UPS Tavsiyesi
0

Bu konuda 20 mesaj var

Selamlar herkese,

Dükkandaki espresso grinder'ı voltaj dalgalanmalarından çok etkileniyor. İlk önce topraklamasından falan şüphelendik ama kontrol ettirdim bir sorun yok. Bir arkadaşımdan UPS ödünç aldım ve sorun çözüldü. Şimdi kendime almam gerekiyor. UPS'e gerek de olmayabilir bilmiyorum ama tek aradığım özellik gelen voltajı düzenlemesi. illa UPS mi almam gerekiyor yoksa başka türlü çözebilir miyim ? çünkü elektrik gidince zaten trifaze olan espresso makinesi çalışmıyor. o yüzden elektrik kesilince çalışmaya devam etmesi önemli değil

Aletin özellikleri şu şekilde

Whats-App-Image-2021-01-04-at-17-04-18.j

Ne almamı önerirsiniz ? Bana gelen ups 1000VA'lık. 

https://www.hepsiburada.com/powerful-sle-1000-1000va-line-interactive-ups-kesintisiz-guc-kaynagi-p-HBV00000VNSXC

https://www.hepsiburada.com/schneider-electric-bvs-1000va-4-schuko-cikis-kesintisiz-guc-kaynagi-bvs1000i-gr-p-HBV00000FL7U8

https://www.hepsiburada.com/powerful-pl-1000-1000va-line-interactive-ups-kesintisiz-guc-kaynagi-p-BD99337

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şebekede ciddi dalgalanma varsa, elektrikli cihazlar zarar görecek boyutta ise bilen bir elektrikçi ile görüşmek mantıklı.

Regülatör ile çözülebilecek bir konu ise tabii faydalı olur. İyi bir usta, bu işlerden anlayan birisini bulmak önemli ilk etapta.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Elektrik tesisatımı yapan firma iyi esasında. @T800 hocam sende izmirdeydin sanırım. ELKOM diye bir firma belki bilirsin. Şu an sorun sadece espresso grinder'ında. çok iyi bir grinder ama bunun yanında çok hassas. kahve çekirdekleri voltaj dalgalanmasından ötürü homojen gelmiyor portafiltre'ye. elektrikleniyor gibi desem yeridir herhalde. Dediğim gibi topraklamadan şüphelendik ama ölçtürdüğümde değerler normal çıktı. Başka prizlerde de denedim sonuç aynı. 

@sgi hocam ben bu işlerden hiç anlamıyorum. google a yazınca da kayboluyorum. önerebileceğin kaliteli bir regülatör var mı?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hepsiburada' da regülatörleri de upslerle aynı kategoride listelemişler, yani upslerin arasındalar. Aslında size 1000VA' lık da yeter gibi görünüyor ama yine de ben olsam bir üstünü alırdım. Daha ucuz modeller de var ama kaliteli olsun dediğiniz için ve bu markanın kalitesinden kimsenin şüphesi olmayacağı için bu modeli öneriyorum, satıcı olarak görüne ar-tek de bu markanın dağıtıcısı ve yetkili servisi.

https://www.hepsiburada.com/schneider-apc-ls1500-rs-voltaj-regulator-1500va-p-HBV00000ZT931?magaza=ar-tek

Atrin beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yalnız 600VA' lık modelindeki şu yorum kafamı karıştırdı, sizdeki dalgalanma ne seviyede acaba ve grinder ın tolerans sınırı ne?

Screenshot_2021-01-06 Schneider Electric APC LS595-RS 600VA 300W 3 Schuko Çıkış Fiyatı.png

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@sgi Hayda :D bende tam yükselmiştim alete. Teşekkürler uyarı için hocam. 

Dalgalanma ne seviyede bilmiyorum. grinder'ın toleransı bu olabilir mi?

220-240 V // 50/60 Hz // 1~ // 440 W

Grinder bu https://www.mahlkoenig.de/products/e65s aldığım yetkili satıcı da sorunumu çözemedi. Hatta alette sorun var sandık sıfır alet getirdiler onda da bir değişiklik olmadı.

Arkadaşımın ödünç verdiği UPS'de bu (1000VA olan) http://www.tescom-ups.com/EN/tescom-li-leo-serisi.html

Atrin tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu espresso cihazı sürekli çalışıyor mu? Yoksa sadece sipariş geldiğinde, misal 5-10 dakika çalıştırıp kapatıyor musunuz?

Eğer kısa sürelerle ara sıra çalıştırıyorsanız, pil üzerinden cihazı besleyecek şekilde bir online ups kullanabilirsiniz. En temiz akımı ve en kararlı voltajı bu şekilde alırsınız.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Najaz on-demand grinder diye geçiyor. sipariş geldiğinde portafiltre'yi yerleştiriyorum ve 5 saniye çalışıp (4 ile 5,5 saniye arası hava sıcaklığı ve neme bağlı olarak) 18gr kahve öğütüyor ve duruyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evet, en garanti yol online ups gibi geldi bana da sabit 220V çıkış vereceği için ama arkadaşınızdan alıp denediğiniz ups online değil ve işinizi çözmüş gibi, bilemedim.

Bu kadar kısa sürelerde çalışıyorsa online alın geçin, biraz tuzlu olacak gerçi ama yine de işiniz garanti olur. Ben de yakın zamanda ups alacağım zaman online olanlara da bakmıştım, içinde sürekli çalışan fan olduğu için vazgeçtim ev ortamında kullanacağım için. FSP marka olanlarda line interactive gibi çalışıp akülerin ömrünü uzatan modu da vardı, belki hepsinde vardır bu özellik.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Atrin O halde siz işi garantiye alın, online bir ups kullanın.

Online ups'ler, line interactive modellere göre daha pahalıdır ve çoğunlukla üzerlerinde sürekli çalışan bir fan olur; bu yüzden daha gürültülü çalışırlar. Ama siz işyerinde kullanacağınız için bu durum pek bir sorum teşkil etmez herhalde.

FSP'nin nispeten uygun fiyatlı online ups'leri var, onlara bir bakın isterseniz.

Not: Hediye pastamı da bekliyorum :P

Atrin beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

https://www.hepsiburada.com/powerful-psd-1101-1kva-online-ups-kesintisiz-guc-kaynagi-p-HBV00000Y5ZU8

hepsiburada.com'da ne ucuz bunu bulabildim :D maşallah pahalıymış cidden. 

@Najaz pasta paramparça gelir ama malakoff çikolata gönderebilirim :)

bu online olanlar cidden o kadar mı gürültülü ? benim için gürültü o kadar önemli değil. kahve makinasının bulunduğu bölgede 1 endüstriyel buz makinası 1 endüstriyel bulaşık makinası 3 içecek dolabı 2 büyük soğuk teşhir dolabı + müzik + müşteri sesi var. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 dakika önce, Atrin said:

bu online olanlar cidden o kadar mı gürültülü ? 

Genelde sürekli çalışan fanları oluyor o nedenle ev ortamında rahatsız edebiliyor, ama sizin orada sıkıntı olmayacaktır.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, Atrin said:

Elektrik tesisatımı yapan firma iyi esasında. @T800 hocam sende izmirdeydin sanırım. ELKOM diye bir firma belki bilirsin. Şu an sorun sadece espresso grinder'ında. çok iyi bir grinder ama bunun yanında çok hassas. kahve çekirdekleri voltaj dalgalanmasından ötürü homojen gelmiyor portafiltre'ye. elektrikleniyor gibi desem yeridir herhalde. Dediğim gibi topraklamadan şüphelendik ama ölçtürdüğümde değerler normal çıktı. Başka prizlerde de denedim sonuç aynı. 

@sgi hocam ben bu işlerden hiç anlamıyorum. google a yazınca da kayboluyorum. önerebileceğin kaliteli bir regülatör var mı?

Yok bilmiyorum. 

Bir tanıdığın Urla'da yapılmış yeni bir sitede başına gelmişti ama baya geçti üzerinden, onun tümden elektrikli cihazlar bozuluyordu evdeki, şebeke ölçüldüğünde de voltaj çok yükseliyormuş, ana girişe regülatör bağlanarak çözülmüştü problem ama senin yaşadığın bunun yanında çok basit birşey sadece bir öğütücüden ibaretse konu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Türkiye'deki mevcut elektrik dağıtım sisteminde voltajın pek dalgalanmaması lazım. Öyle makinelerin çalışmasını etkileyecek kadar bir dalgalanma var ise yerel elektrik dağıtım şirketine bildirin, gelip ölçsünler.

Çünkü bazı durumlarda elektrik direğine kadar sıkıntı olmuyor, binanın tesisatı yada ana kablosu benzer sıkıntılara sebep olabiliyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Whooosh O durum biraz karışık. Biz dükkanı açmadan önce bize kalan kullanabileceğimiz KW 4 KW idi. Yeni proje çizildi apartmanın kolon hattını yeniledik. 95lik kablo çekildi. Sonra bizim dükkana kablo çekildi. bizim ihtiyacımız 50-60KW arası idi (bütün endüstriyel fırınlar elektrikli) Fakat apartmanın bağlı olduğu elektrik kutusu yan dükkanın bahçesinde ve adam camla kapatmış. Şimdi gediz elektriği çağırırsam iş çok büyüyebilir. Bir keresinde kıllattılar bu kutu buradan çıkmak zorunda diye. zaten zar zor iş yaptırdım adamlara. Sanki ben kapattım camla.

Yani voltajdan mı emin değilim. sadece aklımıza geldi ve UPS taktık anında kahvenin akışı değişti. Mahlkonig ile konuşuyorum bir anlam veremiyorlar. Her şeyi denedim. Nemden etkilenmesin diye espresso makinasından uzağa yerleştirdik olmadı. Kahve çok taze dendi, kahve stoğu yapıp dinlendirdim kahveleri yine olmadı. Klimadan etkileniyor dediler soğukta üşüyerek çalışıyorum etkilenmesin alet diye yine olmadı. 

Tek garip olan servis alete bakmaya geldiğinde yanlarında bayat espresso çekirdeği getirdiler aleti denemek için. Bayat çekirdeği on numara akıttı. Sonra benim çekirdeğime geçince yine sapıtmıştı alet. Kahveden de olabilir fakat oda değil çünkü kahve verdikleri başka yerlerden birisi benim ile aynı grinderı kullanıyor. onda bir sorun yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Siz yine o ana elektrik hattı işini çok ertelemeyin. Anladığım kadarıyla binanın ana elektrik girişinin kapasitesinin çok üstünde bir kullanım mevcut. Yarın öbür gün ciddi sıkıntılara sebep olabilir ve sorumluluk sizin üstünüze kalabilir.

Çok kahveden anlayan biri değilim ama grinder denilen aslında çok basit bir alet, voltaj dalgalanması performansını bu kadar değiştirir mi bilemedim. Ups ile iyi sonuç almanız tesadüf olmasın?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Whooosh hocam selam. ev tipi grinderlar evet basit aletler ama benim kullandığım tarz endüstriyel (günde 30kg'a kadar espresso çekebiliyor) aletler çok hassas oluyor. en homojen en doğru grind ile doğru gramajı verebiliyorlar. kahve makinasından çok grinder çok önemli bu işte. kahvenin tüm tadını vs her şeyini etkiliyor. bazı kaliteli grinder'larda grind çemberinde ısı sensörü var ve ısı farkı oluştuğunda soğutma yapıyor bıçaklara. benim grinder'ımda bu yok mesela ama cycle süresi çok az. 5 saniye çalışıp 15 saniye beklememi öneriyor. dükkanda üşüyoruz klima açıyorum hop grind ayarı sapıyor. sıcak geliyor klima açıyoruz hop grind ayarı değişiyor. hassas bir cihaz yani. Ev ortamındaki gibi bir kullanımda yok. Perşembe ve cuma günleri 1er kg espresso harcadım. arka arkaya espresso çekince stabil olması çok önemli oluyor.

FSPyi alana kadar amazonda fiyatı 1500 lere geldi. Normal ups'i ödünç aldığım arkadaşım aynı markanın online ups'inide kullanıyormuş. fiyat aldık. 140$+kdv. alet bu http://www.tescom-ups.com/katalog/TR/TEOS100.pdf TEOS 1000 serisi. İzmir'li bir firma. FSP ile arasında çok fark yoktur herhalde ? Arkadaşıma da sordum dedim ses durumu nasıl bence sesli değil dedi. Benim için ses çok önemli değil ama yinede sessiz olması iyidir. http://www.tescom-ups.com/TR/tescom-11-teos-serisi-100.html

Atrin tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İlla ki amazon' dan almak istiyorum demiyorsanız başka yerlerde de bulunabiliyor hala uygun fiyatlarla, şurada 1148TL mesela. Tescom markasını hiç duymamıştım, belki fsp' den de iyidir bilemiyorum, ama kendim alacak olsam fsp alırdım herhalde.

https://www.incehesap.com/fsp-champ-1000va-online-lcd-gostergeli-ups-fiyati-43527/

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok