Ekran Kartı Yokluğu
1 1

Bu konuda 198 mesaj var

RTX 3090 satın almanın mantığa sığacak ve savunulabilecek bir açıklaması kesinlikle yok. Bizimki iki arkadaşın bugüne kadar hiç satılan en üst kartı almadık, yaş oldu 45 bir daha ne zaman alıp kullanacağız gazına gelmenin sonucu oldu. İşlemci tarafında öyle bir gaza girmeyip oyun için 5800x'de kaldık mesela. 

Coppermine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 dakika önce, stardust said:

Türkiye’de evet ancak Almanya’da ve diğer birçok ülkede 5900x yok malesef 🤔  Tüm ülkeler stok beklerken AMD’nin Türkiye’ye özel bir parti mal gönderdiğini sanmıyorum 🙃

@Pablo 'Definitive' Vader ben o gaza 5900x bulamayıp da 5950x’e 899 Euro verecekken düştüm. “40 yaşına geldin halen en iyi işlemciyi kullanamadın, bir daha mı gelicen dünyaya” gazını kendi kendime veriyorken tam sipariş ekranında saçmalama kuzen diyerek yavaşca ipad’i elimden bırakıp netflix’de bir iki dizi izledim. 😂

Coppermine tarafından düzenlendi
stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Pablo 'Definitive' Vader

o mantığı anlıyorum anlamasına da, nvidia çok ahlaklı yaklaşmıyor o "en üst seviye" kart konusuna.

1200 dolara 2080ti alanların suratına tükürür gibi aynı performansta 500 dolara rtx 3070 çıkardılar ki sene bile geçmeden, aylar sonra.

şimdi de rtx 3080ti gelebilir 999 dolar fiyatla, gerçi 3080 bile bulunmuyorken o nası olacak hiç bilmiyorum ama.

neyse hayırlı olsun tabi.

benim de garip oldu, işlemci aldım fiyatı düştü, ekran kartı almadım fiyatı arttı, kısmetimiz bu kadarmış :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 dakika önce, Coppermine said:

“40 yaşına geldin halen en iyi işlemciyi kullanamadın, bir daha mı gelicen dünyaya” gazını kendi kendime veriyorken

O yolun sonu şuraya çıkıyor aman dikkat :D

YRvmDM.jpg

sCoRPion_tr and Coppermine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O yoldan evlenmeden önce geçtik, Ankara'ya haftada 1, Kıbrıs'a ayda 1 gidip gelmekten sıkılana kadar epey zaman ve para harcadık. Neyseki o tarafta bir beklentim yada isteğim yok artık ev içinde para harcamak yetiyor.

@stardust kesinlikle haklısın. En üst seviye kartı satın almanın hiç mantığı yok. Ben 3080 almaya karar vermiştim ve epey kovaladım. Sonunda sahibinden.com 'da birisini yakaladım ve 22 ay garantili Asus TUF'u 7000 TL'ye almak üzere anlaşmıştım ama işte kötü arkadaş insana para harcatıyor. Neresinden tutsam elimde kalır, tek bir açıklama getiremiyorum o parayı bir ekran kartına gömmeye ama gömdük bir kere. Gerçi hem monitörden hem de ekran kartının ve sistemin onu besleyebilmesinden çok memnunum. Bir çok oyunu 32:9 ile yeniden oynuyorum ve epey güzel bir tecrübe diyebilirim. Harcanan paraya değer mi? Tamamen imkanlar ve isteklerle açıklanır, ben harcadım ve kullanıyorum ama kim sorsa cevabım belli ; bence değmez.

Pablo 'Definitive' Vader tarafından düzenlendi
Najaz and stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
46 minutes ago, KillerKenny said:

Şu an amerikada da stok yok. Olanlar normal seviyenin 1.5-2 kat üstü. Amerikadan normal fiyata getirtebilen bulabilen var mı?

Bir arkadaşım script yazıp almayı düşündüğü üç modele yapıştı, iki kez Amazon ev ip'lerine blokladı ama yılmadı cloud üzerinden çalıştırıp günde 1 IP değiştirmeye devam edip otomatik stok ve fiyat kontrolü sonrası sipariş verecek script ile satın almayı başardı. Ama normal kullanıcı takibiyle alınabilir görünmüyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ne günlere kaldık. Normal ama şu zamanda, şu an öncelik tamamı ile sağlık dünya çapında ancak bu durum da çok değişik bir noktaya gitti, firmalardan konu ile ilgili doğru düzgün bir bilgi de yok, varsa da benim haberim olmadı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 saat önce, Pablo 'Definitive' Vader said:

RTX 3090 satın almanın mantığa sığacak ve savunulabilecek bir açıklaması kesinlikle yok. Bizimki iki arkadaşın bugüne kadar hiç satılan en üst kartı almadık, yaş oldu 45 bir daha ne zaman alıp kullanacağız gazına gelmenin sonucu oldu. İşlemci tarafında öyle bir gaza girmeyip oyun için 5800x'de kaldık mesela. 

Keşke Titan'ın Titan olduğu zamanlarda ya da gtx690, r9 295x2 gibi bir kart alsaymışsınız. Onlar baya iyiydi. Parasını da hak eden kartlardı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de 2xGTX 590 vardı (Quad SLI oluyor bu şekilde) güzeldi baya performansı o dönem, üç adet 1920x1080 120Hz Benq monitör ile kullanıyordum ancak yetiyordu zaten o düzene.

High Power 1200W PSU vardı PSU'dan 3DMark testi sırasında koku geliyordu, yanık kokusu. :)

Silver Stone 1500W PSU almak zorunda kalmıştım, o dönem işlemci olarak da sanıyorum i7 980X kullanıyordum.

GTX 1XXX serisi ile SLI dönemi kapandı diyebiliriz, şu anda olsaydı 4K 144Hz monitörlerin falan bir manası olabilirdi. Bu kadar tutara satılan bir ekran kartı ile bile çok manası yok 4K 144Hz monitörün.

stardust and quad beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, mamad said:

Keşke Titan'ın Titan olduğu zamanlarda ya da gtx690, r9 295x2 gibi bir kart alsaymışsınız. Onlar baya iyiydi. Parasını da hak eden kartlardı.

Titan zamanında ben oyun için konsol ve yanında da MSI 'ın 860M ekran kartlı notebook'larını falan kullanıyordum sanırım. Tam dönemi hatırlayamadım ama PC oyunculuğu yerine konsol exclusive'lerine daha çok sardığım dönemlere denk geliyor olabilir. Ek olarak o dönemlerde kişisel hobilerime ayırdığım bütçe daha kısıtlıydı diye hatırlıyorum ama çok zaman geçti herhalde üstünden hangi yıllardı tam çıkartamadım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 saat önce, Pablo 'Definitive' Vader said:

Titan zamanında ben oyun için konsol ve yanında da MSI 'ın 860M ekran kartlı notebook'larını falan kullanıyordum sanırım. Tam dönemi hatırlayamadım ama PC oyunculuğu yerine konsol exclusive'lerine daha çok sardığım dönemlere denk geliyor olabilir. Ek olarak o dönemlerde kişisel hobilerime ayırdığım bütçe daha kısıtlıydı diye hatırlıyorum ama çok zaman geçti herhalde üstünden hangi yıllardı tam çıkartamadım.

2012-2016 arası diyeyim.:mrgreen: Kart fiyatları böyle çıldırmamıştı. Titan 2 kat fiyat istiyordu ama performans farkı da %40-50 civarı oluyordu. Ya da çift gpular neredeyse 2 kat performans sunuyorlardı. Fiyatları yüksek olsa da gösterdiği performansla göz dolduruyordu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Screenshot_20210113-195148_Chrome.jpg

Yuh be abi ya, uyumuşuz. 

Satıcı hepsiburada, 10 stok gelmiş... 

Kimse uyandırmadı... Bir ara saat başı stok kontrol ederdim, şimdi konsola daldık iyi mi... 

Tam da istediğim kart :cry:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
19 saat önce, stardust said:

Screenshot_20210113-195148_Chrome.jpg

Yuh be abi ya, uyumuşuz. 

Satıcı hepsiburada, 10 stok gelmiş... 

Kimse uyandırmadı... Bir ara saat başı stok kontrol ederdim, şimdi konsola daldık iyi mi... 

Tam da istediğim kart :cry:

Hakikaten fırsat kaçmış ciddi olarak. Para olsa alınıp geçilir uzun süre rahat edilir. 

edit. akakce 'de alarm sistemi mevcut değil mi ?

TatanQa tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 hours ago, TatanQa said:

Hakikaten fırsat kaçmış ciddi olarak. Para olsa alınıp geçilir uzun süre rahat edilir. 

edit. akakce 'de alarm sistemi mevcut değil mi ?

Mevcut da o haber verdiğinde çoktan bitmişti. Gerçi ben de geç gördüm biraz. Sadece 10 tane girmiş stoğa. 

TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu fiyattan 10 tane 3080'in bitmesi 10 dakika bile sürmemiştir. Muhtemelen şu anda en az yarısı 13000 civarından ikinci el ilanlarına bile düşmüştür.

TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Artık bu jenerasyon için geçmiş olsun, açıklamalara, haberlere bakılırsa ilk çeyrekte normale dönmesi beklenmiyor durumun.

Salgın, Bitcoin, ABD'deki gümrük tarifeleri derken durum iyice karıştı, ABD'de de an itibariyle kimsenin tarife falan umurunda olduğunu zannetmiyorum, ortalık fena karışık oralarda.

Salgın şartları normalize olmaya başlamadan bu iş bitmiştir, bu şartlar devam ettiği takdirde yeni gelecek nesillerde de durum düzelmez, hatta şartların düzelmeye başlaması ile durumun grafik kartı piyasasına hemen yansıyacağını düşünmüyorum, dengeler ciddi bozuldu.

Kısa ve orta vadede yapılacak en son şey PC toplamaya başlamak olmalı.

Oyun zevki olan var ise konsol bakmaya başlasa iyi eder, tabii onu da bulabilirse. Bu durum artı salgın şartları nedeniyle eve kapanma derken konsol bulabilene de aşk olsun.

Kısaca GPU stok durumu bu yıl da böyle gidecek gibi, daha yılın başında olsak da durum böyle olacak herhalde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Günde 12 saate yakın PC başındayım, bir tek o kişisel zevkim kaldı elimde, hiç acımadım topladım yeni PC'yi ve durum daha da kötüye gitti ben aldığımdan beri. PS5'e de oyunlar düşsün onu da alırız artık ne yapalım.

TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
51 dakika önce, T800 said:

Oyun zevki olan var ise konsol bakmaya başlasa iyi eder, tabii onu da bulabilirse. Bu durum artı salgın şartları nedeniyle eve kapanma derken konsol bulabilene de aşk olsun.

Tolga abi o zaman hazır Türkiye'de stok varken, fiyatlar da bir nebze gerilemişken Xbox Series X almak mantıklı mı sence? 3 yıl Gamepass Ultimate üyeliği de duruyor kenarda. Şimdi işlemci, grafik kartı fiyatlarına bakınca Series X ayarında bir kasa toplamak için cepten en az 15bin TL çıkması gerekiyor. Fahiş vergilere rağmen Series X bunun yarı fiyatına alınabiliyor şu anda.

Amazon dışında bir yerden alınmaz, diye düşünüyordum ama adamların ürün getirecekleri de yok gibi. Ne Amazon US'te, ne de Amazon DE'de stok var. Yurtdışında bile ürün yokken Türkiye'ye gelir mi, büyük bir belirsizlik var ortada. Türkiye'de sanırım yüksek vergiler ve milletin PS5 peşinde koşması ve Xbox'ın yüzüne bakmaması sebebiyle satıcıların elinde ilk parti gelen Xbox stoğu çakılı kaldı; bir şekilde eritmeye çalışıyorlar.

Najaz tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
18 minutes ago, Najaz said:

Tolga abi o zaman hazır Türkiye'de stok varken, fiyatlar da bir nebze gerilemişken Xbox Series X almak mantıklı mı sence? 3 yıl Gamepass Ultimate üyeliği de duruyor kenarda. Şimdi işlemci, grafik kartı fiyatlarına bakınca Series X ayarında bir kasa toplamak için cepten en az 15bin TL çıkması gerekiyor. Fahiş vergilere rağmen Series X bunun yarı fiyatına alınabiliyor şu anda.

Amazon dışında bir yerden alınmaz, diye düşünüyordum ama adamların ürün getirecekleri de yok gibi. Ne Amazon US'te, ne de Amazon DE'de stok var. Yurtdışında bile ürün yokken Türkiye'ye gelir mi, büyük bir belirsizlik var ortada. Türkiye'de sanırım yüksek vergiler ve milletin PS5 peşinde koşması ve Xbox'ın yüzüne bakmaması sebebiyle satıcıların elinde ilk parti gelen Xbox stoğu çakılı kaldı; bir şekilde eritmeye çalışıyorlar.

Resmi ithalatçılar için konuşmak gerekirse her ülke için önceden belirlenmiş bir sevkiyat programı var. Türkiye'de alım gücünün gelişmiş ülkelere göre düşük olması nedeniyle muhtemelen daha az stok sevk edilse bile eritilemiyor. Avrupa ve Amerika gibi pandemide evinde zaman geçirecek eğlence ürünleri arayan ve alım gücünü daha az zorladığı için de oyun konsolu ve bilgisayar bileşenleri alanlar yüzünden o ülkelerde daha zor stok bulunuyor. Hollanda ve İngiltere'deki arkadaşlarım benim ödediğim fiyata yakın fark ödemeyi göze almasına rağmen RTX 3080 yada 3090 bulamadılar. Mevcut olan bir iki ürün de Türkiye'deki fahiş vergili fiyatın bile oldukça üstünde satıldığı için alamıyorlar. Amerika'da kart alabilen iki arkadaşım oldu ikisi de aynı script ile Amazon'a sipariş girdiler günlerce uğraşarak.

Şunu da ekleyeyim. Biz Türkiye'de iki kişi incehesap'ta 15 bin TL'ye 6 taksitle PNY 3090 aldık , kaç adet sattılar bilmiyorum ama indirime girdiği anda ikimiz de sipariş verdik ve fiyatı anında 19 bin TL olarak revize oldu. Bize o gün yuh diyen arkadaşlar neredeyse bu fiyatla kart bulsalar göbek atacaklar. Şimdi baktım da incehesap üzerinde RTX 3080 'i 14.999 TL fiyatla satıyorlar. İnanılmaz..

Pablo 'Definitive' Vader tarafından düzenlendi
Najaz beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok