Ekran Kartı Yokluğu
1 1

Bu konuda 198 mesaj var

3 saat önce, Najaz said:

Tolga abi o zaman hazır Türkiye'de stok varken, fiyatlar da bir nebze gerilemişken Xbox Series X almak mantıklı mı sence? 3 yıl Gamepass Ultimate üyeliği de duruyor kenarda. Şimdi işlemci, grafik kartı fiyatlarına bakınca Series X ayarında bir kasa toplamak için cepten en az 15bin TL çıkması gerekiyor. Fahiş vergilere rağmen Series X bunun yarı fiyatına alınabiliyor şu anda.

Amazon dışında bir yerden alınmaz, diye düşünüyordum ama adamların ürün getirecekleri de yok gibi. Ne Amazon US'te, ne de Amazon DE'de stok var. Yurtdışında bile ürün yokken Türkiye'ye gelir mi, büyük bir belirsizlik var ortada. Türkiye'de sanırım yüksek vergiler ve milletin PS5 peşinde koşması ve Xbox'ın yüzüne bakmaması sebebiyle satıcıların elinde ilk parti gelen Xbox stoğu çakılı kaldı; bir şekilde eritmeye çalışıyorlar.

O fiyatı kabul edilir bulup bulmamak ile ilgili şu anda, bu vergi indirimi öncesi girmiş bir stok ise daha sonra vergi indirimi ile kaç TL'den gelir, ne zaman gelir ? 

T800 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bugün Amazon TR'ye 15 tane stok gelmiş. Güncel gümrük tarifesinden geldiğini varsayarsak, fiyat hayalkırıklığı oldu (8040 TL).

lvrjDT.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bunların da eski mi yeni mi stok olduğu belli değil, bunu tespit etme imkanı olmadığından konu bu fiyatı kabul edip etmeme meselesi.

Ekran kartları için de durum aynı, RTX 3080'in ederi 10.000 TL ise değeri odur. Ben bu  fiyatı kabul etmiyorum ve alışveriş yapmıyorum, kabul eden de alabilir tabii, hiçbir sorun yok bu açıdan, herkesin kendi bileceği iş. Bu konsol ile ilgili konu da aynı, 7500 TL dediğimiz rakam 1.000 USD üzerine tekabül ediyor, hele hele 8500 TL için durum daha da vahim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amazon fazla yazmış bence. Yeni gümrük tarifesine göre fiyatın bu olmaması gerekirdi. Böyle olacaksa üzücü. Zaten satamıyor şuan o fiyattan. Vatan'da 7500'den hala stok varken ve satamıyorken, ne bok yemeye öyle bir fiyattan koymuş Amazon anlamadım ben. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şuan bir ürünün Türkiye fiyatı hesaplanırken hangi vergiler ve ek ücretler hesaba katılıyor, belli mi? Merak ediyorum cidden. Mesela 10-12 yıl önce ürünün fiyatına kdv'sini ekler, güncel dolar kuruyla çarpardık, çıkan fiyata da genelde pazarda bulunurdu. Hatta kampanyalarla daha ucuza da alınırdı. Bu durum öleli çok oldu, ama ne denli geçiriyorlar bize, artık takip edemiyorum ben. Net şekilde bilen biri var mı acaba? Konsol olur, donanım olur, hazır pc olur ya da notebook veya telefon olur, yani durum nedir?

Mesela hangi hesap 500 dolarlık xbox sx'i 8000 liranın üzerine çıkarıyor, merak ediyorum.

mamad tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Matematiği yok bu mevzunun.

Bu iş biraz Steam'in fiyatlandırmasına benziyor. Steam bazı oyunları 89 liradan satışa çıkarıyor, sonra Türkiye dağıtıcısı ağlayıp firmaya baskı yapınca bir anda 400 liraya çıkıyor.

Muhtemelen bu konsol/ ekran kartı gibi ürünleri de Amazon kendi bile satsa Türkiye distribitörünün belirlediği fiyata göre satıyor.

Türkiye distribitörü neye göre fiyat belirliyor derseniz, geçirebildiği kadar geçiriyor gibi görünüyor çünkü hiçbir döviz kuru vergi hesabı bu rakamları açıklamıyor. Satış rakamları düştükçe fiyatlar da düşecektir.

mamad beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yalniz ilginc bir durum var; Amazon DE,UK,IT,FR,ES hepsini takip ediyorum asagi yukari, stoga giren RTX3070 kartlarin neredeyse %80'i Gigabyte marka... Saniyorum su power connector probleminden oturu millet ya iade ediyor ya da siparisten sonra duyunca siparisi iptal ediyor... Yoksa piyasada bu kadar Gigabyte kartin olup da diger markalardan neredeyse hic olmamasi anlasilir birsey degil... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ya bu daha çok belli tarihlerde bazı markalarınn yoğun şekilde stoğu giriyor, bence onunla alakalı. Bir ara mesela palit çıkıyordu devamlı, bir ara msi ventus çoktu. Şimdi de gigabyte dediğiniz gibi çok daha fazla stoklara giriyor. Ama dediğiniz gibi de bir durum olabilir tabi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, Squall said:

Az önce 6900 xt 10.800 tl  girmesiyle beraber buharlaştı.

Incehesap birkaç Cuma’da bir satıyor böyle fiyatlara , 3090 da vardı ama çok inmemişti. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amazon'daki fiyatı görünce, n11'den Microsoft TR garantili Xbox Series X için siparişi geçtim az önce.

n11 300 TL indirim kuponu tanımlamıştı. Kupon, konsolun yanında gelen 3 aylık Gamepass Ultimate promosyonu ve kredi kartına yüklenen puanla birlikte konsolun çıplak maliyeti 7000 TL oldu bana. Zaten Amazon TR'de 6500 TL gibi bir fiyata satılmasını bekliyordum, 500 TL fazladan ödemiş olduk ama bu stok belirsizliği yüzünden beklemenin de sonu yok işte. Önümüzdeki 3 sene PC'den ziyade bununla idare edeceğiz artık; oyun işini büyük ölçüde konsola kaydıracağız.

SEP, Coppermine, Squall and 2 others beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 dakika önce, Najaz said:

Amazon'daki fiyatı görünce, n11'den Microsoft TR garantili Xbox Series X için siparişi geçtim az önce.

n11 300 TL indirim kuponu tanımlamıştı. Kupon, konsolun yanında gelen 3 aylık Gamepass Ultimate promosyonu ve kredi kartına yüklenen puanla birlikte konsolun çıplak maliyeti 7000 TL oldu bana. Zaten Amazon TR'de 6500 TL gibi bir fiyata satılmasını bekliyordum, 500 TL fazladan ödemiş olduk ama bu stok belirsizliği yüzünden beklemenin de sonu yok işte. Önümüzdeki 3 sene PC'den ziyade bununla idare edeceğiz artık; oyun işini büyük ölçüde konsola kaydıracağız.

En iyisini yaptın güle güle kullan.

Ben geçen kış işlemci ram ve anakart üçlüsünü değiştirmemiş olsaydım aynı senin gibi yapardım ama onları değiştirdiğim için 3060ti aldım pc ile devam edeceğim yoksa en mantıklısı series x alıp gamepass ile oyunları oradan takılıp diğer işleride tablet smart tv yada uygun fiyatlı bir pc ile halletmek.

Najaz beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Geralt görmesin bunları; görürse hepimizin fakir olduğu yüzümüze bir şamar gibi çarpar, gururumuzu yerle yeksan eyler. :)

Şaka bir yana çok mantıklı bir iş yapmışsın Najaz, scalper ve miner 'lar da g*tlerine soksunlar o GPU 'ları.

Najaz and TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
18 saat önce, mamad said:

Şuan bir ürünün Türkiye fiyatı hesaplanırken hangi vergiler ve ek ücretler hesaba katılıyor, belli mi? Merak ediyorum cidden. Mesela 10-12 yıl önce ürünün fiyatına kdv'sini ekler, güncel dolar kuruyla çarpardık, çıkan fiyata da genelde pazarda bulunurdu. Hatta kampanyalarla daha ucuza da alınırdı. Bu durum öleli çok oldu, ama ne denli geçiriyorlar bize, artık takip edemiyorum ben. Net şekilde bilen biri var mı acaba? Konsol olur, donanım olur, hazır pc olur ya da notebook veya telefon olur, yani durum nedir?

Mesela hangi hesap 500 dolarlık xbox sx'i 8000 liranın üzerine çıkarıyor, merak ediyorum.

Bireysel ithalat için çok basit buna cevap vermek ama iş ticari ithalat olunca değişir elbette masraflar kısmında özellikle.

Bireysel olarak basitçe Avrupa Birliği ülkelerinden satın almalar için %18, Çin, ABD için %20 vergi var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Najaz iyi yapmışsın bence, güle güle kullan. 

17 hours ago, Peregrine said:

Geralt görmesin bunları; görürse hepimizin fakir olduğu yüzümüze bir şamar gibi çarpar, gururumuzu yerle yeksan eyler. :)

Geralt'ı uçurduğum için görse de anca bakar :lol:

Najaz beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

fucker.JPG

https://www.hepsiburada.com/asus-geforce-rtx-3080-oc-10gb-320bit-gddr6x-dx12-pci-express-4-0-ekran-karti-tuf-rtx-3080-o10g-gaming-p-HBV00000XATX0

rtx 3080'e 16 bin lira veren varsa kızılcık sopası ile dövülmeli.

bu iş "adamın parası var, alıyor. sanane kardeşim" diyerek açıklanmaz. bunu alarak kendine enayilik yapıyor -o tamam-  bir de üstüne bu tip leş kargası scalper satıcıların da çoğalmasına yol açıyor.

ben bu gökkuşağı bilgisayar'ı unutmam mesela, zaten adında ibnelik var.

Peregrine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

3070 dusunen varsa Amazon UK ve DE takip etsin, hizli olursaniz alabilirsiniz... Ben dun yakaladim Gigabyte Vision OC 3070 ama sonra hem 3080 istedigim hem de power pin problemi cikarsa ugrasmak istemedigim icin iptal ettim... Kargo ve gumruk dahil 729 Euroya mi ne geliyordu yanilmiyorsam... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 hours ago, stardust said:

@Najaz iyi yapmışsın bence, güle güle kullan. 

Geralt'ı uçurduğum için görse de anca bakar :lol:

Hahaha, Rivia 'ya kadar yolu var diyorsun. :lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

amazon.com.tr ustunden(satıcı germany) aslında denk getirilince ucuza alınabiliyor, yani ucuz derken bizim tr piyasasına göre

mesela sık sık 4550 liraya 3060ti ventus 2x/ gene sık sık 3060ti gaming x 5700 liraya 

3070 aorus master 6900e vs bulunuyor, ama botlar ile hızlı şekilde çöküyorlar.

Kovalayan var ise turuncu forumda guzel revize edilmiş bir stocktracker var paylaşabilirim

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 16.01.2021 at 16:00, T800 said:

Bireysel ithalat için çok basit buna cevap vermek ama iş ticari ithalat olunca değişir elbette masraflar kısmında özellikle.

Bireysel olarak basitçe Avrupa Birliği ülkelerinden satın almalar için %18, Çin, ABD için %20 vergi var.

İşte ben pazardaki herhangi bir elektronik ürünün veya donanımın fiyatının nasıl hesaplandığını sordum. O bireysele mi girer yoksa ticariye mi bilemiyorum. Yukarıda da dediğim gibi 500 dolarlık xbox series x'in en düşük fiyatı nasıl 8000 lira üzeri olabiliyor? Bundan 10-15 yıl önce şöyle hesaplardık: 500 dolar x kdv (1,18) x dolar kuru (7,5) = ürünün fiyatı (4425 lira). Bir %20 gümrük vergisi var, bu %50'ydi hatta. %50 olarak hesaplasak bile 8000 lirayı bulması mümkün değil. O arada feci kazık yiyoruz da kazığı atan kim ya da kimler, bunu bilmek istiyorum. Bu xbox Amerika'da Avrupa'da falan 500 dolara satılırken satan kişiler kâr etmiyor mu? Hadi onlar da bu fiyat üzerine vergi ödüyorlar diyelim, yine de 600 doları bulmayan bir fiyata alıyorlar ve herkes parasını kazanmış oluyor. Bizde neden 1000 dolar üzeri bir fiyata geliyor? Bir açıklaması yok? Denetleyen de yok. Bana bu fiyatlar çok uçuk geliyor.

2013 aralık ayıydı sanırım, ps4 Türkiye'ye gelecekti, fiyatı da 1400 lira olarak açıklanmıştı diye hatırlıyorum. Ben onu da pahalı bulmuştum. O sırada dolar 2 lira seviyesindeydi. Sonra döviz kurundaki artış sebebiyle fiyatı yükseltilecek oldu, herkes ayağa kalktı. Şimdi o paranın 6 katını veriyoruz, kimsenin sesi çıkmıyor. Tamam döviz kuru falan da arttı ama 6 katına da çıkmadı. Ps4'ün 400 dolar olmasını da hesaba katalım, yine bu denli bir fark oluşmaması gerek. Çok acayip hale geldi piyasa. Hiçbir ürün parasını hak etmiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@mamad hocam yanlış bilmiyorsam konsollar üzerinde şuan 3 adet vergi var,

Gümrük vergisi: %20
ÖTV: %20
KDV: %18

Yalnız bizdeki sıkıntı vergiler tek tek baz fiyattan değil vergilendirilmiş rakamdan basamak basamak hesaplanıyor. Kısaca verginin de vergisi alınmış oluyor. Ayrıca hesaplamayı yaparken konsol baz fiyatı olan 500 Dolar’ı değil 500 Euro’yu almalısınız. Microsoft da Sony de Türkiye’yi Europe zone’da değerlendirdiği için fiyatları Euro üzerinden hesaplıyorlar. Gelelim hesaplamaya;

500x0,20 = 100 Euro Gümrük V.
(500+100)x0,20 = 120 Euro ÖTV
(500+100+120)x0,18 = 129,6 Euro KDV

Toplam 849,60 Euro yapıyor. Konsol fiyatını belirlerken, kurdaki dalgalanmalar sebebiyle açıklanan fiyatı devamlı değiştiremeyecekleri için, belli bir marj bırakılmış kur tercih ederek Euro kurunu 10 TL almış olsalar fiyat 8.500 TL oluyor.

Burada hesap böyleyken bence sorulması gereken soru, hem MS hemde Sony neden Konsol baz fiyatını 500 Euro tutuyor? Çünkü 500 Euro Avrupa’daki tüm vergiler dahil nihai satış fiyat yani içinde Avrupa ülkeleri için olan KDV (VAT) var. Normalde bu hesap vergiler hariç rakam üzerinden yapılmalı çünkü.

Son olarak, konsollarda henüz %10 TRT bandrolü ve %1 Kültür bakanlığı payı henüz yok. Telefonlara da sonradan eklenen bu ilave vergilerin ilerde oyun konsollarına da eklenmesi malesef muhtemeldir.

Coppermine tarafından düzenlendi
mamad beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hep atlanan bir şey var. Bu alet 500$ 500euro 500 pezo ne zikkimsa satıldığı yerlerde bu rakama nakliye ve satıcı kârı da dahil.

Türkiye fiyatını hesaplarken 500€+ diye başlamayın, bunun gelişi 500€ değil

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok