Nvidia GeForce RTX40 Serisi - Hopper/Ada Lovelace (2022-2023)
3 3

Bu konuda 941 mesaj var

yazılan çoğu şeyi es geçmekle birlikte, yukarıdaki "kimse nvidia'yı dlss ve rt için tercih etmiyor" gibi söylemlerin bir gerçekçiliği yok, gayet de bunlar için tercih ediyor insanlar. o konuda epi %100 haklı. şahsen rx6800 gibi bir kart yerine 3070 ti tercih etmemin tek sebebi bu ve bunun gibi nvidia artıları (freestyle da bunlardan biri)

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oyun kısmını bilemem ama iş gereği NVIDIA kartları hem DLSS hem de RayTracing için tercih ediyorum. Aslında bu bir tercih sayılmaz, mecburen alıyoruz. İyi çalışan başka alternatifler olsa onları denerdim ama şu an için (nispeten) stabil çalışan tek çözüm NVIDIA'da.

rammstein and wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben şahsen DLSS yokken de Nvidia alıyordum. :)

Masaüstü bilgisayarımda 2560x1080 75hz monitör ve 3070ti ekran kartı var. DLSS kullanmıyorum.  4K 120hz monitörüm olsa yada 2060/3060 ekran kartım olsa kullanırım ama yakın gelecekte daha yüksek çözünürlüklü bir ekrana geçmeyi düşünmüyorum. (Taş kurbağa meselesi)
RT de aynı şekilde. Cyberpunkt'ı bir kere RT'siz, bir kere de RT'li şekilde baştan sona oynadım, en azından şimdilik RT çok büyük bir kayıp yada kazanç değil şuan.
RT kötü demiyorum ama gece gündüz gibi farkı sadece RT demolarında görüyoruz. Onun da büyük nedeni RT demolarında oyunun 1997 yılından kalma dx9c grafikli orjinal hali ile RT verisyonunun karşılaştırılmasından ötürü öyle bir fark ortaya çıkıyor.

BF'yi, Metro'yu, Control'ü, falan da RT ile denedim, fikrim değişmedi.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

metro exodus standart versiyon ile enhanced arasındaki rt farkı (rt desteği olmayan kartlarla oyun açılmıyor bile zaten) gayet gece/gündüz gibi, değil diyen göz doktoruna gitsin.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
8 saat önce, TiesTorN said:

yazılan çoğu şeyi es geçmekle birlikte, yukarıdaki "kimse nvidia'yı dlss ve rt için tercih etmiyor" gibi söylemlerin bir gerçekçiliği yok, gayet de bunlar için tercih ediyor insanlar. o konuda epi %100 haklı. şahsen rx6800 gibi bir kart yerine 3070 ti tercih etmemin tek sebebi bu ve bunun gibi nvidia artıları (freestyle da bunlardan biri)

sen istesen de istemesen de Nvidia tercih edeceksin zorundasın :lol: bırak şimdi rt yi dlss'yi. monitörün Gysnc. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
59 minutes ago, jackjoker said:

sen istesen de istemesen de Nvidia tercih edeceksin zorundasın :lol: bırak şimdi rt yi dlss'yi. monitörün Gysnc. 

he evet o da var, saymayı unutmuşum iyi oldu hatırlattığın :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sevgili Ties, şu an yeni çıkan bir NVIDIA ekran kartı alan birisinin DLSS özelliği olmayan versiyonunu alması oranı yüzde kaç? Bunun bana cevabını verir misin?

DLSS olmasaydı ve FSR vb açık kaynak kodlu başka bir AI iyileştiricisi olsaydı da insanlar yine NVIDIA'yı terchi ederdi.

NVIDIA'nın ekran kartlarına kötü demiyorum, ama insanlarda da -haklı olarak- bir bias var. Yazılım muhabbetinden çok çekti AMD. DLSS, RT vb. bilmeyen adamlar bile "Abi, ekran kartı NVIDIA olsun" diyorsa demekki var bir şey.

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD yazilim muhabbetinden cok cekmedi. AMD’nin yazilim konusundaki basarisizligindan son kullanici cok cekti.

AMD kurban degil.

Kimse DLSS ve RT nvidia almanin tek sebebi demiyor. Iki kart baska her konuda denkse ama birinin artilari varsa o aliniyor.

Haklisiniz AMD almamak icin yazilim destegi gibi baska gecerli sebepler de var. Ama bundan “demek ki DLSS ve RT insanlar icin onemli degil” sonucuna varilmaz.

”Bence AMD bu horgucu yuzunden kaybediyor” dediginizde obur horgucun de goze batmadigini ispatlamiyorsunuz.

Bilmeyen bile nvidia aliyor cunku isini iyi yapiyor. Goreve ozel donanim tasarlamakta iyi, o donanima ozel ara yazilim tasarlamakta iyi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@epiben DLSS ve RT önemsiz demedim, "NVIDIA tercihi konusunda sadece DLSS ve RT önemli değil" dedim.

Ben anlatamıyorum derdimi herhalde, kimse AMD > NVIDIA vs gibi saçma şeyler demedi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tamam hocam, "sadece DLSS ve RT onemli degil" bence de dogru. "Sadece DLSS ve RT icin nvidia tercih ediliyor" dense bence de yanlis olur. Haklisiniz AMD almamak icin yazilim destegi gibi baska gecerli sebepler de var. 

• Her konuda denk ama en azindan birinde ustunse bir urun mutlak ustundur (pareto dominant).
  • Native rendering performansinda denkse, ustune yazilim, goreve ozel donanim gibi artilar koymussa nvidia donanimi bu tanima uyar. (Ki native rendering performansinda da AMD'nin 4090'a denk urun cikaracagi supheli)
  • Bu durumda rasyonel tuketicinin %100'unun bunu almasi, kimsenin AMD almamasi gerekir. Oyle olmamasi icin AMD'nin de fiyatta ayarlama yapmasi gerekir ki onun da kagit uzerinde bir artisi olsun.
  • O durumda bile "x fiyatli nvidia yerine bunun bana sundugu x- fiyatli AMD'yi alacagima x-- fiyatli nvidia'yi alirim cunku son kullanici olarak bana sundugu deneyim daha iyi" dedirtecek kadar iyi is cikarmissa nvidia piyasa payini hak etmis demektir.
wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
14 hours ago, TiesTorN said:

metro exodus standart versiyon ile enhanced arasındaki rt farkı (rt desteği olmayan kartlarla oyun açılmıyor bile zaten) gayet gece/gündüz gibi, değil diyen göz doktoruna gitsin.

Enhanced'ı denemedim, ilk versiyondan bahsediyorum.

https://www.techspot.com/article/1793-metro-exodus-ray-tracing-benchmark/

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Pazar payında bizlik bir durum yok. Oyun odaklı gpu ufak bir pazar, bunun DIY tarzı elle toplananı daha da ufak bir pazar. Asıl büyük hacimler b2b gerçekleşiyor ve burada platform belirleyici. Intel nasıl %5 pazar payına ulaştı? Reddit osbircilerine kart satarak değil herhalde. 

Tabii ki de kendi platformuna yatırım yapmış OEM'lere ARC ekleyerek. Biz tüm laptop platformunu Intel etrafında tasarladık ama gpu AMD olicik çünkü pembe arka planda alaca tüyleri daha paralel çiziyi. Yok öyle bir şey. 

Platform önemli, hacimler önemli, finansal imkanlar önemli. Bunları değiştirmek çok zor. En basitinden Intel üstüne kurulu bir platformu AMD Epyc ile de sunmak 3 yıl gibi bir efor olabiliyor. Sen istediğin kadar daha iyi ol ya da daha ucuz ol. Bunun DPU'su var, fpgs'sı var, sanallaştırması var, storage vb var. Bu pazarlara girmek yıllar alıyor, çoğunlukla satın almalar yoluyla büyük yatırımlar gerekiyor. AMD xilinx'i bu sebeple aldı, Nvidia ARM'yi alsaydı sektörü ters yatırıp düz boyardı. O yüzden Amazon'dan Microsoft'una hepsi cırladılar. b2b tarafında ARM netwokten storage'a o kadar yaygın ki ortada bir yerde durmaz da tek bir firmanın eline geçerse ötekilerin yaşama şansı kalmaz. 

Son yıllardaki AMD kar artışına bakınca marjın ve miktarın zıpladığı görülüyor. Bu Epyc ile gelen platform başarısı ve Intel'in tökezlemesi sayesinde. Intel 2016 yılında planladığı gibi 10nm geçişini başarsaydı Epyc istediği kadar iyi olsun AMD hala yoğun bakımda yaşıyordu. Oradan gelen parayla platformunu bastırma şansı oldu, tasarımlara bütçe ayırabildi, daha fazla wafer reserve etme ve daha iyi fiyat alma şansı oldu. Yine de hacimleri ve finansal gücü ne Intel ne de Nvidia ile yarışır seviyede değil. Nvidia en az 3 kat daha büyük. Bu büyüklüğü de piyangodan vurmadılar, başarılı ürünler ve muhtemelen piyasadaki en iyi yönetim ekiplerinden biriyle yaptılar. AMD ve ardından Intel aç gözlü yönetim ve hissedarların elinden çok çekti. Satışçılara teknoloji şirketi yönettirirsen böyle alırsın eline. 

AMD'nin iflastan kurtulmasında zamanında fabları ayırıp hem tasarım hem üretim belasından kurtulması büyük pay sahibi. Hem en iyi çipi tasarlamak için uğraşacaksın hem de üretimde en yeni nodelarla mücadele edeceksin. Mümkün olmadığını Intel ile gördük. Fabların başarılı olması için çok büyük hacimler gerekiyor. Bunu da sadece kendi çiplerini üreterek sağlayamazsın, başkalarına da üretmen lazım. Şimdi Intel fab işine girerek o tarafı tasarım işinden bağımsız karlı ve rekabetçi hale getirmek istiyor. Kimi başarır diyor -Çin karşısında devlet desteği ile- kimisi hiç şansı yok diyor. Bence fab işi ayrılıp süper amerikan çipleri diye ayrı bir firma olmalı diyenler haklı ama who dı fak am I sonuçta. 

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

https://www.youtube.com/watch?v=CAf1E7kCbMA

Portal RTX 8 Aralik'ta geliyor. Meraklisi icin RTX Remix ilginc olacak.

nvidia

1. Kendi kurcalayacak kadar biliyorsa sagladigi imkanlar daha yuksek.
  2. Bilmiyorsa ama merakliysa yazilim tarafinda daha sorunsuz.
  3. Hobisiyse ve en yuksek performansi istiyorsa en hizli.

Spoiler

1. PC oyun demek mod demek, ayarlari ozellestirebilmek demek, deneyimi kisisellestirebilmek demek. 

Konsol "yapmislar abi" diye oynamak icin gayet guzel fiyat/performans sunuyor. "Yapmislar abi, ama soyle daha iyi olabilir" diyen hobici PC aliyor, ya kendisi modifiye ediyor, ya da buldugu modlari yukluyor, ya da en azindan ayarlarla oynuyor.

RTX Remix ile baska oyunlarin da bu sekilde hazirlanmis modlarini yayinlamak mumkun olacak. Sevdigin oyunun RTX'le hazirlanmis, dokulari guncellenmis, haritadaki modelleri yuksek polygon'lu modellerle degistirilmis halini mod olarak indirip oynamak mumkun olacak.

Begenmedim diyenin kendisinin kafasina gore degistirip yavas yavas content creation'a adim atmasi da mumkun olacak.

Oyun motorlarini calistirmak icin kullanilan donanim fizik simulasyonlarinin basitlestirilmis hallerini gercek zamanli calistirabilsin, golgelendirmeyi gercek zamanli yapabilsin diye gelisirken endustriyel/profesyonel uygulamalar icin de cozum sagliyor.

Ayni donanimda oyunun RTX remix'ini yapmaktan UE5'te kendi haritani yapmaya gecebiliyorsun. Ondan simulasyon yazilimlarina gecip fabrikada su degisiklikleri yapsak ne olur, onu gercekci fizik kurallarina da uygun ama goze de hitap edecek sekilde ciz karsima getir diyebiliyorsun.

Ayni donanim paralel islem gucunde en yuksek performansi verdigi icin, oyunlarda DLSS ve RT gibi islerde reconstruction ve filtering icin kullanilan AI birimleri veri islerken de kullanilabildigi icin veri merkezlerinde de turevleri kullaniliyor.

Ben elde kullandigim Switch'i porta takip daha yuksek guc sagladigimda daha iyi grafikler versin diyen Nintendo da nvidia kullanabiliyor. Super bilgisayar kurup onda yeni nesil ilaclar tasarlamaya calisan bilim adami da nvidia kullanabiliyor.

Adam endustriyel tasarim yazilimlarindan CGI tasarim yazilimlarina her yerde guvenilir cozumleri sunacak kadar konuya hakim, PC oyun icin de karsina RTX Remix gibi bir arac getirebiliyor.

"Ne RTX Remix'e girerim, ne mod yuklerim, ne ayarlarla oynar DLSS/RT falan acarim, oyun calissin abi" diyen zaten konsol aliyor. Hobiciyseniz cogunlugu nvidia aliyor. 2. PC ayni zamanda "konsol fena degil ama ben daha iyi bir kalite istiyorum" diyen, hobisine para harcayan adamin platformu. En yuksek kaliteyi istiyorsaniz onu da su anda nvidia sagliyor.

2. PC cilekesin yeri. O oyun cikti, bu driver'i yukle, obur donaniminin driverlariyla cakismazsa belki duzgun calisir.
Biri 20 kusur yil once TNT'ler icin detonator driver'larini cikardigindan beri durmak bilmiyor. Diger 20 yildir her yil "bu yil driverlarimiza biraz daha agirlik verecegiz, erken yatacagiz, iyi not tutup gunluk tekrar edecegiz derslerimizi" falan diyor.

3. PC ayni zamanda "konsol fena degil ama ben driverimi kuracak kadar anliyorum, daha iyi bir kalite istiyorum" diyen, hobisine para harcayan adamin platformu. En yuksek kaliteyi istiyorsaniz onu da su anda nvidia sagliyor.

Intel

ARC almak icin sana OEM olarak (1) DLSS tarzi teknolojilerde AMD'den ileri durumda cunku yapay zeka birimleri var, (2) muhtemelen kendi platformuna test edilmis oldugu icin uyumluluk sorunu yasanmayacagini, bir sikinti cikarsa telafi edilecegini garanti ediyor, (3) hatta belki islemcileriyle paketleyince indirimli geliyor gibi sebepler sunuyorsa bunu "aslinda AMD'i almak isteyen OEM'i zorluyor" diye gormek zor.

Intel'in sikintisi DX9 gibi eski API'ler icin driver yazma deneyiminin sifir olmasi. Yeni nesiller icin iyi calisiyor gibi gozukuyor.

Sahsen driverlar oturana kadar isim olmaz, diger tarafta kac yildir o iste deneyimli ekip var. Ama "bunu almadim, AMD aldim" diyecegime gider yine "DLSS tarzi teknolojilerde AMD'den ileri durumda cunku yapay zeka birimleri var" durumunun gecerli oldugu nvidia urununu alirim. Zaten yazilim konusunda da daha iyi.

AMD

"Ne yazilimda o kadar iyiyim, ne sundugum ozelliklerde o kadar iyiyim, ne nihai performansta o kadar iyiyim ama millet $1499 karta gicik olur, ben $1449'a satar kahraman olurum, arka planda marjimi da yuksek tutarim" diye hareket eden bir firmada "iste bu be!" diyecek cok bir numara yok.

Ozellikle gidip rakibin bir alt modelini alan bile daha iyi deneyim elde edebiliyorsa bunu secmek icin bir sebep yok.

Ne Apple gibi tasinabilir dusuk enerji, ne nvidia gibi ust duzey performans ve ozellik. Hic bir yerde lider degil. Tasinabilirden super bilgisayara her yerde "abi biz biraz fiyattan kirsak, bak bizim uretimden kar marji payimiz var" diye aralara giren bir firma ama ne ucuz, ne de ekmege verdigi kofte iyi. Rakibin bir alt modelini almayi tercih edebiliyorsunuz, DLSS ve RT acip "daha guzel oldu, millet niye otekini aliyor" diyebiliyorsunuz.

Firma goreve ozel donanim hazirlamakta geride oldugunu biliyor ki gidip Xilinx, Pensando vs. sirketlere o kadar para harciyor. Savunan da biliyor aslinda.

3 hours ago, epi said:

• Her konuda denk ama en azindan birinde ustunse bir urun mutlak ustundur (pareto dominant).
  • Native rendering performansinda denkse, ustune yazilim, goreve ozel donanim gibi artilar koymussa nvidia donanimi bu tanima uyar. (Ki native rendering performansinda da AMD'nin 4090'a denk urun cikaracagi supheli)
  • Bu durumda rasyonel tuketicinin %100'unun bunu almasi, kimsenin AMD almamasi gerekir. Oyle olmamasi icin AMD'nin de fiyatta ayarlama yapmasi gerekir ki onun da kagit uzerinde bir artisi olsun.
  • O durumda bile "x fiyatli nvidia yerine bunun bana sundugu x- fiyatli AMD'yi alacagima x-- fiyatli nvidia'yi alirim cunku son kullanici olarak bana sundugu deneyim daha iyi" dedirtecek kadar iyi is cikarmissa nvidia piyasa payini hak etmis demektir.

Zamanla olur belki

On 6/1/2021 at 11:22 AM, epi said:

Thermal performansi da gormek lazim.

GPU'larda daha cok islem gucu, daha hizli hafiza baglantisi yerine gomulu bellek ile ayni performansi yakaladilar. Ama biri Samsung 8nm digeri TSMC 7nm olmasina ragmen ayni miktarda isiniyorlar. Ayni isi altinda, bazi yuklerde benzer performans veriyorlar ama bunu diger seyleri desteklecek islem birimlerinden feda ederek yapiyor. Buna degmesi icin ya thermal performansi iyilestirmeleri lazim, ya da bu sekilde maliyet acisindan avantaj yakaladik diyerek fiyat rekabetine girmeleri lazim (ama onun icin uretimin de yeterli olmasi lazim).

Yine de ben chiplet konusundaki gelismeleri ilgiyle izliyorum. Uzun donemde onemli bunlar. Benim yazdigim kisa donem rekabet icin beyin cimnastigi. Uzun donem icin HyperTransport, chiplet 3D memory ve APU yaklasimi onemli.

SOC tasarimi deneyimi, ozel amacli islemci birimleri ile genel amacli islemci birimlerinin bir arada paketlenmesi, bunlarin arasindaki veri transferinin hizli olmasi, bunu enerji kullanimi dusuk ama gecikmesi de dusuk sekilde yapilabilmesi vs konusunda Apple alttan (dusuk enerji tuketiminden) nvidia ustten (server/workstation tarafindan) geliyor. AMD ve Intel de x86 avantajina (ve sirayla da olsa Raja'ya) sahip ama Intel yapay zekayi da ciddiye aldigini gosteriyor, AMD'de o tarafta biraz eksik var gibi.

"AMD kesin su yapay zeka islemcisi tasarim firmasini alir" diye tespit edip hissesini almali :mrgreen:  ve kisa bir aramayla goruyoruz ki 35 Milyar dolara Xilinx'i satin almislar.

Olacak, yavas yavas olacak. Butun parcalar oturuyor. 

On 10/28/2022 at 5:16 PM, epi said:

Rekabet kizisti. Fiyattan cok performans rekabeti ama Intel biraz fiyat rekabetine de yanasacak gibi.

• RTX 20x0'lerden 30x0'lere geciste ciddi performans sicramasi olmustu. Halbuki nvidia rakip kadar ileri uretim teknolojisine gecmemisti. Mimari gelistirmeleri, termal yonetimi ve optimizasyonu dibine kadar kullanarak tasarima guvendiler. Simdi 40x0'lere geciste uretim teknolojisi sicramasi oldugu icin nesiller arasi en buyuk performans sicramalarindan birini gerceklestirdiler.
  • Aynisi Intel icin de gecerli. Kullandigi uretim teknolojisinde geride olmasina ragmen mimari gelistirmeler, termal yonetimi ve optimizasyonla oyunlarda geride kalmamayi basardilar. Ileri uretim teknolojisine gectiklerinde gelecek islemcileri merak etmemek zor.
  • AMD de o arada 3D hafiza ve chiplet yaklasimini gelistirecek. Buna AI birimlerini ekleyecek (Xilinx, Pensando vs. sirketleri satin aldilar).
  • Apple'in "SOC tipi, APU tipi, tek chip ama ic iletisimi hizli ve cekirdekler yuksek performansli" yaklasimi da ARM cekirdekleriyle dusuk enerji kullanimi ile yuksek performans konusunda kendini ispatladi. Nvidia da veri merkezleri icin benzer bir seyler yapiyor.

Vaktiyle sakiz 5 kurustu, ev 5000 liraydi diyen amcalar gibi... Biraz fiyatlarda da, guc kaynaginda da enflasyon var iste, biraz da yakalamisken opuyorlar.

On 6/14/2022 at 2:17 PM, epi said:

Tekel/Monopoly fiyatlari ucuk olur.

Iki tane oldugunda duopoly, yine biraz rekabet var ama yine kotu.

Uc tane oldugunda fiyati yuksek tutmak istiyorlarsa cok iyi is cikarmak zorundalar. Intel ve nvidia bu AI konularinda birbirini zorlayacak gibi, AMD de yazilim konusunda arkadan da gelse GPU donanim konusunda Intel'den deneyimli.

Islemcilerde de Intel, AMD, ARM/Apple birbirlerini zorluyor.

90'larda hizli buyumustuk, GPU'lar, CPU'lar heyecanliydi. Sonra bi durgunluk olmustu, bir islemci beni ilk defa 10 yil goturmustu. Tedarik zincirindeki sikintilar veya savas falan engel olmazsa yine heyecanli bir doneme girecek gibiyiz.

epi tarafından düzenlendi
rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Enerji verimliliği konusunda güzel haber:

https://videocardz.com/newz/nvidia-geforce-rtx-4090-power-limiting-and-undervolting-test-shows-only-8-performance-drop-at-half-the-tdp

150w güç tüketimi ile 3090 ayarı bir performans sağlanabilir gibi gördüm ben. O gpuyu o kadar yavaşlatıp da laptopa sokmazlar belki ama 4080 gpusunu dizginleyip koyarlar. Mis gibi 3080 seviyesi performans alınır.

epi beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

4070 Ti haberleri geliyor (12GB “4080”).

Beklentim 30x0 stoklari tukenene kadar 40x0 kartlarinin pahali olmasi. Sonrasinda ust modellerin yine pahali kalmasi ama alt modellerin fiyatinda bir ayarlama cekilmesi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

RT farkini gormek icin iyi bir video.

https://youtu.be/6bqA8F6B6NQ

Daha baslangicindayiz. Herkeste olsun, kalite daha da artacak.

Hep soyledigim gibi, RT icin filtreleme ve DLSS icin reconstruction hesaplarinin calistigi AI’a ozel donanimla yapilabileceklerin de baslangicindayiz. Gelecek burada, hepsi gececek.

Adamlar “bak 25 yillik oyunun bile nasil cehresi degisiyor, o gunlerden beri hayal ettigimiz grafiklere geliyoruz” diye remaster yayinliyor. Bunu “anca 25 yillik oyunda fark yaratiyor” diye yorumlamamak lazim. Cyberpunk ve Metro Exodus gibi cutting edge’de de fark yaratiyor.

Onun goruntusune screen space RT ile, Vertex tabanli GI ile yaklasmak gibi ara cozumler gecici ve limitli. Gunu bunlarla anca kotaranlar da zamanla digerlerine gececek.

1. “Benim gozum aradaki farki gormuyor”.

Tamam ne guzel iste, ucuz olan karti al, hatta elindeki ile devam et.

2. ”Arada fark yok, hatta oteki daha iyi”.

Degil iste, abartma.

3. ”Tamam arada fark var ama gereksiz pahali”.

Bunun $1099 modelini almak yerine otekinin $1049 modelini alip da bunlari acamayacagima ya gider bunun $699 modelini alip DLSS de acarak kullanirim, ya da $50 daha veririm. Ara cozume yonelip bir de 20 yil “yalniz onun driver’i seneye” sarkisini dinliyorsam kendi paramla rezillik. Oyle olunca piyasa payi boyle.

Bir de “30x0 stoklari tukenince 40x0 uygun model alinir, simdi pahali, alt modellere indikce fiyat/performans iyilesmiyor”, “40x0’ler gelmek uzereyken 3090’a hala bu para verilmez”, “nvidia hissesi bence su anda asiri pahali” gibi seyler yazan adama “vay nvidia’ci” demenin zerre anlami yok. Tutsa da, tutmasa da olabildigince objektif sekilde faydali olacagina inandigim seyi paylasiyorum. “Kusursuz” oldugu icin degil, “reklam geliri falan gibi cikari olmayip da bu konularla bu kadar ilgilenip gordugunu paylasan baska adam (manyak/salak) pek yok aslinda” diye bi goz ucuyla bakilabilir sanki.

Sonucta hobi. Size ne hitap ediyorsa onu alin tabi. Benim bile bile yanlis bilgi yayan kanallara buyuk alerjim var, o da icinde oldugumuz donemden kaynaklaniyor. “Bilgi paylastikca buyur, hur ifade onemli, kendi arastirmani yap” gibi idealleri de carpitip “dezenformasyon paylastikca buyur, hur ifade camura kamuflaj, komplo teorileri bagimlilik yapiyor” seklinde bir dunyaya geldik. Onun asabiyeti ceneme vuruyor, kusurumuz affola.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Linus'un kanali benim dedigim gibi VR'da kullanilan Async Timewarp'i 2D ekranda denemis.

Amac ekran karti goruntuyu 60fps cizebiliyorsa 240fps gecikme hissini saglamak, 240hz ekran akiciligini vermek.

https://www.youtube.com/watch?v=IvqrlgKuowE

DLSS + Reflex'in bir sonraki adimi bu.
Burada kendilerinin bir gunde hazirladiklari yazilimdaki anlik kusurlarin driver tarafinda AI ile duzeltilmesi/iyilestirilmesi mumkun olacaktir.

On 9/28/2022 at 2:58 PM, epi said:

DLSS 3 icin Digital Foundry videosu cikmis:

https://www.youtube.com/watch?v=6pV93XhiC1Y

Izleyeyim daha yazarim. Izlemeden yazayim:

1. Millet videolarin gazina gelip ara kare yaklasimina .ok atmadan ben soyleyeyim, bu teknoloji kalici olacak, digerleri de benzer cozumlerle gelecek.

5:30'da gordugun gibi sagdaki cok daha akici gozukecek. Konsolda 60fps calisacak sekilde tasarlanan, onun uzerinde CPU limitine takilacak sekilde koklenmis ayarlari olan oyunu 120fps'ye cekip oynamanin bu tarz ara kareler kullanmaktan baska bir yolu olmayacak.

"Film goruntusu seven elitiz, 24 kare olsun aman soap opera pembe dizi goruntusune donmesin, kapat o interpolation'i" dersin ama her barda/restoranda asilan TV'ye, her tekno markette gosterilen demo videolarina dikkat et, hepsi yuksek fps calisacak sekilde ayarlaniyor.

Goz akiciligi seviyor. 

2. "120fps'de her kare 8 milisaniyede ciziliyor. Ben 16 milisaniye once mouse'umu kipirdatmistim, son kareye onu yansitmayacak, demek ki bu yaklasimla latency iyilesmemis" diye dusunmeyin. VR'da kullandiklari reprojection yontemleri gibi gelisecegi icin onu da goruntuye yansitacaktir. Son anda mouse'tan gelen sinyale gore ara kareye 1ms'de islem cekip zaten az olacak goruntu degisimine cok yakin bir sey olusturur. VR'da kafamizi hizli cevirdigimizde GPU yeni goruntuyu cizemezse goruntu onumuzde takilip bizi kusturmasin diye icat ettiler bu yontemleri, simdi AI ile hizlandiriyorlar.

TV'de 2D goruntu oldugu icin ara kareleri tahminen ciziyorlar, eller gibi vucudun geri kalanina gore hizli hareket eden yerlerde bozulmalar oluyor (sony digerlerinden daha iyi). Burada 3D goruntu oldugu icin, sahnede ne oldugunu, derinlik bilgisini vs GPU bildigi icin o bozulmalar olmadan cok daha iyi is cikarilmasi mumkun.

Ray tracing'i ilk gordugumuzde bir kismimizin gozune "ya TV kontrast ayari gibi bir sey" gibi geldi. Bu da "ya TV'lerdeki motion ayari gibi" diye yerilecek. Ama cok yermeyin, RT'nin AMD'ye ve konsollara da gelmesi gibi, bunu da hepsi yapacak. Aklin yolu bir.

Gittigimiz yer bu:

1. Gerekirse ic cozunurlugu dinamik ayarlayarak, isiklandirma yukunu dinamik ayarlayarak, polygon miktarini dinamik ayarlayarak, algilanabilir minimum bozulma ile sabit 60 fps'de oyun goruntusu sagla.

2. Onu yapay zekayla isleyerek kaliteyi arttir (simdilik DLSS tarzi yaklasimla daha yuksek cozunurlugun kalitesine yaklastir, ileride yapay zekayla isleyerek gercekciligi ve detayi arttir)

3. Onu da 240hz'de gecikmesiz ekrana ver. Ekranin maksimum tazeleme hizinda gountuyu sabit tut.

Pahali ust seviye kart 1'deki bozulmayi azaltsin ve 120fps cizsin, 2'deki islem kalitesini arttirsin, 3'te 480hz ekrani beslesin tamam ama bir yerde aradaki farki kimse gorememeye baslayacak. Ust seviye kart satmak iyice zorlasacak. O yuzden islerine gelmeyecegi icin bunu hemen goremeyebiliriz.

On 9/23/2022 at 10:06 AM, epi said:

Bir sonraki nesilde “sen bana 4K’da sabit 120fps ver, bunu gucun yettiginde native, yapamadiginda DLSS ile ver” modu da geldiginde konu kapanir.

Bi “ibinelik” aranacaksa orada aranmali. O tarz bir mod teoride mumkun ama onu verseler bi sonraki karti nasil satacaklar, gsync’i nasil satacaklar? O yuzden onu rekabet zorlayana kadar gormeyiz.

Rakibin de isine gelmedigi icin onlar ya yapmaz. Asil sorun o. Duopoly (ya da Intel ile 2+1) varken “rekabet” bir yere kadar.

Yeni driver'lari paid subscription modeline gecirirler artik :mrgreen:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
22 hours ago, epi said:

“30x0 stoklari tukenince 40x0 uygun model alinir, simdi pahali, alt modellere indikce fiyat/performans iyilesmiyor”

Bundan o kadar emin olamiyoruz tabi

The US now has a temporary exemption in place for graphics cards and GPUs imported from China, but this exemption will end on December 31 of this year. The administration has been silent about the question if import tariff would be reintroduced. If imposed, US consumers will face a 25% import fee on graphics cards beginning on January 1, 2023.

kaynak

Firma 30x0 stoklari erisin diye 40x0 fiyatlarini yuksek tutmaya calisabilir ama makro gelismelerin yonu belirsiz.

(Cem Yilmaz'in soz ettigi simitci gibi, iki Blackberry'si var, biri is icin, susamin uluslararasi borsadaki anlik durumunu takip ediyor)

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

şimdi bir soru. 

internette yer alan darboğaz test sayfalarında benim işlemcim ile 3070 ti darboğaz olacağı için çok zayıf sonucu çıkıyor. ancak pratikte oyunlarda ekran kartı %100 kullanımda olduğu için bana çok inandırıcı gelmiyor bu siteler. 

keza ryzen 5800x için bile 3070ti da darboğaz yapar sonucu çıkmış.

forumlarda insanlar ikiye ayrılmış durumda. bir grup kesim darboğaz olayının dikkate alınmasını saçma buluyor. diğer grup da tersini savunuyor. 

ben şimdi 4080 almaya yakınım. cpu aşırı zayıf kalır gibisinden bir ibare olur mu? 3070 ti için bile aşırı zayıf deniyor ama ben şimdiye kadar oyunlarda darboğaz durumuna rastlamadım. kafalar karışık. 

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

RTX 4090 kullanmıyorsanız, tam olarak darboğaz var denemez. 240Hz ve üstü monitörlerde büyün hayatınız oyuna bağlıymış (aşırı yarışmacı) gibi esports oyunları oynuyorsanız darboğaz var denebilir.

rammstein tarafından düzenlendi
jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

"Yeni GPU ile 400fps'e cikabilecekken CPU darbogaz yaratiyor, 200fps calisiyor" sadece test yapan icin sikinti. Bir kartin digerinden %20 degil %50 hizli oldugunu grafiklerde gostermek istiyor ama CPU darbogazina takiliyor.

Daha yuksek kalite isteniyorsa, mevcut CPU'da oyun 60fps calisiyorsa, yeni GPU ile de en azindan 60fps calisacak, CPU'ya yuk bindirmeyen grafik ayarlari daha koklenebilecek demektir.

Daha yuksek hiz isteniyorsa, mevcut CPU'da oyun 60fps calisiyor ama islemci yuku %60'ta GPU yuku %100'deyse yine CPU darbogazi sikinti olmayacak demektir. 

Bunun istisnasi su: islemci mesela %80'de gozukuyor cunku fizik hesaplamasi vs iceren ana islem tamamlanana kadar cogu cekirdek bosta bekliyor. O durumda islemcinin single thread performansi darbogaz yaratiyor demektir, yeni kartta da o oyun cok daha hizli calismayabilir. Guncel oyunlarin guya bu konularda daha iyi olmasi, islerini CPU'da cok cekirdege yaymasi, hatta fizik hesaplamalarini GPU'ya yaptirmasi lazim ama pratikte oyle olmayabiliyor. 

Siz grafik ayarlarini dibine kadar kisip frame cap vsync gibi seyleri de kapadiginizda hiz yine de artmiyorsa bu sorun olabilir. O zaman yeni ekran kartina gecerek de hiz arttirilamayabilir ama yine kalite arttirmak mumkun olacaktir.

jackjoker and rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 hours ago, jackjoker said:

şimdi bir soru. 

internette yer alan darboğaz test sayfalarında benim işlemcim ile 3070 ti darboğaz olacağı için çok zayıf sonucu çıkıyor. ancak pratikte oyunlarda ekran kartı %100 kullanımda olduğu için bana çok inandırıcı gelmiyor bu siteler. 

keza ryzen 5800x için bile 3070ti da darboğaz yapar sonucu çıkmış.

forumlarda insanlar ikiye ayrılmış durumda. bir grup kesim darboğaz olayının dikkate alınmasını saçma buluyor. diğer grup da tersini savunuyor. 

ben şimdi 4080 almaya yakınım. cpu aşırı zayıf kalır gibisinden bir ibare olur mu? 3070 ti için bile aşırı zayıf deniyor ama ben şimdiye kadar oyunlarda darboğaz durumuna rastlamadım. kafalar karışık. 

Darboğazdan kasıt ne?

En son ekrana yansıyan fps'i işlemcinin belirlemesi "işlemci darboğazı" olarak yorumlanabiliyor ama bu 380fps de olabilir. Aynı oyunda daha hızlı bir işlemi ile 400 fps alınabiliyordur. GPU%100 yük altında çalışmıyorsa hemen yapıştırıyorlar "işlemci darboğazı" diye

Tabi bu durum genelde zorlama senaryolarda gözlemlenebiliyor. Çünkü kimse 4080ti alıp 720p çözünürlükte CS oynamıyor. Gerçi oynasa bile 400fps olmuş 600 fps olmuş ne önemi var?

Nihayetinde neresinden bakarsanız bakın 380fps gibi yüksek değerler "darboğaz" olmuyor. Çoğu yerde bu terim kullanılıyor ama doğrusu bu değil. "İşlemci limitine takılmak" diyelim biz buna.
Ekran kartı boşta takılırken oyun akıcılığını sağlayacak fps'i alamıyorsunuzdur, işte bu durumda "darboğaz" olur.  Potansiyel olarak 160 yerine 140 fps alıyorsanız işlemci limitine takılıyorsunuz demektir.

Diğer taraftan oyunlarda ekran kartının yük altında olması ile işlemcinin yük altına olması çok farklı.
Oyun içi ayarlar çözünürlükler falan genelde işlemci kullanımını pek değiştirmez, her kare için işlemcinin yapacaği işler genelde değişmiyor, o yüzden oyunun işlemci kullanımı doğrudan fps ile bağlantılı.
Ekran kartı kullanımı ise farklı bir durum. Yüksek çözünürlüklü monörde Ultra grafik ayarlarıyla ekran kartı tam yük altına iken 30fps üretebilir. Düşük çözünürlük düşük ayarlar ile yine tam yük altında iken 300 fps üretebilir.

30fps iken işlemci "darboğaz" yapmaz, 300 fps iken yapabilir. Ekran kartı yükü sabit olduğu halde işlemci kullanımı değişir.

4080 ile 7820x işlemci limitine takılır mı?
Evet.
Darboğaz yapar mı?
Hayır.

Sizin ekran kartı güncellerken hedefiniz ne? Eğer daha yüksek çözünürlükleri daha yüksek grafik ayarlarını hedeflliyorsanız işlemci sorun çıkarmaz. Eğer yüksek fps'i hedefliyorsanız işlemci her daim sorun çıkarır. İşlemci yetersiz zayıf yada yavaş olduğundan değil, oyunların işlemci kullanımı ezelden beri bok gibi olduğu için yüksek fps her zaman sorunlu bir şey.

Whooosh tarafından düzenlendi
jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
10 hours ago, jackjoker said:

şimdi bir soru. 

Bu testlerin en doğruya yakın sonucu vereni hangisi acaba?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok