PSU seçimi sizce ?
1 1

Bu konuda 20 mesaj var

Konu basit aslında ufak çaplı bir upgrade yapmayı düşünüyorum. Hali hazırda senelerdir çalıştıdığım ve çalışmaya devam eden 500w bir psum var. Daha güçlü bir gpu almayı düşündüğümden yetmeyecek, biraz da ileri dönük bir şey olsun diyorum güç olarak. Şu 2 ürün arasında düşünüyorum, gold sertifika olmaları hoşuma gitti.

https://www.hepsiburada.com/sharkoon-gold-zero-750w-80-gold-atx-power-supply-p-HBV000011FPHV?magaza=Hepsiburada

https://www.hepsiburada.com/corsair-tx750m-750w-80plus-gold-moduler-guc-kaynagi-cp-9020131-eu-p-HBV00000A0XER?magaza=Ebrar Bilgisayar

750w gold için alternatif başka öneriniz olur mu ? Yukardaki 2 ürün arasında 300lira gibi bir fark var, o kadar farkı markadan ötürü corsaire vermeye gerek var mı yoksa sharkoonda alıp yola devam edilir mi ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Corsair alınacaksa en düşük RM serisi almak lazım. Corsair'de kalite/fiyat sıralaması AX > HX > RM > TX > CX şeklinde. TX giriş seviyesinin bir tık üzeri oluyor.

Bir de mümkünse Ebrar Bilgisayar'dan toplu iğne bile almamak lazım. Yamuk firmadır, tecrübeyle sabittir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

https://safetygaming.com/corsair-power/

Şöyle bir sayfada var kıyaslamaları. TX serisi için profesyonel giriş seviyesi diye belirtmişler, RM içinde orta seviye sessiz serisi şeklinde geçiyor. Corsair başlı başına tabi para anlamında geliyor. RM serisine bakacak olursak tabi üstte verdiğim TX serisine göre 100lira daha verilip RM serisi alınabilir haliyle. Bu arada o çıtalara çıktıktan sonra coolermaster gibi 750w 80+ gold olan psularda var.

Benim kullanım ihtiyacım tahminen gerçek anlamda 550w bilemedin max 600w gibi olacak ama piyasaya bakıyorum 650w gold psular bile yukarda verdiğim örnektekinden pahalı. Bu Sharkoonu kullanmadım hiç bilmiyorum ama sonuçta fiyatına göre birde bahsettiğim limitlerden oldukça üstte olması albenisi olacak seviyelerde.

Psu dediğin şey evladiyelik düşünmek tabi mantıklı ama kullanmayacağım güç seviyesindeyken daha üst masraf açmakta cebi yakar politikası devreye giriyor :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Seçimimi sharkoondan yana yaparak devam ettim. Ürünün farklı yerlerde daha üst bir fiyata satıldığını baz alarak ve yine hbde hesabıma 250lira üzeri 30lira kupon tanımlamış ondanda faydalanarak oldukça fırsatlı denk geldi diye düşünüp kaptım artık. Sitesindeki 12v dan 744w verebildiği yazılmış o kadar lazım olmasada gerçeğe yakın değerlerse gayet güzel, gelsin bakalım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada PSU standartı değişiyor, mevcut PSU'lar adaptör ile yeni anakartlarda kullanılabilecek ama yine de çok uzun vadeli yatırım yapmamakta fayda var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

PSU' yu 1 haftadır kullanıyorum. Gayet verimli bir şekilde çalışıyor.

Şimdi can alıcı bir soru: aslında yapacağım yöntemle bu durum çok mantıksız durmuyor yinede fikir sahibi olmak istiyorum.

Şöyleki psu üzerinde 4 adet(2 soketten 2x2 çoğalıyor) 6+2pin pci-e soket mevcut. Sistemde kullandığım 2 ekran kartı tüm bağlantıları haliyle çalıyor. Ben bu sisteme 3. bir kart daha dahil edeceğim.

Kartlar 130w+130w tüketmekte 3. bir kart daha aynı seviyede tüketim yapacak. Bildiğim kadarıyla 8pin üzerinden 150w enerji verilebiliyor. Bu durumda aslında benim tükettiğim kadarını 2. kablo kullanmıyor bile. Sisteme dahil etmek istediğim 3. kartı 2 adet ayrı molex konnektörden beslemek mümkün belki ama onlarda da splitter çeviriciyle falan kablolara fazla yük binecek. Bu durumda 1. ya da 2. kartın üzerindeki 1x 8pini 3. karta paylaşıp 1x molexden çevirmek ve 2. kartın 1x molexle soket ihtiyacını karşılamak mantıklı olur mu sizce ?

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 13.02.2021 at 22:13, Deathknight said:

PSU' yu 1 haftadır kullanıyorum. Gayet verimli bir şekilde çalışıyor.

Şimdi can alıcı bir soru: aslında yapacağım yöntemle bu durum çok mantıksız durmuyor yinede fikir sahibi olmak istiyorum.

Şöyleki psu üzerinde 4 adet(2 soketten 2x2 çoğalıyor) 6+2pin pci-e soket mevcut. Sistemde kullandığım 2 ekran kartı tüm bağlantıları haliyle çalıyor. Ben bu sisteme 3. bir kart daha dahil edeceğim.

Kartlar 130w+130w tüketmekte 3. bir kart daha aynı seviyede tüketim yapacak. Bildiğim kadarıyla 8pin üzerinden 150w enerji verilebiliyor. Bu durumda aslında benim tükettiğim kadarını 2. kablo kullanmıyor bile. Sisteme dahil etmek istediğim 3. kartı 2 adet ayrı molex konnektörden beslemek mümkün belki ama onlarda da splitter çeviriciyle falan kablolara fazla yük binecek. Bu durumda 1. ya da 2. kartın üzerindeki 1x 8pini 3. karta paylaşıp 1x molexden çevirmek ve 2. kartın 1x molexle soket ihtiyacını karşılamak mantıklı olur mu sizce ?

130w ve 3. kart gorunce direk mining mi yoksa diyesim geliyor ? :))

Eğer oyle birşey varsa riser kullanıyorsunuzdur ki bunun uzerinden 50w yaklasık guc saglanıyor, yani total board powerın yaklasık 50wı riser kullanılmıyorsa pci-ex soketinden karsılanıyor, 1 kabloyu(1x8 pin to 2x 8pin kablo ile) 2 karta dagıtabilirsiniz sıkıntı olmaz bence diyorum

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evet hocam mining için gerçi sisteme 2. bir psu daha dahil olcak yarın. Yinede 3+2 gpu için onu yapabilirim, aynen alttan riserda destek veriyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Öncelikle bu yoklukta kart bulabiliyorsanız tebrik ederim, :)

1kart 1 riser tek 6pin yada tek 8pin ile donusturucu kablolar ile cok rahat beslersiniz, yada 3 riser tek 6yada 6+2 kablo digerler kalanları kart şeklinde çeşitli kombinasyonlar uretebilirsiniz.

Genelde riser için sata/molex yada bunlara donusturen kablolardan uzak durun diyorlar, direk 6 pin tavsiye ediliyor.Bu arada keske 1200w psu alsaydınız en azından 6 karta kadar için sorunsuz/sıkıntısız olurdu.

Son olarak o kadar cok donusturucu kablolar mevcut ki bu sektor için, eps diye gecen cpu beslemesi için olan 2+4 pin kabloyuda donusturerek bir ekran kartı+riser için yer acabilirsiniz, eksik kalan cpu(eps) beslemesi için de molex to eps kablolar var, zaten zayıf cpular kullanıldığı için sorun olmaz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Psikobat Evet ekran kartı bulmak biraz sıkıntılı ama bulunuyor yine araştıra araştıra. :D

Büyük psu almak evet mantıklı tabikide ama baştan böyle uğraşacağımı pek düşünmüyordum, yani kart çoğaltma anlamında. İşin içine girince kendine çekiyor. Ben yinede çok boylu çapta abartmayacağım gibi ama 4-5-6 kart civarı deneyeceğim sanırım. Elimde şu an 4 riser var, 4 te kart olacak. Psu konusunu aslında bendeki eski psuyu yükseltmek için diye düşünmüştüm. Şimdi iş rig boyutuna ulaşmaya başlayınca benim sistemi uzay montaj yaptım. Akabinde baktım bu işkembe gibi ortalara saçılıyor :P şimdi 2. bir rig makine toplamak için temel bileşenleride tedarik ediyorum, kendi kullandığım pcden bağımsız hale getireceğim.

Kablo konusunda aldığım bu psu yarı modüler, cpu için doğrudan kendi içinden çıkıyor. 2. bir eps kablo koymuşlar içine ama onu pci-e den faydalanmak için koyulmuş. PSU' nun kötü diyebileceğim tek yanı zaten bu oldu. Üzerine 2 adet pci-e çıkış 4 adet 6pin sata vs çıkış verilmiş. Fazladan bi pci-e daha verebiliyor olsa eps kablosunu dönüştürerek bende düşünmedim değil. Şu haliyle muhtemelen 1x pcieden çoğalan 2 ucunda bitanesine Y splitter takıp 3. bir kartı beslemek olur gibi. Tabi buda ekran kartlarının üzerindeki güç girişi ihtiyaçlarıylada bağlantılı biraz, her kartta çift 8pin gibi bir durumla yola çıkarsak 2. çıkışıda Y ile çoğaltmak gerekli.

Psu için büyük bir psu alayımı düşünmedim değil sonradan da, elimde başka pc donanımları falanda var. 2. elden bazı güzel takaslar denk geldi. Aksilik çıkmazsa bugün ya da perş bir arkadaşla bazı parçaları takaslıycaz. Hal böyle olunca içinde FSP Hydro 600w bi psuda elime geçecek. Şimdilik psu için masraf yapmama gerek kalmayacak gibi. Onuda add2psu denen aparatlarla sisteme besleme yapıp 2 kartı falan direk onun üstünden güç aldırmayı düşünüyorum. Biraz şekillenmeye başlasın bakalım ne çıkacak :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Deathknight Resim atarsınız artık bitince :)

Hocam ya ben anlayamadım, yada size anlatamadım , eps kablol donusturme olayını zaten sizin kablo sayınız yeterli olmadığı için soylemiştim, yani fazladan bir kartlık kablonu olacak eps ile.

Bu kablo ile mevcut eps cpu için kabloyu bosa cıkarıyoruz

https://www.megekko.nl/product/5463/991681/Molex-naar-4-8P-EPS-kabels/StarTech-com-15cm-6inch-LP4-to-P4-Power-Adapter

Boşa çıkan eps kabloyu da ekran kartına takmak için su kabloyu alıyoruz

https://www.amazon.com/Female-Adapter-Splitter-Graphics-COMeap/dp/B07CZCFFST

PSu deyince fiyatlara baktım da oy oyyy onlarda çok fena uçmuş hatta 1200w yok gibi birşey duzgun modeller.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Psikobat Hocam ben senin dediğini anladımda durum şöyleki bendeki psuya bakınca daha iyi anlayacaksın.

WPM_GoldZero_550W_02.jpg Çıkış portları az sayıda. Şimdi psuda kendinden EPS çıkış var. Birde 2 çıkış EPS ya da PCI-E olarak kullanılabilir çıkış vermişler. Kutusu içindende 2 adet PCI-E 8pin çıkıyor ve bunlarda kendi içinde 2 ye bölünüp 4 adet 8 pin oluyor. Birde kutuda çift işlemcili sistemlerde kullanmak için 8pin den 4+4 cpu için kablo koymuşlar. Haliyle ben o kabloyu zaten kullanamıyorum. :) Benim anca 6pinden 8pine dönüştüren kablolardan falan alıp kullanmam mümkün olabilir ki oda ne kadar yük taşıyabilir onu bilmek lazım ama dediğim mantıkta 8pin pci-e den besleyip diğer soketide 6pinden 8pine dönüştürmekte çok mantıksız olmaz gibi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben anlamadım sanırım yaa :)) Bunlar doğru ise sitede yazana göre,

https://tr.sharkoon.com/product/GoldZERO#specs

benim dediğim oluyor :)  Hatta soyle kabaca hesap yaparsak cok rahat 4 ekran kartını riser dahil besleyebiliyorsunuz.Boşta kalan 2 tane eps girişiniz var bu 24 pine yapısık olma ihtimali olmadığı için direk 2 adet kullabiliyoruz, eps zaten pcieex kullanılmıyor yapısı gereği e onuda kablo aracılığıyla donusturuyoruz yukarıdaki linkteki kablo gibi elimizde 2 tane 2x8pin kablo oldu

Anakarta takacağımız eps içinde molex donusturucu kullandık oda tamam.Geriye kalan 2 power cıkısı sanırım bunların ucu x2 şeklinde 8 pin bunlarlada 2 kart beslenir.Riser için birer tane fazladan 6pin to 2x8pin gibi bir kabloyla cok rahat ekran kartını beslediğiniz hatta dahil edilir :) 

Yani çok yanlışta anlamış olabilirim ısrarım yanlıs anlaşılmasın :) 

Bu arada acaba bot felan mı yazdınız amazon uzerinden satın alma için ? , oyle birşey varsa ucreti mukabilinde bende faydalanmak isterim :P  elle f5 sayfa yenileme ile alınamıyor artık.

Sizin psu baktım söyle diyor,

24 Pinli Anakart Bağlantısı: 1

4 + 4 Pinli CPU Bağlantısı: 2

6 + 2 Pimli PCIe Bağlantısı: 4

SATA Bağlantısı: 9

IDE Bağlantısı: 3

Disket Bağlantısı: 1

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Psikobat Hocam resim üstte işte 2. bir cpu eps kablosu ürünün içinden geliyor ama bizim tercihimize bırakmış olayı. Normalde 3. bir 8pin çıkış olsa elbet dediğin gibi onuda oraya takar kullanılır ama öyle bir çıkış vermediği için. O kabloyu 2. çıkıştan ya cpu ya da gpu olarak alabilirsin denmiş kısaca. Bunun haricinde 4 ekran kartı beslersin beslemesine ama her birinin 8pin tek slotlu giriş olduğunu varsayarsan öyle benim kartlarda çift çıkış var. Bunlara yüksüz Y kablo ile ayırarak vermek evet bir opsiyon 130w çektiğim için bu durumda kendi üstünde gelen 2 adet 2 ye ayrılan 8pin kabloyuda bi tanesini kendi içinde 2 ye ayırarak sağlamak mümkün olur. Ancak burda matematik hesabının üstünde de psunun çıkışlarından ne alındığını bilmek lazım. Misal bu psunun üzerindeki çıkışlar benim bilgim dahilinde 12v tek çıkış üstünden 62A veriyor. Bitanesi kendi dahili içinden gelen 12v 4+4pin olan cpu zaten 144w kısmı bunun için geriye 2 adet 8pin((6+2 150watt x4 yani her bir dağılan 8pindende 75w verme olmalı) 300w ve 4 adet 6pin çıkış 75wdan 300w totalde 744w 12v olabiliyor diye biliyorum. Burda hesap ettiğim PCI-E/EPS çıkışı için 8pinlerin kendinden tek başına 300watta kadar besleyebileceğine inanmıyorum ben. Evet şu an için psudan gelirken çalıştırsın mantığında 2. güç girişinide doldurmak için çoğalan kablosunu takıyorum ama zaten çektirdiğim güç 130w bu durumda bir risk taşımıyor. 3. kart bağlayacaksam bu yüzden her 2 ana gelen uçtan Y alarak besleterek ancak belki olabilir. Bu durumda bir miktar riser porttanda güç çektirmek gibi bir dengeleme olabilir. Bu işi iyi bilen elektrikçi yorumlasa daha iyi olur :P

4 + 4 Pinli CPU Bağlantısı: 2

6 + 2 Pimli PCIe Bağlantısı: 4 Şu yazan iki kısım hepsini birlikte kullanılamıyor. Yani ya 2 adet 4+4 / 2x 8pin oda Y olarak ya da 1 adet 4+4 / 4x8pin pcie kullanmak mümkün olabiliyor. EPS için gelen kabloyu takacak yer kalmıyor :)

Valla bende gündüz gece demeden karaborsada sağa sola soruşturarak kart buluyorum ancak. Milletten stok bulmak mümkün değil. Bu iş iyice karaborsa olmuş durumda. Madenciliğin parlayan değişik konuları var, misal nvidia sınıfında GTX1000/3000 serisi arasında GTX2060 super hariç arada süper bir boşluk var ETH olarak bakınca bu durumda Aion denen bir para birimide parlamaya başlamış durumda. Misal RTX 2080ti kartın var diyelim normalde RTX3060 ti gibi bir kart karşısında ETH kazım hızı daha rezalet bir durumdayken Aion çalışırsan ethden daha fazla kazandıracak şekilde kapasite var gibi durumlar var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@DeathknightTamam şimdi oldu hocam :)  

Yazılımcı arkadaşlar çözer aslında bu işi millet ciddi ciddi bot yazmış amazon için anında kartı alıyorlar yani satınalma işlemi bile yaptırıyorlar, sonra neredeyse 2 katı fiyata satılıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aynen bot kullananlar var. 1e alıp 2' ye satmakta ne diyeyim artık. DH' da bazı satıcılar var onlar insaflı adam diyor ki kartın bedeli şu 50€ komisyon farkı alırım, bu gibi satıcılar en azından dürüst, diğerlerinin yaptığı işgüzarlık hoş olmuyor.

Psikobat beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
55 minutes ago, Deathknight said:

Aynen bot kullananlar var. 1e alıp 2' ye satmakta ne diyeyim artık. DH' da bazı satıcılar var onlar insaflı adam diyor ki kartın bedeli şu 50€ komisyon farkı alırım, bu gibi satıcılar en azından dürüst, diğerlerinin yaptığı işgüzarlık hoş olmuyor.

Arz-Talep dengesi bu kadar bozuk olunca fiyatın artması doğaldır. 5500 TL'ye 2070 sattım şimdi 6-7 bin TL ödeyip alıyorlar aynı kartı. Biraz daha böyle giderse 10 bine fırlayacak. Benim 3090 aldığım fiyata 3080 bile bulunmuyor şimdi piyasada, ilanım falan olmadan imzadan görüp 3090 için 25000 TL teklif eden oldu. Cevap bile vermedim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada geçen gün Sharkoon firmasıyla yazıştım güç besleme konusunu ve yine webde yaptığım araştırmalara göre linktede görüleceği üzere kablolarla taşınabilecek gücü paylaşmışlar. AWG18 kablo konusu önemli, yine görüleceği üzere psunun 8 pin portundan çıkan kablo 288watta kadar taşıyabiliyormuş. Sonunda 2 ye bölünüyorsa tekli kullanıldığında 288w ya da 2 ye bölerek 144w/144w şeklinde kullanabilmek mümkün. Yine pci-e slottan bir miktar güç çekildiğini göz ardı etmemek gerek.

https://www.gpuminingresources.com/p/psu-cables.html

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok