Kaliteli çay konusu
1 1

Bu konuda 28 mesaj var

Çaykur çayları bozmuş gibi.Tozlu ve bulanık bir içim sunuyor. 

En iyi deneyimlediğiniz çay markaları neler? Lipton early grey güzel deneyimledim, azeri ve iran çaylarıda hoş oluyor. Şu an edinebilirlik açısından biraz alayım diyorum önerileriniz doğrultusunda. Birde şu Arçaliğin semaveine 3 kişi için kaç poşet atmalı ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çaykur filiz ve çaykur tomurcuk 1e1 karışım çay içiyoruz genelde memnunuz. Ama daha iyi/değişik önerileri ben de okumak isterim.

Söyleyeceklerim bu kadar.

MilesTeg and Peregrine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
19 minutes ago, TatanQa said:

Çaykur filiz ve çaykur tomurcuk 1e1 karışım çay içiyoruz genelde memnunuz. Ama daha iyi/değişik önerileri ben de okumak isterim.

Söyleyeceklerim bu kadar.

Çaykur çay çiçeği ile tomurcuk (500gr'a 125 gram, yani bir pakete bir paket) harmanlayın bir tık daha iyi oluyor. Çayı ilk koyduğunuzda yarım çay bardağı soğuk su ile nemlendirin, alta sadece demleyecek kadar su koyup kaynamaya bırakın. Kaynayınca demleyin ve boşalan alta tekrar soğuk su (oda sıcaklığında, dolaptan falan değil yani, yanlış anlatım olmasın :) ) koyarak kaynamaya bırakın. Altı tekrar kaynayınca ocaktan tahta altlığın üzerine alıp üzerine havlu sarıp poşet geçirin ve 30 dk dinlendirin öyle için. Afiyet olsun. :D

Peregrine tarafından düzenlendi
gramaj bilgisi ekledim
TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
42 dakika önce, Peregrine said:

Çaykur çay çiçeği ile tomurcuk (500gr'a 125 gram, yani bir pakete bir paket) harmanlayın bir tık daha iyi oluyor. Çayı ilk koyduğunuzda yarım çay bardağı soğuk su ile nemlendirin, alta sadece demleyecek kadar su koyup kaynamaya bırakın. Kaynayınca demleyin ve boşalan alta tekrar soğuk su (oda sıcaklığında, dolaptan falan değil yani, yanlış anlatım olmasın :) ) koyarak kaynamaya bırakın. Altı tekrar kaynayınca ocaktan tahta altlığın üzerine alıp üzerine havlu sarıp poşet geçirin ve 30 dk dinlendirin öyle için. Afiyet olsun. :D

Teşekkürler bu yeni karışım için. Elimdeki çay bitince bunu denerim. Soğuktan demleme işini biz de mutlaka uyguluyoruz çayın tadında yavaş yavaş demlenme olayı fark yaratıyor. 😎👍🏻

Peregrine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Uzun yıllar Karadeniz'de kalan biri olarak çayı severim, şantiyeciliğinde getirdiklerinden dolayı çok çay içiyorum. Tomurcuk, Earl Grey, Bergamot gibi aromatik çayları sevmiyorum. Çayın tadını bozduğunu düşünüyorum.

Eskiden bunu içerdim, ancak bulması biraz sorunlu, marketlerde her zaman bulunmuyor. Karton kutulu olanını alırdım özellikle, lezzet farkı oluyor. Birde Arhavi'den bir üretici arkadaşım direk fabrikadan alıp getirirdi. 

1_org.jpg

Bir Artvin seyehatimde Tirebolu'nda kahvaltı vs için durdum. Fiskobirlik'in tesisiydi ve güzel çay demleniyor. O günden beri şu çayı kullanıyorum.

762768_0_521Wx521H

Geçen ay Artvin'den gelen bir arkadaşım şu çayı getirdi. Bugüne kadar içtiğim en iyi çay diyebilirim. Fiyat konusunda ise yukarıdaki çayları ikiye hatta üçe katlıyor maalesef. 

hediyelik-cay-400gr-hediyelik-urunler-ca

TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tamam deneylim güzel oldu bu başlık. Peki 3 kişi için şu merete kaç tane poşet atılır genelde? Ayarını tutturamadım bir türlü.

?u=https%3A%2F%2Fn11scdn.akamaized.net%2

Aromalıda yazın birkaç tane Earl Grey mesela ben sevdim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Karadeniz bölgesinde yetiştirilen hiçbir meyve, sebzeyi tüketmeyin. Özellikle çayı ve fındığı.

Çernobil faciası Güney Amerika'da yaşanmadı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

13 minutes ago, Najaz said:

Karadeniz bölgesinde yetiştirilen hiçbir meyve, sebzeyi tüketmeyin. Özellikle çayı ve fındığı.

cerno.png

35 yıl önce 1100km uzakta olan bir facia

5. What radioactive elements were emitted into the environment?

There were over 100 radioactive elements released into the atmosphere when Chernobyl’s fourth reactor exploded. Most of these were short lived and decayed (reduced in radioactivity) very quickly. Iodine, strontium and caesium were the most dangerous of the elements released, and have half-lives of 8 days, 29 years, and 30 years respectively. The isotopes Strontium-90 and Caesium-137 are therefore still present in the area to this day. While iodine is linked to thyroid cancer, Strontium can lead to leukaemia. Caesium is the element that travelled the farthest and lasts the longest. This element affects the entire body and especially can harm the liver and spleen.

8. Was the rest of Europe/the world affected?

Scandinavian countries and other parts of the world were affected by the radioactive releases from Chernobyl. Caesium and other radioactive isotopes were blown by wind northward into Sweden and Finland and over other parts of the northern hemisphere to some extent. During the first three weeks after the accident, the level of radiation in the atmosphere in several places around the globe was above normal; but these levels quickly receded. No studies have been able to point to a direct link between Chernobyl and increased cancer risks or other health problems outside the immediately affected republics of Ukraine, Belarus and the Russian Federation.

https://www.iaea.org/newscenter/focus/chernobyl/faqs

Uzun lafın kısası: @Najaz sen de az trol değilsin hocam; ama aşı vs. konuları gibi toplum sağlığını etkileyecek konular dışında eğlenceli oluyor. :D Zaten sen de girmiyorsun o konulara. :thumbs:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
54 dakika önce, Najaz said:

Çernobil'inde etkileri olmuştur fakat şu tarımda kullanılan kimyasallar çok daha tehlikeli. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çaykur Tirebolu ve Çaykur Altınbaş (karıştırmıyoruz, hangisini açtıysak onu tüketiyoruz)

Ancak Alamancı çayını da merak etmiyor değilim, çok övüyorlar. Hanım Çaykur milliyetçisi olduğundan ikna edip deneyemedim henüz. 

MEVLANA-CAY-TEE-CEYLON-TEE-I.jpg

TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 18.06.2021 at 10:53, RFID said:

Tamam deneylim güzel oldu bu başlık. Peki 3 kişi için şu merete kaç tane poşet atılır genelde? Ayarını tutturamadım bir türlü.

?u=https%3A%2F%2Fn11scdn.akamaized.net%2

Aromalıda yazın birkaç tane Earl Grey mesela ben sevdim.

2 poşet ile deniyorum, 3 e çıkarıyorum istediğim kıvamı vermiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yıllardır Çaykur Tirebolu 42 içeriz. Harman yapmayız, ekstra aromaları sevmiyoruz. 5-6 yıl önce çok daha tozsuz ve lezzetliydi Tirebolu 42, gitgide o da bozuyor kaliteyi ama hala içilebilir tek çay bu bizim için.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, MilesTeg said:

Yıllardır Çaykur Tirebolu 42 içeriz. Harman yapmayız, ekstra aromaları sevmiyoruz. 5-6 yıl önce çok daha tozsuz ve lezzetliydi Tirebolu 42, gitgide o da bozuyor kaliteyi ama hala içilebilir tek çay bu bizim için.

Demliğe 3 kişi kaç yemek kaşığı atıyorsunuz? Soruma net cevap veren olmadı, biraz haklılar ama merak ettim

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
56 minutes ago, RFID said:

Demliğe 3 kişi kaç yemek kaşığı atıyorsunuz? Soruma net cevap veren olmadı, biraz haklılar ama merak ettim

Bizim damak tadımıza uygun olanı kişi başı 1 - 1.25 yemek kaşığı gibi. Koyu çay içemiyoruz. Çok uzun demlemiyoruz. Bu miktardaki çay da koyuluk açısından bizim için ideal oluyor. Daha koyu tercih edenler belki 1.5 yemek kaşığı kullanabilirler kişi başı.

EK: Bu miktar çaydan çaya değişir. Bazı çaylar çok renk veya aroma verirken başkaları o kadar etkili olmaz. O yüzden çayın cinsine ve markasına göre değişir bu durum diye düşünüyorum. Bu işim matematiği yok yani. Deneme yanılma ve damak tadı etken belirleyiciler.

MilesTeg tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, MilesTeg said:

Bizim damak tadımıza uygun olanı kişi başı 1 - 1.25 yemek kaşığı gibi. Koyu çay içemiyoruz. Çok uzun demlemiyoruz. Bu miktardaki çay da koyuluk açısından bizim için ideal oluyor. Daha koyu tercih edenler belki 1.5 yemek kaşığı kullanabilirler kişi başı.

EK: Bu miktar çaydan çaya değişir. Bazı çaylar çok renk veya aroma verirken başkaları o kadar etkili olmaz. O yüzden çayın cinsine ve markasına göre değişir bu durum diye düşünüyorum. Bu işim matematiği yok yani. Deneme yanılma ve damak tadı etken belirleyiciler.

Haklısın, merakımı bir nebze olsun giderdin. Teşekürler. Ben koyu seviyorum,  1,5 deneyelim.

Early Grey gerçi ağır ama deneme yanılma olacak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
18 saat önce, MilesTeg said:

Buna katılıyorum, çaya, demlik boyutuna ve istenen dem oranına göre değişir. 

Örneğin yukarıda önerdiğim Tirebolu ve Doğuş için küçük demliğe 5 kaşık atarken, Present için 3 kaşık yeterli oluyor. Bu kısım deneme yanılma ile bulunmalı.  

Sizin gösterdiğiniz semaverin benzeri bizde de var, genelde kalabalık zamanlarında kullanıyoruz. Bunun demlik kısmını tamamen yada 1-1,5 cm boş kalacak şekilde dolduruyorum. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 saat önce, cherqes said:

Buna katılıyorum, çaya, demlik boyutuna ve istenen dem oranına göre değişir. 

Örneğin yukarıda önerdiğim Tirebolu ve Doğuş için küçük demliğe 5 kaşık atarken, Present için 3 kaşık yeterli oluyor. Bu kısım deneme yanılma ile bulunmalı.  

Sizin gösterdiğiniz semaverin benzeri bizde de var, genelde kalabalık zamanlarında kullanıyoruz. Bunun demlik kısmını tamamen yada 1-1,5 cm boş kalacak şekilde dolduruyorum. 

Aynen bende o şekilde yapıyorum, 5 poşet yada 4 kaşık ayarı tutturdum dediğiniz Tireboluda

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çayı doğrudan suya mı koyuyorsunuz, yoksa bir file gibi bir şeyin içinde mi demliğe koyuyorsunuz?

Ben de salça olayım dedim konuya. :mrgreen:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
34 dakika önce, wazzap said:

Çayı doğrudan suya mı koyuyorsunuz, yoksa bir file gibi bir şeyin içinde mi demliğe koyuyorsunuz?

Ben de salça olayım dedim konuya. :mrgreen:

Semaverde filitre var , doğrudan demliğe atıyoruz. Filitre olmasa bile doğrudan demliğe atılabilir eğer süzgeçle sunum yapılıyorsa. Yoksa tülbent yada kağıt filitre kullanılabilir. Bazıları demliğin ucuna uygun süzgeç takıyor demliğe.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 18/06/2021 at 2:28 PM, Najaz said:

Evet, ukrayna'da yasandi. 

Karadeniz oyle aglanildigi kadar etkilenmedi. Asil problem soylendigi gibi yogun kullanilan tarim ilaclari ve asiri suni gubreleme. Tum bolgenin tiroidleri patlak o yuzden.

Ben cocukken findiga motorla yapilan ilaclama esnasinda kuslar olup duserdi, yerde kivranan kertenkele vb olurdu. Cernobil trabzonda patlasa bu kadar zarar vermezdi. 

Simdi ilaclama daha makul, ddt vb zaten ben yetismedim. Ama ciddi bir monsanto Roundup kullanimi var. Bahceleri tertemiz yaptigindan cok seviliyor. Yoksa diken, isirgan vb adam boyuna cikiyor. Ugrasmamak icin kullaniyorlar.

Diger bolgeler de farkli degildir. Zaten karadenizde uretilip piyasaya cikan yuksek hacimde findik ve cay disinda fazla bir urun yok. 

kaptanpedal tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben harman seven tayfadanım...

Earl Grey tarafı olarak Twinnings Metal Kutu (Kilosu 450-500 bandına geliyor) ve Ahmad Tea seviyorum. Mecbur yurt dışından getirdiğim / getirttiğim çaylar, tabi pandemi söz konusu olunca artık o kanallardan getirtmek de zorlaştı.  Nadir miktarda Darjeeling koyuyorum, zaten hem çok baskın bir çay, hem de "çayların şampanyası" adını fiyatı ile de hak ediyor. Çok koymaya gelmez yani. Rahmetli babamın zamanında yurt dışından getirdiği Rabea Tea'den her harmanıma bir tutam koyarım, tada bir etkisi yoktur ama manevi yönünü seviyorum. 

Türk Çayı için vazgeçilmezim Tirebolu 42 , Çaykur'un mavi kutu olanını seviyorum. Eskiden getirtmesi baya zordu, şimdi altımdaki markette bile bulunabiliyor. Sanki bulunabilirliği artınca kalitesi de biraz bozuldu gibi geliyor, o denli büyük hacimde kaliteli çay üretebilecek kapasiteleri olduğunu düşünmüyorum, biraz markaya güvenip alt kalite çayı dayadılar gibi. Gene de damak tadıma en yakın olanı hala o. Earl Grey'e yakın bir demi olduğu için biraz da "normal" Türk Çayı koyuyorum, gene Çaykur'dan metal kutuda organik çay yahut Nadidem diye bir çay fena olmuyor. Bir defasında "noolacak lan" diyip hediye gelen bilmediğim bir çaydan koymuştuk, zulüm olmuştu.

Resmi görebiliyorsanız o sarı yapraklar da imza olsun diye koyduğum şeyler. Kimse görmüyor ama ben harmanda olduklarını biliyorum, bence güzel. 

2m1y199.jpg

TatanQa and RFID beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben uzun süre altınbaş içiyordum. Denemek için Doğuş Gurme almıştım. Çok beğendiğimden 7-8 aydır Doğuş Gurme içiyoruz. Şiddetle tavsiye ederim. 

Bergamotlu ve aromalı çay içemeyen biriyim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
10 saat önce, fortuneteller said:

Ben uzun süre altınbaş içiyordum. Denemek için Doğuş Gurme almıştım. Çok beğendiğimden 7-8 aydır Doğuş Gurme içiyoruz. Şiddetle tavsiye ederim. 

Bergamotlu ve aromalı çay içemeyen biriyim.

Deneyelim :thumbs:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok