Ev Kurma Deneyimleri
1 1

Bu konuda 25 mesaj var

Sizlerle tanışma imkanım olmadı ancak belli süredir forumu düzenli takip ediyorum. Arkadaşlardan alışverişim vs de oldu. Daha önce benzer konu açılmış ancak hortlatmak istemedim, güncel olması istedim. Yakında kısmet olursa evleneceğim ufaktan evi kurmaya başladık. Hem deneyimlerimi, gözlemlerimi aktarmak isterim hem de sizlerin görüşlerinizi tecrübelerinizi almak istiyorum. Satın aldıklarımı ve düşündüklerimi hem yazacağım hem de sizlere soracağım.

Altan Yoklar beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İlk olarak sürekli beyaz eşyaların fiyatının artması sebebi ile ilk işimiz onu almak oldu. Bu hafta hem bosch hem arçelik bayilerini dolaştık. Daha önce burdaki yorumları okudum arkaşlarımın deneyimlerini dinledim. En son bosch kararını verdik ve buzdolabı, bulaşık ve çamaşır makinasını aldık. Arçelik ve Bosch arasında baya gidip geldik. Hemen hemen herkes arçelikte servisin çok daha iyi olduğunu, boschta servisin pahalı olduğunu söyledi. Malzeme kalitesi ve kullanışlılık bize bosch ta çok daha iyi geldi. Benzer ürünleri seçmiştik fiyat da hemen hemen aynı seviyede aldık. Bu biraz beni şaşırttı açıkçası. Bosch ürünlerini çok daha pahalı bekliyordum.

Aldığım ürünler

9700 TL https://www.bosch-home.com.tr/urun-listesi/buzdolaplari-derin-dondurucular/buzdolaplari/alttan-donduruculu-buzdolaplari/KGN86AID1N

4600 TL https://www.bosch-home.com.tr/urun-listesi/arsiv/WGA142XVTR

3500 TL https://www.bosch-home.com.tr/urun-listesi/bulasik-makineleri/solo-bulasik-makineleri/60cm-genisliginde-bulasik-makineleri/SMS44DI00T

Omfs tarafından düzenlendi
fiyatlar eklendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
30 dakika önce, Omfs said:

https://www.siemens-home.bsh-group.com/tr/urun-listesi/kampanyali-camasir-ve-kurutma-makineleri/WG42A1XVTR 

Çok benzer ürün hatta aynı ürün bile olabilir. Siemens versiyonu , 9 kilo 1200 devir. Ürün kodları da benziyor.

29 Mayıs'ta 4.350 liraya almıştım. Gri renkli. Şimdi 5.140 lira. 3 ayda 800 lira artmış.

Seneye buzdolabı ihtiyacı olacak gibi , bir sene sonra buzdolabı kullanım yorumlarınızı bekliyorum.

Omfs beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 29.08.2021 at 14:14, Omfs said:

İlk olarak sürekli beyaz eşyaların fiyatının artması sebebi ile ilk işimiz onu almak oldu. Bu hafta hem bosch hem arçelik bayilerini dolaştık. Daha önce burdaki yorumları okudum arkaşlarımın deneyimlerini dinledim. En son bosch kararını verdik ve buzdolabı, bulaşık ve çamaşır makinasını aldık. Arçelik ve Bosch arasında baya gidip geldik. Hemen hemen herkes arçelikte servisin çok daha iyi olduğunu, boschta servisin pahalı olduğunu söyledi. Malzeme kalitesi ve kullanışlılık bize bosch ta çok daha iyi geldi. Benzer ürünleri seçmiştik fiyat da hemen hemen aynı seviyede aldık. Bu biraz beni şaşırttı açıkçası. Bosch ürünlerini çok daha pahalı bekliyordum.

Aldığım ürünler

9700 TL https://www.bosch-home.com.tr/urun-listesi/buzdolaplari-derin-dondurucular/buzdolaplari/alttan-donduruculu-buzdolaplari/KGN86AID1N

4600 TL https://www.bosch-home.com.tr/urun-listesi/arsiv/WGA142XVTR

3500 TL https://www.bosch-home.com.tr/urun-listesi/bulasik-makineleri/solo-bulasik-makineleri/60cm-genisliginde-bulasik-makineleri/SMS44DI00T

29 Ağustos 2021'de 9700 liraya aldığınız buzdolabı şu an 23200 lira.
.
90dq7bd.jpg
.
Memnun musunuz buzdolabından?

Omfs beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
9 dakika önce, Altan Yoklar said:

.
90dq7bd.jpg
.

Evet, aldığımız ürünlerden gayet memnunuz. Fiyat artışı gerçekten inanılmaz bir noktaya geldi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
21 dakika önce, Altan Yoklar said:

.
90dq7bd.jpg
.

bende profilonun bir modelini almamıştım aynı zamanlarda 6-7 bin civarına . sonra 2 ay evvel 11 bine aldım. yani moku çıktı artık. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bana saçma geliyor bu fiyatlar. Yani 10bin liralık buzdolabının yapamadığı ne var da bu 23 binlik buzdolabı yapabiliyor?

Fiyatı güncel olarak yazdım, eskiden de aynı soruyu 2-3binlik için sorardım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 saat önce, wazzap said:

Bana saçma geliyor bu fiyatlar. Yani 10bin liralık buzdolabının yapamadığı ne var da bu 23 binlik buzdolabı yapabiliyor?

Fiyatı güncel olarak yazdım, eskiden de aynı soruyu 2-3binlik için sorardım.

Daha uzun süre bozulmadan kullanmayı vaadediyor olabilir.
Menteşesi , plastiği muhtemelen daha zor deforme oluyor.

Daha sessiz çalışma , daha büyük iç hacim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Buzdolabı dediğin aletin ömrü 10 yıldır bence. Zaten o zamana kadar daha verimlisi, daha iyisi çıkmış oluyor. 20 yıl kullanmalık 20bin TL vereceğime, 10 yıl kullanmalık iki tane 10bin TL'lik alırım.

Altan Yoklar and Mr.Smith beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Elektriğin gidip, gelirken dıştaki dahil olmak üzere sigortayı attırması sonucu, 2 buzdolabımız da içindekilerle beraber eşek ölüsü gibi kokuyor artık. Dün gece geldiğimden beri kurtlu dolap temizliyorum. Arçelik Teknik servisteki çocuklardan biri kokudan içeri giremedi..

ETA'dan bir takım tavsiyeler aldım kokunun giderilmesi konusunda ama koku gidecek gibi durmuyor. Dolaplardan birinin de kanallarını temizleyebiliyorum ama diğerinde öyle bir şansım da yok. Temizlenen de sürekli pis su ve kurt çıkıyor.

Sonuç itibariyle en fazla 1900 max 2000 mm yükseklik, 730 mm dış genişlik (en fazla 740 olabilir gireceği yer bu kadar) genişliği de en az 700 mm olacak az yakıp çok kaçacak bir buzdolabı ihtiyacım var. derin dondurucu olmalı ama hali hazırda 2 dolap setup var. normal bir deep freeze li dolap + derin dondurucu kombosuna da gidebilir iş. O yüzden bu boyutlarda max hacim, az tüketim, gimmick olmasa da olur kafasındayım.

EN ÖNEMLİSİ, hemen lazım. evde 1 manga orc öldürmüşüm ve cesetlerini çürümeye bırakmışım gibi koku var ve gitmiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Random sigorta atması nedeniyle biz de uzun süreli pek bir yere gidemiyoruz. Bir kere attığı gün döndüğümüz için yakaladık; hala derin dondurucudaki buzlar erimemişti, ucuz yırttık. Şu an 2 aydır falan atmıyor. Bir ara haftada bir atıyordu. Sigortalar vs değiştirdik, yüksek amperlisini vs. taktık kesin çözüm olmuyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 saat önce, Peregrine said:

Sigortalar vs değiştirdik, yüksek amperlisini vs. taktık kesin çözüm olmuyor.

Evi yakmayı mı planlıyorsunuz?

Evlerde, prizlere giden sıva içi elektrik kabloları ve prizler, 220 voltta azami 16 Amper akıma dayanacak şekilde üretilmiştir. Bu hatların başlangıcına B16 tipinde otomatik sigorta takılır (Aydınlatmalara giden hatlara da B10 tipi otomatik sigorta takılır).

Sigortanın görevi, hattan 16 Amper üzeri akım geçmesini engellemektir; yüksek akım geçtiğinde atarak hattı, prizi ve prize takılı cihazları korur.

Şimdi siz "Ya bu alet devamlı sigorta attırıyor, daha yüksek amperli bir sigorta takalım" dediğinizde, ya da B tipi değil de misal C tipi (ilk kalkışta yüksek akım çeken sanayi tipi motorlarda kullanılmak üzere gecikmeli atan), misal C32 otomatik sigorta taktığınızda, o hattan 16 Amper üzeri akım geçtiğinde sigorta atmaz ve sıva içi kablo da, priz de yanar; yangın çıkmasına sebep olursunuz.

Sürekli sigorta atıyorsa sorun başka yerdedir. Hatta kaçak vardır, topraklamada sıkıntı vardır, hatta bağlı cihazda sıkıntı vardır.

Najaz tarafından düzenlendi
jackjoker and TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kaçak akım rölesi değişmişti, sigorta değil, yanlış yazmış bulundum. En başta duran daha kalınca olan, zaten sadece o atıyor. 16 değil de 18 takılmış olabilir, kaç yıl geçti çok da şeyapmamıştım, yarın panoyu açıp kontrol edeyim. 🤷🏻‍♂️

Peregrine tarafından düzenlendi
TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
9 saat önce, allreadydead said:

Sonuç itibariyle en fazla 1900 max 2000 mm yükseklik, 730 mm dış genişlik (en fazla 740 olabilir gireceği yer bu kadar) genişliği de en az 700 mm olacak az yakıp çok kaçacak bir buzdolabı ihtiyacım var. derin dondurucu olmalı ama hali hazırda 2 dolap setup var. normal bir deep freeze li dolap + derin dondurucu kombosuna da gidebilir iş. O yüzden bu boyutlarda max hacim, az tüketim, gimmick olmasa da olur kafasındayım.

EN ÖNEMLİSİ, hemen lazım. evde 1 manga orc öldürmüşüm ve cesetlerini çürümeye bırakmışım gibi koku var ve gitmiyor.

https://www.profilo.com/urun-listesi/beyaz-esya/buzdolabi-ve-derin-dondurucular/buzdolaplari?f_height_so=1860.0&f_width_sa=700.0

Profilo öneririm Çağrı. Tekrar geçmiş olsun.

allreadydead beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tekrar geçmiş olsun, biz Beko'dan çok memnunuz, çok sayıda buzdolabı kullanıyoruz, genel olarak çok sorun çıkarmayan aletleri var. Yalnız fiyatları kol gibi olmuş, 3 yıl önce 5 bin TL olan dolap şimdi 33 bin TL. Akıl alır gibi değil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
20 hours ago, Peregrine said:

Random sigorta atması nedeniyle biz de uzun süreli pek bir yere gidemiyoruz. Bir kere attığı gün döndüğümüz için yakaladık; hala derin dondurucudaki buzlar erimemişti, ucuz yırttık. Şu an 2 aydır falan atmıyor. Bir ara haftada bir atıyordu. Sigortalar vs değiştirdik, yüksek amperlisini vs. taktık kesin çözüm olmuyor.

o atan şey kaçak akım rölesi olmasın?

eğer oysa çoğu kişinin başı dertte o saçma şeyle. olur olmadık atıp duruyor.

edit: evet sonraki mesajı okudum öyleymiş :)

biz tatile vs. gittiğimizde komşuya anahtarı bırakıyoruz, ben sık sık telefondan akıllı termostatı kontrol ediyorum. bağlanamazsam elektrik gitmiş demektir, komşuya söylüyoruz açıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni sıfır eve taşındığımızda bizim de evdeki en büyük dertlerden biri kaçak akım rölesiydi. Evin topraklaması falan oldukça iyi, sıfır tesisat ama kaçak akım rölesi çok sık atıyordu. Siemens marka bir tane takılıydı. Arızalı olup olmadığını bilmiyordum. Tatile falan çıktığımızda korkulu rüyamız olmuştu. Sonra Schneider marka yeni bir tane taktım. Bir iki kere daha attı dedim boşa değiştirdik herhalde. Sonra bir daha atmadı. Yani en fazla senede bir falandır. Ama akım rölesinden mi kaynaklıydı yoksa bina tesisatında başka bir sorun vardı da o mu düzeltildi hâlâ bilmiyorum.

Bu arada ben de tatile falan gittiğimde philips hue ampuller, kamera ve modeme uzaktan erişim metodlarıyla elektriği kontrol ediyorum.

ZvAnA tarafından düzenlendi
Omfs beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
26 minutes ago, ZvAnA said:

Siemens marka bir tane takılıydı. Arızalı olup olmadığını bilmiyordum. Tatile falan çıktığımızda korkulu rüyamız olmuştu. Sonra Schneider marka yeni bir tane taktım. Bir iki kere daha attı dedim boşa değiştirdik herhalde. Sonra bir daha atmadı. Yani en fazla senede bir falandır. Ama akım rölesinden mi kaynaklıydı yoksa bina tesisatında başka bir sorun vardı da o mu düzeltildi hâlâ bilmiyorum.

Bizdeki de Siemens idi (şimdi sigorta kutusundan markasına baktım geldim) Merlin Gerin (Schneider Group) ile değişti. Epeydir sorun yok. Geçen yıl yani değişmeden önce zırt pırt atıyordu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Elektronik işi biraz şans işi. Tabi kide marka olunca kaliteli malzeme vs oluyor ama nerdeyse muadilinden 2 tanelik alacak kadarlık farkları bende mantıklı bulmuyorum.

Servis konusu önemli bence dolayısıyla ülkemizde arçelik ve çemberinde ki markaları beko, altus vs ön plana çıkabiliyor. Ben şahsen bosch siemens profilo 3lemesinde profilo markasını seviyorum, servisinide arçelik servisi falanda verebiliyor bağlı olarak.

Buzdolabı konusunda nazar değmesin ben küçüklüğümde müstakil evimizde ortaokul gibi sanırım 10 senelik falan eski bi grundig dolabımız vardı bozulmuştu. Sonrasında altus aldıydık konuyu okurken 2 ev değiştirdik kafam taaaa o eskiye kadar gitti kaç sene tam bilmiyorum ama tahminen 20+ yaş bir dolap ve hala kusursuz çalışmaya devam ediyor. Yine rahat 10 seneyi devirmiştir aynı markanın derindondurucusuda kullanıyoruz. Birşey olsa muhtemelen aynı marka yine tercih edilebileceği gibi öncelikli profiloya bir göz atardım. Bu süreçte bosch iyi dersin normalde halamların 10 seneyi tamamlamış buzdolabı bozulmuştu. Anneannemde siemens var 15 yıla yakındır çalışıyor eski evinden beri.

Sonuç marka takıntısı yoksa 10 yıl orta ayar birşey almak makul bu tip eşya gruplarında.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam ben Bosch ve Arçelik arasında kalıp beyaz eşyaları Bosch, ankastre ürünlerini Arçelik'ten aldım. 1 yıl oldu yaklaşık ve cihazlardan memnunum sorun çıkarmadılar. Hepsine ekstra garanti de uyguladık. Kullanım olarak hangisi size uyuyorsa bence onu alın.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Profilo demek bir anlamda Bosch ve Siemens demek zaten. Aynı fabrikada üretiliyorlar. Detaylı incelerseniz belki bazı plastik aksesuar,  lcd ekran vs dışında diğer tüm parçalar ve tasarımlarının aynı olduğunu göreceksiniz. Ben bu yüzden bir beyaz eşya alacaksam ve Bosch veya Siemens'in bir ürününde karar kaldıysam o ürünün Profilo modelini gidip alıyorum. Şuan evdeki profilo buzdolabını sanırım 2 sene önce 4600 liraya almıştım. O sırada aynısı Bosch ve Siemens'te 6-7 k fiyata alınabiliyordu. Şimdi de muhtemelen öyledir. 

Bu arada ilk evlendiğimizde tüm beyaz eşyaları Arçelik almıştık. Buzdolabı 10 sene sonra bozuldu ve profiloya geçtik. Ancak evin diğer tüm beyaz eşyası ilk aldığımız Arçelik'ler. 15 yıl olmuş alalı.

ZvAnA tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 hours ago, ZvAnA said:

Profilo demek bir anlamda Bosch ve Siemens demek zaten. Aynı fabrikada üretiliyorlar. Detaylı incelerseniz belki bazı plastik aksesuar,  lcd ekran vs dışında diğer tüm parçalar ve tasarımlarının aynı olduğunu göreceksiniz. Ben bu yüzden bir beyaz eşya alacaksam ve Bosch veya Siemens'in bir ürününde karar kaldıysam o ürünün Profilo modelini gidip alıyorum. Şuan evdeki profilo buzdolabını sanırım 2 sene önce 4600 liraya almıştım. O sırada aynısı Bosch ve Siemens'te 6-7 k fiyata alınabiliyordu. Şimdi de muhtemelen öyledir. 

Bu arada ilk evlendiğimizde tüm beyaz eşyaları Arçelik almıştık. Buzdolabı 10 sene sonra bozuldu ve profiloya geçtik. Ancak evin diğer tüm beyaz eşyası ilk aldığımız Arçelik'ler. 15 yıl olmuş alalı.

Arçelik'ten ucuz Siemens bulunca aldım. Profilo bakamadım çünkü Siemens'teki yeni ürün ve lansman fiyatı olan16-17k dan 13k ya ondan da 12k civarına düşünce diğer opsiyonlar çok anlamlı olmadı.Yarın getirecekler ve serviste kuracak.

Aslında 2 buzdolabı olduğundan birinde duran malzemelerin bir kısmı dışarıda kalacak. Onun için de biraz daha iri bir cihaz alınacak ama şimdilik beklemesi lazım.

Tavsiyeler için teşekkürler. Bu başka cihaz olmadığı ve elimizde kalan 3-5 malzemenin de bozulmadan bir dolaba ihtiyacı olduğundan biraz aceleye geldi. Diğeri için biraz daha araştıracağım :)

ZvAnA and Mono beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dükkanı ilk açtığımızda sıfırdan elektrik sistemi yapılmıştı. apartmanın gücünü de arttırtık ve dükkana 70kw güç bağladık. bizim de en büyük sorunumuz kaçak akım rölesi idi. 10 kere değişti. üst modeller takıldı ama sorun gitmedi. En sonunda retarder mayalama dolabında kaçak olduğu ortaya çıktı. ikinci el almıştık zaten hemen yenisini sipariş verip eskisini sattım sorun çözüldü. Fakat dükkandaki o 6 ay kabus gibi geçmişti. gece uykumdan uyanıp kameraya bakıyordum. çalışmıyorsa gidip dükkana açıyordum elektriği.

bu arada büyük geçmiş olsun. kuzenimin başına gelmişti ve o dolabın elektriğinin gittiğini 1 ay sonra fark etmişti. benden temizlememi istedi ama eve girmem ile çıkmam bir olmuştu. berbat bir olay.

Atrin tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok