Ekran Kartı Yokluğu
1 1

Bu konuda 198 mesaj var

1 dakika önce, Whooosh said:

Hep atlanan bir şey var. Bu alet 500$ 500euro 500 pezo ne zikkimsa satıldığı yerlerde bu rakama nakliye ve satıcı kârı da dahil.

Türkiye fiyatını hesaplarken 500€+ diye başlamayın, bunun gelişi 500€ değil

aynı şeyi yazmaya çalıştım bende yukarıda, sonuçta 500 Euro fiyat, Avrupadaki tüm vergiler ve diğer tüm masraflar dahil son kullanıcı fiyatı. Haliyle hesaplamadaki ilk konsol baz fiyatının bu rakamdan farklı olması gerekir. Hiçbir firma bu baz fiyatını (gümrüğe sunma bedeli) açıklamıyorlar. Haa baz fiyat bulunduktan sonra, sadece gümrük vergisi baz fiyata eklenmiş olacak. Ardından Türkiye kar ve bayi masrafları eklenip bu rakam üzerinden Ötv ve ardından kdv hesaplanacak. Kısaca 8000 liralara bu şekilde ulaşılıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, Whooosh said:

Hep atlanan bir şey var. Bu alet 500$ 500euro 500 pezo ne zikkimsa satıldığı yerlerde bu rakama nakliye ve satıcı kârı da dahil.

Türkiye fiyatını hesaplarken 500€+ diye başlamayın, bunun gelişi 500€ değil

Kesinlikle doğru hesap. Nedense herkes gittim perakende satılan mağazadan 500 birim para ödeyip alıp Türkiye'de vergilerini ödedim diye hesap yapıyor. Sony ve Microsoft 'un Türkiye'deki yetkili satıcılara bu ürünü yurt dışındaki perakende satış fiyatından verdiğine neden itiraz etmeden inanıyor herkes anlamıyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

trt bandorulu eger konsollara radyo yada tv uyhgulamasi konusrsa olur

tvlerde radyolarda .ve radyolar cep telefonlarinda falan oldugu icin var

yani 20 sene once tv karti pc e aldiginda da try bandrolu vardi arkadasinda

cep telefon 3310 falan gibilerde trt falan yoktu sonra 2000lerin ortasi sonu gibi radyolu kulaklikli muzik dinlenir cep telefonlari olunca caktilar

dua edin konsola ozellik diye radyo madyo koymasinlar bluray falan takmazlar ama fm/am radyo olsa cakarlar direk

ceo telefonlari o devri gecti ama bi kere gecirince gecti gitti gulum

ben 12 senelik cep telefonu radyolu dolasiyle trt vergili idi (oyle hatirliyorum)

ama ondan onceki 3310 babamin kutuk gibi 5510 muydu yada erikson ilk cikan kucuk antenli olan modeli 90larin sonu radyo falan yoktu.

yeni bisi degil yani tv yada radyo oldumu trt vergisini gomuyorlar.

isildak da olsa cep telefonuda olsa pc parcasi olsada ne olursa olsun.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@nazareth artık dahili radyo yada tv alıcısı olmasa da cihaz şayet internet üzerinden radyo yada tv yayını alıp izletebiliyorsa trt bandrolü kesiliyor. Cep telefonlarına eklenmesi bu sebeple oldu diye biliyorum. Teorik olarak oyun konsollarından da internet üzerinden tv ve radyo izlenebileceği/dinlenebileceği için böyle bir ihtimal malesef hep olacak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hesap yanlış, Avrupa Birliği'nde eğer ki alınıyor ise gümrük vergisi dahil son kullanıcı fiyatı zaten 500 EUR. Gümrük Birliği'ne dahil olduğumuzdan Avrupa Birliği gümrük vergisi tarifesi harici bir uygulama burada da yapılamaz, Avrupa Birliği bir mal üzerinden belli bir oranda gümrük vergisi alıyor ise burada da alınır, alınmıyor ise burada da alınmaz. Gayet basit bir mantık. Son kullanıcı fiyatı üzerinden gümrük vergisi alınmaz ki, son kullanıcı fiyatı zaten üzerinde her türlü vergi, masraf ve dahası edilmek istenen kâr dahil belirlenen fiyat.

Bu arada 500 EUR mu bu PS5 AB fiyatı ? Öyle kabul ederek yazıyorum, bakmadım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@T800 doktoralı bir vergi uzmanının internet sayfasını paylaşmıştım bir önceki sayfada, oradaki sayfaya bakarsanız vergi hesabının doğru olduğunu görebilirsiniz, sadece konsolların çıplak fiyatlarını (gümrüğe sunulma fiyatlarını) bilemiyoruz, bilsek bu formüle koyarak hesabı yapmış oluyoruz.

Bu sebeple 2 nokta önemli: Gümrüğe sunulma fiyatı ve Türkiye bayi masraf ve kar tutarı. Avrupa nihai satış fiyatı 500 Euro. Bu rakam içinde örneğin Almanya için %19 kdv de dahil, Almanya’daki kar da masraflar da. Kar ve masraflarda firmaların Türkiye ve Avrupa’da aynı yüzdelerle ilerlediklerini var sayarsak Almanya’da konsolun baz fiyatı 500/1,19 = 420,16 Euro oluyor. (başka bir ilave vergi, gümrük vergisi vs yoksa)

Önceki sayfada paylaştığım hesabı bu rakamdan yaparsak toplam Türkiye fiyatı (gümrük, ötv, kdv dahil) 714 Euro çıkıyor. 714 Euro da Türkiye satış fiyatı olan 7500-8000 bandının altında kalıyor. Demekki ya Türkiye’de ekstradan bir kar yada masraf kalemi ekleniyor yada firmalar konsol baz fiyatını 500 Euro hesaplıyor.

Coppermine tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

EDIT: Yazmıştım açıklama ancak gerek yok, yeteri kadar açıklamalar var.

T800 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

haklısınız, ancak elimizde son kullanıcı fiyatı hariç başka bir fiyat yok malesef, o sebeple Türkiye fiyatını anlamlandırabilmek için mecburen Avrupa son kullanıcı fiyatını düşünmek durumunda kaldım.

kesin olan, 01.01.2021 itibariyle konsollarda; önce %20 Gümrük Vergisi, ardından gümrük vergisi dahil rakam üzerinden %20 ÖTV, sonra da gümrük ve ötv dahil nihai rakam üzerinden de %18 kdv ekleniyor. Malesef vergiler çok fazla.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, Coppermine said:

@nazareth artık dahili radyo yada tv alıcısı olmasa da cihaz şayet internet üzerinden radyo yada tv yayını alıp izletebiliyorsa trt bandrolü kesiliyor. Cep telefonlarına eklenmesi bu sebeple oldu diye biliyorum. Teorik olarak oyun konsollarından da internet üzerinden tv ve radyo izlenebileceği/dinlenebileceği için böyle bir ihtimal malesef hep olacak.

iste onu diyorum.cep telefonlda radyo vardi girisi oyle yaptilar.sonra da kalmaz internet vs yuzunden

yani radyosuz eskisi gibi sadece tuslu olan telefonlarda var mi trt bandolu sanmam

ama smart phonelar ile antika yada tuslularda bile cok modellde radyo var dolasiyle kapisi acik olmus oluyo

ekran kartlarinda su an trt bandrolu yok ama atinin falan bi modeli vardi yada amd aldiktan sonraki .ekran kartina tv alicisi bisi ek 5 dolarlik bisi eklerlerse 800 dolarlik ekran kartinda trt koyarlar

yasandi oldu bu olay

konsolda internete baglanti var tv e baglayip oyuyorsun

ama iste o iliski kuracak bisi yok

sony birden cosup bi gun beles radyo kanali koydum derse iste o an bittiniz.

alici olmasi olmamasi degil ulasim artik .bide ilk kapi acilirken alici ile oluyo genelde

turkiyede bu isin sutu cikariliyor ama bu dunyadada soz konusu boyle seylerin azalmasi cok gorulmemesinin de sebebi bu

yoksa 500-5000 liralik aletlere 1 fm radyo eklemenin maliyeti belki fdirmaya 10 lira bile yoktur.dvd player a diyelim ki.videoda sorun yok tv olunca dert.

american mali urune diyelim adamlar kiyak yapip dvb-t koydular fiyati ucar vergiden

kablotv ttelekomdan ayirip satacaklar satamadilar saytacaz diye yatirim yapilmadi dvb-t de yatirimi olmadi.kablo tv 2-3 milyona ulasabiliyo cok kisitli bolgede var

kisacasi turkiyede evet her sey mumkun olasa

hada kodum islemi devam etsede bi dayanak lazim

yani otv %50 olabilir

lux vergisi gelebilir.

oyun konsol vergisi gelebilir.

o gelebilir bu gelebilir

ama tv yayaini alamayan radyo yayini alamayn chaza trt vergisi gelmez .

ellerinde her bir imkan var alacaklarsa onu zorlamadan cok cok baska sey var

oyunlarda siddet var sex var kan var diyip bile vergi alabilirler de trt cik olmaz

radyo alicisi gormemisler icin sunu hatirlaytiyim got kadar walkmenlerde 2 cm2 yada daha kucuk sekilde olan radyo vardi aiwa sony bla bla nerdeyse tum 90lar modellerinde analog digitallerden oncede 80lerin sonundan hatta diyim

cep telefonlda ciktiginda ise boyuk mercimek boyutun yakindi ve kullakligi takmadan radyo calismiyordu cunku anten gorevini o goruyordu

su an ki smlart phonelarda olmayabilir idda etmiyorum ama maliyet yada yer sorun degil 2000 lerde ki avuc ici minnacik tuslu telefonlar icin bile .

pc lerde trt vergisi yok.

intenetten radyo ve tv izlebilmene ragmen.

yani fiziksel alici meselesi en azindan ilk vergi geldiginde lazim(tv karti ve tvkart ozellikli ekran karti )

cep telefonlarinin su anki halinde fiziksel alici durumunu bilemiyorum

ama benim telefonda iste fiziksel olarak var

kapi acilinca gerisi geliyo

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şu kıtlık insana garip şeyler yaptırıyor, az kalsın Amazon İspanya'da şu kartı alıyordum, sonra dedim ihtiyacın yok ne gerek var şimdi maceraya.

nor.jpg

Ancak olur da Türkiye'ye göndermediği için kart bulsanız da alamıyorsanız, gümrük ve kargo ücretini de öderim derseniz kartı Almanya'dan teslim alıp size yollama konusunda destek olabilirim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ekran kartlarındaki bu kıtlık eski seri ekran kartlarına da yansımış. Birkaç firmada RTX 2060  ekran kartlarını 400-450 eurolar seviyesinde gördüm. 🤭

https://www.voelkner.de/products/1921195/Inno-3D-Grafikkarte-Nvidia-GeForce-RTX-2060-Compact-X1-6GB-GDDR6-RAM-PCIe-x16-HDMI-DisplayPort.html?ref=43&offer=ff7158a1614f0cfcd4e29509fac28efd

İşin garip yanı Amd işlemcilerde de (özellikle 5900x) halen bir kıtlık var burada. Bugün kontrol ettim, 680 - 699 Euro seviyelerine çıkmış kutulu versiyonları. 

https://www.notebooksbilliger.de/amd+ryzen+9+5900x+cpu+684032/eqsqid/26ceaa4c-5448-44ec-ae1f-daa32dd20f06

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bayadır böyle durum maalesef, Nvidia bir ara yeni kartları daha fazla üretebilmek için RTX 2060 üretimini durdurdu, sonra bunların fiyatları zaten yüksek sayılırdı üretimden kalkmadan kalanların fiyatı piyasada ekran kartı bulunamaması sebebiyle absürt seviyelere gördü, yeni bunların üretimi tekrar başlatıldı, fiyatları da daha önceki çıkış fiyatlarının 50 USD altında belirlendi yanılmıyorsam ancak piyasada nedir takip etmiş değilim, tahminim bu hamleler hiçbirisi durumu kurtarmaya yetmeyecek, salgın durumunun önü alınamadıkça da başka birçok şey gibi normale dönmesini beklemiyorum, kimsenin çok umurunda da değildir bu durum an itibariyle, başka çok daha öncelikli konular vardır, kısacası kısa vadede iyi yönde bir gelişme beklemiyorum bu konuda.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oyuncu gürühatına yani bize pek rahat yok uzunca bir süre. Daha bugün bir arkadaşım “50 adet 3060ti arıyor bir yatırımcı arkadaş İstanbul’dan nereden bulabilir” diye bana sordu. Bulamaz dedim kısa.net

TatanQa tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

gençler biran önce ekran kartı ve konsollar ile oyun oynamak yerine sevişmeye yönlendirilmeli, devletin bu konuya el atmasını bekliyoruz bilinçli tüketiciler olarak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Piyasada ekran kartı yok, şaka gibi :) Ethereum madenciliği yine boy gösterince silip süpürdüler piyasayı...

Youtubede gördüm adamlar 400 ekran kartı falan çiftlik kurmuşlar bildiğin :P

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 1/30/2021 at 1:47 AM, stardust said:

gençler biran önce ekran kartı ve konsollar ile oyun oynamak yerine sevişmeye yönlendirilmeli, devletin bu konuya el atmasını bekliyoruz bilinçli tüketiciler olarak.

Uzun vadede sıkıntı çıkar. Sevişgenler bir sürü çocuk yaparsa orta davede bu çocuklar ekran kartı talebini artıran bir faktör olur ve arz talep oranı iyice sıkıntıya girer.

Bence herkesin kendisiyle oynaması ve bilgisayarı bırakması lazım. Böylelikle nüfus artışı da yaşanmaz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok