Nvidia GeForce RTX40 Serisi - Hopper/Ada Lovelace (2022-2023)
3 3

Bu konuda 941 mesaj var

29 dakika önce, stardust said:

pc oyunculuk ve donanım maceram boyunca, nvidia gibi vahşi kapitalist firmaların,

4080 gibi ana modelin fiyatını düşürmesini gerekirken,

(ve en önemlisi de 4070 ti üretmek ile 4080 çipi üretmek arasında maliyet olarak neredeyse hiç fark yokken)

4080'in bazı özelliklerini kısarak, 4070 ti gibi bir garabet çıkarması durumundan nefret ettim.

şuan kalbim ve beynim arasında bir ikilem yaşıyorum,

kardeşime verdiğim EVGA GTX 1080 SC yanınca, (aynı kartın ikincisi, garantiden sıfır gelmişti, 1.'si de yanmıştı, malesef sorunlu bir seri olarak tarihe geçti)

RTX 3070 Ti almak için yola çıktık, ama fiyatları 15 bin lira seviyesinde olduğu için ve EVGA RTX 3080 Ti FTW3 fiyatını da amazon'da 21 bin lira görünce, 

kendimde olan RXT 3080 TUF'u ona verdim, üstüne 6 bin lira koyup 3080 Ti aldım.

şuan ASUS 4070 Ti TUF OC fiyatları 21 bin seviyesine geldi.

(strix modeli için asla 26-27 bin lira vermem, TUF da bu seride çok yakışıksız bir kart olmuş)

28 Ocak'a kadar Amazon'a iade edebiliyorum FTW3 kartı.

aslında mantıken 3080 Ti kartı iade edip aynı fiyata 4070 Ti almam gerekirken, canım EVGA FTW3 kartı hiç iade etmek istemiyor.

EVGA'nın 4000 serisi için Nvidia'ya kart üretmeyecek olması, FTW3 modelinin hava soğutmayla alınabilecek en iyi modellerden biri olması ve 4070 Ti kartın yukarıda anlattığım gibi bir ucube olması dolayısıyla elim iade etmeye gitmiyor.

şimdi bu gece incehesap'ın indirimleri var, olur da TUF kartı 19.999 gibi bir fiyata düşürürlerse, onu almamak da saçmalık olacak.

fakat performans ve DLSS 3.0 bir yana, evga 3080 ti ile kendimi daha mutlu hissedeceğimden de eminim, 4070 ti alırsam da istemeyerek almak zorunda kalacağım :icon_twisted: :lol:

4070 ti = DLSS 3.0 + 3080 Ti 
DLSS 3.0 harici çok çok çok az daha iyi bir kart 4070 ti
ben mesela geçebilirim 3070ti den ama sana tavsiye etmem. DLSS 3.0 halen bir çok oyuna gelmedi. gelecek mi? evet gelecek. ama o gelene kadar 3080 ti gibi bir karta sahipken almanın sana + sı olmayacak bunu söyleyim. 50xx serisini beklemen daha mantıklı. 
Ama şu olur, iki ay sonra ki büyük güncelleme ile mevcut DLSS 2.0 oyunlarına 3.0 da gelirse o zaman kesinlikle mantıklı bir seçim olur. 

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Fiyatina, boyutuna, rakip markaya gore verdigi performansa bakilirsa 4070'lar aslinda 4080, 4080'lar aslinda 4090, 4090'lar aslinda 4110 :kayik:

Nasil isme bakip "nvidia buna laptop 4090 demis, masaustu 4090 hizindadir" demek yaniltiyorsa isimde 70 falan gecmesine bkmamak lazim. Performans ve fiyat/performans disinda gosterge yok, hepsi pazarlamacinin koydugu sacma sapan isimler.

30x0 stoklari eriyince 4070Ti ucuzlayabilir, 4070Ti ucuzlarsa 30x0 ikinci elde iyice dusebilir diye biraz bekleme taraftariydim. Tam simdi kart gerekiyorsa buna yazilim desteginin onu acik oldugu icin bunu tercih ederdim.  3080Ti almam icin "iyi fiyata yakaladim, yemisim 4070Ti'i" demem lazim.

EVGA falan duygusal konular tabi. Hangisi mutlu edecekse o alinir, kisisel keyif meselesi.

epi tarafından düzenlendi
rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@stardustaynı fiyata 4070 TI yerine 3080 TI alınmaz, saçmalama da iadeyi halledip 4070 TI al geç.

İncehesap'ta 4000 serisi çok kart görünüyor bu akşam Gaming Gecesinde ama kasanın öndeki 2 fanını söküp takacağım bir ekran kartı içime sinmiyor. Eğer unutmazsam ve çok acayip bir fiyat görürsem belki de alırım, kaşıntı kötü birşey. :)

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, Pablo 'Definitive' Vader said:

@stardustaynı fiyata 4070 TI yerine 3080 TI alınmaz, saçmalama da iadeyi halledip 4070 TI al geç.

İncehesap'ta 4000 serisi çok kart görünüyor bu akşam Gaming Gecesinde ama kasanın öndeki 2 fanını söküp takacağım bir ekran kartı içime sinmiyor. Eğer unutmazsam ve çok acayip bir fiyat görürsem belki de alırım, kaşıntı kötü birşey. :)

https://www.incehesap.com/asus-tuf-rtx4070ti-o12g-gaming-ekran-karti-fiyati-60693/

şu indirime girecek saat 22.00'da.

20 bin lira ve altı bir fiyata düşerse alırım, 20-21 arası kalırsa düşünürüm çünkü taksite vade farkı da alıyor. 21'in üstünde kalırsa uğraşmam rtx 5080 beklerim :D

"saçmalama" konusunda haklısın aslında ama EVGA FTW3 cidden çok güzel bir kart, estetik nedenlerle ve türünün şimdilik son örneği olması dolayısıyla iade etmek istemiyorum.

bir de amazon iade konusunda sıkıntı çıkarır mı diye de tereddüt yaşıyorum, kart sonuçta sıfırdan farksız olsa da üstündeki koruyucu jelatinleri söküldü, iadeyi kabul etmezlerse 2. el satmak zorunda kalmak da istemem.

neyse dediğim gibi, yarım saat sonra fiyatı iyi düşerse alacağım 4070 Ti.

-

kendin için de bana sorarsan 4090'ın kaprisleriyle uğraşma, 3090 hala çok geçerli bir kart.

hani çok çok iyi bir indirim olursa şunu al diyeceğim de, diyemiyorum da marka/model'den dolayı:

https://www.incehesap.com/colorful-igame-geforce-rtx-4080-16gb-advanced-oc-v-gaming-ekran-karti-fiyati-60790/

PS:

amazon müşteri hizmetleri ile yazıştım şimdi, kullanmış olsam dahi koşulsuz iade edip tam fiyat iadesi alabiliyormuşum, amazondan almış olmanın da böyle bir avantajı var işte.

misal incehesap'dan aldığın kartı aç kullan, yani teknik bir sorun olmadığı sürece çalışan kartı hayatta kullanılmış şekilde iade almazlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amazon iade kabul ediyor, en beğendiğim yanı o, zamanında ekran kartı iade etmek için ki aldıktan hemen sonra, üretici firma teknik servisine ulaşıp  kendileri ile e-postalaşmak ve sorunu onlara anlatmak zorunda kalmıştım, arada aylar kaybolmuştu sorun olduğunu buradaki ithalatçısının teknik servisine kabul ettirene kadar, diğer ülkelerde durum nedir bir tecrübem olmadı da burada ayıplı ürünün bile olsa derdini anlatmak çok çok zor.

T800 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
13 dakika önce, stardust said:

20599'a düştü, aldım artık hayırlısı.

Ben almazdım. Alan alır ama alanın kendi alışverişi. Sonuçta alsın..

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
17 dakika önce, stardust said:

hatta 2. sini de alayım bizden birinin işine lazım olur, isteyen olmazsa kargoya verilmeden iptal ederim dedim ama stok anında bitti.

Güle güle kullan bakalım. :)

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
9 minutes ago, Najaz said:

Ben almazdım. Alan alır ama alanın kendi alışverişi. Sonuçta alsın..

Altuğ sen mi alacaktın o fiyata, geldiği gibi yollayayım istiyorsan sana :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
39 dakika önce, stardust said:

hatta 2. sini de alayım bizden birinin işine lazım olur, isteyen olmazsa kargoya verilmeden iptal ederim dedim ama stok anında bitti.

hayırlı olsun güle güle kullan. kasaya uyacak mı bir kontrol et. boydan olurda kapak kapanacak mı bir bak bakalım. sarı forumda kart alanlar foto atıyor kasalarında. hepsinin yan kapakları açık kapanmıyor. 

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 minutes ago, jackjoker said:

hayırlı olsun güle güle kullan. kasaya uyacak mı bir kontrol et. boydan olurda kapak kapanacak mı bir bak bakalım. sarı forumda kart alanlar foto atıyor kasalarında. hepsinin yan kapakları açık kapanmıyor. 

Sağol Evren, FTW3 ile vedalaşmak zorunda olduğum için aslında sevinemedim bile.

benim kasanın kapanmazsa zaten kimsenin kapanmıyordur, o konuda sıkıntı yok. bknz. SilverStone RAVEN RV02 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Star'ın kasanın CPU cooler clearance değeri 169mm, bu kartın ASUS'ta belirtilen ölçüleri 305x138x65 mm. Sığmama gibi bir problem olmaması lazım, milletin kasaya nasıl sığmamış çok yüksek gibi değil bu değerler.

Artı olarak Raven kasa bildiğimiz yerleşimli bir kasa değil, anakart oryantosyonu ekran kartı dik olacak biçimde, yatay değil.

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
49 minutes ago, T800 said:

Star'ın kasanın CPU cooler clearance değeri 169mm, bu kartın ASUS'ta belirtilen ölçüleri 305x138x65 mm. Sığmama gibi bir problem olmaması lazım, milletin kasaya nasıl sığmamış çok yüksek gibi değil bu değerler.

Artı olarak Raven kasa bildiğimiz yerleşimli bir kasa değil, anakart oryantosyonu ekran kartı dik olacak biçimde, yatay değil.

aynen öyle, FTW3 3080 Ti ile nerdeyse birebir aynı TUF 4070 Ti boyutları, almadan önce baktım.

benim kasa zaten ekran kartının eninden değil de boyundan limitleyebilir, onda da kasanın altındakı fanlardan ortadakini çıkarırsam sorun olmaz.

6v9mh7q.jpg

şu karta geç kavuştum, şimdi de çok erken veda ediyorum, resmen üzgünüm.

ama 4070 ti bu fiyata bulmuşken, sırf şeklinden şemalinden ötürü elde tutmak da saçma olacaktı.

ne diyelim artık kısmet değilmiş birlikte seviyeli bir beraberlik yaşamak.

tilkinin dönüp dolaşıp geldiği kürkçü dükkanı gibi ben de yine TUF'a geri döndüm 2 hafta içinde tekrar :lol:

ps:

ah canım benim ya, artık bu eski fotoğraflara bakıp bakıp ağlayacağım :cry:

ss9qa1e.jpg

rknax9p.JPG

şu hale bak, attan inip eşeğe bindik resmen :icon_twisted: :lol:

epi and rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

arkadaşlar yanlış anladınız beni. kasaya sığmasına sığar. herkesin kasası küçük bir kasa değilse sığıyor zaten. benim dediğim 12 pin bağlantı kısmı nvidia nın verdiği kablonun bükülme payı yok. dolayısıyla siz o kabloyu kullandığınızda kartın üst tarafına en az 4-5cm lik dik duracak şekilde düşünün. o yüzden millet kabloyu bükmek istemediğinden kapağı kapayamıyor. 

sırf bu sebeple cablemod dan yeni 90 derecelik kablo sipariş ediyor herkes. 

sıkıntı karta takılan kablonun bükülememesi ve zorla bükültülmek istenmemesi, bundan dolayı da kapak cam kısmına sıkışacağından kapağı takamamaları. 

jackjoker tarafından düzenlendi
rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 minutes ago, jackjoker said:

arkadaşlar yanlış anladınız beni. kasaya sığmasına sığar. herkesin kasası küçük bir kasa değilse sığıyor. benim dediğim 12 pin bağlantı kısmı nvidia nın verdiği kablonun bükülme payı yok. dolayısıyla siz o kabloyu kullandığınızda kartın üst tarafına en az 4-5cm lik dik duracak şekilde düşünün. o yüzden millet kabloyu bükmek istemediğinden kapağı kapayamıyor. 

PSU üreticileri kendi adaptör kablolarını çıkarıyorlar. Bu aralar stokta pek yok ama onların ürettikleri kabloyu kullanmak en iyisi. CableMod kablosunu kullananlar memnunlar.

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 dakika önce, rammstein said:

PSU üreticileri kendi adaptör kablolarını çıkarıyorlar. Bu aralar stokta pek yok ama onların ürettikleri kabloyu kullanmak en iyisi. CableMod kablosunu kullananlar memnunlar.

henüz resmi bir şekilde psu üreticilerinin çıkardıkları kablolar yayılmadı. cablemod alıyor herkes. yoksa mümkün değil kapak kapamamak olanaksız. 

ha şu var. kapağı bir şekilde kaparsınız. ama bu sefer kablo sıkışıp ciddi bükülme tehlikesi yaşıyorsunuz. ehh standart ATX 3.0 kablosu da olmadığından acaba yanar mı patlar mı kaygısı başlıyor ister istemez. 

Nvidia ne demişti? kabloyu bükmeyin. 

jackjoker tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

o ilk 4080 ve 90'lar ile gelen kablolarda bir sorun vardı.

şuan öyle bir durum yok, kırmadan-abartmadan hafifçe bükmekte de beis yok.

gidip de tam konektörün ucundan kasa kapağıyla da bastırıp zorlarsanız o ayrı hikaye...

"şekil" takıntınız yoksa ayrı bir kabloya para vermek son derece gereksiz olur.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nvidia RTX 4080 kartlarda yeni bir revizyonun geleceğini duyurmuş. Partnerler tarafından da bu onaylanmış. Mevcut özellikleri korunup maliyetleri biraz daha geriye çekeceklermiş. Yani şuan ki 4080 ile aynı özelliklerde ama daha düşük maliyetlerde revizyon 2 gelecek. Sektörde ki yorumlamalar ise daha önce ki mining döneminde yapılan LHR benzeri bir uygulama olduğundan bahsedilmiş.

NVIDIA is now shipping GeForce RTX 4080 with AD103-301 GPU

şuan 4080'lerde kullanılan GPU Varyantı AD103-300

muhtemelen daha kısa bir PCB olabilir. özellikler korunacaksa daha kısa bir PCB ile daha küçük bir 4080 düşünebiliriz. Başka türlü maliyeti geriye çekeceklerini sanmıyorum eğer özellikleri korunacaksa. 

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Devre kartı üzerindeki bazı kompanentlere gerek kalmayacak, yerleri boş bırakılacak gibi görünüyor. Bir de yonganın pin layout'u biraz değişiyormuş.
Nihayetinde son kullanıcıya ne fiyat ne de performans oalrak bir şey yansımayacak. Nvidia ve partnerlerinin ceplerine biraz daha para girecek.

"301 variant does not require comparator circuit on PCB, it’s built in”, which is quite a few components saved with the external circuitry, in board partner speak “

Now it can be officially confirmed that the board partners have indeed been informed about two GPU specifications for the RTX 4070. The “251” GPU will go into mass production a few weeks after the “250” GPU, and it will require “a few fewer components.”… This will eventually lower the cost of the GPU, but not significantly. This change has already been implemented for the RTX 4080 model, which will ship with either AD103-300 or AD103-301 GPUs, both of which should offer the same performance and capabilities, but they are a new design that requires changes to the PCB. rtx4080

Whooosh tarafından düzenlendi
rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok