Windows kendi kendini kapatıyor. Fikri olan?
1 1

Bu konuda 22 mesaj var

Uzun zaman önce de yaşadığım ve format atmadan kurtulamadığım kabusum geri döndü:mad:

Özellikle oyunların ortalarında ve hiçbir ısınma belirtisi yokken, bazen de masaüstündeyken Windows sanki arka planda birisi bilgisayara kapat komutu vermiş gibi kapanıyor. BSOD ile değil yani, sanki bilgisayara Shut Down demişsiniz gibi mavi windows kapanma ekranı çıkıyor ve kendisini kapatıyor. Lisanslı Windows 10 Pro kullanıyorum. Dediğim gibi sistem sıcaklıkları oldukça düşük. CPU voltajı yeterli seviyede ve orta karar bir overclock var. Zaten daha önce de bu sorunu yaşadığımda (bir kaç yıl önce) format atınca düzelmişti. Yani yazılımsal olduğunu düşünüyorum. Ne dersiniz? Neden olabileceğine dair bir fikriniz var mıdır? Windows ve diğer tüm sürücüler güncel bu arada.

CPU: i5 8600k@4500MHz 1.24v

Ram: 2x8GB 3200 MHZ GSKILL Trident RGB

Anakart: MSI Z370 Gaming M5

Grafik: MSI 1080 Ti Gaming X Trio

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
38 dakika önce, MilesTeg said:

Grafik: MSI 1080 Ti Gaming X Trio

Sorun: Bu kartın o sisteme fazla gelmesi.

Çözüm: Kartı söküp bana yolluyorsun; yerine bir tane S3 Trio64 gönderiyorum. Sorun kökten çözülmüş oluyor...

jackjoker, SEP and MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bence işlemci ısınıyor, belirti yok demişsiniz ama başka bir şey gelmiyor aklıma.

Otomatik kapanma emri falan bile olsa uyarı vermesi lazım. Acaba torrent kullanıyorsanız, gece torrent açık bıraktığınızda "torrent download/upload bitince kapat" diye bir emir mi verdiniz de doğrudan tak diye oyunun ortasında kendini kapatıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Normal kapanıyor ise ya bir yazılım kapatıyordur yada görev zamanlayıcıda böyle bir task tanımlanmıştır, yada bir Windows servisinin kurtarma methodu olarak bilgisayarı kapatma tanımlanmıştır.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 3/7/2021 at 1:16 AM, wazzap said:

Bence işlemci ısınıyor, belirti yok demişsiniz ama başka bir şey gelmiyor aklıma.

Otomatik kapanma emri falan bile olsa uyarı vermesi lazım. Acaba torrent kullanıyorsanız, gece torrent açık bıraktığınızda "torrent download/upload bitince kapat" diye bir emir mi verdiniz de doğrudan tak diye oyunun ortasında kendini kapatıyor.

Isınma değil sorun, en fazla yükte bile 55-57 arası gidip geliyor. Bu şekilde kapanma komutu olan birşey kullanmıyorum ama yine de kontrol edeceğim.

On 3/7/2021 at 4:51 AM, SEP said:

Event viewer üzerinde kapanmayla ilgili herhangi bir hata veya uyarı görülüyor mu?

Sorun az önce tekrar gösterdi kendini. Taze taze bakayım dedim event viewer'a. Power yetersiz diye bir uyarı vermiş ve kaynağı belirsiz demiş.

Aklıma gelen tek sebep şu (ki daha önce de yaşamıştım bunu). Kasanın (Cooler Master Cormos S) üzerindeki düğme, alet edevatları ve usb portlarını çalıştırmak için gereken bir ara aparatı var. Bu aparat PSU'nun anakart bağlantısıyla kasa portu arasına takılıyor. Bu zımbırtının moleksi üzerindeki 12v pini zaman zaman gevşiyordu. Büyük ihtimalle yine tam oturmuyor yerine ve sağladığı güç yetersiz geliyor. Onu biraz kurcalayayım bakalım bir işe yarayacak mı. Yalnız, format ile çözülen bir sorunun nasıl power sorununa yol açabileceğini kafamda oturtamadım hala. Eğer PSU sorunluysa o daha çok canımı sıkar. Önce şu pin olayına bir bakayım. Acele sonuca varmayalım.

On 3/7/2021 at 8:49 AM, Whooosh said:

Normal kapanıyor ise ya bir yazılım kapatıyordur yada görev zamanlayıcıda böyle bir task tanımlanmıştır, yada bir Windows servisinin kurtarma methodu olarak bilgisayarı kapatma tanımlanmıştır.

Yukarıda da dediğim gibi böyle bir komut içeren herhangi bir program kullanmıyorum veya bir task tanımlamadım. Şu power yetersizliği ihtimalinden kaynaklaıyor olması daha yüksek ihtimal gibi sanki.

Bir gözlemim de şu oldu. Daha önce temiz kurulum yaptıktan sonra updateleri kapatmıştım ve sorun kalmamıştı. Update'i tekrar açtığımda sorun yine başgöstermişti. Windows güncellemeleriyle ilgili bir durum olma ihtimali de yüksek.

MilesTeg tarafından düzenlendi
rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 hours ago, Whooosh said:

Power yetersizliği değil de tasarruf modundan çıkmaktan bahsediyor orada, hata yok, normal olay günlüğü mesajı 

OK o daha mantıklı zaten ama söz konusu anda böyle bir olay olmadı. Yani tasarruf modu falan aktif değil sistemde. Power ayarlarından da baktım. Bilemiyorum başka bir tasarruf modundan mı bahsediyor:icon_think:

Bahsettiğim 12v pin olayını yaptım az önce. Bakalım birşey değişecek mi...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, MilesTeg said:

OK o daha mantıklı zaten ama söz konusu anda böyle bir olay olmadı. Yani tasarruf modu falan aktif değil sistemde. Power ayarlarından da baktım. Bilemiyorum başka bir tasarruf modundan mı bahsediyor:icon_think:

1dk falan uykuya geçmiş bilgisayar ondan bahsediyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 hours ago, Whooosh said:

1dk falan uykuya geçmiş bilgisayar ondan bahsediyor.

Yok öyle birşey olmadı işte. Öyle algılamasına sebep olan başka birşey var demek ki.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, ZvAnA said:

valla benim pc'de ne zaman anlam veremediğim bir sorun olsa sebebi genelde windows ve windows update oluyor.

Sanırım bende de öyle bir durum var. Bir süredir tekrarlamadı, bakalım ne kadar devam edecek bu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir aydan uzun bir süredir olmuyordu. İki gün önce yine başladı sinir bozucu şey. Sanırım temiz bir kurulum yapıp bir de öyle deneyeceğim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Arkaplanda çalışan hizmetleri kontrol etmek lazım bunlardan birinde planlı kapat etkinliği falan var mı onlarda sebep veriyor olabilir ? Powerla alakalı durum değil gibi pek, zaten öyle birşey olsa çat diye ya kapanır ya reset atardı.

Güç yönetim ayarlarında bir kontrol edin birde, orada maximum performans olacak şekilde tüm seçimleri ayarlamak lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
8 hours ago, Deathknight said:

Arkaplanda çalışan hizmetleri kontrol etmek lazım bunlardan birinde planlı kapat etkinliği falan var mı onlarda sebep veriyor olabilir ? Powerla alakalı durum değil gibi pek, zaten öyle birşey olsa çat diye ya kapanır ya reset atardı.

Güç yönetim ayarlarında bir kontrol edin birde, orada maximum performans olacak şekilde tüm seçimleri ayarlamak lazım.

Servisler dahil tüm yazılımsal kontrolleri ve olasılık denemelerini yaptım.  Nafile. Belli bir program var o yapıyor bence. İlginçtir bu olay geçtiğimiz senelerde olduğunda firefiox'u kaldırınca sorun düzelmişti. Yıllardır firefox kullanmıyorum bu sebeple. Ondan kaynaklandığına da eminim. Defalarca sağlamasını yapmıştım zamanında. Ancak şimdi buna sebep olan program nedir onu bulamadım bir türlü. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evet aşağı yukarı sebebi ortaya çıktı. Önce temiz bir kurulum sonrası updateleri yaptım ve sorun tekrar peydah oldu. Ardından bir temiz kurulum daha yapıp bu sefer güncellemeleri kapattım. Sorun tekrarlamadı. Zaten yazılımsal olduğu belliydi, Windows'un güncellemelerinden kaynaklandığı kesinleşti. 

Mümkün olduğunca hiçbir şeyi güncellemeden devam edeceğim, başka çare yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 7/30/2021 at 9:11 PM, rammstein said:

Sonraki güncellemeler ile sorunu çözmüş olabilirler mi?

Sorun hala muamma olarak duruyor. Güncellemeler kapalıyken de aynı sorunu yapmaya başladı. Kurulu programlardan birinden kaynaklı olabilir diye düşünürken şimdi de bilgisayarı PSU'dan tamamen kapatıp sistemdeki tüm elektriğin boşalmasını sağlamadan boot etmemeye başladı. Bu da donanımsal bir sorun var demek. Elimde eski PSU var. Onunla deneyip bakacağım duruma. Ancak nasıl bir donanımsal sorun bilgisayarın kendi kendine shutdown prosedürünü başlatmasına yol açar onu çözemiyorum hala. Güncel bilgileri paylaşırım buradan.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Eveeett sonunda faili buldum:icon_dance:

Sistemin kendi kendini "soft" bir şekilde shutdown ediyor olması beni sorunun yazılımsal olduğu ihtimaline yaklaştırması yüzünden yanıltmış meğer. Aslında olay yine donanımsalmış. Yok öyle PSU falan da değil, çok daha basit.

Kasam CoolerMaster Cosmos S. Kullananlar bilirler, açma düğmesi kapasitiftir. Yani bildiğiniz düğmelerden değil, dokunma algılayarak anakarta açma sinyali gönderiyor. Yine bilfiğiniz gibi açma düğmesine Windows açıkken bastığınızda shuıtdown sürecini başlatıyor. Görünen o ki bizim düğmemiz kafasına göre basılmış gibi hareket ederek "kapat" komutu gönderiyormuş sisteme. Büyük ihtimalle sensör arızalı veya araya toz falan girdi, bilemiyorum. Açıp bakacağım içeride durum nedir diye ama tüm sistemi sökmem lazım bunun için. Şimdilik o biraz bekleyecek.

Problemi geçici olarak ortadan kaldırmak için Windows'un power settingsinde"düğmeye basıldığında nasıl davransın" komutuna hiçbir şey yapmaması yönünde telkinde bulundum:mrgreen: Sorunun çevresinden dolaşmak oldu ama en azından şimdilik problem kalmadı. Eğer sensör arızası var ise iyi bir elektronikçi bulmam gerekecek. Güzelim kasayı bir buton yüzünden gözden çıkartmaya değmez.

Tabii bu noktaya gelene kadar denemediğim şey kalmamıştı. Çıldırmak üzereyken ilahi bir ses kulağıma fısıldadı ve dedi ki "Çok pahalı". İşte o an sorunun düğmeden kaynaklı olduğunu anladım.

Sanırım çıldırma konusunda çok da iyimser olmamam gerekiyor. Geç kalmış olabilirim:icon_think::kayik:

Atrin, ZvAnA, Thustu and 2 others beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok