Nvidia GeForce RTX40 Serisi - Hopper/Ada Lovelace (2022-2023)
3 3

Bu konuda 941 mesaj var

4 saat önce, wazzap said:

Çok fazla 4090, özellikle de 4080 satıldığını düşünmüyorum. 4090 kullanıcıları zaten tip of the iceberg tayfası.

ya ne satılacak Allah aşkına, biz bizim ve çevremiz gibi zannediyoruz dünyayı. Açın bakın steam istatistiklerini 3080 bile en son 0,017 miydi neydi yüzde oranı. Bu tür üst kartlar çok küçük dilimleri temsil ediyor.

2 saat önce, stardust said:

amerikadan rtx 4080 aldırma fırsatım var şuan ama 1440p 2K monitör için overkill olacak.

oyun da oynamıyorum zaten pek pc'de ama imkan varken 4080 aldırıp 3080'i satsam mı acaba...

4k için bir düşüncen yoksa 1440p için o ebatlardaki kartı almayı düşünme bence. 3080 ile 5xxx serisi çok rahat beklenir. Ama elden para ediyorken çıkarayım diye düşünüyorsan olabilir tabi. 

ZvAnA tarafından düzenlendi
stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
9 hours ago, mamad said:

Wccftech aracılığıyla JPR'ün detaylı gpu pazarı raporunu görüyoruz:

https://wccftech.com/q3-2022-discrete-gpu-market-share-report-nvidia-gains-amd-intel-in-single-digit-figures/

Q3-2022-Intel-NVIDIA-AMD-GPU-Market-Shar

Tüm gpu satışları feci biçimde düşmüş. Tüm firmalar düşüş yaşasa da Nvidia harici gpu pazar payını tarihinde ilk kez %88 civarına çıkarmış. Zaten bunun üstüne beklemek mantıklı olmaz. Enteresan olan, Nvidia'nın yıllardır %70-80 bandında giden pazar payı, Amd'nin rekabetçi RX6000 serisi ile düşer diye bekleniyordu. Tam tersine Nvidia son düzlükte hepten ezip geçmiş. Garip. Amd'nin RX7000 serisi ile daha rekabetçi fiyatlar sunmaya çalışıyor olmasına şaşmamak gerek.

:cigar:

On 11/6/2022 at 9:20 AM, epi said:
  • Giris seviye kart aliyorsa biraz daha para verip DLSS ve duzgun RT olanini aliyor ki %80 nvidia.
  • AMD eski tip rendering’de nvidia’nin performansina anca rakip. Bu teknolojilerde geride. Aynen bir onceki nesil gibi. Biraz daha ucuz, daha az cekiyor. Aynen onceki nesil gibi.
  • Dolayisiyla ne ust segmenti alabiliyor, ne piyasa payini. Aynen onceki nesil gibi.

“Yeni AMD karta $1000 vereyim, ust ayarlari acmasam da olur” diyenlerin kafasi “ya ust ayarlari acmiyorsam niye obur markanin $800’lik kartini almiyorum” diyecek kadar calisiyor. DLSS ile RT aciyor. Ayni ekmege daha cok kofte.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kisisel satasmayi kestik saniyordum ama bu kadar oluyor anlasilan. Yazik.

9 hours ago, wazzap said:

@episteam survey bu dediklerinin aksini gösteriyor yalnız.

https://store.steampowered.com/hwsurvey/videocard/

O sonuca nereden vardiniz? All Video Cards altindaki AMD'lerin hepsinde az-cok dusus var ama onemli olan kismi o degil. AMD'lerin toplami %8.8. Ucuz kart almak isteyen de, eskisi ile devam eden de, pahali kart alan da AMD tercih etmemis ki yuzdesi bu kadar dusuk.

Siz aksine nasil vardiniz?

epi tarafından düzenlendi
rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@epibenim argümanım, senin "ekran kartı alan adam giriş seviye alsa bile biraz daha para verip DLSS ve RT özellikli kart alıyor" demene karşı. Görüldüğü üzere kimse 3-5 fazla verip DLSS'lik kart almıyor. Öyle olsa en çok satılan 10 karttan 7 tanesinde DLSS vb özellik olurdu ki, böyle bir durum da yok.

Ayrıca ben hiçbir zaman AMD, NVIDIA'dan daha çok tercih ediliyor gibi bir şey demedim. Muhtemelen ömrüm boyunca da bu değişmez gibime geliyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
  • Tek madde yazmadim. Sadece "daha cok para verip sunu aliyor" kismini okuyup oraya takilmayin, en alttakinde de "veya $1000 verip bu ozellikler olmayan kart alacagina $800 verip bu ozellikler olan karti aliyor" yaziyor.
  • Eski kartlari kullanmaya devam etmiyorlar gibi bir sey demedim, yeni kart alanlardan soz ettim.
  • Eski kart kullanmaya devam edenler de vaktiyle o kartlari ilk aldiklarinda ayni hesabi yapmislar, yeni kart aldiklari gun yeni ozellikleri duzgun destekleyen nvidia kartini tercih etmisler ki yuzdesi bu kadar yuksek.

Sonucta bugun gidip yeni kart alan da, 4 yil once gidip o gun icin yeni kart alan da AMD"yi tercih etmemis, gunun yeni ozelliklerinde daha onde olan nvidia'yi tercih etmis. Ne ucuz kart alanlarin tercihi olmus, ne ust seviye kart alanlarin tercihi olmus, ne eski kart kullananlarin tercihi olmus.

Survey'de DLSS/RTX destekli kartlar %22.65. AMD kartlarin tamami %8.8. Yeni kart alan DLSS/RTX destekli nvidia tercih etmis. Eski kartlarda kalanlar da zamaninda nvidia tercih etmis.

Neresi benim dediklerimin aksini gosteriyor?

Cogunluk "su karti hem Huang yapmis, hem de daha az ozelligi var" diye gidip o karti almak gibi sacma bir yola girmemis.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@epiBen anlatamıyorum sanırım derdimi. Hiçbir zaman "AMD kartları, NVIDIA kartlarına göre daha çok tercih ediliyor" gibi bir söylem burada yer almadı. Ne ben söyledim, ne de başkası. Böyle bir olay yok, benim dediğim olay tamamen "İnsanlar azıcık şundan da olsun, bundan da olsun diye daha üst model tercih etmiyorlar".

Pastanın kaymak kısmı belli, bunu yiyen de belli orası asla değişmeyecek.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, wazzap said:

@epiBen anlatamıyorum sanırım derdimi. Hiçbir zaman "AMD kartları, NVIDIA kartlarına göre daha çok tercih ediliyor" gibi bir söylem burada yer almadı. Ne ben söyledim, ne de başkası. Böyle bir olay yok, benim dediğim olay tamamen "İnsanlar azıcık şundan da olsun, bundan da olsun diye daha üst model tercih etmiyorlar".

Pastanın kaymak kısmı belli, bunu yiyen de belli orası asla değişmeyecek.

Ben AMD kartlar daha cok tercih ediliyor demissiniz gibi cevap yazmadim. "Dediklerinin aksini gosteriyor" iddiasinin sahibi olarak size bir soru sordum.

1 hour ago, epi said:

Survey'de DLSS/RTX destekli kartlar %22.65. AMD kartlarin tamami (eskiler dahil) %8.8. Yeni kart alan DLSS/RTX destekli nvidia tercih etmis.

Neresi benim dediklerimin aksini gosteriyor?

Dediginizi gayet iyi anliyorum. Nasil benim dedigimin aksini gosteriyor, onu soruyorum.

En ustteki 10 kart modelinin yarisi eski, yarisi DLSS/RTX, bir tane AMD yok. Yeni kart alanlarin DLSS/RTX destekli modelleri tercih etmis. Siz aksine nasil vardiniz?

Ben insanlar eski kart kullanmiyor mu dedim?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, epi said:

En ustteki 10 kart modelinin yarisi eski, yarisi DLSS/RTX, bir tane AMD yok. Yeni kart alanlarin DLSS/RTX destekli modelleri tercih etmis. Siz aksine nasil vardiniz?

Yarısı DLSS değil, %30'u öyle. Yani insanlar alırken DLSS'e pek bakmıyor. AMD ile alakası yok söylediklerimin. Ekmek/köfte meselesi. Eski kart diyorsun da, para belli beklenen belli. :D

DLSS yazıyorum çünkü DLSS daha önemli faktör.

wazzap tarafından düzenlendi
rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yanlis dediginiz mesajda ekmek/kofte de yaziyor. “Birkac pis fakir haric herkes gidip daha pahalisini aliyor” yazmiyor, oyle yazmisim gibi cevap yazmaya ara verip mesaji bir okursaniz iletisim kolaylasacak. Ya gidip daha pahalisini aliyor, ya da daha ucuz ama DLSS olani aliyor, “niye bu kadar para verip ozelligi az olani alayim” diyor, ayni ekmege daha cok kofte vereni aliyor yazmisim.

Kimse yazdigimi okumak zorunda degil de, hem okumayip hem yanlis demek abes.

En ustteki 10 modelden nasil 3’unde DLSS olduguna vardiniz? Bundan yola cikip “insanlar yeni kart alirken DLSS olani tercih etmiyor” sonucuna nasil vardiniz?

Ben listedeki diger kartlar “öh, cok eski, pis fakir karti” demisim gibi cevap yazmazsaniz sevinirim.

Listedeki kartlar ya eski, yani yeni kart almamislar, ya da yeniyse DLSS destekli kart almislar. Yani dedigim gibi, yeni kart alanlar DLSS desteklisini tercih etmis.

Tekrar sorayim: Survey benim dedigimin aksini nasil gosteriyor?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

yahu @epielbetteki bu saatten sonra en dandik nvidia kartını alan bir kişi, zaten DLSS'e doğrudan erişim sahibi oluyor. Bu durum, DLSS için daha fazla para vermesini gösteren bir şey değil. Bunu anlatmaya çalışıyorum.

6 minutes ago, epi said:

En ustteki 10 modelden nasil 3’unde DLSS olduguna vardiniz? Bundan yola cikip “insanlar yeni kart alirken DLSS olani tercih etmiyor” sonucuna nasil vardiniz?

E liste orada. :D

123123.png

wazzap tarafından düzenlendi
Yalnız 2198390128 tane edit yaptım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2060’ta DLSS yok mu?

Hayir, liste bu, bir tane AMD yok. 3-4-5 DLSS, orasi detay. Bir tane AMD yok.

Soru ayni:

Bu listeye bakip “yeni kart alan DLSS destekli aliyor diyorsun ama liste senin dediklerinin aksini gosteriyor” sonucuna nasil vardiniz?
PS: “Satasmak icin firsat kollayan bunu okur, gozuyle okumadigi icin soyle anlar, bir de ona cevap yazmak zorunda kalirim” diye yazdigimi tekrar okuyup Bilal’e anlatir gibi aciklik getirmeye calistigim icin cok edit oluyor.

edit: Neyse, bosver.

Levent Hocayi izledim, yazdiklarimiza cok benzer seyler soylemis. Dunyayi test ettik, 4080 ile butun sistem toplamda prizden 600W cekmedi demis. Isi degerlerinin dusuk oldugunu, aslinda daha mutevazi sogutucunun mumkun oldugunu soylemis. DLSS icin basarili demis, Flight Sim gibi oyunlarda baska turlu bu performansin elde edilmedigininaltini cizmis. .otunden uydurmayan kaynak kendini belli ediyor. Ama 4090 icin 50.000 gayme dediginde bir afalladim. Ilk Geforce'umu aldigimda o paraya daire aliniyordu. 50.000 diye kart fiyati mi olur?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hala aynı şeyi söylüyorum ve sen de aynı şeyi söylüyorsun. 2060'ta DLSS yok diye biliyordum, sadece 3xxx serisinde var diye biliyordum. O kısımda haklısın, ben hatalıyım.

ANCAK!!!

Benim demek istediğim şeyin AMD ile alakası yok. Hala AMD, AMD tutturmuşsun. Benim demek istediğim olay tamamen şu, şu an son 3 yılda çıkan bir NVIDIA kart alan birisinin DLSSsiz kart alma şansı var mı? Eğer yoksa, kartı almasında DLSS'in etkili olduğunu nasıl söyleyebilirsin?

Ha şu olur, DLSSsiz ve DLSSli ekran kartları çıkarır NVIDIA ve bunların satın alınma oranına bakarak bir şey söyleyebilirsin ama zaten hepsinde artık DLSS var.

NVIDIA zaten her zaman AMD'den çok satıyor. Burası değil konu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Turing 16 serisi DLSS içermeyen bir seri. Bir nevi Pascal refresh ancak onların esamesi nispeten az. 2060 epey tokatladı o kısmı. Über bir kart değil ama e sport için fazlasıyla yeter bir kart 2060. 

Intel ARC ı bile unutturdu bana :P

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ya onu geçin 

benim imzamda ki monitör için sıfır Gigabyte RTX 4080 Gaming OC buldum. 

yani demek istediğim Gigabyte alınır mı? şimdiye kadar hiç almadım bu ekran kartı markasından. Yani Commodore 64 den beridir Gigabyte markalı bir ürünüm olmadı :) 

bir de bu monitör için fazla mı abartı olur?

jackjoker tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 saat önce, wazzap said:

şu an son 3 yılda çıkan bir NVIDIA kart alan birisinin DLSSsiz kart alma şansı var mı? Eğer yoksa, kartı almasında DLSS'in etkili olduğunu nasıl söyleyebilirsin?

Tartışmanın tamamını okumadım ama son 3 yılda satılan gpuların çok büyük bir kısmı GTX 16 modelleri. Yani çakma Turing dediğimiz, DLSS desteği bulunmayan modeller. Yukarıda verdiğiniz listede de zaten bariz biçimde görülüyor bu durum. Ve şuan 1650'lü laptoplar cayır cayır satılmaya devam ediyor.

Bizzat kendimden örnek vereyim; 13-14 ay önce notebooku değiştireyim dedim, ufak ekran sevmem, düzgün donanımı olsun, çok üst seviye bir şey olmasına gerek yok, ama en azından uzun süre kullanılabilir bir şey olsun, pil konusunda üzmesin ve arada da oyun oynatabilsin dedim. DLSS desteği olduğu için 3050'lili modellere baktım. Ideapad 5 Pro'yu gözüme kestirdim, tam istediğim gibi bir makinaydı. Sonra onu satmak durumunda kaldım. Ardından tekrar laptop almam gerekti ve bu kez doğrudan 3060'lılara baktım. Yine sebebi aynıydı, DLSS desteği. Hangi oyunda açtıysam hem kalite hem de fps yükseliyordu. Tabi bunun özellikle 2020-2021 döneminde gelen güncellemelerle gerçekleştiğini de bilmek gerek. Eskiden berbattı. Şuan ise şahane bir teknoloji bence.

Muhtemeldir ki; RTX40'lı laptoplar ortaya çıkınca, DLSS desteği olmayan modeller tarihe karışacak. Geriye yalnızca MX kartlı modelleri görürüz ki; gelecek yıldan itibaren MX gpular bile DLSS desteğine kavuşabilir. Yani evet, birçok kişi için artık DLSS desteği bir kriter olmayacak. Ama son 3 yıl derseniz, o zamanlar DLSS gayet de etkili olmuştur derim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

-Yeni nesil kart alan oyuncu AMD’nin kartina bakiyor, nvidia’nin kartina bakiyor, nvidia kartta DLSS ve RT gibi artilar oldugu icin onu aliyor.

-Yanlis, bu veri onun aksini gosteriyor.

-Nasil gosteriyor aksini?

-Baska bir seyler…

Peki.

7 hours ago, wazzap said:

NVIDIA zaten her zaman AMD'den çok satıyor. Burası değil konu.

Orasi konu. Tam da orasi.

Sadece tek maddeye cevap vermek degil, onu da cumlenin sonuna kadar okumadan cevap yazmak lazim ki konunun tam da orasi oldugunun farkinda olunmasin.

On 11/6/2022 at 9:20 AM, epi said:
  • Giris seviye kart aliyorsa biraz daha para verip DLSS ve duzgun RT olanini aliyor ki %80 nvidia.
  • AMD eski tip rendering’de nvidia’nin performansina anca rakip. Bu teknolojilerde geride. Aynen bir onceki nesil gibi. Biraz daha ucuz, daha az cekiyor. Aynen onceki nesil gibi.
  • Dolayisiyla ne ust segmenti alabiliyor, ne piyasa payini. Aynen onceki nesil gibi.

“Yeni AMD karta $1000 vereyim, ust ayarlari acmasam da olur” diyenlerin kafasi “ya ust ayarlari acmiyorsam niye obur markanin $800’lik kartini almiyorum” diyecek kadar calisiyor. DLSS ile RT aciyor. Ayni ekmege daha cok kofte.

Yeni nesil kart alanlar AMD degil nvidia almislar ama bunun DLSS ile bir ilgisi yok demek zor, veri bunu ispatliyor demek imkansiz. AMD biraz daha ucuz, klasik rendering’de ayni performansi veriyor, biraz daha az cekiyor ama DLSS ve RT gibi yeni teknolojilerde geride. Yine de milletin onu tercih etmemesini DLSS’e RT'e baglayamiyoruz cunku…

Cunku "bana sagcilar adam olduruyor dedirtemezsiniz" der gibi “tamam, AMD yeni teknolojilerde geride kalmis ve burada arkadaslarin uydurdugunun aksine milletin umurunda olmayan bir durum da degil, o kadar b.k attiktan sonra gidip 4080 aliyorlar ki %80 nvidia” dedirtemiyorsunuz.

Arada dondan firlayip cocuk gibi satasan tipler tansiyonu yukseltmese, insan gibi tartisilsa “AMD tutturmussun” diye bir durum olmaz, "nvidia su konuda iyi, AMD fiyatta rekabet etmeye calisiyor" denir, gecilir. “Hayir oyle degil” diyenlerin gaziyla “bak veri aksini ispatliyor” dendigi icin uzuyor.

Ne yapayim? "Dediginin aksini ispatliyor" dendiginde "peki abi" deyip kenarda susayim mi? Sacma sapan seyler paylasildiginda kenardan sessiz mi izleyeyim?

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

3 grup var:

1. Yeni nesil kart alma pesindeyse biraz daha verip 
• 32 bit renk olani
• T&L destegi olani
• Programlanabilir shader olani
...
• Yapay zeka tabanli filtering & reconstruction olani
Yani yeni nesil teknolojiye destek olani almis.

2. DLSS ve RT olan karta gecmeyen de bir onceki nesilde muadili "guncel teknoloji" neyse ondan onde oldugu icin vaktiyle aldigi nvidia'da kalmis.

(1) ve (2) boyle cunku yeni teknolojilerin gercek zamanli calistirilabilecek algoritmalarini yazmak, bunlar icin goreve ozel donanim tasarlamak, o donanimda hizli calisacak sekilde optimize etmek konusunda nvidia liderligi birakmadi.

Ama her yeni nesilde "ya ona gerek yok, hem insan gozu onu gormez" gibi sacma sapan seyler yazan birileri cikiyor. Onun dogrusu su kardesim dersen de sana satasiyor.

Neler gorduk burada. “30 kare ustunu goremezsin” diyenden “niye 60 kare oynamak istiyorsun, oyunu daha cabuk bitirince ne olacak” diyene. Hepsinden 20 yildir laf isitiyoruz, bilmeyen kiziyor, biraz bilen sen kendini ne saniyorsun diye kiziyor.

3. Eski kartla devam etmeyen, yeni kart alan ama yeni kartta DLSS, RT vs olmasa da olur diyen, dusuk butceli kart alan da listeden goruldugu gibi nvidia almis. Orada da ya ayni ekmege daha cok kofte gormus, ya yazilim tarafinda daha az sikinti gormus.

Boyle olmus ki %80 nvidia.

NETICE
• AMD ne yeni teknolojide liderligi almayi basarabilmis, ne dusuk maliyetle daha iyi kullanici deneyimi sunmayi basarabilmis.
• Bu nesille ilgili gelen bilgilere gore bu nesilde de aynen devam ediyor.
• Fiyatta aralara yerlesip o da kendi mesrebince opmus. Ne teknoloji lideri olmus, ne fakir babasi olmus.
Ama oyleymis gibi yazmaya devam.

Daha yazardim ama 
1. nvidia kartim alev aldi, ev yaniyor. 
2. nvidia karti $1099 oldugu icin haciz geldi, $1049'lik AMD karti olsa gelmeyecekti, hem daha az ozellikli oldugu icin ferah calisirdi.
3. DLSS4 acayim derken bir cfg dosyasiyla ekran kartimda portal actilar, gay uzaylilar basti ortami. 
4. Yapay kareler delikanli adami bozdu, ben de katildim uzaylilara.
5. Bunlarin hepsinin arkasinda aslinda Intel var abi, Israil'de fabrikasi var sonucta.
Ve iste yine illuminati...

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

"Begnden soz ediyor...Igh"

28Hitj8.jpg

Yaziyoruz, elimize mi yapisir. 
"Beni begenmiyor" diye kosede aglayacagina "bana tepki verdi" diye gozleri parlasin, sevinsin Gaffur.
"Son lafi sen etmis ol, kapansin, millet de gurultumuzu cekmek zorunda kalmasin" dedik, olmadi.
Baskasini kendisi gibi sanan, kendisini de cirkin goren insan seni oraya cekene kadar rahatlamiyor.

Sabah aksam ne yazsam okuyor, hata bulmak ruyalarina giriyor, olmazsa haiku yaziyor, yazik. 
Bana karsi bos degil, bir turlu acilamiyor.
Bir onceki askin Ken Kutaragi ne yapiyor?
Hala IBM'le dunyayi ele geciriyorlar mi?

"AMD'e, PlayStation'a laf ettirmem, konuyu epi'ye getiririm... iggh". 20 yil da gecse kafa ayni.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok