Nvidia GeForce RTX40 Serisi - Hopper/Ada Lovelace (2022-2023)
3 3

Bu konuda 941 mesaj var

On 30.12.2022 at 21:18, stardust said:

1440p monitör ile rtx 4080'e geçsen ne farkedecek ?

Sonra monitör gözüne batmaya başlayacak.

bence 3070ti ile çok rahat 40xx serisini es geçebilirsin.

hem kendim için hem senin için düşünüyorum da, gerçekten çok iyi bir 4K monitör bulmadıkça ekran kartı için uğraşmaya gerek yok. zaten aynı monitörü kullanıyoruz, o monitördeen sonra bizi tatmin edebilecek türde monitörlerin fiyatı hala çok uçuk.

o yüzden rahat dur Evren :D

senin sistem iyi hiç kurcalama, playstation 5 al.

Bu adamı dinleyin mantıklı şeyler yazmış hele en mantıklısıda ps5 tavsiyesi.

Onu al bunu al sonra 50 tane sorun yaşa oyunlarda grafik ayarla 1 saat sıcaklıkları fps yi izle dert bitmez.. Pc de oyunu açıp ayarlayana kadar ps5 de adam 5 saniyede oyuna girip 3. bölümü bitirmiş oluyor. Eskiden oyunları pahalıydı artık pc oyunları daha pahalı. 

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
42 dakika önce, Definitive said:

@stardustaldığın 4070TI'ı da incehesap'a iade edip bunu al istersen. :)

Ben olsam kartı geldiği gibi geri gönderip bunu sipariş verirdim. Arada 2500 liraya yakın fark var, Samsung 980 PRO 1 TB NVMe SSD parası...

Najaz tarafından düzenlendi
stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ZOTAC da AMP EXTREME AIRO harici tercih etmemek gerekiyor. AMP EXTREME cidden çok iyi 24 fazlı. Ayrıca bildiğim kadarıyla da Power limiti en iyi olan kartlardan. Ancak Trinity OC devre kalitesi Asus TUF ayarında değil. O yüzden ZOTAC da alınacak tek seri AMP olanlar gerisine yanaşmayın çok gerekmedikçe. 

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
14 saat önce, jackjoker said:

ZOTAC da AMP EXTREME AIRO harici tercih etmemek gerekiyor. AMP EXTREME cidden çok iyi 24 fazlı. Ayrıca bildiğim kadarıyla da Power limiti en iyi olan kartlardan. Ancak Trinity OC devre kalitesi Asus TUF ayarında değil. O yüzden ZOTAC da alınacak tek seri AMP olanlar gerisine yanaşmayın çok gerekmedikçe. 

İlk çıktığına yakından bu tarafa GTX 1080Ti referans kart kullanıyorum halen de çalışıyor. Hiçbir sıkıntısı da olmadı.

Çok bariz, son kullanıcının fark edeceği aşırı ısınma, aşırı gürültü, üretim ile ilgili kronik bir elektronik arıza ortaya çıkması problem olur.

Diğer karta bu kadar fark ödemem ben. Performansta çok bariz farkı ortaya koyması gerekir madem diğerinden bu kadar fazla fiyat farkı isteniyor ise.

Egzotik uğraşlar içinde olan YouTube videosu çekenler veya overclock işinden para kazananlar ki hâlâ kaldı mı ondan da o kadar emin değilim o tarz kişilere lazım olur eğer ki arkadaki farklar egzotik ancak son kullanıcının alacağı performansı son kertede bariz etkileyen bir durum değil ise.

T800 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
10 saat önce, Squall said:

Bu 4070ti ye 750 watt psu yeter mi?

NVIDIA GPU'larda undervolt Allah'ın emri gibi bir şey. MSI Afterburner ile yapacağın birkaç ufak ayarla, hemen hemen hiç performans kaybı yaşamadan güç tüketiminde 100Watt'a varan düşüş elde edebiliyorsun. Ben 1080Ti'ı 450Watt SFX güç kaynağıyla çalıştırıyorum misal.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
15 hours ago, jackjoker said:

İyi de zaten undervolt ile kullanıldığından pek bir etkisi olmuyor 24 fazın. :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
36 dakika önce, wazzap said:

İyi de zaten undervolt ile kullanıldığından pek bir etkisi olmuyor 24 fazın. :D

Undervolt u kaç kişi kullanıyor Wazzap ya sende yani. 10 kişinin maks 2 si ya kullanıyor ya kullanmıyor. Abartmayalım. Her zaman yüksek kalite devreler ve faz esneklik için önemli. 

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, jackjoker said:

Undervolt u kaç kişi kullanıyor Wazzap ya sende yani. 10 kişinin maks 2 si ya kullanıyor ya kullanmıyor. Abartmayalım. Her zaman yüksek kalite devreler ve faz esneklik için önemli. 

Onların kendi ayıbı. :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
19 saat önce, jackjoker said:

Hocam bunlarin neredeyse hicbir onemi yok... 4080 Founders Edition 13 fazli mesela, almayacak miyiz :)... Estetik kaygilariniz yoksa en ucuzu hangisiyse alin gecin bence... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada, kart ağırlıkları baya arttı, YouTube'da GPU tamiri ile uğraşan kişilerin kanalları var, onlardan birisinde gördüğüm bir konu, ekran kartı tutucu kullanılmaması nedeniyle PCI Express konnektörün arkaya bakan kısmında esnemeye daha fazla dayanamama nedeniyle kırılma, çatlama yaşandığından bahsediyordu. Bu tip kartları tamir ediyordu. Bu konuya da dikkat etmekte fayda olabilir.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Eskiden firmalar dandik parcayla kotarip geciyordu, EVGA gibi markalar kaliteli parcalar kullanarak farkini gosteriyordu.

Son donemde nvidia zaten standartlari yuksek koyuyor, Quadro gibi pro kartlarinda oldugu gibi iyi malzeme istiyor. Hepsi mecburen belli bir kaliteyi tutturuyor.

"Yuh x00W guc kaynagi istiyor" dedikten sonra "ben bunu overclock ederim, guc verir zorlarim" demek de zorlasti. Eskiden $200'lik karti zorlayip $300 performansi aliyordunuz, riske attiginiz para $200'di. Simdi kartlar $1000, zaten kendinden zorlanmis geliyor. Vram'i zorluyorsun performans dusuyor cunku memory controller'in duzeltmesi gereken hatalar artiyor.

Turkiye'de ithalatcisi garanti konusunda uzmeyen marka hangisiyse onu almak lazim. Hepsi ayniysa fiyati iyi yakalanan alinir.

"Bizim kartlarimiz en hizli, en sessiz, en serin, en buyuk olacak" diye bi kasti nvidia. Bu kartlarin bir kismi daha ufak ve hafif olabilir aslinda, o kadar isinmiyorlar. Zamanla o modeller de gelir belki. Alt modeller 4060-4070 falan gorelim, ortalik kart dolsun, sonra belki nvidia da salar biraz. Mesela 4070Ti icin bu kadar buyuk sogutuculara gerek oldugunu sanmiyorum. Bence boylesi daha iyi, sessiz calisiyor, performans iyi, isinma sorunu olmuyor, iki turlu de kasada zaten buna ayiracagim yeri aliyor ama daha ufak kasasi olan veya ekran karti tutucusuna bakip ".okunu cikardiniz artik" diyenleri memnun edebilir.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Anakartlarda da benzer bir durum var, eskiden ucuz, orta yollu anakartlara düzgün VRM konulmaz üst seviye de az kullanıcının işine yarayabilecek bir sürü şeyle doldurulur fiyat fazla olurdu. YouTube'da anakartlar VRM testlerine tabi tutulmaya başlanıp mesele sosyal medyada yayılmaya başlayınca firmalar artık daha düşük seviyedeki anakartlara da düzgün VRM koymaya başladılar. 

Çok eskisi gibi değil bazı şeyler, bir de overclock olanakları azaldı eskisine göre.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

4060ti'a dair bazı söylentiler mevcut:

https://videocardz.com/newz/nvidia-geforce-rtx-4060-ti-specs-updated-to-160w-tdp-now-less-power-than-3060-ti

Baya zayıf göründü. Özellikle bellek bant genişliği o kadar olmaz herhalde diye düşünüyorum. Ama notebook tarafındaki gibi olacaksa, orta seviyeyi ciddi biçimde aşağı çekecek demektir Nvidia.

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

DLSS3 ile çarşı karışacak gibi cidden:

RTX-4090-LAPTOP-GPU-PERFORMANCE-2.jpg RTX-4090-LAPTOP-GPU-PERFORMANCE-1.jpg

https://www.youtube.com/watch?v=CRYRMYei6s8

Jarrod bir ön inceleme videosu yayınlamış, laptop 4090 ile laptop 3080ti'ı karşılaştırmış. DLSS3 vs DLSS2 olmuş aynı zamanda. Ortalama fark %100'ün üzerinde.

https://videocardz.com/newz/nvidia-geforce-rtx-4090-laptop-gpu-has-been-tested-with-dlss3-in-razer-blade-16-gaming-laptop

Orta sınıf gpuların açıklanan teknik özelliklerine bakınca zayıf göründüğünü söylemiştim. Nvidia DLSS3'e güveniyor gibi.

Edit: Nvidia MX serisi girişi seviye laptop gpularını da iptal ediyormuş.

https://videocardz.com/newz/nvidia-might-discontinue-its-geforce-mx-discrete-gpu-series

Zaten en son MX570 ile RTX2050 hemen hemen aynı yapıda modeller olarak çıkmıştı. Diğer taraftan Amd'nin dahili gpuları baya iyi geliyordu. Pek anlamı kalmamıştı.

YhXAxBp.png

Yerinde bir karar olmuş.

mamad tarafından düzenlendi
stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Orta seviye de saglam olacak. 4070Ti'a da kagit uzerinde bakinca, tampon bellegi buyuttuklerine dikkat etmeyince etkileyici gozukmeyebilir ama ham performansi ortada.

Muadil cihazlar arasinda karsilastirmak lazim tabi, ikisi de ust seviye oyun makinesi olacak mesela. Is makinesine 4060 koyup dusuk gucle calistirmislarsa onu 3060 gamer notebook ile karsilastirmak yaniltir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

DLSS 3.0’ı, Nvidia’nın gözünü para hırsı bürümesi dışında, rtx 3000 serisi kartlara sunmak için teknik bir engel var mı ? sonradan yeni sürücü ile aktif olabilir mi ? bios mod ile falan açılabilir mi ?

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

DLSS isini tensor core dedikleri yapay zekaya yonelik islem birimleri yapiyor. Onlar bu nesilde daha hizli diyorlar.

Ham islem yapan birimleri bir sonraki kareyi basmadan bu birimlerin onceki kareyi birkac milisaniye icinde isleyecek kadar hizli olmasi lazim. Yoksa arayi doldurmaz, o goruntu isleyene kadar yeni goruntu gelir zaten.

Bir kare basilmasi 50ms suruyorsa (oyunun toplam ic gecikmesi) bu onun ustune birkac milisaniye koyup ikinci kareyi cikartiyor. Milletin korktugu gibi gecikme iki katina cikmiyor yani (50’den 100’e cikmiyor). Yavas donanim bunu uzun surede cikartirsa gecikme artacak. Daha da uzun surede cikartirsa anlami olmayacak zaten, bir sonraki kare geliyor.

Onceki nesle gelmesi icin ya kaliteden biraz feda ederek yapacaklar (goze batan kusurlar artacak), ya da ayni kaliteyi daha hizli verecek sekilde algoritmalarini zamanla gelistirecekler.

Yani ayni kalitede olmasa bile belki gelebilir. Ama rekabetin sikistirmasi gibi bir sebep lazim. Yoksa kaynaklarini bunu gelistirmeye harcamalari daha dogru.

Ya da yalan soyluyorlar, aslinda onceki nesildeki tensor core’lar da yeterince hizli. O zaman birinin cikip bunu eski kartlarda calistirabilmesi gerekir. Simdiye kadar mumkun olmadi.

epi tarafından düzenlendi
jackjoker, stardust and rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çöp AMD FSR 3.0 özelliğini sunduğu an 30xx kartlara DLSS 3.0 aktif hale getirecek Nvidia. Burada daha önce nvidia’nın DLSS 3.0 dev. Blog sayfasını paylaşmıştım. Orada Nvidia zaten 30xx kart da DLSS 3.0 çalıştırıp gecikme sürelerini gösteren bir makale sunmuştu. Ön hazırlıklarını yapıyorlar yani bir şekilde. Her şey çöp AMD ye bağlı. 

NVIDIA Optical Flow Accelerator

jackjoker tarafından düzenlendi
rammstein and achfighter beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

50ms işlem süresi olamaz, 50ms bir kare için harcasa GPU saniyede gösterebileceği kare sayısı 20 olur ki rezalet bir değer olur, tabii örnek olarak verilmiş ancak böyle bir değer tabii kabul edilebilir değil. Çok çok daha kısa sürelerde bitmesi lazım bu sürecin.

DLSS de ilk çıktığında spatial anti-aliasing tekniği kullanıyor ki bu teknik Nvidia Image Scaling veya Radeon Super Resolution'da kullanılan teknik. Bu kadar basit değil tabii, benim de üzerinde ahkâm keseceğim bir konu değil açıkçası ancak basitçe anlaşılan ortaya çıkan artifactlerin yapay zeka ile daha aza indirilmesi, kötü görünmemesi amaçlanmış.

DLSS 2 ile bu defa temporal anti-aliasing upscaling tekniği kullanılmaya başlanmış, son kertede amacı yine temporal anti-aliasing tekniği ile ortaya çıkan artifactlerin yapay zeka ile giderilmesi, sonuç görüntünün daha iyi olması.

Bunların ama maalesef hatasız olanı yok, kimi sahnede doğal çözünürlükten bile daha iyi görüntü yakalanabilirken kimi sahnede ise göze batıcı olabiliyor.

Intel XeSS de benzer, AMD FSR ise farklı, AMD FSR 1 de aynen spatial anti-aliasing tekniğini kullanıyor ancak Nvidia DLSS 1 motion vector de kullanıyormuş AMD FSR 1'de bu durum yok, Nvidia Image Scaling'de veya Radeon Super Resolution'da da bu durum yok, her oyun için bu açılabiliyor manüel olarak, yanlış bilmiyor isem motion vector ihtiyacı var ise mutlak surette oyun içinden destek gerekli.

AMD FSR 2 ise aynen DLSS 2 gibi temporal anti-aliasing upscaling tekniğini kullanıyor, FSR 1'den farklı olarak yine yanlış değil ise motion vector kullanıyor bu defa. Oyun motoru desteği gerekli yani DLSS 1 ve 2 gibi. Nvidia'nın yapay zeka ile yapıyorum dediği artifact gidermeyi ise yazılım ile yapıyor, herhangi bir ek donanım v.b. gerektirmediği için çok fazla ekran kartında marka bağımsız olarak kullanılabiliyor. DLSS 2 ile Nvidia kartlar kullanılarak yapılan karşılaşmalarda da çok çok fazla geride görünmüyor.

Intel XeSS'e gelirsek Intel Arc GPU'larında kendi donanımı olduğu için daha hızlı çalışıyor ancak bunun da AMD gibi donanım bağımlılığı yok, DX12'nin sanıyorum bir komut seti var o komut setini destekleyen her ekran kartında çalışıyor, ancak Intel Arc GPU'larındaki kadar kapsamlı çalışmadığı belirtiliyor. Bu da yapay zeka destekli temporal anti-aliasing upscaling.

Kendim Intel XeSS ve FSR kullanabiliyorum. Nvidia ekran kartı sahipleri üçünü birden kullanabilir.

FSR 2 ve DLSS 2 4K çözünürlük için 2560x1440 çözünürlüğü kullanıyor, Intel XeSS ise farklı orada Quality ayarında bu çözünürlük kullanılırken orada bir de Ultra Quality ayarı var.

Nvidia'da bir de DLAA var, AMD'de bu yok ancak konfigürasyon dosyaları ile oynayarak FSR 2 ile yine benzeri Quality ayarının mesela 4K çözünürlük için 2560x1440 değil de tekrar 3840x2160 çözünürlüğün kullanılması ile elde ediliyor.

Bunların temel amacı temporal anti-aliasing ile ortaya çıkan artifactlerin elden geldiğince yok edilmesi ve normal temporal anti-aliasing ile ortaya çıkan görüntüden daha keskin bir görüntü elde edilmesi.

stardust and rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok