Guncel laptop modelleri
0

Bu konuda 158 mesaj var

Tam kalite kontrol probleminden bahsederken yeni satın aldığım ve ilk defa çalıştırdığım Lenovo Thinkpad X1 Carbon'da "Fan error" hatası aldım. Lenovo destek ile iletişime geçtim, önümüzdeki hafta sonuna kadar yeni laptop ya da tamir edilmiş halde ürünü teslim alacağım. Bu seviye laptoplarda böyle sorunların olması üzücü.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 04.09.2022 at 18:04, wazzap said:

@epibayılıyordu Dell'e. :D

yeni laptoplar hep hüsran çok para verince üzüyor. O nedenle ucuz alıp geçmek gerek işçilik ucuzlayınca şişirme yapıyorlar. Mac pro larda ekranda çizgiler çıkıyormuş. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Laptop servisten geldi. Fan error hatası çözülmüş ama ısınma sorunu devam ediyordu. Yük altında hemen 100 dereceye çıkıyor CPU. Laptopu kaptığım gibi koştura koştura aldığım yere geri yolladım. 2 kilometrelik yolu nasıl öfkeyle yürüdüysem 5 dakika'da DHL ofisine varmışım. Satın alım tarihinden itibaren 2 hafta içinde geri verdiğim için parayı eksiksiz vermeleri lazım.

rammstein tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dell'den maaslar yatmis*, video paylasalim:

https://www.youtube.com/watch?v=ij_AMoQcZFU

Moduler laptop konsepti. Ilk yapan degiller, tuketiciye satilan bir urun degil, konsept tasarim. Ama buyuk firmalarin boyle seylerle ilgilenmesi guzel.

*(Saka tabi, biliyorsunuz bizim maaslar dogrudan illuminati vb. ser yuvalarindan geliyor)

epi tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim Slim 7'ye uygun fiyata bulmuşken 2 TB SSD, bir de 32 GB ram yapıştırdım, gittiği yere kadar bu şekilde kullanırım. En az 5 sene rahat götürür diye düşünüyorum.

Pandemide laptoplar daha makul çözümler haline gelmişti, şimdi ise saçmalık durumundalar. Masaüstünde çok daha iyi kurulumları çok daha uygun fiyata toplamak mümkün.

mamad tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aha kulak vermisler biraz. 
• Ekranlar 16x10 artik. X15 veya X17 yerine bi X16 yapsalar demistim, o da olmus boylece. Govdesi X17'den daha kucuk ama calisma alani daha buyuk.
• Millet sunu 1080p veya 4K yapacaginiza 1440p yapsaniza diye zirildiyordu, 2560 x 1600 o acidan guzel. 

Performans iyi olacak.
• 4nm 40x0'lerle hiz/guc iyi.
• 13th Gen Intel (veya AMD)
• LP-DDR5
• 14"-18" secenek var. Baska markalardan yine 13" de gelir. 
Manda kasada sogutma ile HX isteyen o da olmus, tek elde tasiyayim ama konsollari opsun diyene o da olmus.

X14 
• ince, hafif, 
• 4050-4060 ile geliyor.
• 14-inch, 2560 x 1600, 165Hz    

X16 
• Bu performans sinifi icin ince, onceki nesil gibi olursa nispeten dusuk gurultu, 
• 4050/4070/4080/4090 ile geliyor
• 16-inch, 2560 x 1600, 165Hz
• 16-inch, 1920 x 1200, 480Hz
• 16-inch, 2560 x 1600, 240Hz

Onceki nesle gore guzel sicrama. RTX 4090 16GB (175W) 32GB LP-DDR5, 16-inch, 2560 x 1600, 240Hz makine alip binlerce dolar veriyorsun. Zik gibi webcam var, o ayri. Apple degil sonucta. (Bir onceki daha kotuydu, bu neyse 1080p).

Kagit uzerinde super. Inceleme gorelim:
1. Ses kalitesini iyilestirmis olsunlar. X15/17 R2'ler ilkinden kotuydu.
2. Performans beklendigi gibi olsun. Kalite kontrol sikintilari olmasin.
3. Ekran hizi super, kalitesi de iyi olsun.

X16 ust model icin $3000 demisler. Pahali, ama 4090'sa korktugum kadar kotu degil. "Is icin aldim" diye fatura edip kardan duserek vergiden yirtmasi mumkun olanlar atlar buna.

Beklemenin sonu yok ama zaten acelesi olmayani ileride 
1. 4nm Intel'ler bekliyor.
2. Ekrani 120hz'de VR'daki low persistence ekranlar gibi acip kapadiklari bir mod oturturlarsa ona gore tasarlanmis modellerde pil omrunde bir sicrama daha olabilir.
3. Sonraki yilin modelleri Ocak'ta duyurulmadan once, sonbaharda falan indirimler oluyor.

https://www.youtube.com/watch?v=WRA-pgwz8nU

https://www.youtube.com/watch?v=8Yvl-4iL1oU

https://www.youtube.com/watch?v=s1v6YMNyss8

https://www.youtube.com/watch?v=AsVhXW6vnig

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Asus 

• M16 4090 (145W) ile geliyor. Ekranin govdeye orani X16'dan iyi. MiniLED secenegi de var. Baska iyilestirmeler de var (advanced optimus, 64GB, HDMI2.1). Iyi gozukuyor.
  • Duo'da da 4090 165W.
  • G14 AMD'den nvidia'ya donmus. 4090 (125W) modeli de var. 
  • X13 4070 (60W)
  • Asus G16 da efendi gibi 16x10. AMD'den Intel'e gecmis.
  • ROG Strix G ve Strix SCAR ile Asus da 18" sunuyor.

Gecen yillara kiyasla guzel makineler bunlar. 16x10, miniLED secenegi, saglam GPU'lar ve islemciler...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Razer Blade

• Bunlar da 16" ve 18".
  • Blade 16 de miniLED ve 16x10. Pasa pasa hepsi oraya geldi. 16" ekran tipik 15" laptop kasasina sigiyor.
  • 1000 nits, 1000 zone, HDR1000, 100% DCI-P3 Color Gamut. "OLED olmasin ama cillop olsun" 
  • 16" ekran (16:10) UHD+ 120 Hz ve FHD+ 240 Hz native calisabiliyor. Cok ilginc. Dual mode demisler. Tam ideal iste.
  • Donanim zaten canavar. 13th Gen Intel HX, RTX 4090 (175W). Gecen neslin "o kadarina ne gerek var" denen masaustu lideri hizinda, oyunlar ayni konsollara yapiliyor.
  • Apple gibi tek aluminyum bloktan tasarim da guzel zaten. Ince kutu gibi adaptor de yapmislar.

1. Teknolojide "5 yil daha iyisi cikmaz" diye bir sey yok. Anca "5 yil bunun yetmeyecegi, keske yerine su olsa dedirtecegi bir sey olmaz" denebilir. O kivama gelmis bunlar. 
2. Is yaparken 3840 x 2400, genis calisma alani. Oyun oynarken yuksek hizsa 1920 x 1200, agir tempoysa 3840 x 2400. Native cozunurlukte. Tek makinenin ikisini de duzgun yaptigi kivama da gelmisler.

@Najaz hocam bunlar olmus. Sey yapacak misiniz fikrada dediginiz gibi :kayik:

(Fiyati sorma, onu da ben sey yapayim)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ryzen 7040'ların GPU performansını çok merak ediyorum. Bir iki aya çıkar dedikleri laptoplar aylar sonra çok sınırlı sayıda bulunabiliyor. Umarım bu sefer stok sorunu çözerler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evet, AMD APU'lari ilginc olabilir.

GPU'larda AMD'nin mimari avantaji yoktu, uretim teknolojisi avantaji vardi. Bu nesilde o da yok. CES'e de yetismemis.

Neticede duyurulan saglam sistemlerde nvidia ve Intel var. Ucuz/cazif sistemlerde de dusuk enerji kullanimi ile iyi performans icin yine nvidia olacak.

AMD'nin avantaji IGP'li sistemlerde olabilir. Intel de GPU teknolojisinde iyi ama simdilik uretim teknolojisi geri. AMD'nin orada iyi urunler sunmasi gerekir. Onlarin da fiyatiyla basarili olmasi lazim. Atiyorum "Xbox ve PS gibi APU, chiplet mantigiyla yapildigi icin maliyet daha iyi, elde tasinabilr 13" laptopta konsol, uygun fiyata" gibi urunler mumkunse (isinma konusunda sikinti olmayacaksa) ilginc olabilir.

Eskiden bir konsol cikardi, PC ona yetisecegiz diye kasardi. Simdi masaustu konsolun cikisinda bile otesinde, laptopta da entegre sistemler bile UE5'i konsol kadar calistiracaksa, UE5'te de ayni teknikleri daha ust seviye masaustunde daha yuksek hassasiyetli yontemle yapmak bir tik'a bakacaksa (lumen'i o filtreyle degil bu filtreyle calistir, AA'yi o teknikle degil bu teknikle yap) aslinda cok guzel.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 saat önce, quad said:

Ryzen 7040'ların GPU performansını çok merak ediyorum. Bir iki aya çıkar dedikleri laptoplar aylar sonra çok sınırlı sayıda bulunabiliyor. Umarım bu sefer stok sorunu çözerler.

Navi 3 mimarili igpler olacak denmiş ama cu sayısı yine 12. Saat hızları daha yüksek olacaktır, tabi yeni mimarinin getirisi de olur. Toplamda 680m üzerine %20-30 civarı bir performans artışı sunulmuş olabilir. O da MX570 veya RTX2050 ayarını yakalayabilir gibi görünüyor. Böyle olursa fena değil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

https://www.youtube.com/watch?v=CRYRMYei6s8

Videoda 16" 4090 ile 17" 3080Ti onceki nesil Razer yanyana.

Simdilik ham performans yerine DLSS3 acik karsilastirmalar var, katlayip geciyor. Bu ilk incelemelerde nvidia DLSS3'uone cikarmak istedigi icin ham performansa girememeisler ama nvidia'nin kendi grafiklerinde %50 diye isaret ediyor (kendisi de benzer performans farki gormese buna isaret etmez). IslemciFlight Sim gibi islemci bagimlisi oyunlarda ciddi kazanc getiriyor, multi-threading performansina bagimli creation yazilimlarinda onceki nesli katliyor.

Isinma/ses konusunda da iyiyse super. Adaptor saglam ama ufak. Tipi duzgun. Ekran miniLED.

2 yila kadar Intel daha ileri uretim teknolojisine gecer, fan yerine solid state cooler'lar gibi daha sessiz cozumlere gecilebilirse canavar gibi makineler tasinabilir ve sessiz olur. Belki once OLED, zamanla microLED. Sonu yok. Ama nihayet eli yuzu duzgun, performansi da duzgun, gerektiginde sessiz, gerektiginde hizli cihaz olmus.

Dedigim gibi, olmus bunlar. Sirada fiyatin makul hale gelmesi var.

Mesela M16 seneye yeni modeller duyurulduktan sonra stok temizleme kampanyasinda super alinir.

B94wPCm.jpg

On 1/9/2023 at 8:26 PM, epi said:

Su guzellige bakip da niye 16x10 yapmislar demek mumkun mu?

Basligin ilk mesajindan:

On 8/9/2021 at 1:49 PM, epi said:

17.png

Onunde gecirecegim zamanin cogunda oyun oynayacak olsam belki gorus alanim daha genis olsun, oyunlar ona gore tasarlaniyor diyebilirim. Ama aslinda 4:3 monitorlerde Quake oynadigimiz gunlerden buralara geldik. Insanin gorus alani sadece yanlardan gelecek tehlikeleri degil, ustten alttan gelecek tehlikeleri de gorecek sekilde, 16:10 buna 16:9'dan daha yakin. Daha onemlisi makinede zamanin cogu is yaparak veya ekrandakini okuyarak geciyor. 16:10 ekranda daha cok satir goruyorsunuz. Estetik olarak da daha cazip bulunabilir, tanitimlarda altin oran one cikariliyor.

Neticede ben 16:10 ekran pesindeyim cunku kasa 14-15 gibi ufak olsun dediginizde ekran yine goz dolduruyor, kasa 17 olsun dediginizde ekran alani desktop replacement seviyesinde oluyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1. MSI Katana 8GB GeForce RTX 4060 ile $1.200 (bu fiyat 12th gen ile) 6 Mart.
3060'lar 6GB'ti, bunun ham performansi daha iyi olacak, DLSS3 ile 2x de mumkun olacak.
"Ya elimde bu varken 40x0 serisi kart almama gerek var mi" denilen masaustu sistemlerle ayni performansi verir.
Bu cikis fiyati, kampanya degil. Kampanyada $1000 altina da duser.

Atiyorum 4050'li bir MSI Sword'un daha ucuza da bulunmasi mumkun olabilir. DLSS'ten RT'ye, $1000 alti tasinabilir makinelere bile geliyor demektir.

2. ROG Strix G18
• "Desktop replacement tasinabilir tek makine olsun" ve
• "Katana kadar ucuz olmasina gerek yok ama Razer/Alienware gibi pahali da olmasin" diyene.
i9-13980HX ve 4080/4070 ile saglam performans.
16x10 ekran ile buyuk calisma alani. Ozellikler de guzel.
$2500 (4080)
Gorebildigim eksisi max 32GB olmasi. Yaptigim is 40-64GB istiyor diyene uymaz. ROG Strix SCAR 16 max 64GB ve miniLED.

Alternatif 1: Gigabyte - AORUS 17.3" ve 16x9, max 64GB.

Alternatif 2: Alienware m16 (veya m18) 16x10, max 64GB.

edit: Illa 4090 olsun ama fiyat Alienware/Razer gibi olmasin denirse Asus ROG Strix SCAR 16 iyi gozukuyor. Ama G18, m16 ve Aorus gibi 4080’larin fiyat/performans orani yine daha iyi.

Not:

1. Tasinabilirlige ihtiyaci olmayan icin masaustu performansi gibisi yok. Karsilastirma icin 4070 Ti'li hazir makineler $2000-2200 civari, performansi bunlardan iyi olmali. Fakat bunlar (4080'liler) Half-Life Alyx gibi VR oyunlarini bile calistirir, PS5 VR'a gelecek oyunlari da calistirir. Konsollara gelecek her oyunu da calisirir, yakin zamanda kimse bu donanimin otesini hedefleyen oyun yapmaz. Ekran maliyetini de ekleyince pek fiyat farki da yok aslinda. Desktop kolay guncellenebilir, laptop'ta da satip yenisine gecmek mumkun. "%20 falan (atiyorum) daha hizli mi olsun, tasinabilir mi olsun" gibi bir secim cikiyor. 4090’da masaustunun performans farki artiyor. Neredeyse “iyi performans istiyorsan masaustu 4090 al, yoksa laptop 4080 veya altina bak” denip gecilecek gibi bir goruntu. Gelsinler, testleri gorelim.

2. Masaustu cok guc cekiyor, iri ve pahali diye ona kufrediliyorsa, eskinin masaustunden az guc ceken ufak ve giris seviyesi fiyatli laptoplar eldeki masaustunun hizina erisince ona da kufrediliyorsa onun cozumu sikintili.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

+ 4080 3080Ti'dan ortalama %30 hizli (1440p, DLSS3 olmadan, ikisi de laptop)
+ 4090 3080Ti'dan ortalama %50-60 hizli. Masaustu 3090-3090Ti ham hizinda. Rekabetci oyunda 400-700fps mumkun (DLSS3 olmadan).
+ DLSS3 ile fark daha da aciliyor. Sessiz, serin ayarlarda (70-80W) yuksek hiz mumkun olabilir.
+ Bazi 4080'li laptoplarin cikis fiyatlari daha iyi (yine 150W+ hizli modeller, bir onceki mesajimda ornekleri var), fiyat/performans icin ilginc olabilir.
+ $1000 civari bazi cihazlar da gayet guzel olacak gibi (bir onceki mesajimda ornekleri var) ama testlerini gorelim tabi.
+ Adam gibi renkli ekranlar, miniLED ile yuksek parlaklik ve kontrast,16x10 ile ufak kasaya buyuk calisma alani ve ince kasa ust seviyede standartlasiyor.
- "Apple gibi isimi yapip YouTube takilirken pili 20 saat gitsin, islemci pilden calisirken de ayni performansi versin" yok. Beklenirse 4nm Intel'lerle belki verim artar. Priz bulamayinca veya elektrik gidince de bir kac saat duzgun calissin deniyorsa bunlar da iyi. AMD modeller ikinci yarida.

Ust modeller benim butcem icin pahali. Teknolojik gelisme icin iyi. Seneye kampanyada duser. Performansin gidim gidim artip sonraki yil da bize dusmemesinden iyidir. Paraya kiysan bile PC'cisin diye cop ekran/tasarim satmalarindan iyidir.

PS: Razer Blade 16 bunlarin ustune dual mode da koydugu icin acayip bir cihaz. Zengin olsam dusunmeden alirdim. Iki tane al, bantla yapistir, yine eskinin desktop replacement'larindan zarif olur. edit: Bu "zengin olsam" paralel evreninde "ula o laptopla ayni fiyata %50 hizli masaustu var" diye dusunmuyoruz, evde 4090 masaustu de var. Ti cikinca iki tanede ondan sarip gonderiyorlar. Millet boyle anlasilan, stoklar tukenmis.

edit 1: Masaustu 4090 ile Laptop 4090 karsilastirmasi

1080p ortalama %21 hizli (oyuna gore %0-55)
1440p ortalama %36 hizli (%7-70)
4K ortalama %56 hizli (%25-87)

edit 2: Baska bir testten, yine Masaustu 4090 ile Laptop 4090 karsilastirmasi

1080p ortalama %37 hizli (oyuna gore %15-61)
1440p ortalama %49 hizli (%17-71)
4K ortalama %66 hizli (%34-105)

Islemci limitleyici faktor oldugunda %0, CPU hafif yuk altinda GPU agir yuk altinda oldugunda (yuksek cozunurluk) %100 fark. Masaustu 3090 gibi ama islemci limitine takilinca DLSS3 artisi var.

Sonuc:

• Tek makine lazim, mobilite lazim degil diyen masaustu toplar.
  • Is icin laptop lazimsa ucuz laptop + 4070Ti masaustu toplamak 4090 laptoptan ucuza gelir.
  • Is icin laptop lazim ama iki makineyle ugrasmak istemiyorum deniyorsa 4080 laptoplarda oyun icin tatminkar performans ve makul fiyat yakalamak mumkun olabilir. Mesela Asus G16/G18.
  • Tek laptop her isimi gorsun, oyunlar da calissa yeter deniyorsa $1000 civarina uygun laptop yakalanabilir.
mamad and rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

RTX 40 serisi laptop gpuları gayet iyi durumda görünüyor. Güç tüketiminde pek bir artış olmadığı için de mevcut tasarımlarla iş görür durumda. Hatta geliştirilecek olanlarla birlikte daha serin ve sessiz laptoplar görmek de mümkün olacaktır sanıyorum.

Amd tarafından pek bir beklentim yok. Zira 6000 serisi ile rakibe göre daha iyi durumdalardı ve güzel ürünler sunsalar da pek başarılı olamadılar. 7000 serisi ile laptop tarafında işleri daha zor gibi. Özellikle de Nvidia'nın DLSS3'ü baya fark yaratmış görünüyor. Bazı yerlerde 4080 bile 3080ti'ı üçe katlamış. DLSS3 ile Cyberpunk'ta bile ultra RT+4k+60 fps sağlanabilmiş. Oyun desteği arttıkça, DLSS'in kendisi gibi FG de fark yaratan bir özellik olacak, belli. Hatta ondan daha fazla ses getirebilir. Çünkü performansa doğrudan 2x etki ediyor gibi. Ayrıca güç tüketimini düşürüyor olması da laptoplar için önemli.

mamad tarafından düzenlendi
epi beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Laptoplarda fonksiyon tuşları da gpu/cpu gibi benim için bir tercih sebebi artık.

Hemen hemen bütün dizüstü bilgisayarlarda F1,F2,F23...F12 tuşlarına ekran parlaklığını değiştirme, ses kısıp açma, harici monitör vs vs ek fonksiyonlar ekleniyor.
En sinir olduğum şey bu F tuşlarının default olarak multimedya özellikleri atanması. F1 F2 F3 için ekstra FN tuşuna basmanız gerekiyor. Bazılarında bunu bios'dan değiştirebiliyorsunuz bazılarında bu seçenek bile yok.

Bir çok oyun , program ve masaüstünde ben F tuşlarını kullanıyorum. Bir dosyanın adını değiştirmek için F2 tuşuna basıyorum ve bilgisayar sesini kısıyor ya hani o an kaldırıp camdan atasım geliyor.

Bu konuda en beğendiğim yaklaşım MSI'ın yöntemi.
MSI laptoplarda F tuşları standart F1 F2 şeklinde çalışıyor, eğer ek fonksiyon istiyorsanız FN tuşuna basarak bu ek fonksiyonları kullanıyorsunuz yada FN+ESC ile bu fonksiyonları toggle/sabit hale getirebiliyorsunuz. En güzeli de bu toggle ayarı bilgisayarı kapatıp açtığınızda son tercihiniz ne ise o şekilde açılıyor.

Omfs beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Lenovo thinkpad serisinde da bu default durum ayarlanabilir durumda. Ayarlamak için bios a girmeye de gerek yok klavye üzerinde ufak bir ayar var direk ve kalıcı olarak değiştirebiliyor her rebootta yeniden yapmak zorunda kalınmıyor. 

mamad beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

BIOS'a da her seferinde girmek zorunda kalmıyorsunuz ki. Sadece bir defa yapsanız kalıcı oluyor zaten, o kadar dert edilebilecek bir şey olduğunu sanmıyorum.

TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
11 hours ago, SkyWarrior said:

Lenovo thinkpad serisinde da bu default durum ayarlanabilir durumda. Ayarlamak için bios a girmeye de gerek yok klavye üzerinde ufak bir ayar var direk ve kalıcı olarak değiştirebiliyor her rebootta yeniden yapmak zorunda kalınmıyor. 

hazir tus ve lenovo mevzusu acilmisken: yil olmus 2023 lenovo hala israrla fn tusunu ctrl yerine koyuyor! adetin batsin lenovo! bios veya vantage tools mu ne zikkimsa oradan yerini degistirebiliyoruz ama cok egreti oluyor :mad: cunku fn tusu bit kadar ve artik ctrl vazifesi goruyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok