10m HDMI 2.0 Kablo ve 4K problemi
0

Bu konuda 16 mesaj var

Herkese selamlar,

Yeni topladığım bilgisayarı 2 ayrı ekrana bağladım. İlki Vestel üretimi Toshiba LCD TV ( 22 inch 1080p) Display Port/HDMI çeviricisi ve 5m HDMI kablosu ile 1080p görüntü alabiliyorum. Panel zaten max 1080p destekli olduğundan bunda bir sıkıntı yok. Diğer ekran ise salonumda duran Philips 50PUS8804 TV. 4k ve hdr destekli. Amazon üzerinden 4k sinyal iletebilen HDMI 2.0 kablo satın aldım. Kablo boyu 10m. Görüntü 1080p de ve hdr olarak sorunsuzca iletiliyor ancak çözünürlük ayarlarında 2k ve 4k gözükse bile onları seçtiğimde görüntü gidiyor. Kısaca 1080p üzerinde bir çözünürlüğe çıkamıyorum.

Kablo çok uzun, sinyali iyi iletemiyor desem çözünürlük ayarlarında neden 4k seçeneği de çıkıyor? TV 4k destekli, xbox one x 4k okarak tv ye sorunsuz bağlı.

Son olarak yine amazondan 4k hdmi amplifier diye geçen basit bir aparat ve 1m hdmi 2.1 kablo alıp 10m’lik kabloyu bu amplifierin input kısmına, 1m’lik hdmi 2.1 kabloyu da output kısmına takarak tv ye bağladım ama sonuç yine değilmedi, hala 1080p.

TV’yi tek başına da bağladım (ufak toshiba tv’yi bağlamadan) ama yine bir düzelme yok.

Sorun nerede olabilir sizce?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

15 metre fiber kablo kullanıyorum benzer ihtiyacım için, Paugge ile şimdiye kadar yaşadığım tüm sorunlar çözüldü.

Şiddetle öneririm, monster kablolardan alamadığım performansı Paugge ile aldım, tüm sorunlarım çözüldü  diyebilirim.

Coppermine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
54 dakika önce, Pablo 'Definitive' Vader said:

10m'lik kabloyla XBOX One'ı bağladığınızda da sorun varsa kabloda problem var demektir. :)

😳 bu kadar basit bir fikir nasıl aklıma gelmedi? Az önce denedim. Xbox’da 1080p de sorunsuz görüntü veriyorken 4k ya geçince görüntü gidiyor. Sorun kablodaymış. Ne yapılır şimdi 10 metrelik yarı çalışan kablo? Atmaya da kıyamamki, bir şekilde değerlendireceğiz artık. 🤔

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kabloyu alalı birkaç ay geçti, öncesinde de 1080p cihaz bağlıydı 4k yı hiç denememiştim. Xbox ile denemek de aklıma gelmemişti. Kablo 1080p de çalışınca düşünmemiştim aslında. Özelliklerinde 4k 60 hz destekli diyordu. Şimdi ancak denedim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Whooosh tablo için teşekkürler, kablo 4k 24 ve 30 hz de çalışıyor ama 30hz üzerinde çalışmıyor. Max 8.91Gbps demekki

edit: tabloya göre 8bit YCbCr 4:2:0 ile 4k 60hz yine 8.91Gbps oluyormuş ama çözünürlük seçeneklerinde en düşük 4:2:2 var ve onda da görüntü gelmeme hatası devam ediyor.

Coppermine tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

15 metre 18Gbps görüntü taşımak ucuz değil.

Uzun tek kablo da satın alsanız, araya hdmi repater da koysanız en az 30-40$ masraf demek. Uygun bir çözüm için görüntü kaynağının yeri değiştirilebilir yada daha düşük çözünürlükler kullanılabilir.

Coppermine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

haklısınız kabloyu değiştirmek gerekli ancak şu ara ikinci plana attım. 3060ti 1080p kartı madem, tüm oyunları 1080p de full detayda rtx açık şekilde oynarım artık.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 saat önce, Coppermine said:

haklısınız kabloyu değiştirmek gerekli ancak şu ara ikinci plana attım. 3060ti 1080p kartı madem, tüm oyunları 1080p de full detayda rtx açık şekilde oynarım artık.

1440p de bütün oyunları rahat oynarsınız.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok