyorum Gaffur, $3-5 yanlissa gerdan kirarsin artik)

3080 cikis fiyatina PC topluyorduk. 4080 cikis fiyatina ust seviye PC topluyorduk.
Konsollar $199-299'du, $299-499 oldu.
$200'a anakart alan bir kisi yoktu forumda. Oyle bir urun alan tek kisi "ben bir suru cd yazici vs baglayip seri imalat yapiyorum, bi bunda o kadar cikis var" diyen korsandi.

Ve evet, GPU'lar 3080 ile kagit uzerinde "ucuz degil ama o yonde adim" fiyatlandiriliyordu, 4080 ile geri dondu.
Ama hepsi aldi basini gitti.

Yani "genel enflasyona karsi GPU'yu koydugumuzda..." falan degil. Butun bilgisayar oyle.

Ama hep nvidia ve illuminati var arkasinda, o ayri.

(Sponsor video odemelerini aradaki bu fiyat farkindan yapiyorlar diye mesajin basina baglasam daha iyiydi ama "illuminati" yazinca, "hain nvidia" deyince Gaffur'un ilgisini cekiyor. Yapacak bir sey yok, bu click aliyor)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 11/18/2022 at 2:29 PM, Najaz said:

Ben hep 400 dolarlık aldığım için sorun olmuyor...

Şaka bir yana, enflasyonu hesaba kattığımızda bile 725 dolar nire, 1600 dolar nire?

Spoiler

Adsız.jpg

Altın fiyatına bakmak gerekiyor. Gefoce 256 çıktığında gram altın 10 dolarken şimdi gram altın 50 dolar. 5 kart artış olmuş. Dolayısıyla 5 kat fiyat artışı bence normal.

gold_30_year_g_x_usd.png

rammstein tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1. 600W'a kadar guc cekebilir diyen cihazin kablosunu yerine oturtmayacak binde birdeyseniz karti almasaniz daha iyi olur.

Nvidia'ya gore 50 kiside sorun tespit edilmis. Hepsinde adaptorun yerine tam oturtulmadigi gorulmus. 100.000 uzerinde 4090 satildigini okumustum (bir kismi scalper'dir, makineye bagli calisiyor olmayabilir, o yuzden binde bir dedim, satislarin yarisini saymadim). Binde bir degil iki olsa ne yazar,  "bu kablodan o guc gecmez" gibi sallama iddialarin temeli yok.

Gamers Nexus'un sonuclari da bu sekildeydi.

h0wmd3N.jpg

2. "Aldigim $1600 kartla kablonun yeni revizyonu gelmedi, gidip yeni kabloya $10 cebimden verdim" diyecek yuzdedeyseniz karti almasaniz daha iyi olur.

Standarda soyle secenekler ekleyecek bir revizyondan soz ediliyor. Muhtemelen kartlarla gelen kablolar da bir yerden sonra boyle degisir.

15i8bE4.jpg

3. "Kabloyu yerine oturturum, keyfime bakarim, yeni kablo cikarsa istersem onu da alirim" diyorsaniz ama bir ekran kartina $1600 vermek makul gelmiyorsa veya butce su anda uygun degilse karti almasaniz daha iyi olur. Ben simdilik bu gruba giriyorum. Pahali, almadim, kotulemem gerekmiyor.

nvidia "revizyon kabloyu her alicimiza bedava gonderiyoruz" dese "hatanin kendisinde oldugunu kabullendiginin ispati" diye camur atacak tipler olmasa nvidia'nin musteri memnuniyeti icin bunu herkese gondermesi daha iyi olur derdim. "Iciniz rahat olsun" diye gonderirler, bu sefer de "bak demek ki kusur onlardaydi, yoksa niye gondersin" diye cirkeflik yapilir, o yuzden dogrusu sudur diyemiyorum. Yine de gonderseler daha guzel olur.

Yemisim nvidia'yi. Derdim o degil. Derdim bu:

Dunya boyle bir yer. Siyaset de boyle, ofis hayati da boyle, sosyal hayat da boyle. B.k at, karsindaki efendilik bizde kalsin diyerek hareket ederse daha da b.k at, bir guzel siva. Sonunda ya o da kendisini bozsun, ya kafayi yesin, kanser olsun, ya seni muhatap alip cevap yazmasin ama soylediklerin milletin kulaginda kalsin ve oyle bilsinler,  ya da duzgun is yapmaya harcayacagi zamani sana cevap yazarak harcasin. Her sekilde dunyaya net zarar ol.

"Intel diyor ki son kullaniciya 64 bit gerekmezmis", "AMD islemcileri sorunluymus" diye FUD varken destekledigin AMD biraz semirince rakibe aynisini yapiyor. "Neyin gercek oldugundan bana ne, ben ikisini izleyenden de sponsor kazancimi alirim" diyenler yayiyor. Neyin gercek oldugunu bilemedigimiz bir dunyada yasiyoruz.

Hepsinin avukati diyor ki "boyle boyle diyorlar diye tekrar edersen bunun adi habercilik olur, seni dava edemezler, yeter ki sen bizzat iddiada bulunma".

Herkesin alisveris ettigi marketlerde, herkesin cikislarda gorecegi sekilde "su siyasetciler aslinda canavar diyorlar, bu unluler bakin nasil rezil diyorlar" diye sal fesatligi bulabildigin en yamuk resminin altinda. Insanlar omru boyunca her hafta alisveriste bunu gorsun. Senin lobinin istediklerini yapmayanin kotu oldugunu insanlarin bilinc altlarina kazi.

Milletin dergiyi almasina gerek yok. Su olsun yeter: https://youtu.be/JZbSctDyG24

O cagdan geldik, meme caginda, "sakadan da anlamiyorsun" diye savunulacak sekilde yapilmis halini her yerde milletin beynine caktigin caga geciyoruz. "Soyledigin dogru degil" dersen "iste bunlar hep illuminati, bizi kontrol ediyorlar, nerede ifade ozgurlugu" diye yag gibi uste cikiyor, senin icin oyle dedikodular yayiyor ki insanlar gelip seni atese veriyorlar, sokak ortasinda vuruyorlar. Tek yapabilecegin "benim ulan illuminati" diye komediye vurmak, hayati tiye almak.

Musk Trump'in Twitter hesabini acti. Hayirli olsun.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

https://www.youtube.com/watch?v=1y5jEK-72JQ

Doom Eternal, 8K, Ultra Nightmare, ray tracing acik.
Ister DLSS ile 90fps, ister native 60 fps. DLSS3 destegi de gelirse 120fps.

CS:GO 8K 300fps.
Daha guncel oyunlarda yine 4090 ile 8K oynanabilir hizda.

8K olmus.

Videoda 4K ile 8K arasindaki farki gormenin zorlugundan soz ediyorlar.
Masada kullanmasi pratik 27-32 inch ekranda 4K ve 8K arasindaki farki goremeyeceginizi dusunuyorsaniz en fazla 4K'da takilacaksiniz. Kullandiginiz monitor zaten buyuk ihtimalle 4K ve alti olacak.

4090 ile 4K 120/144hz ekranda oyun son kalitede calisacak.
Bir kac yil daha oyunlar mevcut konsollarda calisacak sekilde yapilacagi icin daha iyisini gerektirmeyecek.

Bir sonraki nesilde

(1) 4nm'den 3nm'e gecebilirler.

(2) Kartlarin guncel tasarimi 600W'a kadar izin veriyor ama aslinda yuk altinda o kadar cekmiyor. Kartlar ana islemciler gibi isinmiyor. Orada biraz paylari var.

Boylece bir 2x daha yapabilirler. O arada DLSS3 de gelisir.

O kartlari da sattiktan sonra neural rendering vs tabanli yepyeni grafikler sunmadiklari surece milletin yeni kart almasi icin sebep kalmayacak.

Sonraki nesilde bu AI tabanli, gercek hayattan cekilmis videodan ayirt etmesi zor grafiklerin gelmesi beklenebilir.

Mevcut grafikleri input olarak alip gercek hayattan cekilmis videoya benzer output verecek sekilde egitilmis neural network'lerin calisacagi hiz ve miktarda tensor core'lara sahip donanimlar.

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
57 minutes ago, epi said:

gercek hayattan cekilmis videodan ayirt etmesi zor grafikleri

Gercek hayattan kacmak icin oyun oynuyorken gormek istenen son sey olsa gerek. 

Gercekten ayirt edilemeyecek grafik istesem kafayi camdan cikaririm mq. 

8c6fc-img_org_1578229525693.jpeg

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, kaptanpedal said:

Gercek hayattan kacmak icin oyun oynuyorken gormek istenen son sey olsa gerek. 

Gercekten ayirt edilemeyecek grafik istesem kafayi camdan cikaririm mq.

Abartmasak? Gerçek hayattaki gibi olsa, süper olur bence.

Hayattan kaçmak için oyun oynuyoruz, doğru ama bu gerçek hayattaki görüntünün daha güzel olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gercek hayattaki gibi grafiklerle gercek hayati cizmek gerekmiyor. Hayal ettiginiz hayati da cizebilirsiniz.

• Ustune gelen yaratigin gercek hayatta bir koridorda gorsen gorecegin kadar gercekci gozukmesi icin once o koridoru cizebilecek teknoloji gerekiyor. Sen evde kafani odadan cikartip bakinca yaratik gormuyorsun. Hayal ettigin hayat elinde railgun'la koridorda yaratik avlamaksa onu gercek hayatta olsa olacagi sekilde cizmek mumkun. 3D kertenkele modelini girdi alip kertenkele videosunu referans cikti gosterilerek egitilen neural network'e gel su yaratik modelimizden cikan 3D goruntuyu de ayni sekilde donustur dediginizde karsina "la gercek hayatta yaratik olsa boyle olurdu herhalde, gorunce altima .ictim" dedirtten bir sey getirecek.
  • Sen gercek hayatta "Alexa, bana su sayfalarin tercumesini yap" dediginde odada Alexa isimli bir asistan yok, Sanal hayatta Alexa'ya bunu desen yuzune bakabilecegin bir kisi yok. Sanal hayatta gunes gozlugu gibi gozlugu taktiginda yanindaki koltukta Alexa'yi da gorebileceksen, "bugun biraz daha yazlik bir seyler giy Alexa diyebileceksen (hayal ettigin hayat oysa) o da mumkun (AR).
  • Cocuga portakallarla gezegenleri anlatmaya calisirken "ama buaslinda otekinin su kadar kati buyuk" demek yerine elinden tutup "gel gostereyim" diyerek beraber gunes sistemine uctugunuz bir hayat hayal ediyorsan o da mumkun (VR).

Mumkun mu? Mumkun.

On 6/2/2022 at 1:52 PM, epi said:

Elle cizip, veya metin ile tarif edip bana boyle bir sey ciz dediginde fotograf kalitesinde goruntu cikartan yapay zeka zaten mevcut:
https://www.youtube.com/watch?v=eaSTGOgO-ss

Bunu yaparken algoritmaya cok limitli bir bilgi vermis oluyorsun. Onun yerine oyun goruntusunu versen hem saniyede 120 kare goruntu veriyor olacaksin, hem de verdigin her karede cok daha fazla bilgi olacak.

Yapay zeka bu sekilde devamliligi olan oyun goruntusunu alip gercek dunyadan video goruntusune benzer sekilde donusturmek uzere egitilebiliyor:
https://www.youtube.com/watch?v=22Sojtv4gbg
https://www.youtube.com/watch?v=50zDDW-sXmM

On 12/26/2021 at 3:30 PM, epi said:

(1) Insan teni hala tam olmuyor, (2) hala bazen goruntude kusurlar var, (3) hala cok yaklasinca doku detay seviyesi gercek hayat kadar kadar yuksek degil seklindeki butun eksikler bu sekilde temizlenebilir.

On 6/11/2022 at 2:52 PM, epi said:

Ray tracing denoising ve DLSS sonrasi goruntu isleme yerine noisy ve low-res goruntuyu alip tek donusturme uygulayarak bunu yapabilir.

Gereken sey:

1. GPU'da yeterince performansli tensor core'lar

2. Onlarda calisacak AI'i nvidia'nin (a) dijitize edilmis icerik ve (b) dijitize edilen modelin gercek hayattan alinma goruntusu ile egitip a'yi b'ye donusturecek sekilde gelistirmesi.

Neden bu yontem? Cunku insan teninin isiga verdigi tepkiyi dogru hesaplayacak bir shader 20x performans gerektirirken, UE5 goruntusunu alip "aha tanidim, bu insan teni, soyle isimasi lazim, boyle gozukur" diye donusturen bir neural network sadece 2x performans gerektirebilir.

Faydali mi?

• Escapism uyusturucu gibi bagimlisi oldugun bir sey haline gelip gercek hayatini iyilestirme cabandan caliyorsa zararli.
  • Escapism terapi gibi, havuza girip yuzmek gibi stresini atip gercek hayata yenilenmis olarak donup iyilestiriyorsan faydali.
  • Gercek hayati iyilestirmen zaten mumkun degilse ama bari en azindan bu var dedigin icin devam ediyorsan yine faydali.

Gordugun sey gercege ne kadar yakinsa, orada olma hissini ne kadar iyi veriyorsa bilin altina da o kadar isleyip ruyalarina da o kadar giriyor, hafizanda yer ediniyor. Bunu "yasadigin travmanin etkilerini yenmen icin seni su senaryonun icine yerlestirecegiz" diye kullanmak da mumkun, "simdi su senaryoyla sana travma yasatacagiz" diye kullanmak da mumkun.

Biz "oculu boculu oyunlar oynama, beynin erir" dendiginde dinlemeyen cocuklarin buyumus halleriyiz. "Iyi ki dinlememisim" diyorsaniz bu teknolojiler ilginc, "keske dinleseydim" diyorsaniz kacin kendinizi kurtarin.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Wccftech aracılığıyla JPR'ün detaylı gpu pazarı raporunu görüyoruz:

https://wccftech.com/q3-2022-discrete-gpu-market-share-report-nvidia-gains-amd-intel-in-single-digit-figures/

Q3-2022-Intel-NVIDIA-AMD-GPU-Market-Shar

Tüm gpu satışları feci biçimde düşmüş. Tüm firmalar düşüş yaşasa da Nvidia harici gpu pazar payını tarihinde ilk kez %88 civarına çıkarmış. Zaten bunun üstüne beklemek mantıklı olmaz. Enteresan olan, Nvidia'nın yıllardır %70-80 bandında giden pazar payı, Amd'nin rekabetçi RX6000 serisi ile düşer diye bekleniyordu. Tam tersine Nvidia son düzlükte hepten ezip geçmiş. Garip. Amd'nin RX7000 serisi ile daha rekabetçi fiyatlar sunmaya çalışıyor olmasına şaşmamak gerek.

epi beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çok fazla 4090, özellikle de 4080 satıldığını düşünmüyorum. 4090 kullanıcıları zaten tip of the iceberg tayfası.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tam olarak neleri saydıklarını bilsek biraz daha gülebilirdik. Mesela Intel'in Redbull Soapbox tadındaki ARC serisi ile nasıl %5 pazar payına ulaştığını görseydik. Hazır PC üreticileri bu pazarın en büyük payını oluşturuyor. Nasıl büktüyse kollarını sistemlere zorla ekletmiş mi? %5 pazar payı demek zavallı OEM'lerin sürekli bu pilgisayar çalişmiyüü zırlamalarıyla uğraşmaları demek. 

Corona-Kripto sonrası pazar her türlü küçülecekti zaten. Hem birim başına fiyat hem toplam sayılar çakılacaktır. O kadar hareketli bir dönemden sonra pazara dalan Intel herkes nerede ulan diye boş boş bakınıyor şimdi. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

amerikadan rtx 4080 aldırma fırsatım var şuan ama 1440p 2K monitör için overkill olacak.

oyun da oynamıyorum zaten pek pc'de ama imkan varken 4080 aldırıp 3080'i satsam mı acaba...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok