Windows kuramama -> sorun anakart? Degil CPU
1 1

Bu konuda 12 mesaj var

Guya bu yilbasi ile beraber sokaga cikma yasagini yeni sisteme gecis ile kutlayacaktim.

Lakin tum haftasonu deneme yanilma ile gecti.

Sistemi ilk topladigimda orjinal windows 10pro usb ve key ile sistemi kurdum. Ilk gun sorun yok , guncellemeleri aldi vs ertesu gun hadi su Asus’un tool’larini kurayim dedim yine sorun yok. Sonrasina Cod oynarken mavi ekran verdi kapandi tekrar acildi. Login oldum oyle biraktim , sonra geldim donmus. Forced power off sonrasi surekli bir windows recovery ye girme cabasi ve loop.

Hicbirsekilde safe mod recivery usb media vs hic bir ilerleme kaydedemedim.

2 gundur baya bir oyun kopyaladim steam ve battle.net e tekrar download etmeyeyim diye m2 hdd yi sokup icerdeki htpc ye taktim icindekileri nas’a kopyaladim vs.

bu arada elimdeki orjinal windows 10 pro usb , diger bilgisayar olan htpc de sorunsuz boot loaderi geciyor.

ram’leri ve htpc deki m2 hdd yi , htpc-gamepc birbirleriyle degistirdim ama sonuc ayni, windows boot loader i geciyor( 64/32bit secimi geliyor-64bit seciyorum) sonra tam ilerleyecek reset atiyor.

Clear cmos - bios update- bios ayarlarinda turlu turlu denemeler i-ih bir turlu ilerlemiyor

Ben de artik sorunun anakart olacagini dusundum?

Asus Rog Strix Z490-G Gaming WIFI

CaRaBeeN tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

UEFİ - CSM ve Secure Mod ayarları ilk aklıma gelen oldu.Muhtemelen bakmışsınızdır ama hatırlatayım istedim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Mesajdan anladığım kadarıyla Windows kullanırken donuyor ve kurulum aşamasında da donuyor. BIOS ayarlarına resetlediniz ama fayda etmedi. RAM modüllerinden birinde sorun olabilir mi acaba? Modülleri tek tek deneyin.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dedigim gibi icerdeki htpc deki ramleri getirip denedigimde de ayni sekilde surekli reboot ediyordu.

Suan daha ilginc bir hal aldi durum:

Baska bir z490 anakarta gectim. Bu kez de reboot etmiyor ama surekli ayni yerde kitleniyor.

Yine gittim htpc deki ramleri getirdim onda da ayni.

Yani baslik yanlis oldu sorun CPU’ya dogru gidiyor :/

Hadi biraz daha ipucu vereyim, gerci basta yazdim ama ben sistemin ilk hali ile 1,5 gun falan kullandim. Dedigim gibi tum windows updateleri aktivasyon falan, steam battle.net kurulumlari oyun downloadlari...En son Asus AI vb toollari kurduktan sonra acaba cpu ya bi haller mi oldu...

PSU’yu soracak olursaniz o da Seasonic 1050w 80plus gold...tek yaptigim eski anakartta cpu tarafinda 4 lu soket yetiyordu, z490 larda bir de ilave 2 li soket istiyordu onu taktim...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Asus anakartlarda biosta, tool sekmesinde Armoury crate midir nedir öyle birşey var, eğer enabled ise bir de disabled konumdayken deneyebilir misiniz. Ayrıca denemediyseniz kurulum gerektirmeden doğrudan usbden çalışan bir linux dağıtımı deneyebilirseniz, bakalım onda da osun olacak mı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Asus anakarti soktum, MSI takili suan ama o ayari gormustum de onu sanki ethernet driver vb gibi bisey sanmistim

Asus kitlemektense surekli reboot yapiyor tam boot edecekken, MSI ise ayni yerde donup kaliyor...

32/64 bit bootlader da F8 le devam edip safe mode da m2 diski gorup windows kurulumu dosyalarini yukluyor (her iki anakarttada) ama sonra yuklemeye devam etmek icin restart atip normal modda yine tam boot edecekken ayni sorun.

ramler ve m2 diskleri karsilikli farkli sistemlerde denedim. Bir tek ekran kartlarini (htpc rtx 2080, gamepc rtx 3070) degistirip denemedim , bir de psu lari...

Bakalim CPU mu cikacak sorun! Yarin baska cpu temin edip denemeye calisacagim

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aynı soruna benzer bir durum bende de var. Hiçbir şekilde windows yükleyemiyorum direk mavi ekran ya da donma meselesi. Uzun deneme yanılma yöntemlerinden sonra bulduğum çözüm; BIOS'tan ethernet ve wifi kartını devre dışı yapıp o şekilde windowsu yüklüyorum. Daha sonrasında aktif edip windowsun kendi driverları ile kullanıyorum. Herhangi bir müdahalede windows çöküyor ve yeniden format atmak zorunda kalıyorum. Bir dene abi istersen belki çözer durumu.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ömerim dün gece son anda yatmadan gördüm mesajını denedim hemen, senin dediklerin mantıklı geldi ama ı-ıh yine aynı idi..

Taaki az önce CPU'yu değiştirene kadar...İlave hiçbirşey yapmadan yeni CPU ile kurulum tamamlandı.

Bu arada Windows aktivasyon da kolay oldu, robotik bir chat ekranıyla , online bile değil sanırım, yazışıp eski anakart ve cpu da etkinleştirdiğim Windows bu yeni anakart ve cpu da ekinleşti...

Şimdi bu CPU'yu garantiye nasıl yollasam? Nasıl derdimi anlatsam...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok