Nvidia GeForce RTX40 Serisi - Hopper/Ada Lovelace (2022-2023)
3 3

Bu konuda 941 mesaj var

Sunu oyun motorundan butun depth bilgisini, isiklarin nerede oldugunu falan cekerek mesela Quake3 kalitesinde ama 3000fps calisan oyundan gelen goruntuyu neural network'le isleyerek photorealistic hale getirdikleri bir yere gittigimizi tahmin ediyorum.

Hybrid neural rendering.

https://www.youtube.com/watch?v=muNkPjigQEE

Samsung deepfake'i real-time yapiyor. Oyundan isik nerede, derinlik ne gibi bilgi de akmadan, kendi kendine cikarabildigi kadariyla. Nvidia mi yapamayacak?

https://www.youtube.com/watch?v=JkUF40kPV4M

Eger sadece dans eden bir kiz gibi sabit senaryo icerik soz konusu ise fizik hesaplamalari vs de cok hafifliyor. Aksiyon olsun, saglam fizikleri de olsun dediginde simdilik CPU'nun da iyi olmasi gerekiyor. Fakat o da ayni yonde ilerliyor. Icerige bakip olmasi gereken fizikleri cok daha hizli yontemlerle neredeyse birebir yakalayan neural network yaklasimi.

https://www.youtube.com/watch?v=eVjhOzY9KvY

Animasyonunu falan da ayni kafayla yapabiliyorsun

https://www.youtube.com/watch?v=bQE5CPxlBz0

Hepsi oturunca onune videoya cekilmis gibi gercekci bir asistan koymak mumkun olur. Zaten yapay zekasi baro sinavlarini falan geciyor. "A Bicycle of the Mind"

https://www.youtube.com/watch?v=L40B08nWoMk

(Tabi isini kaybetmeyenler icin. IBM CEO'suna sorarsan back office'in %30'u isini kaybedecek. Onunde sanal asistan var, kimsenin kaprisini cekmeden duzgun is yaptirabiliyorsun)

Bunu VR'da yapmak icin konunun her asamasina hakim olmak ve hepsini gecikmesiz yapmak gerekiyor. Onu duzgun hizda yapinca "yaklastikca detay ekleyelim, limitsiz detay olsun" demek de mumkun

https://www.youtube.com/watch?v=j8tMk-GE8hY

4090 bu islerin ilk ornekleri icin yeterli olmali. Tahminimce simdi herkes it gibi bunlar uzerinde calisiyordur. Her zamanki gibi "buna ne gerk var ya" denen seyi adamlar sundugu icin developer'lar onlarin kartinda development yapiyor, birebir dirsek temasi kurup "bak iste MIT ve bilmemne universitesiyle yaptigimiz arastirma sonucunda cikan su algoritmayi ekleyebiliriz, oyunu hizlandirir" diye yon de verebildikleri icin haliyle duzgun performans verebilmek icin gereken tum emegi daha oyun cikmadan harcamis oluyorlar. Sonra oteki driver cikaracak da duzgun calisacak diye bekliyorsun, o karti aldiysan "hile var, sike, montaj, komplo" diye bagiriyorsun.

Apple VR cihazi ciktiginda Siri'nin boyle ete burunerek gelmesi, normalde Mac veya iPhone'da actigin app'larin orada floating window'lar olmasi olasi. Oturdum .otu .oklu ben bile Unity'de proof of concept'ini yaptim (sadece sekil olarak, yapay zeka eklemedim, API baglantisi lazim, UE5'e gececegim, ben gecene kadar oraya gelir)

Apple VR cihazi Lisa gibi pahali olacak. Cok kaliteli olacak. Millet isteyecek ama alamayacak. 1-2 yil sonra daha ucuz modelle kitlelere inecekler.

Ama diyelim ki sen yeni duyurulan Quest 3'u aldin (Zuck'i gunahim kadar sevmem ama zaten sevilmedigi icin ve geride oldugu icin .ike .ike ucuza veriyor mali). Bunu Wifi uzerinden kablosuz sekilde Virtual Desktop yazilimi ile 4090 production makinene bagladin.

Artik icinde oturdugun gercekligi sen sekillendiriyorsun (Babun Matrix videosunda "ayran" diyen Neo gibi, "Dark City" diyesim geldi. "Serbest cagrisim engellenemez")

Onunde takip ettigin borsa bir sanal ekranda acik, yazismalarin baska sanal ekranda acik. Asistan emrinde. Soyle muzik koysun, dans etsin. 2 yil sonra Apple'in kitlelere yayilan cihazinda calisacak UE5 veya Unity tabanli yazilimini yine PC'de, nvidia ile yapiyorsun.

Odayi da goreyim dersen onu da yapiyorsun. Renkli kameralar, depth sensor vs oldugu icin mixed reality formatinda gercekten ofisine Siri'yi getiriyorsun. Muhtemelen unlu skin paketleri, Disney karakter paketleri gibi add on secenekleriyle. Amazon Echo'ya bile karakter sesi eklenebiliyor, Apple mi yapmayacak?

Hepsi guzel. Ama Intel de bu pastaya ac bakiyor. Veri merkezlerinde yapay zekada geri kalmamak icin nvidia gibi bir sey yapmak zorunda oldugunun farkinda. GPU driver'lari konusunda onlar kadar deneyimi olmadiginin farkinda. Zuck nasil mali ucuza veriyorsa o da ucuza veriyor.

Kimse bosuna gaza gelip 4090 almak zorunda degil cunku onda hazirladiklari oyunlar piyasaya geldiginde piyasada 6090 olacak. Ama mesela "ya biz de kurcalayalim, ogrenelim, burada hayat var" diyenin tahminimce Intel'in bir sonraki kartlarina ilgisi kabarir. Yeter ki fiyati yine duzgun ayarlasinlar.

Oyun oynayan, bu konulara ilgisi olmayan da yine fiyati sebebiyle Intel'e cekilir muhtemelen.

Sordum simdi, Google diyor ki Intel islemcilerine tum dunyada garanti veriyor demisler. Dogruysa GPU'lar da farkli degildir herhalde.

https://www.reddit.com/r/intel/comments/9vu2nt/is_intels_warranty_international/

Amerika'dan aldin ama Turkiye'desin diye insani uzememeleri lazim. Uzerlerse de Intel'e ulasip "bunlar duzgun is yapmiyor, ben yapayim distributorlugunuzu" diyebilmek lazim.

Yani ister sadece biraz oyun oyna, ister Apple'in store'unda satilacak productivity yaziliminin donanima gore optimizasyon oncesi tasarim aamasinda ol, ister ucuza getirip satmayi dusunuyor ol... Eger orads ustune soygun seviyesi fiyat ekleniyorsa Amerika'dan Intel GPU alip Turkiye'de kullanmak makul olmali.

4090 geliyor haftaya, VR'da dener bakarim. Mecburen aldim, yapim isleri icin gerekiyor. Yoksa once Valve ne cikaracak diye beklerdim. Tahminimce Quest gibi standalone calisan ama PC'ye kablosuz bagladiginda Zuck'un pipine bakmadigini bildigin bir cozum sunacaklar. O cikana kadar bosuna PC'ye para vermezdim, o ciktiginda piyasada yeni kart olur ve ben yine 4090 alsam da daha ucuz olur derdim. Gerci artik o hesap carsiya uymuyor, hem bu kartlara talep patliyor, hem de enflasyon var. Herhalde yazi tura atip karar verirdim. Yapim icin gerekince karar kolaylasti, Best Buy'a kredi karti icin basvurdum, ayni saat icinde o kredi kartina taksitle siparisi verdim. Boyle boyle batiyoruz borc batagina :kayik:

Intel'i kim getirtiyorsa bence biraz daha duzgun fiyat versin, ustune cok koymasin. Yok illa orada fiyatlar asiri oluyorsa bir yolu bulunur, Amerika'dan gelir. Pilotlarimiz var, benden cok ucuyorlar :mrgreen:

UE5'in ustasi olan varsa "sunu dene, buna bak, 4090'da nasil oluyor bize yaz" diye soylesin, firsat olunca yapayim. Kosusturuyorum, firsat olmayabilir ama benim de kulagima kupe olur, firsat olunca suna bakmak lazim diye not duserim. Bir de freelance UE5 archviz hizmeti veren duzgun adam gibi adam tanidiginiz varsa belki onlara ekmek bile cikar buradan.

Konuyla ilgisi ve tldr, ilk RTX duyuruldugunda yazdigimin aynisi: RT'ye takilmayin, DLSS de sadece ilk ornek. Bu AI'in calistigi tensor core'lar ile yapilabileceklerin daha baslangicindayiz. Ama hem cok hizli ilerliyor, hem de once Intel, sonra digerleri arkadan kovaliyor. ARM tabanli telefon islemcisinden sonsuz scalable server'lara her yere bu kafalar geliyor.

epi tarafından düzenlendi
rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

RTX 4060 için 29 Haziran'da çıkıyor denmiş:

https://videocardz.com/newz/nvidias-299-geforce-rtx-4060-to-launch-on-june-29th

İncelemeler 28 Haziran'da. Şimdiden kartlar gönderilmeye başlanmış. 300 dolarlık fiyatıyla fena kart olmayacaktır. 4070 gibi bu da bellek tarafında üst model ile benzer yapıda olduğundan, daha tercih edilebilir bir model olarak değerlendirilebilir. Ama 4090 haricindeki kartların genel anlamda saçma bir durumda oldukları gerçeği de değişmiyor tabi.

mamad tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Direkt alakalı değil ama, şöyle bir durum var benim PC'de. Daha önce GTX1060 varken paşa paşa çalışan, 90 dereceye bile ancak gelen Ryzen 5600, 4070TI sonrasında oyun açınca (Ör: Diablo 4) sık sık 96'ya çıkıyor. PSU desen Corsair 750W gold. Bu işlerden çok anlamam ama, aynı rail üzerinden mi çekiyor, yoksa başka bir durum mu var? Daha önce bu serilerden aldıktan sonra CPU'sunun sıcaklığı veya fan hızı artan oldu mu? Bir sıkıntı olur mu dersiniz?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 saat önce, wazzap said:

90C bile çok hocam 5600 için. Macunu/soğutucuyu bir kontrol edin bence. @CandleGarden

Hatta bu curve optimizer olayı ile biostan her bir çekirdek için -5mV verirseniz çok daha verimli çalışır işlemci.

https://youtu.be/c45KXBnbbpk?t=341

Söküp tekrar macunladık ama işe yaramadı. Stok soğutucu takılı. Değiştirip başka soğutucu takabilirim ama zaten ekran kartı hayvan gibi ağır, bir de benzer ağırlıkta soğutucu takarsam herhalde anakart kırılır.

Bakayım neymiş curve optimizer.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oyun oynarken o işlemcinin 90/96 dereceleri görmesi normal değil. Bir terslik var gibi görünüyor.

Eğer işlemci soğutucu doğru şekilde monte edilmiş ise anakart gerektiğinden fazla voltaj gönderiyor olabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim 5600, 4.65GHz'e hızaşırtmalı şekilde (PBO2, tüm çekirdekler -30mV), tek fanlı 120mm sıvı soğutma ile oyunlarda en fazla 65 dereceyi görüyor. @CandleGarden'ın işlemci veya anakart ayarlarında bariz bir sıkıntı var.

Omfs and wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 dakika önce, wazzap said:

Oeh... @Najaz -30mV iyiymiş yalnız. :alkis:

İşlemciyi taktıktan sonra Optimum Tech'in PBO2'yi anlattığı videoyu izledim. Orada "Elini korkak alıştırma, -30'u daya" diyordu, öyle yaptım ve başka da hiçbir şeye dokunmadım :) Sistem rock-solid.

Najaz tarafından düzenlendi
wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
8 saat önce, CandleGarden said:

Direkt alakalı değil ama, şöyle bir durum var benim PC'de. Daha önce GTX1060 varken paşa paşa çalışan, 90 dereceye bile ancak gelen Ryzen 5600, 4070TI sonrasında oyun açınca (Ör: Diablo 4) sık sık 96'ya çıkıyor. PSU desen Corsair 750W gold. Bu işlerden çok anlamam ama, aynı rail üzerinden mi çekiyor, yoksa başka bir durum mu var? Daha önce bu serilerden aldıktan sonra CPU'sunun sıcaklığı veya fan hızı artan oldu mu? Bir sıkıntı olur mu dersiniz?

1060'tan 4070ti'a geçince işlemci sıcaklığının artması normal. Çünkü çok daha yüksek performans verecek bir karta geçmişsiniz. İşlemci kullanımı da baya yükselmiştir. Hatta darboğaz durumları bile oluyor olabilir. O yüzden sıcaklığın artması normal, fakat o işlemcinin o sıcaklıklarda çalışması pek normal görünmedi.

Omfs beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Baktım biostan (ASUS B550m-a WiFi) vcore 1.2V olarak görünüyor. Auto ile bu kadar veriyor, ama işin ilginci manuele aldığımda da bunu değiştiremedim bir türlü.

Aklıma geldi, bu ekran kartı vb değişikliklerini yaparken bir de BIOS update yapmıştım. Acaba o güncellemede bir hata mı vardı? Ama Nisan ayında yayınlanmış güncelleme, bir hata olsa bu kadar zamanda hemen yenisini çıkartırlardı diye düşünüyorum. Çözemedim valla.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 saat önce, CandleGarden said:

Baktım biostan (ASUS B550m-a WiFi) vcore 1.2V olarak görünüyor.

1.2v yüksek o işlemci için. En fazla 1.1v olması lazım.

Bir de soğutucu olarak kutudan çıkan Wraith Stealth'i kullanıyorsan, o da çok dandik bir soğutucu. AMD'nin ilk seri Ryzen'lerle beraber verdiği, bakır tabanlı Wraith Spire soğutucu bulabilirsen ucuz yollu daha iyi soğutma elde edersin. Spire ile 6-7 dereceye yakın fark görmüştüm ben. 2. el sitelerinde 100-150 TL'ye bulunabiliyor.

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@JardeL

Spoiler

hocam -30mV fazla ama işte. O yüzden şaşırdım ben Najaz'ın olayına. Sizin konuya da yazdım, 5 ile başlayıp daha sonra artırmak daha iyi gibi.

Konu dağılmasın diye spoiler'a koydum.

JardeL beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 18.06.2023 at 12:37, CandleGarden said:

Stok soğutuculu 5600 için normal değerler. 4070Ti ile oyunların önü açılınca işlemci de yetişmek için gaza basmış.

Ben 5600'ü 4,65GHz'de -20 mW ile stabil kullanıyorum. 12cm kule tipi soğutucu ile ben de en çok 65 derece gördüm. B450 anakartta kullandığım için PBO2 yok, PBO var. -30'da bazen reset atıyor, stabil değil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
22 saat önce, wazzap said:

@CandleGardenhocam sen bizim dediğimiz curve optimizer olayını dener misin? 5 dakikanı almayacak bir şey. Voltage "Auto"'da olsun yalnız.

Curve customizer ile -5 all cores yaptım, sıcaklık hiç fark etmedi. -10 all cores yapınca max 93'e düştü. Ötesini denemedim akşam çok vaktim yoktu ama -15 yaparsam stabil olmayabilir sanki o kısa videoda gördüğüme göre, ama deneyeceğim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
16 saat önce, achfighter said:

B450 anakartta kullandığım için PBO2 yok, PBO var. -30'da bazen reset atıyor, stabil değil.

Benim anakart da B450 yongasetli ve PBO2 desteği var. BIOS güncellemesi yap istersen; güncel BIOS'larda destek gelmiş olabilir. Bir de bildiğim kadarıyla PBO2 anakartla değil işlemciyle alakalı bir durum.

Najaz tarafından düzenlendi
wazzap and achfighter beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sistem nedir ? Üzerindeki soğutucu, kasa, kasa havalandırması, ortam sıcaklığı ne durumda ? Kasa içinin fotoğraflarını koyabilirseniz daha iyi fikir yürütülebilir belki, uzaktan makine başında olmadan çok zor çözüm bulmak. Elinizde başka soğutucu var mı deneyebileceğiniz ? Yüzey teması ile ilgili bir problem olabilir mi ? Ya CPU heatspreader üzerinde ya da soğutucu yüzeyinde bir yamukluk, iç bükey veya dış bükey olma problemi? 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok