CPU Upgrade sorunsalı...
1 1

Bu konuda 23 mesaj var

Evet gün geçmiyor ki bir CPU yada  GPU upgrade meselesi memleket meselesi olmasın...

Efenim şimdi mevcutta Ryzen 5 2600 kullanmakta olan ben , B450m anakartıma tatlı bir BIOS güncellemesi ile  yine Ryzen 5 aile fertlerinden 5600x serisi takılabildiğini öğrenmemle , içimde bir şahlanma arzusu meydana geldi.. Orası burayı araştır , bench testlerini karıştır derken artış güzel ve dişe dokunur boyutlarda olduğunu gördüm..

Hatta RX580 li sistemde iki CPU 'yu karşılaştırmışlar direkt olarak benim sistem gibi.. https://www.youtube.com/watch?v=StTthjf_RN0

Nokta atış ; çok abartı FPS uçmuyor ama oyunda da Min FPS fark atmış. Örn:

9ghd0sp.png

Evet bildiniz RX 580 burda ben bu yükü kaldıramam abi dese de tek işim oyun değil video ile de ilgili olunca acaba dedim 2700₺ sayıp , eski işlemciyi de 800-900 civarı sallayıp 1900₺ civarı maliyetle bir upgrade 'e girişsem mi .. ?

GPU tarafı hala sakat rakamlarda sarhoş gezinmekte.. o daha bekleyecek malesef.. 

Bir tuhaf soru daha sormak isterim ; kablo çıkışları üstte kalacak biçimde kasa var mı ? Bakındım epey ama sadece rig 'lerde olan açık şekilde enteresan kasalara? rast geldim.. Pek tabii bu benim durumumda mümkün değil çocuklar illa ki karıştırır :)  .   Örn:

1be11d9d7d40abd2e5d324bef713136b.jpg

TatanQa tarafından düzenlendi
rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İşlemciyi hız aşırtma ile kullanıp fps artışına göre cpu upgrade yapıp yapmayacağıma karar verirdim.

Hatta bios modifiye ile RX580 i  GPU 1470 ve Ram 2200 MHz hızla kullanmak mümkün.

TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, TatanQa said:

Bir tuhaf soru daha sormak isterim ; kablo çıkışları üstte kalacak biçimde kasa var mı ? Bakındım epey ama sadece rig 'lerde olan açık şekilde enteresan kasalara? rast geldim.. Pek tabii bu benim durumumda mümkün değil çocuklar illa ki karıştırır :)  .  

Silverstone kasalara bak benim hatırladıklarımdan Raven RV01 ve Raven RV03 kablo çıkışları üstte olan kasalardan. Ama hâlâ bulunuyorlar mı bilemiyorum.

ZvAnA tarafından düzenlendi
TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Konu havada kaldı gibi olmasın , 5600x almaya karar verdim , sadece iyi bir indirim kovalıyorum .. Hatta olursa Black Friday cümbüşünü de bekleyebilirim.. Umarım bu arada dolar 10₺ ile akraba olmaz da beklediğimiz indirim yerine kırbaç modu devreye girmez.

Kasayı halen araştırıyorum tavsiyeler üzerine , mevcut masamın yerine göre de ayarlama yapmaya çalışıyorum..

yarimpower beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
22 saat önce, wazzap said:

@TatanQahocam niye öyle bir kasa istiyorsunuz, onu anlamadım pek.

Şöyle ki ; kasamın olduğu yer dar bir alan ve daha uzun vga güncellemesi yapmayı planladığımda bu masa yapısı içine sığmıyor çoğu. Kısa olan vga lardan bulmam gerekiyor bu durumda . Beni bu limitlemeden kurtaracak çözüm arayışındayım.. Bu masanın solundaki kasa görevi gören yerine uygun kasa gelecek ancak çıkışarı üstte olacak... Aslında normal kasaları da nasıl uydurabilirim çözümlerini kağıt üzerinde çiziyorum bu ara.. çok acil değil tabii..

Resim ilk kurulum sonrasındaki resim... şu an hali biraz daha farklı tabii..

1gzwh3r.jpg

yarimpower beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sizde mATX anakart olduğundan "bence" monitörün yanına bir tane mATX destekleyen kasalardan alabilirsiniz. Böylece sorun kalmaz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, Squall said:

Süpersin , o kadar zahmet edip araştırmışsın çok teşekkür ederim... Ben de zaman buldukça hepsiburadayı ve diğer siteleri alt üst ediyordum kasa bakarak...  Bahsettiğin kasa şu ve çıkışlar üsste tam aradığım tipte :

10617552437298.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben sıcaklık açısından söylemiştim, tasarım güzel bence de ama o RGB fanları değiştirirdim doğrusu. Ayrıca 35cm'den uzun ekran kartları sığmıyormuş. 750TL verince bir kasaya, bunu düşünmek istemezdim açıkçası. Gerçi ben p350X'i 450TL'ye almıştım ama o zamanlar sanırım dolar 7 TL falandı. Onu da düşünmek lazım.

TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, wazzap said:

Çok değil mi yahu? 4bin tl değildir zaten de, yine de çok gibi geldi bana.

En ucuzu epeydir 3.100 - 3.200TL civarında ...

Hatta kargoya da verildi ama detaya dikkat... onlarda yokmuş başka firmaya yönlendirilmiş , 3.513TL den ...

fark beni ilgilendirmez modu *on* :mrgreen:

lgn97ui.png

TatanQa tarafından düzenlendi
wazzap and Peregrine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
8 hours ago, TatanQa said:
Spoiler

En ucuzu epeydir 3.100 - 3.200TL civarında ...

Hatta kargoya da verildi ama detaya dikkat... onlarda yokmuş başka firmaya yönlendirilmiş , 3.513TL den ...

fark beni ilgilendirmez modu *on* :mrgreen:

lgn97ui.png

Ne kadar da yardımsever ve düşünceli bir alışveriş sitesi. 😊🤛

TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 saat önce, RFID said:

@TatanQaŞurda BF'ye az bir zaman vardı, daha ucuza gelebilirdi. Hayırlı olsun.

Evet alırken de aklıma gelmedi değil ama bundan da ucuza düşebilir mi ki ? sorunsalı tam net olmayınca kafamda aldım geçtim... bence çok fark olamayacak , olsa olsa 2.499TL olur .. attım zarı bekliyorum :)

Aslında BF 'de bir 3060ti yakalasam sistem tam upgrade olacak...  

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 hours ago, TatanQa said:

Evet alırken de aklıma gelmedi değil ama bundan da ucuza düşebilir mi ki ? sorunsalı tam net olmayınca kafamda aldım geçtim... bence çok fark olamayacak , olsa olsa 2.499TL olur .. attım zarı bekliyorum :)

Aslında BF 'de bir 3060ti yakalasam sistem tam upgrade olacak...  

Benim anlamadığım aradaki ücreti sizden mi tahsil edecekler, nasıl olacak?

edit: tamam hocam, screenshot'da bilgi notu varmış. O zaman iyi hizmet bu yahu! 👍

Peregrine tarafından düzenlendi
quote ve edit notu ekledim
TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 saat önce, Peregrine said:

Benim anlamadığım aradaki ücreti sizden mi tahsil edecekler, nasıl olacak?

edit: tamam hocam, screenshot'da bilgi notu varmış. O zaman iyi hizmet bu yahu! 👍

Evet daha önce de bir alışverişte aynı şeyi yapmışlardı , farkı ödemedim :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok