Nvidia GeForce RTX40 Serisi - Hopper/Ada Lovelace (2022-2023)
3 3

Bu konuda 941 mesaj var

27000 seviyesinde 4080 var alınası mıdır. PNY Verto. PNY severim kaliteli iş yapar. Quadroları onlardan çıkıyordu bir ara komple. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 hours ago, SkyWarrior said:

27000 seviyesinde 4080 var alınası mıdır. PNY Verto. PNY severim kaliteli iş yapar. Quadroları onlardan çıkıyordu bir ara komple. 

PNY'yi beğenen bir tayfa var ancak benim hiç tecrübem olmadı. Fiyatı iyiymiş.

Yakın zamanda HB'den 29.999 TL'ye Palit 4080 aldım. İkisi de Çin malı bildiğim kadarıyla. Palit'ten çok memnunum, PNY'yi bilemiyorum dediğim gibi. Bir kaç araştırma okumakta fayda var.

Yakın zamanda doların fırlayacağı yönünde bir beklenti var. O yüzden şu an bize çok gibi gelse de bu fiyatları ileride mumla arayabiliriz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 02.04.2023 at 05:37, stardust said:

15 bin lira altında çıkarsa alıcı bulur burda. Daha yüksek fiyattan çıkarsa 4070 ti varken çok müşterisi olmaz.

15K'ya çıksa da aslında alsam fena olmaz seçimden önce. Seçimden çok kısa süre sonra döviz %10-20 arası artacak diye düşünüyorum. 

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, CandleGarden said:

15K'ya çıksa da aslında alsam fena olmaz seçimden önce. Seçimden çok kısa süre sonra döviz %10-20 arası artacak diye düşünüyorum. 

Bence sonuç ne olursa olsun doların frenleri boşalacak ve kesin artacak.

o yüzden ben de şuan yamyam gibi TL ile taksitle ne ıvır zıvır bulursam alıyorum :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Memlekette dövizi takan mı kaldı? Her şeye keyfi zam yapılıyor her gün. Ne alırsan, özellikle vadeli ne alırsan kârdasın.

mamad tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 03.04.2023 at 10:11, SkyWarrior said:

Sözde bilindik markaların daha top modelini alacaktım ama fiyatlar iyice mantıksız hale gelince dayanamadım aldım, tavsiye etmem için daha erken ama, ilk olarak söyleyebileceğim sogutması başarılı ve gayet sessiz diyebilirim, Sade bir kart bir tane numune ledi var pny logosu beyaz yanıyor + mudahale edilmiyor, 320w tdp ile geliyor ve kilitli artmıyor.Max boost hızı 2870 gördüm ve en yüksek sıcaklık 67C oldu.undervolt ile 2750mhz için 925mv ile 220w ve 57C oldu.

Son olarak yeni standart kablo biraz dertli benim kasada cama dayanıyor biraz pek içime sinmedi zaten kasayada rahat girmedi 34cmlik alana 34,04 kartı resmen zorla soktum(kasa corsair 680x) :) 

En son resimdeki 3080ti suprim x

https://www.3dmark.com/3dm/91937543?

pupgnl0.jpg

dtc0g3h.jpg

10chi16.jpg

wazzap and MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

4080'ler artıyor panoda yavaş yavaş:thumbs: Güzel günlerde kullanın:alkis:

Fiyatlar böyle olunca daha önce yüzüne bakmadığımız markalara gün doğdu resmen. Onlar da bu fırsatı kaçırmayıp ürünlerinin biraz kalitesini ve itibarını artırmak için çabalarlar umarım.

Benim de bir önceki kartım MSI 3080 ti Suprim X'ti. Arada performans, ses, ısı ve enerji tüketimi noktalarında uçurum var resmen. 40 serisi hep doğru yönde gelişme sağlamış bir önceki nesle göre. Bir de fiyatları makul olsaydı:icon_think:

MilesTeg tarafından düzenlendi
Psikobat beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, MilesTeg said:

4080'ler artıyor panoda yavaş yavaş:thumbs: Güzel günlerde kullanın:alkis:

Fiyatlar böyle olunca daha önce yüzüne bakmadığımız markalara gün doğdu resmen. Onlar da bu fırsatı kaçırmayıp ürünlerinin biraz kalitesini ve itibarını artırmak için çabalarlar umarım.

Benim de bir önceki kartım MSI 3080 ti Suprim X'ti. Arada performans, ses, ısı ve enerji tüketimi noktalarında uçurum var resmen. 40 serisi hep doğru yönde gelişme sağlamış bir önceki nesle göre. Bir de fiyatları makul olsaydı:icon_think:

Teşekkürler hocam :)

Evet w/p oranı çok başarılı önceki nesile göre, 3080ti ile diablo 4 betasında özellikle 400w civarı bir tüketimi görünce ne oluyoruz demiştim,(bu arada oyun efsane bayıldım, necro ve druid 25e getirdim, necro ne kadar kolaysa druid o kadar zorladı herhalde druid oynarım bayıldım mis mis :D )

Bu nesilde  incelemere baktığım zaman belli bir frekanstan sonra  verim çok düşüyor ,o nokta zorlanmaz ise harika bir w/p oranı var önceki nesile göre, yani bariz daha düşük tüketimde daha yüksek performans veriyor(3+ghz çıkmak için 380-400w durumunu saymıyorum.)

Neyse bu tip giriş seviye kartları pek sevmem ama açıkcası bu içime sindi, Mesela 3080 palit gaming pro vardı ufak sıcak gürültülü + fason durdugu için elden kısa surede çıkarmıstım :D

Son olarak 4k kartı deniyor ama 2k 144hz için bence ideal, güncel oyun olarak mesela forza horizon 5 te 120fps ortalama veriyor, gene pek seveni olmasada aynı durum snowrunner içinde geçerli, yani bence söylendiği gibi tam 4k kartı değil.

wazzap and MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
39 minutes ago, Psikobat said:

3080ti ile diablo 4 betasında özellikle 400w civarı bir tüketimi görünce ne oluyoruz demiştim

Undervolt yapmazsan 400 de görürsün 500 de. :baba:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
Just now, wazzap said:

Undervolt yapmazsan 400 de görürsün 500 de. :baba:

O potansiyel var da(400w + %10 440 aslında neyse) sorun şu ana kadar 3dmark haric hiç 400w görmemiş olmam hatta anlık değil sürekli bu şekilde bir kullanım mevcuttu neyse ki kazasız atlattım beta surecini,(bazı 3080ti patladğını okumustum internette gigabyte eagle ve vision da galiba) muhtemelen yüreği yetmedi sürekli bu sekilde yuk altında olmasına.

Bu arada sistem belleği ve ekran kartı belleğini de sonuna kadar kullanıyordu d4 (bunu duzeltirler muhtemelen)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

D4 beta'ya benim 960m iyi dayanmış yine. Başka oyunlarda sorunsuz çalışan hafif overclock arada sistemi kilitliyordu zaten. Mem clock biraz geriye çekilecek anlaşılan. 😅

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nvidia, overdrive mode olarak isimlendirilen Cyberpuk2077 path tracing tanıtım videosu yayınlamış:

https://youtu.be/Tk7Zbzd-6fs

4090 üzerinde 4K'da çalışıyormuş. Görseller gerçekten iyi. Bu kez ray tracing gerçekten belirgin fark yaratmış. Ama 4090 bile dökülmüş.

https://videocardz.com/newz/nvidia-geforce-rtx-4090-outputs-as-low-as-16-fps-in-cyberpunk-2077-overdrive-mode-without-dlss

Tabi DLSS (+frame generation) olmadan durum öyle. DLSS devreye girince fps 4-5 katına, hatta videoya göre 8 katına kadar çıkıyor. Eğer frame generationdaki belirgin sorunlar da giderilmişse (zaten bazıları düzeltilmişti), gerçek anlamda ray tracing ile oyun deneyimi sunan tek firma Nvidia haline gelecek.

Tabi bir de path tracing ilk kez modern bir oyuna gelmiş olacak. Bir sonraki nesilde orta sınıf kartlar bile Cyberpunk'ı path tracing ile oynanabilir kılacak. Sonraki seride ise en güncel oyunlarda bile path tracing görmeye başlayacağız sanıyorum. 2028'de falan da Nvidia'nın en başta dediği gibi full ray tracing oyunlar göreceğiz.

Edit: Şunu da eklemiş olayım; daha önce Portal RTX'te de DLSS3 ile benzer seviyede (4-5 kat) fps artışı görmüştük. Ancak Portal'ın genel olarak grafikleri çok iyi değildi. Cyberpunk'ın genel grafiklerini ve açık dünya yapısını düşünürsek yine hibrit ray tracing kullanılıyor demektir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

DLSS3 ciddi iş yapmaya başlayacak burada işte. 

Path tracing açıldığında radeon kartların alacağı şekli merak ediyorum. İyi veya kötü olacağından değil gerçekten yarış ne halde görmek lazım o nedenle. 

NVIDIA işi çok ileri götürmeye başladı. Bir zamanların ilk geforce 256sının çıkmasından sonraki hali gibi. Geforce 2 GTS/Ultra 4090 gibiydi DX7 krallığı döneminde. Geforce 3 4 ti geldi işte tam o sırada ATI bastırdı işler biraz değişti ama şimdiki radeon ekibinin o zamanki Radeon 7500 ve 8500 gibi cevap diye yapıştıracağı pek birşey yok ellerinde sanki. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 saat önce, mamad said:

Tabi DLSS (+frame generation) olmadan durum öyle. DLSS devreye girince fps 4-5 katına, hatta videoya göre 8 katına kadar çıkıyor. Eğer frame generationdaki belirgin sorunlar da giderilmişse (zaten bazıları düzeltilmişti), gerçek anlamda ray tracing ile oyun deneyimi sunan tek firma Nvidia haline gelecek.

ya bu pazarlama videolarına aşırı sinirleniyorum. DLSS OFF / DLSS 3.0 karşılaştırması yapıyorlar. sonra da 8 kat deniyor. Ne alaka abi. DLSS 2.1 / DLSS 3.0 arasında ne kadar artış var ona göre yorumlamak gerekiyor. DLSS OFF den 3.0 a tabi ki 8 kat var. DLSS 2.1 den kaç kat fark var asıl

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
10 dakika önce, SkyWarrior said:

DLSS3 ciddi iş yapmaya başlayacak burada işte. 

Path tracing açıldığında radeon kartların alacağı şekli merak ediyorum. İyi veya kötü olacağından değil gerçekten yarış ne halde görmek lazım o nedenle. 

NVIDIA işi çok ileri götürmeye başladı. Bir zamanların ilk geforce 256sının çıkmasından sonraki hali gibi. Geforce 2 GTS/Ultra 4090 gibiydi DX7 krallığı döneminde. Geforce 3 4 ti geldi işte tam o sırada ATI bastırdı işler biraz değişti ama şimdiki radeon ekibinin o zamanki Radeon 7500 ve 8500 gibi cevap diye yapıştıracağı pek birşey yok ellerinde sanki. 

Radeon kartlar için pek bir şey merak etmeye gerek yok. GTX 10 serisi kartlar kadar ray tracing performansı var Radeon'ların. Aşağıda Portal path tracing'de 6950xt sonuçlarını görebilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=dVOaXl-kieY

@jackjoker

Bu videoda DLSS2 ve 3 arasındaki farka dair fikir edinmek mümkün. Ama DLSS performans/kalite gibi farklı ayarlarla test edilmesi durumu var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Portal FSR desteklemiyor hocam. 6950XT de bir önceki jenerasyon kart zaten RT performansları düşük. CP FSR destekliyor. FSR3.0 ve path tracing ile ne olacak onu görmek lazım. 7900XTX gibi kartlarla. 

SkyWarrior tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 dakika önce, SkyWarrior said:

Portal FSR desteklemiyor hocam. 6950XT de bir önceki jenerasyon kart zaten RT performansları düşük. CP FSR destekliyor. FSR3.0 ve path tracing ile ne olacak onu görmek lazım. 7900XTX gibi kartlarla. 

Portal desteklemiyor, doğru. Ama desteklese ne olacak diye verdim özellikle. 4 fps falan, cidden komik. Belki sürücü sorunu da vardır. Neticede Portal RTX sürümü, Nvidia'nın desteğiyle ortaya çıkan bir iş diye biliyorum. 

7000 serisiyle de ray tracing tarafında pek bir gelişim gösteremedi Amd. Çok kısıtlı düzeyde gelişim var. Hala RTX 20 serisinin ray tracing gücüne ulaşamadı gördüğüm kadarıyla. Belki sürücülerle ayar çekerek bu tip güçlü ray tracing desteği gerektiren oyunlarda az buçuk performans verebilecek bir seviyeye çıkarabilir ama Nvidia kartlarla alakası bile olmayacağı ortada. FSR3 ise Cyberpunk'a ne zaman gelir, bir de o var. Ha ama FSR2 de iş görebilir belki.

11 Nisan'da anlarız. :)

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

RTX 4070'in tanıtım slideları bulanık şekilde düşmüş:

https://videocardz.com/newz/nvidia-claims-geforce-rtx-4070-and-rtx-3080-offer-equal-dlss-performance-without-frame-generation

Özetle 12 GB bellekli, DLSS3'lü, daha az güç tüketen 3080 yapmış Nvidia. 600 dolar. Fena değil.

NVIDIA-GEFORCE-RTX-4070-HERO-BANNER.jpg

NVIDIA-RTX4070-PERF-CLAIM-1.jpg

NVIDIA-RTX4070-PERF-CLAIM-2.jpg

Özellikle 1440p kartı olarak tanıtılmış. Raster performansı olarak 3070'ten %30, 3070Ti'dan %20 hızlı denmiş. 3080 ile eşit olduğu söylenmiş. DLSS3 devreye girince işler değişiyor tabi. Bu haberde en çok dikkatimi çeken şey, DLSS3'ün bu kadar yayılması oldu. Bu oyunların hepsine DLSS3 geldi mi yahu? Niyeti bozup bir 4070'li, 7800X3D'li, orta halli bir pc de ben mi kursam diye düşündürdü.

Edit: 4K sonucu paylaşılmamış olması, acaba performans yine fazla mı darbe alıyor diye sorduruyor.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Mesajı attım sanıyordum atmamışım. İncelemeler geldi. Kart fena değil. Fiyatına göre performansı güzel. 3080'le eşleşiyor. Ama çözünürlük arttıkça performansı fazla düşüyor gibi geldi. Bellek bant genişliği ile ilgili değil belli ki. Yeni bellek yönetim mimarisiyle de ilgili olabilir, kartın gücü sınırlı olduğu için tüm çözünürlüklerde potansiyelini gösterdiği için olması gereken kaybı da yaşıyor olabilir. Mesela 4090, artık 1080p çözünürlükte oyun motorlarının sınırlarını zorladığı için gerçek potansiyelini gösteremiyor. Ama 4K+RT olunca, gerçek farkını hissettiriyor. 4070 için böyle bir durum yok. 1080p'de elbette darboğaza uğruyor, belki oyun motorunun sınırlarını gördüğü yerde oluyordur ama neticede gücünü büyük ölçüde kullanması gerekiyor. İşte o gücün nefesi, 4K tarafına yetmiyor gibi. Çünkü 3080'in gerisine düşüyor. Hatta 3080'in gerisine düşmekte olan 6800XT'nin de burun farkıyla gerisinde görünüyor.

Bellek bant genişliği ile ilgili bir durum olsaydı, Ti modeliyle arasındaki farkın 4K'ya çıkıldıkça azaldığını, kartların birbirlerine yaklaştıklarını görürdük sanıyorum. Ama fark açılıyor.

Tüm bu yorumları TPU'ın incelemesine bakarak yapıyorum:

https://www.techpowerup.com/review/nvidia-geforce-rtx-4070-founders-edition/

Birkaç güne 3dcenter'ın derlemesi gelir. Daha net anlaşılır.

Güç tüketimi 200w seviyesinde. Oc tarafı yeni kartların genelinde olduğu gibi cacık. Firmaların kendi tasarımları pek oclu değil ve fiyatları aynı, 600 dolar denmiş. Ancak performans olarak referans 4070'in %1-2 gerisinde kalabiliyorlar. Şahsen bulunursa, soğutucu tasarımı sebebiyle referans tasarım almak isterim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok