Nvidia GeForce RTX40 Serisi - Hopper/Ada Lovelace (2022-2023)
3 3

Bu konuda 941 mesaj var

10 saat önce, jackjoker said:

ben şimdi 4080 almaya yakınım. cpu aşırı zayıf kalır gibisinden bir ibare olur mu? 3070 ti için bile aşırı zayıf deniyor ama ben şimdiye kadar oyunlarda darboğaz durumuna rastlamadım. kafalar karışık. 

Bence elini korkak alıştırma.O karta 13. nesil bir i9, DDR5 RAM ve sağlam bir anakart yakışır. Hem Intel Ohio'ya yeni fabrika kuruyor, para lazım adamlara.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O işlemcinin o ekran kartına 1440p'de dar boğaz yapacağını hiç sanmıyorum açıkçası. İşlemcinin dar boğaz yapması demek, oyunlarda GPU'nun %80'den aşağısının kullanılıyor olması anlamına gelir. diye biliyorum. yanlışsam düzeltin.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Esyanin tabiati geregi bir suru parcanin bir arada calistigi yerde dar bogaz olacaktir. Her seyin %100 olmasina imkan yok.

Hangi durumda ne tip bir darbogaz olur ona tek tek bakmak gerek. 

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

fiyatlar daha insani boyuta inene kadar belki 30x serisinin en tepesinde ki kartı alır ve 4. nesili pas geçip 50x bekleyebilirim. ki buna daha yakınım şuan. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Covid falan derken her nesil “ya bi tane alsam mi, sonra bulamayacagiz galiba” diye bi his olusuyor.

Bir sonraki nesilde ciddi artislar oluyor, su aralar CPU’larda da, GPU’larda da eskisi gibi biraz heyecan var. Her seferinde ya yeni ozellikler geliyor, ya da bir oncekinde gelenler rafine ediliyor.

Mantikli olan eldeki yeterliyse beklemek de, ya bulamayacagiz, ya bu fiyatlari da arayacagiz, ya da bizim cebimizde para olmayacak hissi alttan durtuyor.

Aslinda GPU satislari ciddi miktarda azaldi. Eldeki kartlar eskisi gibi “ayarlari kissam da akmiyor” dedirtmiyor, oyunlar zaten konsola gore hazirlandigi icin nesiller hizli ilerlemiyor, hatta eski PC’ciler bile konsol alip gecebiliyor.

epi tarafından düzenlendi
rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

3080 Ti hafiza bant genisligi ile nesli icinde iyi bir kart. 12GB hafizasiyla konsollarda da calissin diye hazirlanan her oyunu calistirmali, DLSS ile de olsa ust cozunurluge tasimali. RT icin de 20x0’lerden veya AMD’lerden iyi. Sifir fiyati hala cok iyi degil ama kart cikali 3080 veya 3090 kadar olmadi, onlar kadar yipranmamistir, ikinci elde iyi fiyata bulunursa dusunulebilir sanki.

4080/4090 bunun ustune daha yuksek performans, daha cok hafiza ve DLSS3 koyuyor. PC’ye ek ozelliklerle tasinan oyunlarda sevindirecek, duzgun tasinmayan oyunlarda kufrettirecek. 

Daha dusuk modeller “oyun alti ustu, yemisim cozunurlugu/dokulari/rt’yi” diyenler icin is gormeye devam eder. 

Edit ek:

3080 Ti yazdim cunku is gorur, ikinci elde iyi fiyat/performans sunabilir ve cok yipranmamis olsa gerek zira yakin zamanda cikti, ciktiginda mining gelirleri de dusmustu. Illa en iyi secim bu kart anlaminda degil, ayirdiginiz butceyi yukselttikce daha iyisini aliyorsunuz. Daha cok "saglam bir kart istiyorum ama bu islere asiri para harcamak istemiyorum" diyene uygun gibi. Sonradan "ya cebimde 4090'a bile verecek para vardi, niye bunu aldim" denecekse 3080Ti’a inmeye gerek yok. “Elimdeki kartla kaliteyi kisip oynuyordum ne guzel, niye buna para verdim” denecekse 3080Ti’a cikmaya gerek yok.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nvidia Avrupa pazarında %5 kadar indirime gidiyor 40X serisinde. Türkiye pazarını ne zaman etkiler bu indirim bilmiyorum şuan fiyatlar tavan. Bugün 4080 i tam alacağım son anda vazgeçtim. Ayırtmıştım o derece. Umarım 3080 ilk çıktığında 7000 küsürden almayıp beklediğimiz için 60 bin liraya tırmandığı gibi tırmanmaz 4080 de. Sanki bugün almadığım için pişman olacağım gibi bir his var. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
33 dakika önce, epi said:

4070 Ti (eski adiyla “4080”) yanina bir de 4070 geliyor anlasilan. Hafiza miktari ve bant genisligi ayni, islemci sayisi daha dusuk.

https://www.guru3d.com/news-story/nvidia-geforce-rtx-4070-and-rtx-4070-ti-specs-get-detailed.html

yalnız fiyatını güncellemeleri gerekiyor. 899$ eski 4080 12GB fiyatıydı. Kimse arada bu kadar az fark varken gidip 4070ti almaz 4080 16gb alır. Zaten benim dediğimi guru3d forumda da demişler. acilen yeni fiyatlandırma gerekiyor bence. 

MilesTeg and TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gelsin gardaş ortalık şenlensin. Yaw nasılsa satıyor diye alt seviyeyi tamamen unuttular resmen bu jenerasyonda. Ellerinden gelse alt seviye hiç çıkartmayacaklar ama zarar ederler. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Fiyat vermemisler.

4070 Ti pahali olacaksa cok kufur yemeyelim diye simdiden ayni hafizaya sahip 4070'i duyurmus olabilirler. Gostermelik $50 kisarlar belki.

Bu iki kart "ya gidip de AMD'nin kartlari az cekiyor, daha ucuz diye onlari alacaginiza bunlari alin, bunlar da az cekiyor, daha ucuz, RT DLSS ile oynadigin oyunda daha hizli" demek icin uygun olabilir.

Performans krali istiyorsan 4090, fiyat/performans krali istiyorsan 4070'ler gibi bir durum olusur herhalde. Oyle olursa AMD'nin cikis gununde "iste simdi nvidia sicti" diye video cikaranlar bunlarla test yapinca "ya aslinda fps/$ krali da nvidia" diye video yapar.

Olmazsa AMD yine aralara yerlesmis olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Eskiden güzeldi TNT2 vardı TNT2 Ultra vardı

Geforce 4 ti4200 ile ti4600 arasında saat hızları dışında fark yoktu. Gider alırdın ti4200 ü asılırdın. Ramlar gümlemediği sürece seni yarı yolda koymazdı. Şimdi alıp OC atsan da olmuyor altta kalanın canı çıksın misali segmentasyon o hale geldi ki alt seviye alıyorsan kısacan abi ayarları oluyor. 

4070 çıksın uygun fiyatlı gelsin artık. 50000 e gpu dayamasınlar boğazımızdan aşağı. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
  • Bir yandan oyle. Eskiden $50 alti bir Duron alip sevinebiliyordun. Ekran kartlarinin en babasi daha ucuzdu.
  • Bir yandan da hayatimda ilk defa 10 yil boyunca ayni CPU'yu kullandim. Eskiden surekli degistirmek gerekiyordu. Yeni cikan karti aldiginda yeni cikan oyunlar bu hizlarda calismiyordu.

Millet surekli yeniliyordu, ucuza mal edip surumden kazaniyorlardi. Maliyet artti ve hacim dustu.

"Oyun calissin yeter" diyen hala 1080Ti kullaniyordur. Kac yillik kart. TNT'nin Doom3'u calistirmasi gibi bir sey, istesen de mumkun degildi.

4090 ile ilk defa "tartismasiz dunyanin en hizli karti", "her oyunda ayarlari kokle gec", "yillarca calistirmayacagi oyun olmaz" gibi bir yere geldik. Kartlar boyle costukca bir sonrakini satmak zorlasiyor, aradaki farki gorenler azaliyor, hacim dusuyor, karliligi sabit tutmak icin bile fiyat artiyor. Ama bir sonrakini satmak zorlastigi icin yenisinde gelen kalite farkini da arastirma gelistirme ile arttirmasi gerekiyor. Bir sonrakini satmak icin "bak bununla fotograf gibi oluyor" demesi gerekecek.

Kapitalizm fiyatta opuyor ama o baldizi (su baldiz) oraya getiriyor :mrgreen:

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

EVGA Auctions Unreleased RTX 4090 GPU For Charity, $6,200 And Rising

EVGA ayrılık öncesi ürettiği EVGA RTX 4090 FTW3 ULTRA kartlarını açık artırma ile satacakmış. Koleksiyona gidenler için güzel fırsat. Tabi haddinden çok daha pahalı gereksiz bir yatırım. Ama dünya üzerinde EVGA nın ürettiği son ekran kartına sahip olmak da güzel. Parayı çar çur edecek kadar kazansaydım alırdım kesin.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
11 hours ago, jackjoker said:

EVGA Auctions Unreleased RTX 4090 GPU For Charity, $6,200 And Rising

EVGA ayrılık öncesi ürettiği EVGA RTX 4090 FTW3 ULTRA kartlarını açık artırma ile satacakmış. Koleksiyona gidenler için güzel fırsat. Tabi haddinden çok daha pahalı gereksiz bir yatırım. Ama dünya üzerinde EVGA nın ürettiği son ekran kartına sahip olmak da güzel. Parayı çar çur edecek kadar kazansaydım alırdım kesin.

Yatırımdan ziyade hayırseverlik işi için açık arttırmaya katılmışlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu kart 3090'i yakaliyorsa, fena olmayan bir fiyata cikarsa, bulunabilirse, ikinci elde 3080/3090'lar hangi seviyelere dusecek acaba.

Fiyat 

• Bunu "12GB 4080" diye duyuruldugunda soylenen fiyattan ucuza cikarmazlarsa kufur yiyecekler.
  • Daha ucuza cikarirlarsa ve 3080 12GB, 3090 falan stoklari hala erimemisse onlari satamayanlardab ve yakin zamanda o kartlari pahali alanlardan kufur yiyecekler.
  • Gostermelik $50-60 indirim ve/veya yaninda su oyun bedava kampanyasi falan gelir belki.

Bulunabilirlik 

• Ethereum mining bitti, elektrik pahaliliginda alternatiflerinin karlilik da surunuyor. Arada ikinci elde 3080-3090'larini satanlar olur herhalde.
  • Bu kart o piyasayi iyice dusururse ikinci el kart bakan icin ilginc.
  • Kartin uretimi limitli olup bulunamayacaksa, scalper'lardan pahali alinacaksa cok artisi olmaz tabi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O değil de bu DLSS 3 ile gelen frame generation uçuk performans artışı sunabiliyor. TPU'ın yenilenmiş Witcher 3 incelemesinde net 2 kat ve üzeri farklar görülüyor:

https://www.youtube.com/watch?v=Vd5dobg7AiI

DLSS 3 kullanan oyunlarda RTX40 serisi, önceki nesil kartlara doğrudan 2 nesil fark atabilir görünüyor. Hatalar da giderildikçe baya baya ilerler gibi bu iş.

Açıkçası üst seviye bile olsa sıradan bir karta 1000 dolar üzeri paralar vermek bana hala oldukça abes gelse de DLSS 3'ün yaygınlığı ve stabilitesi bu düşüncemi değiştirebilir görünüyor. Bir önceki nesle 2,5 kat fark atmak diye bir şey, ben bilmiyorum. G80 bile bu kadarını sunabilmiş miydi emin değilim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 hours ago, mamad said:

O değil de bu DLSS 3 ile gelen frame generation uçuk performans artışı sunabiliyor. TPU'ın yenilenmiş Witcher 3 incelemesinde net 2 kat ve üzeri farklar görülüyor:

:icon_think: Her gerçek frame'den sonra bir tane de sahte frane oluşturduğu için teknik olarak zaten en az 2 kat artış olması gerekiyor, 1+1 = 2.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ara kareyi bedava olusturacak kadar saglam oldugunu, arkada bu goruntuyu olusturmak icin yaptigi islemlere ayirdigi gucten performans kaybi olmayacagini varsayarak “1+1=2” kadar duz hesap bekleniyor cunku islerini iyi yapiyorlar.

Apple’a da surekli .ok atilir ama en azindan onu yapanlar PC, Android falan kullaniyor. Nvidia’nin durumu daha acayip. Surekli kufrediliyor ama laf edenler bile nvidia kullaniyor ve etkinlik beklentisi duz hesap seviyesinde kayipsiz.

Adamlar .otlerinin kalktigi Geforce FX haric her mimaride yeni nesil ozelliklerde oncu olup saglam performans ve iyi surucu destegi vermeyi de basardi, bunu yaparken mevcut oyunlarda performans liderligini birakmamayi da basardi. Elestirmenin tek yolu yapilanlari kucumsemek oldu. “O zaten vardi, onlar bulmadi”, “zaten 1+1=2”, “onu zaten goz gormez”, “XTX Cyberpunk’ta 4090’u yakaliyormus”, “cok ceker ya o”…

Salla gitsin. Yiyen yer, yemeyenin cevabini kim ugrasip okuyacak. Kisa yaz: “ya nvidia zaten delikanli olsa kareleri gercek, logosu koseli olur”.

DLSS3 cok kolay, o kadar kolay ki rakip taklidinin driverlarini seneye cikaracak (yine de kalitede yakalayamayacak).

Duz mantigin cart dedigi yer: “onu Vestel televizyon da yapar” ama AMD hala yapamiyor.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 20.12.2022 at 04:08, Whooosh said:

:icon_think: Her gerçek frame'den sonra bir tane de sahte frane oluşturduğu için teknik olarak zaten en az 2 kat artış olması gerekiyor, 1+1 = 2.

Çalışma tekniğini tam olarak bilemiyorum, incelemedim. Ancak Nvidia'nın native performansa göre 2-2,5 kat yüksek performans iddiası pek de yalan değilmiş. Kusurlar da giderildiğinde baya iş görür gibi görünüyor. Ha ben hala ray tracing performansının kat kat artırılması gerektiğini savunuyorum. Zira hybrid ray tracing yavaş yavaş yerini full ray tracing'e bıraktığında, ortada ikiye katlanacak bir performans da kalmaz şu halde. Portal RTX bunun göstergesi oldu gibi. Daha önce de Minecraft'ı görmüştük. Milattan önceki grafikler üzerine full ray tracing uygulandığında 4090 bile sürünecek hale gelip DLSS 3 (frame generation) ile durumu 'anca' toparlayabiliyorsa, ray tracing ile yaşanan performans kaybının çok çok azaltılması gerek.

performance-3840-2160.png

Milattan önceki oyuna sırf ray tracing eklendi diye en güncel ve en güçlü gpu, bu duruma düşmemeli. Ray tracing'in atmosferi bütünüyle değiştirdiğini biliyoruz, Minecraft'ta da gördük. Ama sağlam grafiklere sahip oyunlara bu ölçüde rt eklenecek olursa, 4090'ın bile madara olacağı da ortada. Bu kadar keskin bir ayrım olmamalı.

Edit: Bu arada Portal RTX'te 4K'da görülen 16 gb vram kullanımı da Nvidia'nın hepimize yıllardır atmakta olduğu kazığın boyutunu gösterir nitelikte. RT ile bellek kullanımının arttığı zaten bilinen bir şey. Ama Nvidia yıllardır ve hatta tüm RTX serilerinde, gpunun gücüne ve artan bellek ihtiyacına oranla çok düşük bellek kullanıyor. 11 gb bellekle gelen 1080ti'ın iki katı performans sunan ve RT destekli olan 3080'in yalnızca 10 gb bellek ile geliyor olması gibi abuk bir durum var ortada. 3070'in 8 gb olması üzerine 3060'ın 12 gb olması, 3050'in 8 gb ile gelmesi gibi saçmalıklar, zaten Nvidia'nın da ne halt ettiğinin farkında olmadığını gösteriyor. Laptop tarafı daha da beter. 12 gb'lık 3060'ın çok uzağında olmayan mobil 3060, 6 gb ile geliyor. Alt modeller ise 4 gb ile sınırlı. Mobil 3060'tan %50 kadar hızlı olan mobil 3080 ise 16 gb bellekle geliyor. Yani tam çorba olmuş.

Ben RTX40'larla iş düzelir diyordum ama hala pek düzelmemiş gibi. Maxwell/Pascal dönemindeki "kartın gücüne göre bellek" durumu baya baya ortadan kalktı ve bir türlü geri gelmiyor. 1080ti'ı rahatlıkla 3'e katlayabilecek ve RT ile daha da fazla belleğe ihtiyaç duyacak 4080, 16 gb bellekle geliyor. Hatta 16 gb bellek de lütuf gibi. Malum, 12 gb bellekli modeli de gelecekti, 4070ti oluverdi. Alttaki modellerin bellek durumu daha da beter olacak. Amd de Nvidia'yı diğer konularda zorlamadığı sürece sunduğu yüksek bellek miktarı pek göze görünmüyor.

mamad tarafından düzenlendi
rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok