4K Monitör Tavsiyesi
0

Bu konuda 11 mesaj var

Herkese selamlar,

Çalışma masamda kullandığım Vestel üretimi ve aslen TV olan 1080P Toshiba monitörü yakın bir zamanda (birkaç ay içerisinde) değiştirmeyi düşünüyorum.  Monitörler en az sıklıkla değiştirdiğimiz parçalar olduğundan da olmuşken uzun ömrürlü bir yatırım olsun diyorum. İhtiyaçlarım şunlar;

-4K olması, madem geleceğe bir yatırım olacak, olmuşken 4K olması

-Minimum 3, ancak olabiliyorsa 4 giriş desteklemesi (Benim iş laptopum, imzamdaki 2 kasa ve eşimin laptopu)

-Güncel yeni nesil teknolojilere olabildiğince uyumlu olması (HDR, Dolby Vision, G-sync vs)

-27 inch’den büyük olmaması

-Olabiliyorsa 1 adet type c/thunderbolt bağlantı desteklemesi

-4K 60hz yeterli, oyun oynasak da yüksek fps’li e-spor oyunları oynamıyoruz, yüksek tazeleme hızı şimdilik lüzumsuz ama ilerisi için gerekebilir belki de. 

-Güncel renk uzayı skalalarına olabildiğince uyumlu (sRGB, Adobe RGB, Pantone vs) burada ifade hatası yapmış olabilirim, bu terimlere yabancıyım ancak eşim Blender ve video edit işlerinde bunlardan yararlanabilir, mevcut laptop monitörü %100 sRGB.

Bu maddeler ışığında kendime 2 model belirledim.

İlk model mütevazi LG 27UL850-W

https://www.lg.com/tr/monitor/lg-27UL850-W

4k 60hz monitör. 2hdmi, 1dp, 1 type c giriş desteği var. 99%sRGB, HDR10 ve HDR400 destekli. Fiyatı 350 Euro seviyelerinde

İkinci model Acer ConceptD CP3 CP3271KP

https://www.epey.com/monitor/acer-conceptd-cp3-cp3271kp.html

LG’nin 2 katı fiyata, 4K 144Hz. 2 HDMI, 2DP giriş desteği var. 100% sRGB, HDR10, HDR400, ∆E (Delta E) < 1 Renk Hassasiyeti, Çevresel Işık Kalkanı (Shield) PANTONE Matching System (PMS)Variable Refresh Rate (VRR)1ms VRB (Visual Response Boost) 4 ms Tepki Süresi (Tipik)350 cd/m² Parlaklık (Tipik)400 cd/m² Maksimum Parlaklık (HDR) gibi çok daha iyi özelliklerle geliyor. 

Bir yanım diyor ki LG işini görür kır dizini bunu al, diğer yanım diyor 40 yılda bir değiştiriyorsun, olmuşken iyisi olsun al pahalıyı geç. Arada kaldım resmen ama gönlüm Acer’a daha yakın gibi. Sizin yorumunuz yada alternatif öneriniz var mı?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
9 dakika önce, Coppermine said:

diğer yanım diyor 40 yılda bir değiştiriyorsun, olmuşken iyisi olsun

Hocam hep öyle düşünüyoruz da ben son 3 senede 3 defa monitör değiştirdim. O yüzden belirlediğin temel kriterleri iyi kötü karşılayan ve fiyatı hesaplı olanı al geç derim. Zira seneye muhtemelen 27" gözüne küçük gelmeye başlayacak, 32" olanlara bakıyor olacaksın. Ve bu böyle sürüp gidecek :D

Bu arada sRGB, Adobe RGB, Pantone demişken, profesyonel anlamda yayıncılık ve baskı işi yapmıyorsanız Adobe RGB ve Pantone renk gamutu fena halde lüzumsuz şeyler. Yani "Microsoft'a kurumsal video çekiyoruz, basılı materyal üretiyoruz. Logosundaki renkler doğru çıkmazsa, Satya i.nesinin ten rengi soluk çıkar da HIV+ zannedilirse bize okkalı bir tazminat kitlerler" gibi riskli işler yapmıyorsanız, sRGB renk uzayının en az %90'ını gösterebilen bir monitör her işinizi görecektir.

Najaz tarafından düzenlendi
Coppermine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

teşekkürler @Najaz, aslında monitör konusunda ben ve eşim aynı anlattığım gibiyiz, çok sık değiştirmeyiz. Eşim evlendiğimizde kendi philips 1080P monitörünü getirmişti. Onu uzun süre kullandık, 2019 da bozulunca da yatak odasına tv olsun diye kullandığımız (beyaz eşyacı hediye etmişti) DVD player’li Toshiba lcd tv’yi monitör yaptık. Pandemi süresince evden çalışma noktasında işimi görse de 1 hdmi girişine sahip olması ve çalışırken bir vınlama sesi çıkarması (TV olarak kullanılırsa o mesafeden duyulmuyor da monitör gibi dibinden çalışırken rahatsız edici) sebebiyle bunu ikinci elde okutup daha düzgün birşeye geçelim diyoruz. Bir de daha büyüğü bize fazla, yerimiz yok. Evimiz çok büyük değil ve çalışma masamız da keza ufak. Daha büyük masa ve monitör için evde yeterli alanımız yok malesef. En iyi ihtimalle daha geniş bir eve taşınırsak bu durum değişebilir.

Edit: ilave olarak, eşimin youtube kanalı 40k takipçiye ulaştı.  Yaptığı 3D videolar iş görüyor gibi yani. O yüzden bu profesyonel seriye adım atsak mı dedim. Ancak mevcutta işlerini kendi laptop monitörü ile yapmakta. Çok gerekli mi bilmem.

Coppermine tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
39 dakika önce, RFID said:

Evet, görüntü açısından ACER'dan iyi. Gamutu farklı oluyor.

Söz konusu olan ürün monitör zaten, tabii ki görüntü açısından fark olacak :D

Sen herhalde modelleri karıştırdın. Acer'ın bu modeli fabrikadan kalibre edilmiş halde çıkıyor. Firma sana "Monitör kutudan çıktığı haliyle renkleri azami Delta 1 hata payıyla gösterecek" diye garanti veriyor, kalibrasyon raporunu da kutuya koyuyor. Yani kağıt üzerinde yazanlara bakarsak LG'nin Acer'dan daha iyi görüntü kalitesi sunabilmesi pek mümkün değil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, Najaz said:

Söz konusu olan ürün monitör zaten, tabii ki görüntü açısından fark olacak :D

Sen herhalde modelleri karıştırdın. Acer'ın bu modeli fabrikadan kalibre edilmiş halde çıkıyor. Firma sana "Monitör kutudan çıktığı haliyle renkleri azami Delta 1 hata payıyla gösterecek" diye garanti veriyor, kalibrasyon raporunu da kutuya koyuyor. Yani kağıt üzerinde yazanlara bakarsak LG'nin Acer'dan daha iyi görüntü kalitesi sunabilmesi pek mümkün değil.

LG paneli en güzeli Acer 'la yanyana vitrinde sunan varsa görmesi gerekir. LG paneller daha iyi tabi kararı kendisi versin. Benim elimde de acer ve dell modeller var lakin samsung ve lg daha tonları güzel. Bu model belki dediğin gibidir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bende o yüzden şaşırdım, Acer’in bu serisi profesyonel seri olarak geçiyor. LG’nin panelinin daha iyi olması durumunu (bu modeller özelinde) çok anlayamadım ilk mesajda. Dediğiniz gibi en temizi yan yana görmek ancak bu monitörleri yan yana görebileceğim bir yer bulabilmek pek mümkün görünmüyor sanki. (LG belki de Acer daha profesyonel bir monitör olduğundan Saturn’de filan sanmıyorum ki sergilensin) youtube videolarında her iki alete de övgüler düzülmüş. Influencer’lık çıktı, mertlik bozuldu…

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Konu dışı : Hangi modeli alırsınız bilemiyorum ama yer varsa ince çerçeveli çift monitör kadar güzel bir şey yok benim için.

Siz de almışken çifter çifter alın..:mrgreen:

13-14 sene olmuştur sanırım ben bu sisteme geçeli.
Tırt monitör olsa da ikiz VX3122-4K ile seviyeli ve mutlu bir beraberliğim var.

yarimpower tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@yarimpower
evet haklısınız, ofiste aynen böyle bir setup'da çalışıyoruz ancak evde malesef ne masamızda yeterli yer nede daha büyük masa koyabilecek bir odamız var. Önce evden taşınmamız gerekli. Bu arada çift monitör olayını 13 inch'lik lapdock'u hdmi dan bağlayarak bir miktar çözdüm ben 😊

yarimpower beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok