Guncel laptop modelleri
0

Bu konuda 158 mesaj var

XPS 13 gibi hafif, ince, uzun pil omurlu bir cihaz ihtiyaclariniza daha uygunsa bu listedeki her model size cok sacma gelecektir. "Mumkun olan en yuksek performansi istiyorum, Neo G9 alip RTX 3090 ile surecegim" diyen icin de masaustunun alternatifi yok haliyle. Ama desktop parcalari gereksiz pahali olunca hafif bir laptop ve 3060Ti gibi mutevazi GPU'su olan bir desktop yerine tek makine almak ayni fiyata gelir oldu ve ayni performansi verir hale geldi. Oyle olunca mevcut modellere biraz daha ayrintili bakmak istedim.

8 yildir ayni laptop'i kullaniyorum. Intel'in islemci sikintisi olabilir demesi, bugun siparis verince ureticilerin 1 ay sonraya gun vermesi vs beni killandiriyor. "Bir an once siparis vermezsen bir sure bilgisayar bulamayabilirsin, eldeki cortlarsa ikinci elde pahaliya almak zorunda kalabilirsin" gibi bir durum olursa hangi modeli almak isteyecegimi bilmek istiyorum. Desktop replacement olarak isimi gorecek, cantaya atip goturebilecegim bir sey olursa her durumda kullanilir diye dusunuyorum, o yuzden bir suredir 16/17 inch laptoplara bakiniyorum. Zaten bu kasalarda sogutma daha iyi, performans ve/veya sessizlik acisindan daha iyiler, ekran boyutu da bana daha uygun. Biraz daha agirlar ama surekli sirtimda notebook tasimayacagim. Derdim 1-2 haftaligina bir yere gittigimde "bir suredir beni guncellemedin abi... dur bi senkronize olayim... aha o yeni driver cok da uyumlu degil sanki... galiba is yapmadan once benle biraz daha ilgilenmen gerekiyor" diye aglamasin, artik tek makinede isimi goreyim, bir yere gidecegimde yanimda goturebileyim, basim agrimasin.

Elimdeki laptop cortladiginda paraya kiyip yine 8-10 yil goturecek, keyifle kullanilacak bir sey alayim dedim. Ama aslinda yeni laptop almak icin cok da uygun bir zaman degil. Yil sonunda Intel'in enerji tuketimi konusunda daha iyi olmasi beklenen islemcileri duyurulacak. Arm'lardaki big.LITTLE tasarimina ve Apple'in M1'ine benzer sekilde sistem yuk altinda degilken daha az enerji tuketecek. Windows 11 de islemci yukune gore hafif veya guclu cekirdeklere gecmekte daha iyi olacak sekilde hazirlanmistir diye tahmin ediyorum. LG Gram gibi Intel gpu kullanan, cok hafif ama genis ekranli laptoplar pil omru ve sessizlikte daha da ilerleyecek. 2022 sonunda 5nm GPU'lar da gelir. USB uzerinden 240W cekilmesi standartlastigi icin adaptorler de USB-C olur. Bugun alinacak her sey o 2023 laptoplari yaninda oldukca eski duracak. Yine de kenara notlarimi almak istedim, mecbur kalir da taksitle falan alirsak duzgun bir sey olsun.

Ozellikle ayrintili bir giris yaptim cunku sunun altini cizmek istiyorum, 1-2 yil sonra degistirecekseniz bu listedeki makinelerin hic biri mantikli degil. 3'te biri fiyatli modellere bakmak lazim. Bunlara para vermek yerine MSI Katana vb. bir model alip 2 yil sonra degistiririm, 2 yil sonra bir daha degistiririm demek mumkun ve belki mantikli. Ama kampanyayla, taksitle vs alip mesela vergiden dusulecekse, 8-10 yil kullanilacaksa veya butce kisitli degilse dusunulebilir.

Once ekran oranina karar vermek gerekiyor. 17 inch, koca cihaz 16:9 olunca bana neredeyse 16:10 ekranli 15 inch laptoplarla ayni dikey alani veriyor. XPS 17 de iri ama dise dokunur ekran alani var.

17.png

Onunde gecirecegim zamanin cogunda oyun oynayacak olsam belki gorus alanim daha genis olsun, oyunlar ona gore tasarlaniyor diyebilirim. Ama aslinda 4:3 monitorlerde Quake oynadigimiz gunlerden buralara geldik. Insanin gorus alani sadece yanlardan gelecek tehlikeleri degil, ustten alttan gelecek tehlikeleri de gorecek sekilde, 16:10 buna 16:9'dan daha yakin. Daha onemlisi makinede zamanin cogu is yaparak veya ekrandakini okuyarak geciyor. 16:10 ekranda daha cok satir goruyorsunuz. Estetik olarak da daha cazip bulunabilir, tanitimlarda altin oran one cikariliyor.

Neticede ben 16:10 ekran pesindeyim cunku kasa 14-15 gibi ufak olsun dediginizde ekran yine goz dolduruyor, kasa 17 olsun dediginizde ekran alani desktop replacement seviyesinde oluyor.

Secmek gereken ikinci sey islemci. Ben Intel'i sectim cunku AMD laptop'larin hic birinde Thunderbolt yok. Uzun sure kullanacagim diye pahali bir sey alip 2 yil sonra bir cihaz baglamak istedigimde "sende o port yok aga" demesin istedim. i9 11980HK kagit uzerinde en hizli islemci ama i7 11800H ile arasindaki fark cok az, fiyat farki simdilik cok fazla. Tampon bellek miktari, cekirdek miktari, destekledigi komut setleri gibi teknik yonlerden gorebildigim bir artisi da yok. O yuzden i7 11800H makul bir secim.

GPU seciminde RTX 30x0 serisi gercekten performansli. Laptop 3080 performans acisindan ortalamada masaustundeki 1080Ti/2080/3060Ti seviyesinde. Cekebilecegi gucu sinirladiklarinda biraz yavasliyor, serbest biraktiklarinda bu seviyenin de ustune cikiyor, masaustu 3070'a yaklasiyor. 16GB ve 8GB modelleri var. Guc seviyesi asiri kisitlanmamis, 16 GB hafizasi olan modeller yeni nesil konsol nesline yapilacak her oyunu kaldirir. Yapay zeka icin mevcut birimler ve bol hafiza GPGPU uygulamalarinda da faydali olabilir. Fiyatlandirmaya bakarsak 3070 sweet spot, 1-2 yil sonra degistirecek olsam 3070 alir gecerim ama 5 yil sonra hala bunu kullaniyor olursam ya keske sunu 16 GB hafizali alsaydim demek mumkun.

%99-100 DCI-P3 veya %99-100 Adobe RGB gibi wide gamut modeller, 400-500 nit parlaklik, HDR destegi icerigin guzel gozukmesini saglayacaktir. 120hz, QHD/4K ve bu goruntu kalitesini bir arada sunan ekranlar mevcut. 3080 ile bunlari beslemek mumkun. Nefes yetmediginde DLSS mevcut. O da yetmediginde cozunurluk 1080p'ye cekilebilir veya ic cozunurluk yuzde ayari varsa o kullanilabilir. 1440p ekrana 1080p goruntu verdiginizde  iyi gozukmuyor ama 4K ekranda 4:1 oranla bir pixel'in goruntusunu 4 pixele veriyorsunuz. Integer scaling ile bunun mukemmel yapilabilmesi lazim. Native 1080p daha iyi denebilir ama yakindan baktiginizda kutu kutu pixelleri goremeyeceginiz icin, yani screendoor effect olmayacagi icin 4K ekrandaki goruntunun native 1080p'ye gore bir artisi oldugu da soylenebilir. O yuzden 4K monitorler bana cekici geliyor. Burada bana katilmayacak, 1440p hala daha iyi bir secim diyecek arkadaslar olacaktir ve hakli olabilirler. 1440p ekranlarda tazeleme hizi da daha yuksek olabiliyor. Hatta 1080p benim gozumu rahatsiz etmiyor ve ben rekabetci oyunlarda cok vakit geciriyorum diyen arkadaslar da olacaktir. Onlar da haklilar. Bu cozunurluk konusu herkesin kendi kullanim sekline gore karar vermesi gereken bir konu. Ben 4K icerige baktigimda butun detaylari gormek istiyorum, performans isteyen durumlarda da 4:1 cevirimle 1080p kullanmak istiyorum, o yuzden 120hz'e cikabilen 4K ekranlar benim icin ideal olabilir. Yine de QHD'lere de bakiyorum. Uzun sureli kullanmak istedigim icin OLED'lere sicak bakmadim. 8-10 icinde burn-in olmamasi bana zor gibi geliyor. eSports iddiam yok, 300-360hz gibi hizlar goruntu kalitesi kadar ilgimi cekmiyor ve derdim o olsa notebook almazdim, o yuzden onlara da bakmadim. Neredeyse hic pille kullanmiyorum, o yuzden pil omrunu de cok onemsemedim. 4K X17 gibi mux switch olmayan, advanced optimus olmayan, hep dGPU'yu kullanan modellerde pil omru dusuk oluyor. Yani ben uzun pil omru istiyorum diyenler bu listeyi begenmeyecegi gibi, ben eSports icin bir laptop ariyorum diyenler de cozunurluk secimini begenmeyecektir. Ama ben oyun oynadigimda da zevkim icin oynuyorum, pasif icerige baktigimda da keyifle izlemek istiyorum, is yaptigimda da bol ekran alanim olsun istiyorum, tercihlerimi ona gore belirledim. 

2021 sonu, 2022
    + 12th gen Intel, big.LITTLE
    + Windows 11, yeni scheduler
    + daha iyi pil omru, daha az gurultu.
    + DDR5

2022 sonu, 2023
    + 5-7nm GPU.
    + USB-C specification 2.1 ile guc limiti 240W'a cikiyor (mevcut modellerde 100W). USB-C kablosu ile laptopin butun guc ihtiyacini karsilayabilmek standart olacak. Guncel notebook'larda USB'den beslemeye kalktiginizda pil dusmeye devam edebiliyor.

O zamana kadar

XPS 17
    + 17 inches 3840x2400 (UHD+), DisplayHDR 400, 500 nits, 99% DCI-P3,
    + 93.7% screen-to-body ratio 
    + oldukca ince
    + en buyuk ekran alani
    + resim kalitesi cok iyi
    + guzel tasarim
    + iyi pil omru
    + Bol TB4 portu
    - Gpu limitli (3060 6GB)
    - Refresh rate limitli (60hz)
    - Standard USB, HDMI, ethernet mevcut degil. Dock sart.
    - Trackpad quality control sikintili. Bazilari kenarlara dogru cok tikirdiyor.

Alienware x17
    + 17.3" 4K 120 Hz 4 ms 500-nits (99% DCI-P3?)
    + GeForce RTX 3080 16GB (165W Dynamic Boost)
    + cok iyi sogutma (vapor chamber cooling, liquid metal, 4 fans)
    + cok iyi performans.
    + portlar eksiksiz
    + 17" ve 20mm altinda kalinlik.
    - 16:10 daha iyi olurdu. 
    - 3080 modelinin adaptoru tugla gibi
    - sanirim klavye govdesi MBP gibi direncli degil, hafif esneme mevcut
    - 16:9

Razer Blade 17
    + 4K Touch 120Hz 100% Adobe RGB, 6mm bezels, individually factory calibrated
    + x17'den ince ve hafif (derinlik 260 mm vs 299 mm, agirlik 2.7kg vs 3.1kg)
    + MacBook estetigi
    + idle'da sessiz
    + vapor chamber, 4 fans (2 buyuk, iki ufak)
    + portlar eksiksiz
    GPU 130W (X17'de 165W) ama en azindan bir onceki Blade 17'den yuksek (100W)
    - 70.5Whr pil
    - 400 nits vs 500 nits (X17)
    - Seceneklerde x17 gibi 3466 Mhz ram gozukmuyor, 3200 Mhz sabit.
    - Ince tasarim daha cok isiniyor. Bir onceki modelde klavye cok sicak olabiliyordu. X17 gibi .otu buyuk olmadigi icin sicak havayi ekrana ufluyor.
    - Siyah govde karizmasi bol parmak izi ile geliyor.

Acer Predator Triton 500 SE
    + 16 inch 16:10 2560 x 1600 165hz
    + portlar eksiksiz
    + 16:10 ekran ile 3080 bir arada
    + ince, metal kasa, duzgun tasarim
    - 3080 8GB ve 110W
    - renk seviyesi X17 gibi iyi degil sanirim, inceleme gormek lazim. 
    - gurultu seviyesi belirsiz. inceleme gormek lazim.
    - 16 inch
    - Once miniLED olacak dediler, 240hz IPS alternatifi olacak dediler. Basina gonderilen metin ve ilk ornekler oyleydi. Sonra tasarimi biraz degistirip ekrani limitlediler. Ya temin etmekte sikinti oldu, ya da ilk tasarimda bir kusur buldular. Insan killaniyor.

Lenovo Legion 7i
    + 16 inch 16:10 2560 x 1600 165hz, Dolby Vision, HDR 400, 500 nits
    + portlar eksiksiz
    + 16:10 ekran ile 3080 bir arada
    + 3080 165W.
    Klavye alanini numpad'e ayirmalari bana ergonomik gelmiyor. Benim icin eksi ama baskasi icin arti olabilir.
    - renk seviyesi X17 gibi iyi degil sanirim, inceleme gormek lazim.
    - gurultu seviyesi belirsiz. inceleme gormek lazim.
    - 16 inch

Asus ROG Zephyrus M16
    + 16 inch 2560 x 1600 165Hz 3ms 100% DCI-P3 Adaptive Sync Dolby Vision
    + 94% screen-to-body ratio
    - RTX 3070 (80-100W)
    - ekran sallaniyor
    - HDMI 2.0b (2.1 degil)
    - status led isiklarini mal gibi ekranin onune koymuslar, yansiyor
    - ekrana sicak hava ufluyor
    - 16 inch

MSI Creator Z16
    + XPS 17 gibi 16x10, wide gamut
    + XPS gibi ince hafif
    + XPS'in aksine 120hz
    - XPS gibi 3060 ile limitli.
    - 16 inch

MSI Creator 17
    + 4K HDR1000 mini LED, 1000 nits, 100% DCI-P3 color gamut
    + 3080
    + ince, hafif
    + pil omru
    Klavye alanini numpad'e ayirmalari bana ergonomik gelmiyor. Benim icin eksi ama baskasi icin arti olabilir.
    - 60hz
    - 3080 95W
    +- miniLED ve 1000 nit olmayan ama 120hz sunan modeli de mevcut.

MSI GE76
    + Performans
    + X17'ye gore derinligi biraz daha ufak kasa
    - X17'ye gore kalin
    - Renk limitli

Bugun bunlar arasindan birini secmek zorunda kalsam XPS 17 buyuk ekrani ve uzun pil omru ile cazip gelir ama (1) oynamak istedigim bir oyun oldugunda 3060'a kufrederim, (2) Apple piyasaya 120hz MBP sunarsa yeni XPS'ler de onu takip eder, bir de o zaman kufrederim. O yuzden Razer veya X17 daha iyi bir secenek olabilir.

MSI Creator Z16 veya XPS 17 gibi 16:10 ince laptoplar dusuk watt da olsa 3080 secenegi ile geldiginde veya Razer Blade gibi laptoplarin 16:10 edition'lari sunuldugunda tasarim mukemmellesmis olacak. Parcalarin hepsi ortada, henuz birlestiren olmamis. 1-2 yil icinde olur. Enerji kullanimi da iyilesecegi icin (12th gen Intel, Win 11, 5-7nm GPU, 240W USB-C) mukemmel denebilecek laptoplar gelir. Performans da haliyle artar. Miniled de yayginlasabilir.

Adamlar "bunlar cok guc cekiyor" bahanesiyle Windows 365 aboneligini zorunlu kilmayi akil etmeden bu tarz bir makine piyasaya gelirse yedekli almak lazim :kayik:

epi tarafından düzenlendi
RFID and rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

XPS - Razer güzel gibi. Razer özellikle incelemesini yapmıştı hardwarecnucks eleman uzunca bir süre kullanmış memnuniyetini iletiyordu. Bu model değildi sanırım o videodaki ama bu modele de el atmışlardır. en azından eli yüzü jilet gibi laptoplar.

RFID tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Listedekilerin sanirim hepsi 11th gen Intel.Siparis veriyorsun, bir ay sonrasina tarih veriyorlar. Oyle olunca bilgiler derleme tabi.  Dogru duzgun incelemesi yok aslinda. Mesela Razer'in bu modelinin cogunda isinma sorunu gorulecekse onu ilk review sample'lardan gormek mumkun olmayabilir. Mumkunse bekleyip gormek, hatta Dell gibi firmalardan kampanya + kupon ile indirim beklemek faydali olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Simdilik 8 yil once aldigim MacBook'u kullaniyorum. Onlar Intel tabanli oldugu icin bootcamp ile Windows kurmak mumkundu, piyasadaki benzer fiyatli laptoplardan daha iyi donanimi ve tasarimi vardi. Yeni MacBook'lar M1 islemli, Windows kurup 64-bit (x64) yazilimlari sorunsuz kullanmak mumkun olmaz. Komple o ekosisteme gecmek veya Windows Arm'da ne calisiyorsa o kadarina razi olmak gerekir. Bir de MacBook'lar GPU konusunda cok iddiali olmuyorlar. 

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yazının tamamını okuyamadım ama okuyacağım.

Sadece Dell ve Alienware (yani Dell :lol:) için son zamanlarda cihazların kalitesi ve insanlara fark ettirmeden çeşitli özelliklerin kısılması gibi durumlarda oldukça fazla sayıda şikayetler var ve neredeyse her gün başka yedikleri bir halt haber olmaya başladı. Dell markasını sevip, bir sonraki hazır makinamı alacağım zaman Dell almayı değerlendirmeyi düşünsem de Dell için dikkati olun derim.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 hours ago, Thustu said:

Yazının tamamını okuyamadım ama okuyacağım.

Sadece Dell ve Alienware (yani Dell :lol:) için son zamanlarda cihazların kalitesi ve insanlara fark ettirmeden çeşitli özelliklerin kısılması gibi durumlarda oldukça fazla sayıda şikayetler var ve neredeyse her gün başka yedikleri bir halt haber olmaya başladı. Dell markasını sevip, bir sonraki hazır makinamı alacağım zaman Dell almayı değerlendirmeyi düşünsem de Dell için dikkati olun derim.

Alienware X17 gibi gaming amacli ve pahali makinelerde bile 16GB modellerde yavas ram kullaniyorlar (high density). Ya 32GB/64GB siparis vermek gerekiyor, ya da kendiniz upgrade edeceksiniz. Bir de mesela XPS'te touchpad'in kenarinin tikirdamasini sevmiyorlar. Kalite kontrol hatasi diye geri gonderdiklerinde yerine gelen urunde o tikirdama olmayabiliyor. Demek ki tasarimdan degil, uretimin tutarsizligindan ve kalite kontrolden kaynaklaniyor diyorlar.

Yalniz XPS 17'nin OLED olmadigi halde verdigi goruntu kalitesi, kontrast falan harika. O ekran boyutu da baska hic bir seyde yok. Oyun hobi gecmisim oldugu icin Razer ve X17'ye yalanarak bakiyor olmasam XPS'e alternatif yok der, gecerdim.

Klavyesini sevmedim diyene lafim olmaz tabi. Tuslari az yol alacak sekilde tasarlanmis, herkese gore olmayabilir.

PS: Basliga ilk yazdigim mesaji baskasi yazsa herhalde "hocam yuzer gram karisik vereyim..." diye cevap verirdim. Manyak yazmis gibi.

8 yil once nasil denk gelmisse Apple o MacBook'a nvidia GPU koymus, bir daha onlardan bile oyle bir sey gelmedi, degistirmedim. Sonraki Intel MacBook'larda millet klavyeyi begenmedi mesela. Razer XPS 17 gibi 16:10 17 inch yapsin, oper basima koyarim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
17 hours ago, epi said:

Alienware X17 gibi gaming amacli ve pahali makinelerde bile 16GB modellerde yavas ram kullaniyorlar (high density). Ya 32GB/64GB siparis vermek gerekiyor, ya da kendiniz upgrade edeceksiniz. Bir de mesela XPS'te touchpad'in kenarinin tikirdamasini sevmiyorlar. Kalite kontrol hatasi diye geri gonderdiklerinde yerine gelen urunde o tikirdama olmayabiliyor. Demek ki tasarimdan degil, uretimin tutarsizligindan ve kalite kontrolden kaynaklaniyor diyorlar.

Yalniz XPS 17'nin OLED olmadigi halde verdigi goruntu kalitesi, kontrast falan harika. O ekran boyutu da baska hic bir seyde yok. Oyun hobi gecmisim oldugu icin Razer ve X17'ye yalanarak bakiyor olmasam XPS'e alternatif yok der, gecerdim.

Klavyesini sevmedim diyene lafim olmaz tabi. Tuslari az yol alacak sekilde tasarlanmis, herkese gore olmayabilir.

PS: Basliga ilk yazdigim mesaji baskasi yazsa herhalde "hocam yuzer gram karisik vereyim..." diye cevap verirdim. Manyak yazmis gibi.

8 yil once nasil denk gelmisse Apple o MacBook'a nvidia GPU koymus, bir daha onlardan bile oyle bir sey gelmedi, degistirmedim. Sonraki Intel MacBook'larda millet klavyeyi begenmedi mesela. Razer XPS 17 gibi 16:10 17 inch yapsin, oper basima koyarim.

Benim bahsettiğim konular içinde önceki xps modellerinin ısınma problemleri (13-15, 17'yi bilmiyorum), AMD işlemcili AW'lerde GPU'nun kısılmış olması gibi haber olmuş, TB portlarının bazılarının tam kapasite olmadığına dair gördüğüm Reddit postları(yalan olabilir bir şey diyemem) da var.

Açıkçası ben şu an yeni bir şey alacak olsam ilk önce XPS 17 bakardım XPS ve Dell sevgimden dolayı ama durduk yere de kimseye kazıklanmak istemem o yüzden dedim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

17'de kasa buyuk, vapor chamber koymuslar. Sogutma konusunda rahat gozukuyor. GPU 3060 ve 70 W ile limitlenmis (ama performans 130W'lara gore sadece %10 civarinda oynamis). "Oyun oynayacagim, ne alayim" diyene tavsiye edilmez tabi ama desktop replacement olacak, is icin tek makine olarak kullanacagim diyenler icin iyi.

Yalniz standart hic bir port yok, 4 adet Thunderbolt 4 var. Masada buyuk monitore falan baglanacaginda yanina bir docking station koyulabilir. Gerekli ceviriciler kutuda geliyor, yani bu haliyle aslinda diger alternatiflerden daha iyi oldugunu da soylemek mumkun. Ama USB Type-A ceviricisini cantaya atmadan yola ciktiysaniz kufretmek de mumkun.

Gun gelir de 16GB 3080 iceren bir modeli cikarsa "bu uygulama sizde calismiyor" denmesi icin 10 yil falan gecmesi gerekecek. O zaman tam olacak (isterse guc limiti dusuk olsun).

O zamana kadar oyun da oynanacaksa Razer Blade 17 iyi gozukuyor. Onda da onceki nesillerde, 15 modelinde "klavye uzerinde elim cok isiniyor", "ince kasada isinma olmasin diye performans limitleniyor", "performans limitlerini actim, isinma problemi oldu" diyenler olmus, bu yenisinde (ve 17 kasada) durum nedir, bir gormek lazim. Alienware X17 bu konularda biraz daha iyi olabilir ama sogutma iyi olsun diye .otu buyuk olmus. Neyse ki incelik ayni.

Neticede haklisin, ilk izlenimler iyi ama ortalikta yeterince sample yok. "Sikinti olmaz" demek icin veri yeterli degil.

XPS 17'nin oyunlar icin uygun olmamasinin bir sebebi de adaptoru. USB-C uzerinden besleniyor. Surekli tam gucte calistirirsan pil yavas yavas azalabiliyor. Hem CPU, hem GPU'yu tam gucte besleyecek bir adaptor degil, ince, zarif bir adaptor. Alienware X17'nin yaninda takoz geliyor. Ama is icin kullanildiginda XPS pil omruyle de, ekraniyla da goz dolduruyor.

Tasarlayan arkadas sanki "bir seyi eksik olsun da o kadar para verdikten sonra mutlaka uyuz olsunlar" diye memeleriyle oynayarak tasarlamis hepsini. Tek bir kisi, butun laptoplarin tasarimini bu sekilde yapmis, firmalara yollamis adeta :)

11800H yerine 11980HK olsun diye $300-400 fazladan verince performans bir gidim artiyor. "O parayi GPU'ya vereyim, daha iyi" diyenlere gore de bir model yapalim dememisler. Yani "fiyat cok artar" bahane degil. Tasarimciyim, bana bol hafizali GPU lazim diye millet 3090 aliyor, creator GPU'su diyor ama notebook'larda 6GB hafizali 3060'lar creator notebook diye satiliyor.

Ayni sekilde Razer 17'nin 16:10 versionu olsa, XPS gibi ekran sunsa yine benzer kasa boyutunda olacak, sogutma vb. acilardan bir zorluk cikarmayacak ve ekrani sayesinde gunluk kullanimda daha keyifli olacak, is yaparken verimlilik artisi saglayacak. "Razer Blade 17" yanina boyle bir model de yapip "Razer Creator 17" diye satsalar teknik bir engel yok onunde. Linus falan gibi tipler da atlar, olay olur aslinda. Ama yapmamislar.

Alti ustu iyi ekran ile iyi GPU bir arada olsun, kasasi da 80'lerden kalmamis olsun istiyorum... "Anliyor musun beni" silikon vadisi?

Thustu beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada güçlü Dell makinelerde oyun oynarken veya sağlam güç isteyen şeyler yaparken şarjın azalması durumu takoz adaptörlerle de oluyordu, onlarda da yeterince güçlü olmayan adaptörlerle satıyorlardı. Ben Inspiron 15 7567'imle benzer bir durumu yaşamıştım. Bir sonraki modelde bir üst seviye şarj aletleriyle değiştirmişlerdi.

O kadar çok kısmaya çalışıyorlar ki sıkıntı oradan patlıyor.

Valla bu alım durumu hiç kolay değil, muhtemelen alınan makine bundan sonra da iyi bir makine istiyorum diyenler için referans olarak gösterilebilir bile belki. :D

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

12th gen fos cikmazsa laptoplarda iddiali olacak gibi. USB Type C adaptorlerin ust siniri da 240W'a artacak. Eli yuzu duzgun ve cogu laptopla calisir adaptorler yayginlasabilir. Eldeki patlamazsa beklemeli. Yeter ki tedarik sorunu beter olmasin.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Alienware X17 gibi modellerden soz ederken Dell'leri duz fiyatla almamak lazim diyorlardi. Abartmamislar.

Dell'de Amerika'daki mevcut kampanyalar SAVE12 ile %12, ustune ek olarak 50OFF699 ile $699 ustu urunlerde $50 indirim. $2000'lik urunde $290 oluyor. 

Urunlere ozel indirimler de var. 11th gen i7 Inspiron 16 Plus %15 indirimde gozukuyor, altina "Save 12% with code: SAVE12 at checkout" da yazmislar. $1300 gibi zaten ucuk fiyatli olmayan cihazda indirim $300'i geciyor.

Aman ne ucuz anlaminda yazmiyorum. X17 duyuruldugunda kupon ve indirim olacagi icin pahali diyorlardi, haklilarmis.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 8/9/2021 at 1:49 PM, epi said:

Bugun bunlar arasindan birini secmek zorunda kalsam XPS 17 buyuk ekrani ve uzun pil omru ile cazip gelir ama (1) oynamak istedigim bir oyun oldugunda 3060'a kufrederim, (2) Apple piyasaya 120hz MBP sunarsa yeni XPS'ler de onu takip eder, bir de o zaman kufrederim. O yuzden Razer veya X17 daha iyi bir secenek olabilir.

On 7/28/2021 at 0:25 PM, epi said:

X17'de 120hz 4K ekran ilgimi cekmisti, XPS'in eksigi o. Bu 1-2 yilda Apple MacBook'lara 120hz getirirse XPS'e de gelir. Olmazsa yeni model XPS'ler ciktiginda cok bir artilari olmazsa illa her seyin en yenisini almak isteyen bir arkadastan ikinci el 11th gen XPS 17 alinir.

Basliyor:

https://www.youtube.com/watch?v=85Hbb8df5so

120hz ekran, 12th gen ile dusuk enerji cekirdek de iceren islemciler, 240W USB adaptorler ile notebook'lar mukemmele yaklasacak yakinda. GPU performansi konusunda zaten iyi bir yerdeler (5nm ile bir sonraki nesil cok daha iyi olur tabi). 17 inch kasalarda sogutma ve ekran boyutu da iyi. Bunlar bir araya geldiginde, agustos-eylul civari yasanan kampanyalarla bir tane alip 10 yil kullanilabilir. 120hz 4K ekranlar ve DLSS/DLAA ile dinamik ic cozunurluk bu laptoplari luks tasinabilir Playstation'lara cevirecek ama tugla gibi adaptor, komik gorunumlu kasa, is yaparken hizli biten pil gibi dertler de olmayacak. 17 inch kasaya ince bezel ile 16x10 ekran koyup calisma alanini da maksimize ederlerse mukemmel olur.

PS: MacBook Pro'lara 120hz geliyor mu bilmiyorum ama iPhone ve iPad'lere gelmisken master race'in 60hz'de kalmasi komik olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ve MacBook Pro’larda ekran 120hz, mini-led, 1600 nits, 1000.000:1 contrast.

Adam gibi kamera ve mikrofon falan… Tuhaf tuhaf icatlar.

Gelir zamanla, amin.

edit: Bu kismina inanamadim henuz ama 3080 performansi, dusuk guc tuketimi iddia edilmis. Hangi benchmark diye kurcalamak lazim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Maingear Vector Pro MG-VCP17I-3080

• RTX 3080 16GB 
  • 11th Gen i7
  • 32 GB RAM
  • Razer inceliginde kasa ve biraz daha hafif (cunku vapor chamber yok)
  • Cok daha ucuz

Sanirim masaustu 3060Ti'in ustunde, 3070'in hemen altinda bir performans veriyor. Yani bu diger laptoplara gore ucuz bir marka oldugu icin, indirimde oldugu icin ve desktop parcalari makul fiyatla bulunmadigi icin belki de bir ilk gerceklesiyor:

Benzer fiyatli desktop ile ayni performansi veren ince laptop.

Eksiler:

• Razer'in falan ekrani kesin renkler acisindan daha iyidir.
  • Fise taktiginizda yeni MacBook Pro'dan biraz hizlidir ama fisi cekip pile biraktiginizda MacBook Pro tokatlar.
  • Uretim kalitesinde bir sorun varsa haberimiz olmaz, her yerde bulunup incelenen bir urun olmayacak.

Beklenebiliyorsa 12th Gen Intel'li laptoplar beklenir. Onlar USB'den sarj olabilir, hafif islerde pil omru daha iyi olur, agir islerde multi-core performansi daha iyi olur.

Daha bilindik markalarin 15 inch'leri de benzer fiyata bulunabiliyor. Masaustu parcasi bulunamiyor, laptoplar ayni fiyata geliyor. Acayip. 2er 5er stok var.

---------------------------------------------------------------

edit: GIGABYTE ve MSI gibi bilinen markalarda da kampanyalar (Black Friday cilginligi) basladi. 8GB 3080 15 inch'ler daha da ucuza bulunuyor. Gercekten acayip bir yil. Masaustu parcalarinda benzer kampanyalar yok simdilik.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 11/17/2021 at 8:46 PM, epi said:

Beklenebiliyorsa 12th Gen Intel'li laptoplar beklenir. Onlar USB'den sarj olabilir, hafif islerde pil omru daha iyi olur, agir islerde multi-core performansi daha iyi olur.

Bu hala dogru. 12th Gen Intel de masaustunde iyi cikti, seneye laptop'a gelir. Nvidia'nin masaustu 40x0 serisinin 2022 5nm TSMC olacagi dedikodulari yayginlasti, laptop'lar icin de cok bekletmezlerse guzel olur.

Mac'lari "dusuk enerjide yuksek performans saglama" konusunda yenemiyor ama "ofis isi yaparken biz de pilde uzun omur veriyoruz, agir is yapacaksan da fise takiyorsun, rakipten daha yuksek performans veriyoruz" seklinde konumlanmasi beklenebilir. Fena da olmaz aslinda.

https://www.youtube.com/watch?v=jwlmA_xVt7I

AI training, simulation, machine learning hizlandirma falan konusunda da iddiali. O yuzden "bugunun oyunlarinda yetiyor" diye 8GB hafizali GPU modellerini almak bana mantikli gelmiyor, 16 GB'lar daha ilginc. 1-2 yil sonra degistirecekseniz baska tabi.

En yuksek performans icin masaustu hala en iyisi. Fakat ortalama bir masaustu yanina ortalama bir notebook almak yerine boyle baba bir notebook dusunulebilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Mobile 3080 Ti 175W olacak. 12th gen Intel yanina koyan notebook’lari 2022’de (herhalde Ocak’ta) duyururlar. Masaustu 3070/2080S performansi verebilir. 16 GB hafizayla gelebilir.

Beklenirse Kasim sonu - Aralik’ta ucuza alinabilir, bir sonraki Ocak’ta uretim teknolojisi yenilenmis 4080 mobilleri duyururlar. Hangisinin ne zaman alinacagi ihtiyaca ve keyfe kalmis. (Rekabet olsa “bekleyin, belki patron cildirdi kampanyasi yapip GDDR6X koyarlar” diyecegim ama ne gerek var).

17 inch kasalarda sogutma daha iyi oluyor. Alienware X17 ile gunluk kullanimda sessiz, yuk altinda performansli bir tasarim yapmayi becerdi, devami ilginc olabilir. Razer ve Alienware ekran kalitesini de yuksek tuttu, MSI vs fiyat acisindan iyi ama ses ve ekran kalitesi ortalama alternatifler sundu, duzgun tasarimlari GPU hizinin nispeten dusuk oldugu Creator serilerine sakladi.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Notebook'u vakitsiz aldık galiba. Şu intel'in yeni işlemcileri cidden merak ettiriyor. Gerçi öyle aman aman işlemci gücüne ihtiyacım yok. Ama pil süresi önemli.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amd 6000 serisi işlemcilerinde big-little demedi. Hatta Intel'e taş attı. Yine aynı tip çekirdeklerden oluşan işlemcilerini tanıttı. %28'e kadar daha güçlü, %30'a kadar daha verimli dendi. Esas mevzu, Navi mimarili igp'lerle geliyor olması. Intel Iris X G7 ve  Nvidia MX450'den çok daha güçlü olacak dediler. İşe yarar ama Nvidia daha öncesinde MX550 ve 570'i duyurmuştu. Intel yeni igp sunmadı sanırım. Şuanki 12. nesil işlemcilerinde de G7'den devam ediyorlar. Amd belirgin şekilde öne geçecektir. Pil performansını önemseyen benim gibi adamlar için 6000 serisi U modeller baya güzel şeyler vaad ediyor gibi.

Bir de yeni mobil gpularını tanıttılar. Nvidia'nın Max-Q'suna rakip olacak S gpular duyuruldu.

AMD-Radeon-RX-6000S-Specs.jpg

İnce ve hafif notebooklar için bu gpular söz konusu. Şuan kullandığım 100w'lık 3060'la sanıyorum anca rekabet edebilirler. DLSS ve RT işin içine girerse, yine Amd pek de alternatif olamıyor.

mamad tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Alienware x17 R2 (12th gen Intel, 3080Ti 16GB 165W, DDR5, TB4) duyurulmus. Ekran seceneklerinde 4K 120hz 500 nits 99% DCI-P3 mevcut, tasarimcilar da dusunebilir (edit: ses de ilk modelden iyi... Dolby Vision, Dolby Atmos). Sogutmasi cok basarili oldugu icin nispeten ince kasada, nispeten sessiz ama yuksek performansli. Ilk seride 3080 icin takoz bir adaptor geliyordu, onu da inceltmeyi basardilarsa helal (330W, kolay degil). 3070'ler falan 240W ince adaptorle geliyordu, yeni modeldeki 3070Ti da oyle (ben 3080'leri 16GB grafik hafizasinin katacagi uzun omur icin istiyorum, yoksa fiyat/performans acisindan 3070 daha iyiydi) . 5nm-7nm yeni nesil nvidia GPU'lar gelene kadar en ilginc cihazlardan biri bu olacak.

Bana "oyun makinesi" diye ufak ekran cihaz almak pek mantikli gelmiyor. 17 inch laptoplarin sogutmasi daha iyi, performans dusmuyor ve deli gibi ses olmadan calisabiliyorlar. Ama trend bu yonde, Alienware X14'u de duyurmus. "En ince oyun makinesi". Bu modelde adaptor USB-C.

15-17 kasalar da USB-C adaptore gectiginde (bir sonraki nesilde 5nm-7nm nvidia GPU'larla guc gereksinimi duserse) tam "olmus bu" dedirtecekler. O zamana kadar en iyisi bunlar. Tasarim acisindan simdi de "olmus bu" dedirtiyorlar. Performans, incelik, sessizlik, hafiflik, pil kapasitesi, ses ve goruntu kalitesi acisindan saglam bir yerde. Guc kullanimi (ve dolayisiyla yuk altinda pil omru) acisindan GPU'nun yolu var.

Edit:

PC tayfasinin AMD ve Apple’la iliskisi cok tuhaf. Cihazda cart-curt girisi yoksa ama minik bir “USB-C to cart-curt” veya “lightning to cart-curt” ara kablosuyla istedigin urunu kullanabiliyorsan ayaga kalkiyorlar. Cihazda TB destegi yoksa, o formattaki urunleri istesen de kullanamiyorsan “acimadi ki” diyorlar.

(AMD’de yine TB yok)

Edit: Razer da benzerlerini duyurdu. 14 inch’de AMD, 15-17’de Intel. 17’de QHD 240Hz sundugu icin ilginc. 14’te 3080Ti sundugu icin ilginc. 3080Ti’i performans kaybetmeden ve kilitlenmeden calistirdiklarina emin olmak icin inceleme beklemek lazim.

Edit: 14 inch’lerde hafiza lehimli oluyor. Bu kadar para verip uzun omurlu olsun diye aldigim seyin sabit 16GB’a limitli olmasini sahsen ben istemezdim. Alienware x14 32GB secenegi sunuyor ve TB4 mevcut ama onda da ust model GPU’lar yok.

14’e 3080Ti sigdirmak icin yaptiklari tasarim guncellemeleri 17’e gelip 5nm GPU’larla ve USB-C adaptor’le geldiginde, yani seneye tam olacak. Su anda da zaten genelde duvara bagli kullanirim diyen icin cok iyi makineler. Cok oyun oynayan icin QHD Razer, cok video/is/tasarim yapan icin 4K Alienware.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

https://www.youtube.com/watch?v=aAO2LAqKROQ

Adaptorun tasarimini da guncellemisler. Rafine olmus.

On 1/6/2022 at 9:46 AM, epi said:

Alienware x17 R2 (12th gen Intel, 3080Ti 16GB 165W, DDR5, TB4) duyurulmus. Ekran seceneklerinde 4K 120hz 500 nits 99% DCI-P3 mevcut, tasarimcilar da dusunebilir (edit: ses de ilk modelden iyi... Dolby Vision, Dolby Atmos). Sogutmasi cok basarili oldugu icin nispeten ince kasada, nispeten sessiz ama yuksek performansli. Ilk seride 3080 icin takoz bir adaptor geliyordu, onu da inceltmeyi basardilarsa helal (330W, kolay degil). 3070'ler falan 240W ince adaptorle geliyordu, yeni modeldeki 3070Ti da oyle (ben 3080'leri 16GB grafik hafizasinin katacagi uzun omur icin istiyorum, yoksa fiyat/performans acisindan 3070 daha iyiydi) . 5nm-7nm yeni nesil nvidia GPU'lar gelene kadar en ilginc cihazlardan biri bu olacak.

Bana "oyun makinesi" diye ufak ekran cihaz almak pek mantikli gelmiyor. 17 inch laptoplarin sogutmasi daha iyi, performans dusmuyor ve deli gibi ses olmadan calisabiliyorlar.

• Yeni nesil nvidia'lar beklenebilir veya desktop replacement tek makine olarak dusunulebilir. Uzun sure goturmesi lazim.
  • Sogutma cok basarili oldugu icin normal kullanimda nispeten sessiz, o yuzden iki teste bundan 3 gram daha hizlisi varsa sahsen ilgilenmezdim (MSI Raider).
  • Tasarimcinin 4K ekrani secmesi lazim, renk ve parlaklik daha basarili.

Oyuncu icin 1080p ekran ile performans iyi olacaktir. Alternatif: Razer 1440p. Yine de desktop GPU upgrade secenegi icin tabi her zaman daha iyi.

Bu daha cok "tek cihaz olsun, her isi gorsun" diyen icin. Sahsen 4K'yi alip gerekirse DLSS Ultra Performance takilmayi tercih ederdim.

On 1/6/2022 at 9:46 AM, epi said:

USB-C adaptore gectiginde (bir sonraki nesilde 5nm-7nm nvidia GPU'larla guc gereksinimi duserse) tam "olmus bu" dedirtecekler. O zamana kadar en iyisi bunlar. Tasarim acisindan simdi de "olmus bu" dedirtiyorlar. Performans, incelik, sessizlik, hafiflik, pil kapasitesi, ses ve goruntu kalitesi acisindan saglam bir yerde. Guc kullanimi (ve dolayisiyla yuk altinda pil omru) acisindan GPU'nun yolu var.

12th gen cekirdegi duzgun kullanan bir scheduler update'i ile MS da W11'i biraz daha parlatana kadar veya incelemeler "sikinti yok" diyene kadar beklemek lazim tabi. Zaten indirim doneminde de degiliz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oyunlari oynayabileyim yeter diyen hesapli oldugu icin konsol aliyor. Konsollar 30 fps kalite, 60 fps performans modu sunuyor. Oyunun alternatifleriyle rekabet edebilmesi icin onlar kadar iyi grafikler vermesi lazim. O kaliteye minimum kabul edilebilir hizda ulasiyor, o da 30fps. Akicilik daha onemli diyene bir de 60 fps modu sunuyorlar.

Kalite modunun verdigi goruntuyu performans modunun akiciliginda isteyen masaustu aliyor. Boylece GPU upgrade yolu da acik oluyor.

Konsollarin oyunlarda verdiginden memnunum, ama tek makinem olsun, her yere goturebileyim, her isimi yapsin diyen laptop alabilir. "Benim yapacagim ise onlarin nefesi yetmez" donemi bitti.

Yil sonunda Intel 13th gen cikaracak anlasilan. Seneye laptoplarda goruruz. Sonu yok bu isin. Bu nesil konsollarin omru boyunca cikacak oyunlari oynatacak bir sey isteyen icin 16GB GPU hafizali 3080/3080Ti tasiyan laptoplar uzun sure yeterli olacak. Bu yil elimdeki isimi gorur diyen bir yil daha bekleyip seneye alacak ki yeni uretim teknolojisiyle icinde basilmis GPU'lar olsun. Islemcideki performans artisi bonus olacak. Onlarda da uretim teknolojisi guncellemesi olacagi icin toplam pil omru iyilesirse, Windows 11'in scheduler'ini daha iyi kullanip enerji etkin cekirdekleriyle hafif islerde enerji kullanimini dusururlerse daha da rafine olacak. Alienware X17 R2'de hem sogutma, hem ses-goruntu, hem ince adaptor gibi tasarim tarafinda gereken her seyi adam etmis gozukuyorlar (4K 120hz modellerde). Diger markalar da ya kopyalar, ya alternatif uretir, seneye gelen laptoplarin cogu bomba olur. Belki 16x10 alternatiflerden daha cok begenilenler olabilir. Beklenemezse, acil makine lazimsa bu alinir. Masada ekran ve klavyeye, salonda TV ve gamepad'e veya kablosuz klavye mouse setine baglanir, yolda cantaya atilir.

Mobilite gerekli degilse desktop gibisi yok tabi. Makul fiyatli parca bulmak zorlasmis olmasa, evden calisma furyasiyla "ya sunu yanima alsam her yerden calisacagim aslinda" durumu olusup mobilite cazip gelmese bunlar bu kadar cekici olmazdi. Mining geliri duserse (kripto cakilmasi, elektrip faturasi vs) ikinci el GPU'larin fiyatlari duzeltmeye girerse bu laptoplar yine asiri pahali gozukebilirler. Yoklukta guzel one ciktilar, tasarimlari adam oldu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok