Nvidia GeForce RTX40 Serisi - Hopper/Ada Lovelace (2022-2023)
3 3

Bu konuda 941 mesaj var

Eyy dostlar,

Konuyla biraz alakalı biraz alakasız bir soru iliştireyim müsadenizle,

rt4xxx serisi ile av1 gpu desteği kazandı, denemek için biraz araştırdım ama davinci resolve harici destek sağlayan decoder/encoder bir program göremedim/bulamadım.Acaba bildiğiniz basit bir uygulama destek sağladı mı ?

yada daha özet h264 to> av1 mümkünse demosu olan bir program var mı ?(denemek için) Merak ettiğim nokta aynı bitrate ile boyutu ne kadar düşürebiliyor ve ne kadar süre alıyor.

Denediğim programlar,

HD Video Converter Factory Pro ve VideoProc Converter.Her ne kadar desteği var görünsede yok.

teşekkürler diyorum şimdiden :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, Psikobat said:

Eyy dostlar,

rt4xxx serisi ile av1 gpu desteği kazandı, denemek için biraz araştırdım ama davinci resolve harici destek sağlayan decoder/encoder bir program göremedim/bulamadım.Acaba bildiğiniz basit bir uygulama destek sağladı mı ?

yada daha özet h264 to> av1 mümkünse demosu olan bir program var mı ?(denemek için) Merak ettiğim nokta aynı bitrate ile boyutu ne kadar düşürebiliyor ve ne kadar süre alıyor.

Denediğim programlar,

HD Video Converter Factory Pro ve VideoProc Converter.Her ne kadar desteği var görünsede yok.

ffmpeg'in Nvidia av1 desteği var ve tamamen ücretsiz fakat komut satırı arayüzü alışkın olmayanı biraz uğraştırır.

https://videocardz.com/newz/ffmpeg-now-supports-nvidia-nvenc-av1-encoder-outperforms-hevc-by-75-to-100

https://trac.ffmpeg.org/wiki/Encode/AV1

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İlla gpu desteği şart değilse Handbrake var ancak benzer hızlarda encode'lar için x265 preset'im daha iyi sonuç verdi (ben bunu x265'in çok oturmuş bir encoder olmasına yoruyorum) ve bizim 4k LG TV'nin dahili media player'ı h265 oynattığı için, x265'in DLNA üzerinden TV'de oynatabilme gibi bir avantajı oluyor. Ama vakit sorun değilse, çıktı dosyası boyutu sabitken, en yavaş x265 modundan en yavaş AV1 modu daha iyi görüntü verecektir. Önerdiğim x265 preset ise Constant Quality: 20, Encoder Preset: UltraFast (diğer x265 ayarlarını olduğu gibi bırakın) şeklinde. Tabi çok fazla temporal noise varsa, final dosya boyutunu küçültmek adına, bir ön NR filtresi çalştırmak lazım.

Peregrine tarafından düzenlendi
typo

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gpu desteği şart hocam :) Daha düşük bitrate ile sözde daha iyi görüntü kalitesi sunuyor diye merak etmiştim, yanlış hatırlamıyorsam kayıpsız niteliğinde h264 > h265 dönüştürdüğümde sanırım %10 yada 15 boyutu azalmıştı acaba av1 ile bir %10 15 daha düşer mi diye şey ettiydim gerçi dediğiniz gibiyse pekte bir anlamı yok gibi , bu kadar yaygara sırf yayın yapmak için kopmamıstır herhalde öyleyse üzücü.

@WhoooshKolay sade ve basit olması lazım hocam :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
14 saat önce, Psikobat said:

Eyy dostlar,

Denediğim programlar,

Sadece encode için Handbrake bakılabilir. Video edit için Shotcut, AV1 destekliyor. Ekran kartını da Handbrake'ten daha iyi kullanıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Psikobatx264 --> x265 dönüşümünü pek tavsiye etmiyorlardı yanlış bilmiyorsam. doğrudan kaynaktan çevirmek daha iyi sonuçlar veriyordu; hem görsel hem de dosya boyutu bakımından.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, achfighter said:

Sadece encode için Handbrake bakılabilir. Video edit için Shotcut, AV1 destekliyor. Ekran kartını da Handbrake'ten daha iyi kullanıyor.

Hemde ücretsizmiş en sevdiğim :)  deneyeceğim teşekkürler.

@wazzap Kastınız sanırım ham yada raw olacak geçen videolar ise onlara erişmesi ayrı dert boyutu ne bileyim kumlu görüntüsü felan ayrı dert, o yüzden mecbur h264 ripler üzerinde deneme yapıyorum.ASlında birşey yapacağımdan da değil de merak sardı :) 

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yok ben de aynı şeyi yapmaya kalktım da, attığınız taş ürküttüğünüz kuşa değmiyor. Orijinalinden yapınca güzel sonuç veriyor.

Psikobat beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de büyük boyutlu 1080p h264 dosyalarda (atıyorum 40dk lık dizi 4.9Gb gibi) %66nın üzerinde yer kazancı oldu. Kaynak dosya mevzusuna gelince 4k ve iyi kaliteli bir videoyu 1080p olarak kodlayacaksanız orijinal/kaynak dosyaya ihtiyacınız yok. Sonuç yeterince iyi oluyor.

Psikobat beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Handbrake candır. Senelerdir kullanıyorum. İlk AV1 denemelerimde işlemin uzun sürdüğüne şahit oldum, halbuki beklentim tam tersiydi. Detaylı ilgilenemedim ama yakında yüklenirim. Bakalım bu AV1 patırtısı neymiş, o kadar tezahüratı hakediyor muymuş anlarız.

MilesTeg tarafından düzenlendi
Psikobat beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Handbrake ile gpu av1 desteklemiyor bütün yük cpu da, Shotcut da denedim aynı sekilde gerçi biraz karışık gelse de sanırım oda gpu kullanmıyor yada çok az kullanıyor tam anlayamadım.Sanırım biraz daha zamana ihtiyaç var gibinnn :)  Driver güncel bu arada.

MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tamam ekran kartının nimetlerinden yararlanarak encode işlemini hızlandırmak istiyorsunuz ama h264 için zamanında yaptığım denemelerde ne intel QuickSync ne nVidia HW encoder'ları bir x264 kalitesini verememişti. Bu işin x265 için de AV1 için de farklı olacağını sanmıyorum. x265 en hızlı modu olan UltraFast'de bile çok tatminkar ve hızlı sonuçlar veriyor. Siz de aynı video kesitini değişik ayarlarla encode ettirip iyice bir ekran başında "pixel peeping" yaparak kendi deneyiminizi edinebilirsiniz. Bence HW encoder'ların en işe yaradıkları kullanım alanı, ayrı capture donanımı gerekmeden, oyunlarda vs. screen capture yapabilmeleri.

Psikobat beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, Psikobat said:

Handbrake ile gpu av1 desteklemiyor bütün yük cpu da, Shotcut da denedim aynı sekilde gerçi biraz karışık gelse de sanırım oda gpu kullanmıyor yada çok az kullanıyor tam anlayamadım.Sanırım biraz daha zamana ihtiyaç var gibinnn :)  Driver güncel bu arada.

Bunu duyduğuma hem sevindim hem üzüldüm. Bir tek ben mi beceremedim bunu yahu diye düşünmüştüm ama yalnız değilmişim demek ki:lol:

Evet sanki biraz daha olgunlaşması gerekiyor.

Psikobat beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nvenc AV1 encoding FFmpeg 6.0 ile geliyor ve handbrake' in bu sürümü henüz kullandığını zannetmiyorum. Yine FFmpeg kullanan OBS studio ile AV1 streaming yapılabiliyor ama diğer yazılımlarda yaygınlaşması için biraz daha beklemek gerek.

Kalite olarak cpu üzerinden yapılan x264 en iyisi ancak aynı zamanda boyut anlamında da en fazla yer kaplayanı. H264 MP4 bir video' da bile Nvenc kaliteyi düşürmesine karşın %60-%75 arası dosya boyutunda küçülme sağlıyordu güvenlik kamerası kayıtlarında.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 4/27/2023 at 3:21 AM, ionian said:

Nvenc AV1 encoding FFmpeg 6.0 ile geliyor ve handbrake' in bu sürümü henüz kullandığını zannetmiyorum. Yine FFmpeg kullanan OBS studio ile AV1 streaming yapılabiliyor ama diğer yazılımlarda yaygınlaşması için biraz daha beklemek gerek.

Kalite olarak cpu üzerinden yapılan x264 en iyisi ancak aynı zamanda boyut anlamında da en fazla yer kaplayanı. H264 MP4 bir video' da bile Nvenc kaliteyi düşürmesine karşın %60-%75 arası dosya boyutunda küçülme sağlıyordu güvenlik kamerası kayıtlarında.

Video'dan minik kesitler seçerek (örneğin 1dk ya da 5dk) bu kesit için çok sayıda codec ve kalite faktöründe kodlamalar yapın, ve aynı dosya boyutunu veren ayarlar üzerinde karşılaştırma yapın. 5mb nvenc çıktıs ile 10mb x264 çıktısını karşılaştırmak adaletsiz ve aynı zamanda da mantıklı olmayacaktır. Bunu aynı codec'in farklı encoderleri (nvenc h264 ve x264) arasında yapabileceğiniz gibi tamamen farklı codec'ler arasında da yapabilirsiniz; örneğin av1 ve x265. Ben bu şekildeki denemelerimde dosya boyutu ve encode hızı (fps) sabit tutulduğunda x265'in çok daha az sıkıştırma artifact'i verdiğine şahit oldum. Tabi bu x265 Ultrafast CQ:20 ayarları ve buna denk gelen AV1 ayarları arasında oldu. AV1 ve x265'i her ikisinin de en yavaş kodlama hızlarında kodlatsam muhtemelen av1 baya bir fark atardı ama software kodlamada öyle bir vakit ayıramam keza uygulanabilir bir durum olmaz. Düşünün 40 dk'lık diziyi 3-5 günde re-encode edersiniz. nvenc h264 konusunda ise zaten muhtemelen 3 kalite ayarı falan veriliyor ve bunun en kalitelisi x264'ün fast ayarına falan denk gelir herhalde o da çok iyimser bir tahminle. Dediğim gibi yüksek kaliteli bir video'dan küçük kesitler alıp bizzat deneyebilirsiniz.

Peregrine tarafından düzenlendi
typo

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Son bir güncelleme ekliyim, 2 gündür davinci resolvenin kürekli versiyonu aradım ve buldum:icon_redface:, av1 için tam anlamıyla gpu destekliyor oke,  h265 den çok daha hızlı olur diyordum ama olmadı, yani kabaca 4k videoyu aynı bitrate ve kalite ayarları ile av1 ve h265 dönüştürdüğümde 8dk h265 6,5dk da av1 sürdü.

Tabi hangisi kaliteli oldu diye baksam da elf gözlerim olmadığı için aynı geldi, av1 boyutu biraz daha fazla oldu bu arada.Uzun lafın kısası pek işim olmasa da beni tatmin etmedi açıkcası en azından kopan yaygaraya bakarsak.

Konuya daha hakim arkadaşların yorumlarını bekliyoruz tabi en azından deneyenlerin :) 

MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Peregrine Haklısınız, farklı parametrelerle kaliteyi eşitledikçe dosya boyutlarında da fark kalmayacaktır. Ayrıca ben de x264/x265 kalite anlamında en iyi sonuçları veren encoder' lar olduğuna bizzat şahit oldum. Benim yaşadığım örnekte Dahua ve Hikvision kameralarda FFmpeg 'copy' ile 'h264_nvenc' arasında ciddi dosya boyut farkı vardı. Yani aynı hard-diski kullanarak kayıtları 5 ay yerine Nvec ile 12 ay saklayabilirsiniz. Örneğin Rtx 2060 Super için şu patch ile encoding limitini kaldırarak 8 kameranın kayıt işlemlerini yapıyordum, x264 için Threadripper Cpu gerekirdi herhalde 🙂

@Psikobat Av1' ın H265' e olan üstünlüğü teknik olmaktan çok patent-telif ücretinini olmaması. Böylece tüm web tarayıcılar tarafından destekleniyor ve hızla yaygınlaşıyor. Ayrıca av1 lehine olan 8dk vs 6.5 dk sonucu da bence gayet tatmin edici.

@mamad Günümüz oyunlarında 8gb vram' in hali ortadayken 4060ti' ın 8gb ile gelmesi gerçekten inanılmaz.

16GB vs. 8GB VRAM: Radeon RX 6800 vs. GeForce RTX 3070, 2023 Revisit

Psikobat beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hala kullaniliyor mu bilmiyorum. Ama editor'ler icin ideali: Intra-frame compression. Storage varsa lossless, yoksa near lossless.

Kareler arasi sikistirma yapmayan, kare icinde sikistirma yapanlar montajda cok daha hizli.

Bilgisayar "key kareyi bulup oradan bu hiyarin gormeye calistigi kareyi hesaplayayim" diye kasmiyor. Surayi goster dediginde oranin bilgisini sadece oradan cikariyor.

Ideal kaynak bulmakla ugrasmadan hizli bir arama sonucu:

https://www.bhphotovideo.com/explora/video/tips-and-solutions/things-you-wanted-know-about-compression-were-afraid-ask#:~:text=Intra-frame means that all,information that changes between frames.

Intra-frame means that all the compression is done within that single frame and generates what is sometimes referred to as an i-frame. Inter-frame refers to compression that takes place across two or more frames, where the encoding scheme only keeps the information that changes between frames. This is sometimes referred to as a b-frame (bi-directional) or p-frame (predictive). With Inter-frame encoding, you end up with a GOP that starts and ends with an intra-frame compressed frame, and the GOP has a variety of inter-frame compressed frames between the i-frames. This saves a lot of space but, depending on your settings, could lead to quality issues.

Tabi compression isterse Silicon Valley dizisinden "middle-out" compression olsun... Yazilim ona gore optimize edilmediyse daha da yavas calisip deli edebilir insani. O ayri.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dediğiniz sadece intra frame'lerin lossless compression olayı ancak dosya boyutu ve depolama alanı sorunu olmadığı, örneğin müstakil SAN üniteniz ve onlarca enterprise level drive'ınız varsa, olabilir ama para içinde yüzen MKBHD (youtuber olan) bile 8k Red marka kameralarından aldığı çıktıyı o şekilde saklamıyordur herhalde.

Middle-out deyince aklıma hemen Gilfoyle'un çift elle gösterdiği aksiyon gelip gülme krizine giriyorum. Çizimde çift elle ne yaptığının hint'i var.
guilfoyle.jpg

wazzap and quad beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 hours ago, Psikobat said:

kabaca 4k videoyu aynı bitrate ve kalite ayarları ile av1 ve h265 dönüştürdüğümde 8dk h265 6,5dk da av1 sürdü.

Hocam ne yaptiniz, neredeyse %20 fark olmus.

Normalde en yavas av1 en hizli da vp9 deniyor ama ben hic karsilastirmadim. Av1 daha hizli ise muhtemelen bi yerde kestirme atmistir. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
21 saat önce, kaptanpedal said:

Hocam ne yaptiniz, neredeyse %20 fark olmus.

Normalde en yavas av1 en hizli da vp9 deniyor ama ben hic karsilastirmadim. Av1 daha hizli ise muhtemelen bi yerde kestirme atmistir. 

Yani sonucları almak için hdd den birde ssd ye tasıyarak yaptım, Davinci resolve hiç kullanmadım, biraz google bakarak millet nasıl yapıyorsa oyle denedim, yapılan ayarlar belki av1 in işine gelmiş olabilir ama parametreleri aynı tuttum, başka bir sekme altında baska ayarlar değişiyorsa bilemem :) 

ayarlarda su sekilde idi,

Q0BYqI.jpeg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

4060ti 16gb versiyon gelecekse gerçekten benim için harika. Milletin mining ile geberttiği A4000 - A5000 lere kalmamış olurum. 

15000tl altı fiyattan gelirse 4 5 tane aldırırım şirkete. Bir iş istasyonuna kurulmak üzere :D

Parabricks 4.1 de gelir umarım o zamana kadar. ADA/HOPPER desteği gelmedi 4.0 a çalışmıyor iş akışları. 

SkyWarrior tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok