Nvidia GeForce RTX40 Serisi - Hopper/Ada Lovelace (2022-2023)
3 3

Bu konuda 941 mesaj var

12 dakika önce, T800 said:

Zotac Trinity RTX 4070Ti yine 18.998,99 TL Hepsiburada da Hepsiburada satıcılı olarak, fiyat yükselmişti herhalde yine düşmüş galiba, ilgilenen varsa bakabilir.

Vade farksız 6 taksite bölme de varmış ya, daha önce farketmemiştim.

https://www.hepsiburada.com/zotac-geforce-rtx-4070-ti-trinity-12gb-gddr6x-192-bit-ekran-karti-zt-d40710d-10p-pm-HBC00003LHPQQ&ved=2ahUKEwi0__avieX8AhUJRfEDHRdpCwsQFnoECBMQAQ&usg=AOvVaw1YYojBsNovw5MiHL-n0a4v

23000 lira olmasın? 11dk önce mi o rakamdı? ben hep 22-23 bin olarak hatırlıyordum bu kartı ki zaten linkte de 23 bin lira yazıyor indirimli. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hayır, o fiyata Hepsiburada satıcılı idi, şu anda Hepsiburada satıcılı yok zaten.

Aklını çeliyor insanın durduk yerde. :)

Kısaca takip etmek lazım devamlı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şaka maka su soğutma kullanmaya başlayalı 7 sene oldu, ağırlık fazla gelmeye başladı malum yaş ilerliyor. :)

Onun dışında parça temin etme imkanı kalmadı gibi birşey, bu şekilde de devam ederse tüm malzemeyi paketleyip tekrar hava soğutmaya geçmek şart olacak bu nedenlerle.  

T800 tarafından düzenlendi
stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, T800 said:

Şaka maka su soğutma kullanmaya başlayalı 7 sene oldu, ağırlık fazla gelmeye başladı malum yaş ilerliyor. :)

Onun dışında parça temin etme imkanı kalmadı gibi birşey, bu şekilde de devam ederse tüm malzemeyi paketleyip tekrar hava soğutmaya geçmek şart olacak bu nedenlerle.  

Bu Corsair falan gibi bilinen markalar bulunmuyor mu, yoksa yurtdisi ile arasina gereksiz fiyat farki mi koyuyorlar? Kendim kurmakla ugrasamam denilen yasa gelince bunlara gecilir belki.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sınırlı parça iyi kötü bulunabiliyor, ekran kartı blokları mesela fiyat ve gümrük sınırı nedeniyle zor olur. EKWB malzeme fiyatları eskiye göre ciddi arttı, alternatif olarak Aliexpress'ten Bykski veya Barrow getirilebilir. 

Sıfırdan kurulum yapılıyor ise an itibariyle problem olma ihtimali ciddi yüksek. Her ne kadar limit 150 EUR dahi olsa adetli gönderilerde(ki fitting özellikle, radyatör v.b.) problem yaşamak gayet olası.

epi beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben Nzxt Kraken'in suyunu çıkartıyorum. Müşteri hizmetlerinden AM5 parçasını istedim şimdilik.

Ekran kartı konusunda da 4070 Ti alıp geçeceğim gibi umarım fiyatlar aşırı artmaz gene 2-3 aylık süre zarfında. Keşke 4080 fiyatları düşse. 1070 beni tam 6 sene götürdü valla. :alkis:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Üç slot Galax RTX 4070Ti gelmiş, Zotac Trinity iki slottu, RTX 4070Ti için bu kadar soğutma gerekli midir ? Ayrı bir tartışma konusu.

Bu tip şeyleri de uzaktan almak riskli ve stresli, alışveriş sorunsuz olsa bile en ufak coil whine olsa yandı gülüm keten helva.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ben kartların kalınlığının sorun teşkil edeceğini düşünmüyorum. ne olursa olsun daha iyi soğutma her zaman iyidir. Galax genelde ön yargılarla yaklaşılan ama bence iyi kartlar çıkaran bir üretici. zaten Nvidia'nın da en tepede ki partneri. çok uzun yıllar 1080ti kullandım Galax marka ve çok memnun kalmıştım. 

Diğer bir konu Coil Whine meselesi. daha önce kullandığım Galax 1080ti da yoktu. Keza şuan kullandığım 3070ti da da yok. Ama niye yok? özünde var. ama yok. yani her kartta var ( beyin yakan cümle oldu kabul ediyorum) 

olmaması imkansız. az ya da çok var. bu yüzden coil whine garanti kapsamına girmiyor.  bir sürü forumdan da görebilirsiniz çok şikayet var konuyla ilgili. adam vatandan kart alıyor coil whine çıkıyor ama iade edemiyor.  çünkü garanti kapsamına girmiyor. illa tüketici hakem heyetine falan gitmeniz lazım. ya da kartı servis point gibi direkt servis veren bir yere gönderip sorunu tarif edip bu konuyla ilgili resmi belge almanız lazım. daha sonra bu belge ile iade işlemlerini gerçekleştirebiliyorsunuz. tabi süreç oldukça stresli ve sıkıntılı. 

bu yüzden TR garantili diye ısrar etmenin çok manası yok ekran kartı özelinde. 

diğer bir husus ise yurt dışında da üreticiler ( msi, asus gibi ) garanti kapsamına almıyorlar coil whine durumunu. daha doğrusu 1 şartları var. kasa kapalıyken 35 desibel üzerindeyse o zaman kusurlu kabul ediliyor ve alıyorlar. ama ben daha hiç kasa kapalıyken 35 desibel üzeri coil whine olayına rastlamadım, duymadım. forumlarda ara ara paylaşıyorlar ama kendi kulağımla duymadığım ve gözümle görmediğim için bir şey diyemem. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 saat önce, T800 said:

Üç slot Galax RTX 4070Ti gelmiş, Zotac Trinity iki slottu, RTX 4070Ti için bu kadar soğutma gerekli midir ? Ayrı bir tartışma konusu.

Bu tip şeyleri de uzaktan almak riskli ve stresli, alışveriş sorunsuz olsa bile en ufak coil whine olsa yandı gülüm keten helva.

Msi'ın soğutması genelde iyi diye duydum bu serilerde, ona bakmak gerek.

Coil whine olayı da çok şükür hiç başıma gelmedi ama bildiğin çıldırırım bende olsa. Mizofoni var zaten sürekli ve gıcık seslere tahammülüm yok bir de vızzz diye bir sesle ne yaparım bilmem. :zuh:

Erwin tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sadece coil whine değil ki mesele garanti ile ilgili, başka birçok problem de çıkabilir. Daha iyi soğutma her zaman iyidir konusu da yanlış demeyeyim ancak eksik, ağır kartların herhangi bir destek ile kullanılmaması durumunda problem yaşanması ciddi bir olasılık.

Coil whine ilk etapta karşılaşılabilecek bir sorun ve var ise çözümü de yok maalesef. Benim başıma geldi, baya uğraştım iade için sonrasında. Ancak yine de garantisi olduğu için iade edebildim.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

RTX 3090'ı incehesap.com 'dan almıştım. Kartı kasaya takıp 4 gün kullandım ve excel de çalışırken çat diye kat gitti durup dururken. Garantiden değiştirmek kargo süreleri dahil 8-10 günümü aldı. O yüzden bu seviye bir kartı yurt dışından almak konusunda pek iyi düşüncelere sahip değilim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
8 dakika önce, T800 said:

Sadece coil whine değil ki mesele garanti ile ilgili, başka birçok problem de çıkabilir. Daha iyi soğutma her zaman iyidir konusu da yanlış demeyeyim ancak eksik, ağır kartların herhangi bir destek ile kullanılmaması durumunda ciddi problem yaşanması ciddi bir olasılık.

Coil whine ilk etapta karşılaşılabilecek bir sorun ve var ise çözümü de yok maalesef. Benim başıma geldi, baya uğraştım iade için sonrasında.

işte bahsettiğim o. coil whine da yabancı ülkelerde ki garanti kapsamları da kısıtlı. o dediğim şart direkt aranıyor. 35 desibel altındaysa geri yollanıyor. 

elbette başka sorunlarda çıkabilir. o konuda hem fikiriz. ama TR özelinde garanti kapsamları zaten problemliyken minimum 8-9 bin bir de üstüne fark eklenmesi abes kaçıyor. yoksa bende isterim TR kartı. ama sırf garanti için değil ikinci el de milletin obsesif hastası gibi "abi garantisi var mı faturası var mı" sorunsalı yüzünden. yoksa umurumda değil. 

zaten almadım yukarıda bahsettiğim kartı. foruma yazdığım sıra eleman başkasına satmış. fiyat çok iyiydi millet saldırmıştır elemana. 

4080 ler 30 un altına girdiği zaman bizim ülkede ancak o zaman alırım. bunun dışında bu aralıkta sadece yurt dışı kartlara bakarım. 

jackjoker tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Biraz erken ve gereksiz olmus dogruysa. Daha milletin siparis verdigi 4090’li makineler ellerine ulasmadi.

edit: Oha, karti yatirmislar. Anakarta dik degil, paralel. Marka kartlarin gereksiz 4 slot 4090’larindan farkli bir tasarim olmus.

Fanlarin ufledigi havanin yolunda PCB yok, PCB altta, ustunde metal blok, fanlarin ufledigi hava serbest. 4090'da da PCB kisa oldugu icin birinin ufledigi hava serbest ama digeri PCB'ye karsi ufluyor.

Konsept olarak ilginc ama cok ihtiyaclari yok aslinda boyle seylere. Fake cikabilir veya prototiplerde kullandiklari bir tasarim olabilir.

epi tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Olursa Titan 48GB olacak herhalde. Oyuncuya bir performans artisi beklememeli. Bunlar developer ve creator'lara yariyor. Oyunlar gibi hafiza optimizasyonlari olup surekli arka planda kullanilmayani bosaltan ortamlarda calismiyorlar, bir onu bir bunu yukleyerek yuksek kaliteli sikistirilmamis icerikle calisiyorlar. "Hafiza doldu abi" hatasi almadan rahat rahat takilmak icin islerine yarar. Bir de AI islerinde ilginc olabilir.

Ti'lar olursa uretimden hatasiz gelen chipleri butun CUDA core'lar acik sekilde paketleyip, gucu 600W limitine kadar yukseltip, yeni cikan daha da hizli GDDRX hafizalarla paketleyince %15 performans artisi daha olur.

Tahminen fiyat/performansta 4090 daha iyi olacaktir. Bunlar herhalde "yenisi geldi abi" dediginde "sar iki tane yolla" diyecek sekilde sinirsiz karti olan arkadaslara hitap eder.

Matrix'e baglanip gonullu muptela olacagim ama butcem yetmiyor :kayik:

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 1/29/2023 at 9:07 AM, jackjoker said:

yalnız 48gb ram nedir 

Bellek bant genişliğini değiştirmeden arası olmuyor, ya 24gb olacak ya 48gb.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Teknoseyir'de Murat hocanin sundugu 4070Ti videosunda da burada paylastigimiz bellek bant genisligini vs detaylarina girmisler. Ama "artik bunlarin arasina kart gelmez herhalde" derken bir seyi atlamislar. Bunlarda GDDRX destegi de var, GDDR destegi de var. Mesela "12GB GDDRX kullanan kartin altina orta seviye ara model gelmez, hafiza cok azalacak" dememek lazim, istenirse saat hizi farkli 16GB GDDR kullanan kart gelebilir. Cesitli kombinasyonlar mumkun aslinda, o gun rekabetin ne sunduguna, yeni oyunlarin ne gerektirdigine, farkli parcalarin maliyetinin ne olduguna bakar.

AMD'le rekabette son gune kadar bu ayrintilari kesinlestirmeden, hatta yanlis bilgi sizdirip ona gore kart yapan AMD'yi ters koseye yatirmak gibi taktikler yapan nvidia'dan son gune kadar "kart bu" diye bilgisi gelmeyecek, hatta belki 12GB "4080" ornegi gibi o da iptal olup 4070Ti olarak cikabilecekken hala kart tasarlamak herkese gore bir is degil. Kartlarini ince test edip kendine gore ozelliklerle tasarlama pesindeki EVGA'nin falan bu isleri birakmasi normal. Zaten parca standartlari da yukseldi, eskisi gibi "biz profesyonel kalitede malzeme kullaniyoruz" diyerek malzemeye $15 daha verip bize $80 daha pahaliya satamiyor, zira diger markalarda da mecburen yuksek kalite parcalar kullaniliyor, nvidia belli bir standardi zorunlu kiliyor. GPU piyasasi rekabeti cildirdikca adamlarin is modeli de anlamsizlasti.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, Whooosh said:

Bellek bant genişliğini değiştirmeden arası olmuyor, ya 24gb olacak ya 48gb.

Aslında oluyor. Örnekleri düşmeye başladı. Bkz apple M2. Dual channel config 24gb bellek ve DDR5 standardında 24gb lık stickler. Artık oluyor. Bellek tasarımları değiştikçe 2 ve 2 nin katları kuralları bozulacak zaten. 

Şöyle bir ara kart mantıksız olmaz. 

4080 ti 22gb bellek mesela. 352bit bus ile bunu yırtabilirler. Benzer şekilde 16gb lık bir 4080 super ve 4070 super. daha az compute unitesi ancak daha fazla bellek. 

3060 12 gb 2060 12gb gibi modeller şeklinde arayı nasıl dolduruyorlarsa öyle yaparlar. 4060 super 12gb çıkabilir mesela. 4050ti gelir 8gb ancak 4060ti nin hemen altında gibi. Ellerinden geleni ardlarına koymayacaklardır. 

SkyWarrior tarafından düzenlendi
rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

4070ti mi alsak yoksa kasıp 4080 mi? Bir karar veremedim daha. Ben alana kadar ikisinin de fiyatı uçar nasılsa alamam. :D 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nvidia da son klasik nesil ekran kartlarını alacak olabiliriz. Keza 4090 Titan da PCB nin anakarta paralel şekilde dizayn edilmesini deneniyor. Eğer bu şekilde başarılı bir sonuç alırlarsa 50xx serisi kartlar da aynı şekilde çıkabilirmiş. 

Ayrıca 4090 Titan da 48gb ram ve GDDR6 bellek yongalarıyla gelme olasılığı yüksekmiş. 

NVIDIA TITAN GPU with 48GB memory

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
6 hours ago, Erwin said:

4070ti mi alsak yoksa kasıp 4080 mi? Bir karar veremedim daha. Ben alana kadar ikisinin de fiyatı uçar nasılsa alamam. :D 

bence hiç bekleme, incehesap'ın cuma gecesi indiriminde hangi model düşerse al geç. 4080'e +10 bin lira verecek bir fark yok.

4070ti 20 bin iken bence 4080'e verilecek max rakam 25.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok