Windows 11
2 2

Bu konuda 273 mesaj var

sen işte sadece windowsçu olduğun için eksikliğini çekmiyordun, artık o özgürlüğe sahip olduğun için kıymetini yeni anlayacaksın. :D

O yüzden 129037178921 seferdir linux örneğini veriyorum.

Peregrine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Linux'de bu özelliğin olması bir gereklilik çünkü komut satırı kullanmadan linux kullanamıyorsunuz. Hatta bazen birkaç komut ekranından paralel işlemler yapmanız gerekebiliyor.

Bırakın tab gereksinimini yıllarca Windows kullanıp komut satırını bir kez bile kullanmamış insan çoktur.

Windows'un zaman içinde buna benzer bir sürü hamlesi oldu ve bunları ihtiyaç gördükleri için değil "The Ultimate OS" olma çabaları nedeniyle eklediklerini düşünüyorum.

Diğer taraftan Windows yada MacOS'a gelecek her yeni özellik muhtemelen Linux'ün birkaç distrosunda hali hazırda vardır. Olmaması mümkün değil, çünkü bu özellikler tek elden tek firmadan çıkmıyor.

Sistem şöyle işliyor, biri Linux için açık kaynak kodlu birşey yapıyor, sonra bu özellik bir distroya yada bir launcher'a dahil oluyor, başka distrolar da kopyalıyor . Zaten bu noktaya geldiğinde o özellik her bilgisayarda olması gereken bir şey olduğunu göstermiş oluyor.
Sonra Mac'e yada Windows'a geliyor.

Çoklu masaüstü özelliği misal. Windows'a geleli kaç yıl oldu, kullanan kişi sayısı bir elin parmaklarını geçmez ama kullanan için vazgeçilmez hale gelmiştir.

achfighter beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Valla komut satırında olması o kadar da önemli değil açıkçası ancak Dosya Gezgini'nde yıllardır olmaması saçma sapan bir şeydi. Bir klasörden diğerine dosya atmak için iki tane Dosya Gezgini açman gerekiyordu. Gerçi benim için hâla gerekiyor, hâla Windows 10 kullanıyorum. :)

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

win11'de, file explorer'a tab ozelligi geldi mi peki? cunku windows'ta en eksikligini hissettigim seylerden biri bu. 

On 24/12/2022 at 11:01 AM, wazzap said:

Ben daha geçmedim ama sadece, linux'ta 15 yıldır yer alan dosya gezgini içerisinde "yeni sekmede aç" muhabbeti geldiği için gelebilirim.

default olarak cmd'de ve powershell'de hala ANSI encoding kullanan bir OS icin bence geldigine sukur edelim windows'a :) 🙏🏻

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 minutes ago, infestor said:

win11'de, file explorer'a tab ozelligi geldi mi peki? cunku windows'ta en eksikligini hissettigim seylerden biri bu.

gelmiş hocam. onu konuşuyorduk önceki sayfalarda. :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İlk geldiğinde farenin orta tuşu ile browserlardaki gibi arka planda yeni tab açma özelliği yoktu, şimdi konu üzerine denedim o da gelmiş. Beni en çok sevindiren tarafı bu oldu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD fTPM olayı 1.2.0.7 ile de düzelmemiş sanırım. Ben de dün kurulumdan sonra farkettim bu stutter meselesini fTPM i kapattım düzeldi olay. 

SkyWarrior tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD Ryzen 5000 serisi ile TPM modülü işi görecek bir yazılımsal ortamı fTPM adında cpu içine gömdü. Bu sayede tüm AMD 5000 serisi işlemcilerde TPM mevcut oluyor ve herhangi bir anakart ile kullanıldığında sorunsuz windows 11 ve TPM ortamı sağlıyor. Sorun şu ki sanırım bu zamazingo sorunlu veya yazılımında bir sorun var. Durduk yere sistemin 1 2 saniye stutter yapmasına neden oluyor özellikle oyunlarda veya video oynatırken. AMD 1.2.0.7 AGESA ile çözecem dedi ama olmamış. Benim agesa sürümü 1.2.0.7 ama fTPM açınca sistem takıla takıla çalışıyor. Kapatınca düzeliyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
29 dakika önce, SkyWarrior said:

Benim agesa sürümü 1.2.0.7 ama fTPM açınca sistem takıla takıla çalışıyor. Kapatınca düzeliyor. 

R5 5600 işlemci, B450 anakart ve 1.2.0.7 AGESA ile benim sistemde fTPM açık haldeyken herhangi bir takılma yok. Senin sorunun kaynağı başka yerde olabilir.

achfighter beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Windows kullanmadığımdan da olabilir fTPM için linux düzeltmesi gelmedi henüz. Firmwarede düzeltti AMD de linuxda durum düzelmesi için kernel support gerekli. Kernel 6.2 daha  gelmedi ona bakmak lazım. fTPM i random sayı üretmede kullanıyor sistem çekirdeği. Anakart üreticisi agesa 1.2.0.7 yi verse de bu güncellemeyi vermemiş olabilir diyolar bir yandan da. F16 bios çıkar yakında gigabyte dan ona bakarız. 

https://www.phoronix.com/news/AMD-Linux-Stuttering-Fix-fTPM

SkyWarrior tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
8 hours ago, TiesTorN said:

ftpm sorunu bende de 1.2.0.7 ile düzeldi. sende farklı bir durum olsa gerek.

Yukarıda linki verdim. fTPM linux uyuşmazlığı devam ediyor ondan muhtemelen. Windows ile Linux bu konularda farklı hareket ediyor olabilir. O nedenle çok da karıştırmadım. Ama stuttering cidden görmeye değermiş. fTPM i kapattım şu an hiç bir sorun yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

dh'de win11 hata konularını okuyorum bazen, 100 yıl kullansan belki 1 kere işin düşecek spesifik bir işlemde hata keşfediliyor, felaket tellalları hemen damlıyorlar "WIN11 KULLANILMAZ ZATEN HATA YUVASI HÖBÖLÖ HÜBELE"

bre gerizekalı... senin günlük browser, oyun vs. işlemlerinde bir sorun yok ki zaten. atıyorum kurumsal bir ortamda iki kurum arasındaki vpn bağlantısında spesifik bir işlem yapıldığında bir hata oluyormuş. ulan bundan sanane... binlerce pcsi olan kurumsal yerler bile genelde bu kadar takılmıyorlar böyle şeylere. ticket açıyorlar sonraki updatelerde düzeltiliyor.

Ranilin and allreadydead beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Normalde yeni işletim sistemine geçmeden önce sürücüler vs. sorun çıkma ihtimaline karşı birkaç ay beklerim. Ama Windows 11'e çıktıktan çok kısa bir süre sonra pc'ye de format atmam gerektiğinden kurmuşkan 11 kurayım diye geçmiştim. Bir daha da geri dönmemi gerektirecek bir durum yaşamadım. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Beni de habire "Abi senin PC Windows 11 için biçilmiş kaftan, gel hemen yükseltelim" diye taciz ediyordu. En sonunda "E hadi yap bakalım" dedim. 2 gündür henüz bir sıkıntı görmedim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

günlük kullanım için sıkıntı çıkaracak hiç bir şey yok çünkü. win11de yaşanan sorunların hepsi zamanında win10'da da yaşandı, updatelerle bugünkü konumuna geldi. vakti zamanında win10'u da benzer söylemlerle itin götüne sokardı çok bilmiş tipler, çabuk unuttular o günleri :lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

cogu sirketin 2025'e kadar (extended support bitis tarihi) win10 ile devam edecegini tahmin ediyorum. etsinler de zaten. yeni maymun gui ile ugrasacak halim yok :baba:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Windows sistemlerinde mevcut olan ilginç hatalar: "Birkaç ay önce, Norveç'teki bir veri merkezindeki bir mühendis, bir Windows sunucusunun aniden sistem saatini gelecekte 55 güne sıfırlamasına neden olan bazı şaşırtıcı hatalarla karşılaştı."

https://arstechnica.com/security/2023/08/windows-feature-that-resets-system-clocks-based-on-random-data-is-wreaking-havoc/

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bugun once edge yukle dedi yok dedim, sonra yine illa win 11 yukle bedava diyor. 

Kardes bel bildigin dinozorum, msdos'ta dir chdir hatirliyorum o derece morugum. Sevinmistik win 3.0 gelince.

Sal bizi bill gates, ileride otursun geceriz win11'e. :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok