Harici disk Önerisi
1 1

Bu konuda 5 mesaj var

Merhaba,

Evdeki küçük boyutlu harici diskleri elden çıkarıp 10 TB lık bir harici disk almayı planlıyorum. 2 sene önce aldığım 4 TB lık Seagate aniden bozulunca (Harddisk Sentinel programı bir anda 1000 e yakın bad sektör uyarısı verdi) Seagate markasına güvenim pek kalmadı. Yıllar önce aldığım Western Digital diskler ise çalışıyor. Bu sebeple WD markalı bir ürün almayı planlıyorum.

Öncelikle harici diskleri şimdiye kadar (pek doğru olmasa da) sürekli PC ye takılı olacak şekilde kullandım, USB kablosunu hiç çıkarmadım. Oyun kurulacağı zaman harici diske kurdum, arşivleri (resim, film, müzik) buraya attım. Film izleyeceğim zaman buradan açıp izledim, tüm indirmeleri bu diske yaptım vs. Sanırım böyle bir kullanım hem bozulma ihtimalini arttırıyor hemde ömrü kısalıyor.

Merak ettiğim konular:

- Harici disk olsa bile sürekli PC ye takılı olacak şekilde bir kullanım için nelere dikkat etmeliyim. Hangi özelliklere sahip diskleri tercih etmeliyim?

WD 10TB Elements Masaüstü Harici Hard Disk USB 3.0 bu ürünü almayı planlıyorum ama bozulursa tüm yumurtaları aynı sepete koymuş gibi olacağımdan kararsız kaldım.

WD 5TB My Passport Taşınabilir Harici Hard Disk Bu diskten 2 adet alıp (5 +5 = 10 TB) kullanmak daha mantıklı geliyor. Üstteki diskle karşılaştırdığımızda "okuma-yazma hızı" ve sağlamlık açısından hangisini tercih etmeliyim?

- Aileye ait resimler vb. kaybolunca üzülecek bilgiler için Google Drive dan alan alıp önemli dosyaları oraya atmayı planlıyorum.

- Farklı bir arşiv yöntemi öneriniz var ise öğrenmek isterim.

Şimdiden Teşekkürler ...

mucan tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
6 hours ago, mucan said:

Merhaba,

Evdeki küçük boyutlu harici diskleri elden çıkarıp 10 TB lık bir harici disk almayı planlıyorum. 2 sene önce aldığım 4 TB lık Seagate aniden bozulunca (Harddisk Sentinel programı bir anda 1000 e yakın bad sektör uyarısı verdi) Seagate markasına güvenim pek kalmadı. Yıllar önce aldığım Western Digital diskler ise çalışıyor. Bu sebeple WD markalı bir ürün almayı planlıyorum.

Öncelikle harici diskleri şimdiye kadar (pek doğru olmasa da) sürekli PC ye takılı olacak şekilde kullandım, USB kablosunu hiç çıkarmadım. Oyun kurulacağı zaman harici diske kurdum, arşivleri (resim, film, müzik) buraya attım. Film izleyeceğim zaman buradan açıp izledim, tüm indirmeleri bu diske yaptım vs. Sanırım böyle bir kullanım hem bozulma ihtimalini arttırıyor hemde ömrü kısalıyor.

Merak ettiğim konular:

- Harici disk olsa bile sürekli PC ye takılı olacak şekilde bir kullanım için nelere dikkat etmeliyim. Hangi özelliklere sahip diskleri tercih etmeliyim?

WD 10TB Elements Masaüstü Harici Hard Disk USB 3.0 bu ürünü almayı planlıyorum ama bozulursa tüm yumurtaları aynı sepete koymuş gibi olacağımdan kararsız kaldım.

WD 5TB My Passport Taşınabilir Harici Hard Disk Bu diskten 2 adet alıp (5 +5 = 10 TB) kullanmak daha mantıklı geliyor. Üstteki diskle karşılaştırdığımızda "okuma-yazma hızı" ve sağlamlık açısından hangisini tercih etmeliyim?

- Aileye ait resimler vb. kaybolunca üzülecek bilgiler için Google Drive dan alan alıp önemli dosyaları oraya atmayı planlıyorum.

Şimdiden Teşekkürler ...

İlk ürün 3.5", ikincisi 2.5" model. Bence 2.5'lukların büyük abilerine göre bozulma oranları daha yüksek. İstatistiki bir bilgi var mıdır bu konuda bilmiyorum, sadece kendi tecrübelerimden yola çıkarak söylüyorum.

Bir de Seagate'ten uzak durmak gerektiğini gördüm yıllar içerisinde. Siz de zaten kötü bir tecrübe yaşamışsınız maalesef.

Herşeyi tek HDD'ye koymak pek sağlıklı olmaz dediğiniz gibi. O yüzden iki adet 3.5" WD düşünmeniz en azından riski %50 azaltır. İlk ürünün 6TB'lık modelinden 2 tane almak şu durumda her açıdan daha mantıklı görünüyor. Fiyat olarak aynı ama 2TB daha fazla alan sağlıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Google Drive haziran ayı itibarı ile google 1 programında değişikliğe gitti F.A:Q dosyasını okuyun. Ücretli seçeneklerden hangisi resim boyutlarında ve tonajından kısmıyorsa onu seçin derim. Orjinal çekilmiş halleriyle kalır böylece.
Şu linklere bir göz atın:
https://www.tomsguide.com/best-picks/best-photography-sites
https://www.techradar.com/news/the-best-cloud-storage
PCloud benim tercihim. Arayüzü ve lifetime avantajı.

Sürekli doldur boşalt yapacak ve bağlı kalacak ise WD Black serisine bakınız.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 10.08.2021 at 16:17, mucan said:

Merhaba,

Merak ettiğim konular:

Şimdiden Teşekkürler ...

Seagate expansion serisi 12tb bir hdd aldım geçen ay, performans olarak çok iyi olmasına rağmen çok gürültülü ve gerçekten ciddi anlamda titreşim yapıyor. Zaten seagate almayacağınızı belirtmişsiniz ama yine de bundan uzak durun demek istedim. Aslında içindeki hdd güzel bir serinin ama gerçekten de gürültülü (7200 rpm olmasının da etkisi vardır).

WD Elements 5tb güzel, fiyat olarak da uygun. Yukarıda 2.5"'lerin daha çabuk bozulabildiği belirtilmiş ancak ciddi olarak oradan oraya sürekli taşımadığınız sürece pek bozulmuyorlar. Tabi bu tür sürekli taşımanız gereken verileriniz varsa açıkçası taşınabilir ssd daha mantıklı bir seçenek olur.

WD my passport 5tb da güzel, halen kullanıyorum, şifreleme özelliği vs. yazılımla beraber mümkün oluyor, hiç kullanmadım bu özelliğini ancak onun haricinde ürün wd elements ile aynı. Aralarında 20-30 TL oynuyor, iyi bir kampanyayla yakalarsanız 1000 TL civarında bulabilirsiniz.

Toshiba 4tb Canvio Basic de aklınızda bulunsun, genelde 800 TL civarına satılıyor, malzeme kalitesi olarak wd elements ve wd my pasaporttan daha iyi. Bunların hepsinden de var elimde, beni en çok memnun eden Toshiba Canvio, masa üstünde sabit durması için küçük çıkıntıları da var, kaymıyor bu haliyle.

10 TB disk almamanızı tavsiye edeceğim, benim elimden daha önce geçen WD mybook serisi ve wd black serisi 2 tane hdd'nin pert olması durumu var ki gerçekten çok zorda bıraktılar beni zamanında. Büyük ebatlı hdd'ler bu tür sorunlara yatkın oluyor sanırım. Bir de mybook içinden çıkan hdd ile wd black aynı seri numarasına sahipti, o seri olduğu gibi sorunluydu sanırım. Seagate sorunlu diye uzak durabilirsiniz tabi ama bazen de şanssızlık oluyor tamamen benim WD ile yaşadığım problem gibi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok